[wap: kidőlt fa]A Csolnok felett magasodó Mókus-hegy keleti ormára hívlak benneteket. A Kálváriával ékesített tetőre egy elhagyott kőbányától induló, stációkkal szegélyezett sétaúton juthatunk fel. A helyről kiváló panoráma nyílik a falura és a környező tájra. A domb adottságait kihasználva gyakran a siklóernyő szerelmesei indulnak neki innen a légnek.
A Mókus-hegyben a Gete-csoport tagjaira jellemzően, triászidőszaki mészkővel találkozhatunk, amit szintén a bányászati tevékenység hozott napvilágra. Bár a külszíni fejtés nyomait a legtöbbször tájsebként értékelik, sok esetben mégis különleges földtani értékeket ismerhetünk meg általuk, s emellett a sziklafalakon utólag kialakult növényvilág érdekes színfoltjait adják természeti környezetünknek. A Mókus-hegy földtani értékei közül legérdekesebb a bánya közepén található meredek dőlésű kőzetréteg-lap, s a benne karsztosodott üregben kialakult hatalmas kalcit és barit tömbök. A hegy növényvilága is egyedülálló. Benne sok védett, különleges fajt találhatunk, köztük a hazánknak csupán néhány ponton fellelhető vetővirágot.A táj szépsége ugyan feledteti, de ismernünk kell az alattunk elterülő falu lelkének egy régi, lassan gyógyuló sebét: Itt működött és maradt fenn legtovább a korszak legnagyobb bánya-munkatábora. A nehéz művelésű, Kecske-hegy alatti IX-es aknán dolgoztatták a közmunkára ítélt politikai foglyokat. Az ország többi, megszűnőben lévő KÖMI-rabtáborából 1956 nyarán ide gyűjtötték össze azokat az elítélteket, akiket még nem szándékoztak "ideiglenesen szabadlábra helyezni".
2011-től a kereszt út elején újra látható az eredetileg 1907-ben épített "Jézusnak Máriától való búcsúzása" emlékére állított kápolna.
Csolnok a Dorogi szénmedencében, Dorogtól 4 km-re a Janza-patak hegyekkel és dombokkal körülölelt völgyében a környező domboldalakra felkapaszkodva fekszik. Utcahálózata a terepviszonyokhoz idomulva sajátosan alakult, a csónak formájú völgyet követve, párhuzamosak a főutcával és a völgyet átszelő patakkal. Földrajzi fekvéséből adódóan területe szőlőművelésre mindig is kiválóan alkalmas volt, de a földművelés a kevés sík terület miatt csak keveseknek nyújtott biztos megélhetést. A fő megélhetési forrást a 19. század elejétől kezdve 1979-ig a bánya jelentette. A négyezer főnyi lakosságának többsége bányamunkás volt az 50-es években. A község a Dorog környéki szénbányászat gazdag lelőhelyeként vált ismertté. A tárnákat azonban az életveszélyes karsztvízbetörések miatt a hetvenes évek elején bezárták. A település alatt a mai napig kiaknázatlan szénmezők húzódnak. Mivel a felszíni közlekedés és szállítás körülményes volt, a bányák üzemelésének időszakában a szén a föld alatt jutott el Dorog vasútállomására. Bányajáratok, alagutak kötik össze Csolnokot Doroggal és a csolnokiak is sokszor a bányavasúttal, a föld alatt érték el a várost. Lakosainak túlnyomó többsége a XVIII. században Németországból idekerült telepesek utóda, akik ma is szívesen használják a kevert Rajna-bajor dialektust, és őrzik a régi tradíciókat. Egyéb adatokat itt találhatsz a településről.A Község Háza N 47° 41,469' E 18° 43,013' 215 m [GCTsch+crossing] előtt kell nyugat felé fordulni és haladni tovább (szó szerint) torony iránt. A templom alatt helyezték el a Rabtábor áldozatainak emléktábláját N 47° 41,556' E 18° 42,788' 230 m [GCTsch+waypoint], itt balra fordulva már célegyenesben vagy a javasolt parkoló N 47° 41,507' E 18° 42,590' 256 m [GCTsch+parking area] felé. Bár autóval is járható út vezet tovább, érdemes mégis ezen a ponton hagyni a kocsit. Innen pár perc alatt a Kálvária első keresztjéhez N 47° 41,470' E 18° 42,563' 263 m [GCTsch+waypoint] lehet érni, ahonnan 50 méter szintkülönbség már csak a rejtekhely. Láda előtt vagy után, de feltétlenül nézzétek meg a bányát N 47° 41,396' E 18° 42,575' 270 m [GCTsch+mine] is a köves út végén.
A bányánál mind fent, mind lent csak óvatosan, főleg a gyerekekkel !
Kellemes sétát és szép időt a panorámához !
A ládát 2010.07.25-én új helyre telepítettük, hogy a SZABÁLYOKNAK MEGFELELŐEN 10 méteren belül legyen az úttól.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az utolsó világos percekben értem a tetőre, a dobozt már elemlámpával kerestem. Épp siklórepülők pakolták össze a felszerelésüket, hogy hazainduljanak. Kicsit meséltek is erről az izgalmas, de nekem félelmetes hobbiról.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Hegyeskőről érkeztem. Sok szép látványban lett volna részem, de a felhők vagy a köd gátolta a panoráma betekintését és persze esett. A cipőm és zoknim teljesen átázott, a nadrágom szára szivacs lett, és a rajtam lévő poncsó is egyre merevebbé vált. Cserébe nem voltak sokan; senkivel sem találkoztam. A Nagy-Gete érthető okokból kimaradt. A kevés megtett kilométer miatt Annavölgy látogatása sem jöhetett szóba. Volt még pár km Csolnokig, az út főképp szekérútból állt. Onnan tudtam merre vezet az utam, hogy az úton lévő patak merre folyik. Volt velem szemben, volt mellettem emelkedés vagy süllyedés okán. Először kerültem vízfolyás medrét, de olykor stabilabb volt, mint a mellette lévő csúszós talaj. Elég sok utat megtettem, de csak egy ereszkedés volt, ami nagyobb odafigyelést igényelt. Megúsztam csúszás nélkül. A bányászati emlékkőnél már valami fehér akármivel keveredett az esővíz. De ott már közel volt Csolnok. Ámulattal néztem az új villanyoszlopokat és a dombtetőn az építkezést. A stációk mentén nem túl kellemesen jutottam el a kilátásig, onnan a start helyre, majd a minimalista stílusban készült vad..tájleshez. A kilátás szerintem rendben van. Meg esőben is tetszett. A láda visszafelé viszonylag könnyen meglett, utána már csak annyi dolgom volt, hogy a temető melletti egyszemélyes ösvényen csúszásmentesen lejussak. Ez egy ponton kifejezetten izgalmas volt, de sikeresen acceptáltam ezt is. Amint leértem, elállt az eső. Már csak a közlekedést kellett megtalálnom.