Megye/ország: Békés
Elhelyezés időpontja: 2007.03.25 17:32
Megjelenés időpontja: 2007.03.25 17:32
Utolsó lényeges változás: 2018.10.23 12:39
Utolsó változás: 2023.07.08 22:21
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss
Ládagazda: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 296 + 3 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A jelszó a koordinátákon található egy kis réztáblán, fűvel benőve. Nem kell bemenni hozzá a kerítésen belülre. Alternatív jelszó: N 46° 56,485' E 21° 32,442'. A ládába TravelBug NEM helyezhető!
Hazánkban nagyon sok nemzeti, történelmi értékű épület halad az enyészet útja felé.
Ennek a ládarejteknek a kialakításával, erre is szeretném a figyelmet felhívni!
A GCFANC után, most megismertetlek benneteket még egy Fancsikával.
Ez a Fancsika az I. világháborúig Schwarz Ferenc uradalma volt, ő gazdálkodott rajta. Az I. világháborút követően Fried Ignác és felesége Scwarz Bella örökölték, és ők gazdálkodtak rajta egészen 1943-ig, tehát a családban maradt a birtok.
A kastély klasszicista stílusban épült 1823-ban. A század eleji zsidótörvények értelmében az országos Földhitelintézet vette át tőlük és gazdálkodott is rajta 1945-ig.
Ezt követően a 70-es évek közepéig két tantermes iskola működött benne, és két tanítói lakás is ki lett itt alakítva.
A felszabadulást követően a birtok fel lett parcellázva, s rajta kisparaszti gazdálkodás folyt 1948-ig, majd megalakult a Földbérlő Szövetkezet - 1949-től Kossuth Szövetkezet.
Közben azonban, 1926-ban a Nagyatádi Szabó István féle földreform során a birtok egy részét központilag vagyonváltság címén igénybe vették és a szegényparasztság között felosztották.
A megmaradt területen mintagazdaságként gazdálkodott a birtokos Fried család. A majorban gőzmalmot építettek, ott a saját gabona feldolgozása mellett a környező községek lakóinak bérőrlését is végezték. A gabonafélék őrlése mellett olajütő is működött a fancsikai malomban. A Friedek kiterjedt gazdálkodást folytattak, növénytermesztés mellett szarvasmarha tenyésztést, tejfeldolgozást végeztek (ezen belül sajtot készítettek) és hízómarhát (sőrét) is tartottak jelentős számban.
A még élő személyek (1999) elmondták, hogy emberséges ellátásban és fizetésben volt részük a a Fried uradalomban.
Szegény Fried család, szegény kastély! Míg mi a túloldalról fotóztuk, megvártuk míg megérkeznek Dr.Ladáék és kitúrják nekünk a magas fűben a jelszót. :-)
Tényleg jó, hogy ez a láda emléket állít ennek az omladozó épületnek és egykori tulajdnosainak. Köszönet érte.
Nagyon szomorú állapot, mind kerítésen belül, mind kívül.A valamikori szép épület végóráit éli!
Az egyre magasabban "fűvel benőtt" meghatározás kúszó-mászó feladat elé állított a rejtés keresésekor!
Köszönet a rejtői munkáért! 😇 [Geoládák v4.5.8]
Utazás alatt elkövetett ládakeresés. Először a pótjelszóval kezdtük a keresést, azt hittük az könnyebb lesz, de nem találtuk. Így a kerítés mellett kerestük és találtuk meg a réztáblát. Sajnálatos az, amikor ekkora uradalom így eltűnik, pedig milyen sok családnak adott megélhetést, a leírás alapján emberségesen.
Egy utolsó találat a nap végére.A póttal kezdtük,de azt nem találtuk,így kis nézelődés után nekiindultunk a hídtól a másiknak.A lemenőfélben lévő nap még egy kicsit nehezebbé tette,de Rozlin ezt is megtalálta.Sajnálom ezt a kastélyt,igazán szép lehetett,mert még most is van valami előkelőség benne,ilyen romos formájában is.