Elhelyezés időpontja: 2007.03.18 17:00
Megjelenés időpontja: 2007.03.20 23:30
Utolsó lényeges változás: 2023.04.29 21:50
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Walker, Hepur
Ládagazda: Hepur Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 1176 + 22 sikertelen + 18 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.4 megtalálás hetente
A ládába TravelBug nem helyezhető!
~Mikroláda ~1,5 m magasan.
A láda és megközelítése
Parkolás a vár bejárata előtti parkolóban, onnan lépcső vezet a várárokba.
Egyik történelmi emlékünk, a Simontornyai vár N 46° 45,161' E 18° 33,137' 102 m [GCSTVR+vár] megtekintésére invitálom az érdeklődőket. Emellett érdemes egy kis sétát tenni a városka központjában, egy pillantást vetni a Sió partjáról a volt bőrgyárra (mely talán nem a legszebb látvány de fontos ipari emlékünk), megnézni a katolikus és a református templomot és az egymáshoz közeli sok kis emlékhelyet, szobrot. Akik hosszabb sétára vágynak a Sió Hídon N 46° 45,084' E 18° 33,289' 101 m [GCSTVR+híd] keresztülmenve felgyalogolhatnak a Derékhegyre, ahol számos hangulatos présházat, valamint több helyről is csodálatos panorámát találhatnak. Érdekes a temetőben található fából faragott Krisztusszobor is. Egy kellemes ebéd, akár szállás is kapható a gyönyörűen felújított, ma szállodaként üzemelő egykori Fried Kastélyban N 46° 44,951' E 18° 32,602' 110 m [GCSTVR+hotel] . Akiknek ez is kevés, egy hangulatos erdei túrával közelíthetik meg a mintegy 10 km-re lévő Kisszékelyt.
Simontornya
Simontornya Kelet-Dunántúl közepén, két tájegység, a Mezőföld és a Tolnai-hegyhát, valamint két megye, Fejér és Tolna találkozásánál fekszik. A Sió kettészeli a város belterületét.A város a 61-es és a 64-es út kereszteződésében fekszik, de könnyen megközelíthető a 63-as útról is. Budapesttől 110 km, Székesfehérvártól 50 km a Balatontól (Siófok) 40 km távolságra található. Vasúton a Budapest - Pusztaszabolcs - Pécs vonalon juthatunk el ide. Település rangja : Város, amit 1995-ben kapott vissza, lakosainak száma: 4600 fő.
A környék már az őskorban lakott volt, ezt itt talált leletek bizonyítják. A Római Birodalom idején Fortiána néven szerepelt. A mai település három kisebb falu egyesüléséből jött létre az 1200-as évek végén. Ekkor építette Simon alországbíró a várat IV. Béla engedélyével. Halála után a birtok több főúri kézen is átment, nevezetesebbek a Lackfiak a Garaiak és Beatrix királyné. I. Lajos idején mezővárosi rangot kapott. A török uralom alatt a lakosság megcsappant, de később újratelepült, főként református lakossággal. A Rákóczi szabadságharc idején a vár jelentős "kurucfészeknek" számított 1705-ben és 1707-ben Vak Bottyán jelentős győzelmeket aratott itt a császári seregek ellen, míg 1709-ben a túlerő elfoglalta a várat. Ezután a német ajkú Styrum család birtoka lett, majd 100 évre. Többszöri tulajdonosváltás után a 1930-ban a Zirci Apátságé lett a birtok.
A város gazdasági fejlődése a Styrum család idején indult meg. II. Styrum Károly élénken foglakozott birtokával, szívügye volt az állattenyésztés fejlesztése. Ő hívta birtokára 1780 körül a morvaországi tímárt Fried Salamont, ezzel megalapozva Simontornya bőriparát, mely egészen a közelmúltig meghatározta a település és környékének gazdasági életét. A bőrgyár több generáción keresztül, az 1948 évi államosításig a Fried család tulajdonában és vezetése alatt állt.
Bár, mint ahogy az előzőekből is kiderült a város lakossága elsősorban iparból élt, nagy hagyománya van a, tulajdonképpen a szekszárdi borvidék északi szélének tekinthető Derékhegyen való szőlőművelésnek, borászatnak. Az 1990-es években holland családok fedezték fel a kitűnő panorámájú szőlőhegyet és vásárolták, újították fel tucatszám a régi présházakat.
A vár
Az Országos Műemléki Felügyelőség 1964-1974 között középkori és renaissance maradványainak felkutatásával, állította helyre a várat
A vár ma az évszázados feltöltések alól kiszabadítva emelkedik ki az egykori várárok helyén kialakított gyepsávból. A lerombolt külső védőfalak maradványai veszik körül, melyeket a helyreállítás során helyenként kisebb felfalazásokkal egészítettek ki. A lépcsőház melletti DK-i sarkon a megtalált maradványokból egy rövid szakaszon rekonstruálták a védőfalak eredeti alakját a pártázatos gyilokfolyosóval. A vár egykori épületeiből a déli oldalon a kaputorony, öregtorony és a lépcsőház tömbje, a keleti oldalon pedig az egykori palotaszárny helyreállítva ma is áll. Az északi homlokzat képéből ma csak az egykori emeleti zárterkély hatalmas konzoljai láthatók, melyeket a várárokba zuhanva találtak meg és eredeti helyükre helyeztek vissza.
A várudvarra a kaputorony földszinti őrszobáján keresztül jutunk, melynek boltozatát terrakotta vállkonzolok díszítik. Az udvar keleti oldalán emelkedik az egykor teljes hosszában végighúzódó renaissance loggia egy szakasza, amely szintén a helyreállítás eredménye.
A palotaszárny földszinti termeiben állandó kiállítás mutatja be a vár történetét. Az északi szárny védőépületében az egykori lovagterem maradványai láthatók. Itt van elhelyezve a kőtár és a helyreállítás menetét szemléltető kiállítás. A kaputorony emeleti szobája őrzi a vár legszebb kandallóját, amely egyedülálló a mai Magyarországon. Ilyen toszkánai eredetű renaissance kandallók álltak a budai és nyéki királyi palotákban és több más főúri várkastélyban.A palotaszárny első emeleti helyisége a renaissance korban három különálló részre tagolódott, ma azonban egyetlen nagy terem, melyet renaissance keresztablakok világítanak meg. Itt kapott helyet a "Nemesi ősgalériák Tolna Megyében" című állandó kiállítás.
A vár 1270-es építése óta sokszor bővült, megújult, azonban sokféle arculatából a teljeség igényével egyet sem mutat. A vár mai felújított állapotában sem Árpád kori, sem reneszánsz, sem Anju kori lovagvár, sem kuruc végvár, hanem részleteiben mindegyik, hitelesen hordozza építési korszakait, egyben a magyar történelem szépségét és tragikumát.
A vármúzeum ápr. 1-től szept. 30-ig, hétfő kivételével 10-17 óráig, okt.1-től márc.31-ig hétfő kivételével 10-16 óráig tart nyitva.
Belépő:
Felnőtt: 1000 Ft
Gyermek és nyugdíjas: 500 Ft
6 év alatt gyerekeknek, Pedagógusoknak és 70 év felettieknek: ingyenes
Tárlatvezetés családoknak: 1000 Ft.
Ládatörténet
2012.05.07. a sorozatos megkárosítások miatt a ládát áthelyeztem, újból hagyományos méretű lett.
2013.05.11. Discover segítségével a láda új helyen újrarejtve, miután megint nyom nélkül eltűnt.
2016.09.04. Áthelyezve, mágneses mikro lett.
2017.09.05. Eltűnés után áthelyezve petheovacka segítségével.'
2019. 7. 2. emiGrant újrarejtette, köszönjük. [Admin(Fazék)]
2021.03.07. új rejtek, föld szintjén
2023.04.29. gst76 újra rejtette, köszönjük, újra kereshető [Admin(szikizso)] '
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Várnapok miatt épp belépni tilos kordon mögött volt a hely, de egy gyors bebújással gyorsan lelestük róla a jelszót.
Hatalmas nyüzsgés volt, így most nem mentünk be a várba, két éve voltunk. Érdekes programok és árusok voltak, elnézelődtünk egy darabig.
Erre járva tettem egy próbát. Kérem az elfogadást a fénykép alapján. Érdemes lenne virtuálissá tenni a rejtekadó villanyoszlop száma alapján. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Kn_saci13 és naandi8 társaságában kerestük a ládát,de sajnos még mindig nincs.Virtuálisan nem lenne célszerű?
Kérjük a találat elfogadását. [Geoládák v3.12.10]
Sajnos - ahogyan sokan előttem - én sem jártam szerencsével :( a fekete szigetelő szalagot én is megtaláltam a földön, de semmi egyebet :(
A fotó alapján kérem a találat elfogadását. Köszönöm. [Geoládák v3.12.10]
Mint ládadoki a geoládát az utolsó bejegyzések vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Próbálkoztam, de én sem jártam sikerrel. A lehetséges talajszinti rejtekek leginkább illemhely helyett vannak használva, ennek ellenére minden alá is alánéztem...
Kérem a találat elfogadását, és gyógyításig a betegre állítását. [Geoládák v3.12.10]
DNF, sajnos nem lett meg.
Szigetelőszalag maradványok a földön, valószínűleg elvitték.
A kép alapján kérném szépen a találat elfogadását.
[Geoládák v3.12.10]
Sajnos 2 emberes feloras kereses utan sem lett meg a lada, sem lent, sem fent nem talaltuk. Elnezve a par utolso logot eleg valoszinu hogy a lada nincs a helyszinen nem? Mindenesetre szeretnem kerni kep alapjan az elfogadast. [Geoládák v3.12.10]
A leírásban valóban két egymást cáfoló információ is található a láda hollétét illetően. Négyen kerestük fél órán keresztül, de sajnos nem találtuk meg. Szeretném kérni a megtalálásom elfogadását a képek alapján. [Geoládák v3.12.10]
Leírás szerint 1,5 m magasan. Na, ott nem találtam :(
Később, már otthon, láttam a frissítéseknél, hogy át lett helyezve talajszintre. Jó lenne frissíteni a leírást!
Majd legközelebb, ha arra járok...