Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2007.03.25 15:30
Megjelenés időpontja: 2007.03.28 09:10
Utolsó lényeges változás: 2014.07.20 21:00
Utolsó változás: 2020.08.09 17:49
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: páros >> skiccpausz>>MJANEZ
Ládagazda: MJANEZ Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1800 m
Megtalálások száma: 450 + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A láda a megadott koordinátákon: "a víztározó közvetlen közelében, beton börtön mélyén, egy rozsdás vasördög kerek szájában raboskodik" :D (pontosítok: nem a meredek falú víztározó alján van)
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Leírás
Kellemes, az út végén szép panorámával gyönyörködtető és hagyományos geoládát rejtő túrára invitáljuk a természet kedvelőit. A túra Tokaj-Hegyalja kapujában, a Mád-Mezőzombor-Bodrogkeresztúr háromszögben, szőlőtáblákkal borított hegyek között, a Dorgó-völgyben található "Bortó" üdülőteleptől indul.
A völgy a 37-es útnak a Szerencs és Sátoraljaújhely között, Szerencs közelében lévő, mádi elágazásától (körforgalom!) közelíthető meg úgy, hogy a körforgalomból Mád felé kilépve azonnal ( N 48° 10,044' E 21° 17,629' 117 m [GCTETO+kiágazás1]) jobbra fordulunk (nagy, útbaigazító reklámtábla segít, hogy el ne tévedjünk!), és egészen a "Bortó" nevű strand bejáratának nádfedeles, strandszezonban vendéglátó helyként is üzemelő épületéig N 48° 10,730' E 21° 18,118' 139 m [GCTETO+parkoló2] hajtunk (vagy biciklizünk). Előbb is találunk parkolót (nagyobbat is, mint a strandbejárat előtt, N 48° 10,567' E 21° 18,075' 139 m [GCTETO+parkoló2]), de amaz hangulatosabb.
Az üdülőterületen nyáron strand működik. A horgászásra és fürdésre egyaránt alkalmas Dorgói-tó (a strandtulajdonosok leleménye szerint: Bortó), mesterséges tó, melyet a Harcsakút forrás vizéből duzzasztottak fel. Mint a forrásvíz táplálta tavak, nyári kánikulában ez is kellemesen hűvös.
Korábban a tó vizét a szőlők öntözésére használták. A Tokaji Állami Gazdasági Borkombinát területén 1962-ben kezdték a kísérleteket a szőlő öntözésére. A Dorgó-völgyben 1962-ben készült el ez a 120.000 m3-es víztározó, amely 2.510 hektár terület öntözését tette lehetővé. A vizet szivattyúkkal nyomták fel a Király tetőre az ott létesített vízmedencébe, aminek a közvetlen közelébe helyeztük el a ládánkat.
A hegyre a N 48° 10,659' E 21° 18,116' 139 m [GCTETO+kiágazás2] pontnál javasoljuk a szőlőtábla (inkább csak parcella) melletti úton fölfelé indulni, majd a szintvonalakon kiépített teraszok kijelölte szerpentin útvonalát követve haladni. Közben érdemes időnként hátranézni, a teraszoknál megállni és a tájban gyönyörködni.
A kilátás végig szép, ami persze azt is jelenti, hogy ha süt a Nap, szinte végig a napon sétálunk. Az út így sem megerőltető, meg aztán mögöttünk ott a strand is. A Harcsa tetőről szinte észrevétlenül jutunk át a Király tetőre. Az út vége már pár árnyas fa között halad, és egy, ma használaton kívüli, beton víztárolóhoz jutunk rajta a N 48° 10,271' E 21° 18,411' 220 m [GCTETO+medence] pontnál. Ennek a pereme afféle kilátóként szolgál most nekünk: szép körpanorámát ad. Feltárul előttünk a Tokaji-hegy, mögöttünk-alattunk a dorgói-tó az üdülőteleppel, a völgy túloldalán a hegyek oldalában - tájsebekként - a még működő és felhagyott kő- és ásványbánya fejtések teraszai, a közeli és távoli hegyvonulatok, a tavon túl Mád és alattunk, előttünk az itt kezdődő Alföld. Túránk közben pedig mintegy láthattuk a tokajhegyaljai szőlőtermelés múltjának egy darabját, de a jövőét is: a Harcsa- és a Királytető szoknyáján a mostanában felhagyott, nagyüzemi, kordonos szőlőművelés ültetvényeinek; feljebb, a teraszokon a régebben abbahagyott, hagyományos, karós szőlőtermesztésnek a hűlt helyén haladtunk át, de megfigyelhettük az új szőlőtelepítés munkálatainak fázisait is: a szoknyán jelenleg ez folyik - ettől olyan kopasz a hegyoldal. Alattunk, a kemping főépülete pár évvel ezelőtt még szőlőfeldolgozó volt; itt nagy szőlődaráló működött a parkoló járószintje alatt, ahová surrantón át juttatták a szőlőt a szállító konténerekből. Ha a Király-tetőről a másik, Tarcal felőli oldalon leereszkedünk, az ottani lejtőn a jelenből kapunk ízelítőt. Az értékesebb, déli, délkeleti lejtőn ma is kordonos szőlőültetvény van; a szőlőfeldolgozók üzemi épületei tájba illesztettek - ám nekünk a Dorgó völgy bemutatása volt a célunk a ládánkkal: a franciás szőlőkultúrát csak alternatív látnivalóként ajánljuk.
Bár a Király tetőn a vízmedence pereme elég széles, gyerekeket egyedül ne engedjünk fel rá, mert nincs lefedve, mély, és elég meredek az üres betonmedence ferde fala!
Ládatöténet
2020.07.13.
A ládát örökbefogadtam. MJANEZ
2014.06.15.
A ládát a bozótosból kiszedtem és új helyet kapott.
Jó keresgélést!
üdv, skiccpausz
2011.09.06.
A ládát örökbefogadtam. Felújítottam.
skiccpausz
2007.03.25.
Kikerül a láda, eredeti rejtője páros.
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon jól esett a túra a karácsonyi tavaszban. A szőlők között kanyarogva a kilátás kötötte le a figyelmemet, az erdőbe érve a szarvasok. A láda közelében lehet a pihenőhelyük.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A betonutakon behajtani tilos tábla ("kivéve engedéllyel") várt, így kerülővel kerestem parkolót. Sikerült KRESZ-sértés nélküli utat találni. A filagória után fel a tetőre ehhez a ládához, a méhek mellett bemenve az erdőbe elhanyagolható mennyiségű volt a bozótharc. A ládáért folytatott akrobatika már annál izgalmasabb volt, de sikerült. [Geoládák v4.5.2]
Tolcsvai kirándulásunkat követően hazafelé a gcdifi ládát követően jöttünk ide fel, de a láda kereséstől elijesztett egy vad hang a közeli bokorból, így a gyerekekkel jobbnak láttuk innen az elmenetelt. A szőlők közt jót sétáltunk, hangulatos volt, köszönjük ha a gyorsan kattintott kép alapján elfogadod!
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. Bővebben majd otthonról...[g:hu+ 2.10.16]
A Disznó-kő felől gyalogoltam felfelé a szőlősorok között, majd egy régi benőtt úton jutottam el a rejtekhez. A ládát könnyedén megtaláltam. Logolás után felmásztam a beton víztározóra, ahonnan már látszódott is következő célpontom, a Bor-tó... :)
Köszi a rejtést! :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
===================
A GCDIFI-t 2017-ben találtuk meg, így illő volt már megkeresni ezt is...
A láda rendben van.
TFTC!
Az iskolai őszi szünetben pár napos családi kirándulást tettünk Tarcal környékén. A őszi színekbe borult erdők ilyenkor nagyon szépek és az időjárás is végig nagyon kedvező volt, így minden adott volt a remek túrákhoz. Öt nap alatt nagyon sok és változatos látnivalót sikerült megnéznünk és még 42 ládatalálat is összejött.
A Disznókő borászat parkolójában hagytuk az autót és onnan sétáltunk fel a szőlősorok mellett. A rejtés nagyon jó.