WAP: Két pontos multi geoláda. Jelszórészletek sorrendben:
1.pont: Egy tábla alumínium oszlopán!
2. pont: A feketefenyves erdőben elrejtve, egy fa tövében, és a mellette fekvő fa törzse alatt, álcázva!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
LÁDA
1. pont N 47° 23,611' E 21° 46,338' 108 m [GCMoPa-1]
2. pont N 47° 25,412' E 21° 47,781' 130 m [GCMoPa-2]
(Sajnos, a 2005 augusztusában megyénkben végig vonuló orkán nagy károkat okozott ebben az erdőben is. Ennek a nyomai ma napig látszanak. Az erdőben sok a kidőlt fa.)
Monostorpályiba hívlak benneteket, ebbe a békés hajdú-bihari községbe. Egy két pontos multi ládán keresztül szeretném megmutatni a falut és ezen belül két ritka védett "kincsét" a két pont közt megközelítően 4 km a távolság.
Az jelszó első része a magtár épület együttes bejáratánál lévő tábla alumínium oszlopára van írva.
A láda mérete: 17x7x5cm. Rejteke, az erdő, egy fa tövében, és a mellette fekvő fa törzse alatt, álcázva! Kéreggel, fűvel, elszáradt levelekkel.
1 pont: TUBUS MAGTÁRAK:
A község legjellemzőbb műemlék jellegű épülete, a három építményből álló, több emeletes gabonatárolónak használt un. "tubus" magtár. Eredetileg a Gorove-kúriához tartozott, maga a kúria azonban a második világháború után elpusztult. Az egyedi műemlék együttest alkotó három terményszárító 1826-ban épült. A magtár épületekből kettő tubus alakú, galambdúc formájú, a harmadik fekvő, háromszintes épület. A tubus alakú magtárakba csigaköteles megoldással - lóvontatással - zsákokban juttatták fel a gabonát. Sajátos, eltolt szintű szellőzőrendszere kereszthuzat technológiájú. A gabona kivételekor az egész takarmánymennyiség megmozdul. A fekvő épületet termés-kiadásra és szárításra használták. A régi öregek futarának, lisztcserélőnek is hívták. Ezek az épületek szerves részei voltak egy uradalmi udvarnak, ahol szerfás dohányhodályok voltak még ezen kívül. Az önkormányzat 1992-ben megvásárolta az épületegyüttest és az Országos Műemléki Hivatallal közösen felújította. A tervek között szerepel egy Helytörténeti Múzeum kialakítás
2 pont: FEKETEFENYVES:
A községtől északra, a Csorda-kút melletti úton egy kilométert megtéve érjük el azt a közel 70 éves, hathektárnyi feketefenyvest, amely az e tájegységbe telepített homoki fenyvesek egyik utolsó képviselője.
Feketefenyő
Szabálytalan, ernyőszerű, kiszélesedő koronájú robusztus fenyő.
Törzse alacsonyan elágazó.
Kérge sötét szürkésbarna, mélyen repedezett. Már fiatal ágai is feketésbarnák, ám új hajtásai sárgásan pikkelyesek.
Rügyei gyantásak.
Merev, kemény, sötétzöld 10-15 cm hosszú tűi párosával állnak.
Sárga porzós virágai az új hajtásokat csoportosan veszik körül. Termős virágai pirosak.
Nagy barna tobozai két év alatt érnek.
Közép és Dél-Európa száraz mészkőhegységeinek elterjedt fajtája. : Az erdeifenyő mellett hazánk legelterjedtebb fenyőféléje. Termesztett fenyőink közül a legigénytelenebb, ezért a gyenge termőhelyek, kopárok, mezőgazdasági művelés miatt leromlott, erodálódott területek legfontosabb fafaja.
Igen kedvelt dísz és haszonfa. Szárazságtűrő.
Sárga, gyantás fáját inkább a bútorkészítésben, építőanyagnak és cellulóz gyártására használják.
Forrás: Szilágyi Ferenc: Fák és cserjék - Nyitvatermők
MONOSTORPÁLYI MEGKÖZELÍTÉSE:
Közúton: a 4-es úton Debrecenig, onnan a 47-es úton déli irányban a várost elhagyva balra lekanyarodunk Pocsaj felé vezető útra (18km)
Vasúton: a Debrecen-Sáránd-Létavértes vonalon
MONOSTORPÁLYI TÖRTÉNETE:
Monostorpályi és a szomszédos Hosszúpályi története egy közös tőről fakad. Írásos emlékben először 1219-ben szerepel a falu 'Pauli de Nyr' néven, mivel Bihar megyének ezt a részét Nyírnek nyíri kerületnek nevezték. A Monostorpályi név kialakulásához egy történet kapcsolódik. A hagyomány szerint, egykor ezen a helyen a Paulinus barátoknak volt itt kolostoruk. Így a kolostor rövidített nevéből - Monostorium Pauli - ered a falu neve.
További információk a községről:
Monostorpályi
EGYÉB LÁTNIVALÓK:
• Református templom, amely fakazettás mennyezetével ritka építészeti különlegesség. Kertjében ritka fafajták is megtalálhatók. A jelenlegi templom a régi Pál rendi apátok XII. századi, kéttornyú temploma helyén épült. Az ásatások folyamán megtalálták a régi templom maradványait.
• Bethlen u. 2. sz. alatti lakóház /tájház/ mint a régi építészet emléke szintén védett. Az épületben találhatók a falusi életet bemutató használati tárgyak.
Kívánok mindenkinek nagyon kellemes sétát, kellemes kikapcsolódást, jó láda vadászatot!
pozoli1
2012. december 20-tól átvettem LUILUI és JUDITH ládáját, ezúton is köszönöm az eddigi gondoskodásukat, és segítségüket.