Elhelyezés időpontja: 2007.04.01 13:20
Megjelenés időpontja: 2007.04.05 08:00
Utolsó változás: 2019.02.16 18:33
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Luilui és Judith
Ládagazda: luilui Nehézség / Terep: 1.0 / 2.0
Megtalálások száma: 251 + 2 sikertelen + 7 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2007-04 volt 16 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP: Egy 10 cm. x 5 cm. vitaminos doboz. A Laponya-domb tetején, a feltáratlan bronzkori vár területén helyeztük el. Az eredeti rejtek adó facsoportra akasztottam kb. fej magasságban.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Bihari Természetbarát Egyesület vezetőjével (Hegedűs Zoltán) és tagjaival, immár két közös rendezvényen vettünk részt. Szemetet szedtünk a GCHERP láda környékén és most ennek a ládának a közös rejtésénél. A szemétszedés szünetében, mikor egy kicsit pihentünk és ettük a finom palacsintát, beszélgettünk arról, hogy április elején lesz egy kerékpár túra, ahova szeretettel várnak bennünket is. Annál is inkább, mert olyant fognak mutatni, ami nagyon ritka itt az Alföldön, és csodálatos látványba lesz részünk.
Nekünk sem kellett kétszer mondani, így április elsején csatlakoztunk a lelkes kis csapathoz.
A Bihari sík és a Nyírségi löszhát törés vonalához érkeztünk meg. Egy rövid szakaszon a az Országos Kéktúra alföldi útvonalát követve értünk az Ér medréhez. Mikor megmásztuk a harminc méter szintemelkedőt,
láthattuk a Bihari hegységet, még a Judith szava is elakadt a látványtól.
A láda számára kiszemelt galagonya bokrokon túl, egy kis erdős részre jutottunk. Később derült ki a kutatások során és természetesen segítséggel (Bácsi Krisztián, pocsaji lakos segített) az ott egy feltáratlan bronzkori vár területe.
Berettyóújfalu felől a 4812-es úton, Debrecen felől pedig a 4808-as közúton közelíthető meg. Vasúton Debrecen-Sáránd-Nagykereki vonalon.
POCSAJI "VÁRAK":
A hagyományok szerint a XIX.század derekán a település négy várral rendelkezett: Leányvár, Hosszúzugi-vár, Hídközi-vár és Rákóczi-vár. Az utóbbi a Rákóczi-család udvarháza volt. A Hídközi-vár minden bizonnyal a Berettyó és az Ér találkozásánál lévő község jelentős fahídjának védelmére szolgált. A pocsaji híd ugyanis a XVII. században hadászatilag is jelentős átkelőhely volt. A híd szerepe olyannyira fontos volt a község életében, hogy a település címerében is szerepel.
EGYÉB LÁTNIVALÓK:
Műemlék jellegű a református templom, a görög katolikus templom, mennyezetét freskók, szekkók díszítik.
A Nagy utcán található a millennium és az I. világháború áldozatainak emlékműve. Kovácsműhely Múzeum tekinthető meg a Kossuth utca 47. szám alatt.
A faluképre jellemzők a kerítésbe épített górék . Az Árpád utca 103. szám alatt vert falú, XIX. századi népi lakóházban helytörténeti anyag található.
A község egyes részei élő skanzen jelleget öltenek. Szép panorámában gyönyörködhetnek a Laponya-dombra felkapaszkodó turisták.
Kívánunk mindenkinek nagyon kellemes sétát, kellemes kikapcsolódást, jó láda vadászatot!
Megtaláltuk, köszönjük az élményt. [Geoládák v4.3.0]
A mai első "élményem" útközben egy kisboltban volt. Beugrottam vízért, és a sorok között egy fiatalember szólított meg, miközben a zsebéből egy papírzacskóból letépett papírfecnit húzott elő, hogy legyek szíves elolvasni, hogy mi van ráírva, mit kell vennie.
Nagyon csúnya írással nyomtatott nagy betűkkel "SAMPON ORPAS" szöveg volt rajta. Első pillanatban feladta a leckét, hogy most akkor ki nem tud olvasni???, de végül megtaláltam a sampon korpás hajra megoldást.
És a második: A célterületet egészen jól meg lehet most közelíteni autóval. A Laponyahalom mérőtoronnyal szemben, a TVK tábla előtt álltunk meg. Ragyogó jó idő volt, és csak néhány száz méter után gondoltam arra, hogy a rövid túraszoknya nem biztos, hogy jó ötlet volt. Már most is térd fölött ér a fű és a gizgaz. A TUHU-n szaggatottal jelölt útról szép rálátásunk volt a bronzkori földvárra, a tetejéről pedig még szebb kilátás. A dobozhoz jutás kihívás volt, de rendben a helyén van. Még kikukkantottunk néhány pontról, a zöld minden árnyalatában gyönyörködve, miközben egy őzikét figyelhettünk a szemben lévő dombon. Addig kukucskáltunk, hogy találtunk egy jobb utat, és végül visszafelé a másik oldalon ereszkedtünk le, majd a szántóföld szélén bozótharc nélkül értünk vissza az autóhoz.
Nagyon szuper volt. A mai legjobb.
A környéken tényleg érdekes a ház-góré kombináció.
Nagyon jól néz ki, hogy délre es északra is gyakorlarilag tökéletes síkság van, de északra 30 méterrel magasabb a térszín. A kettő között pedig itt van ez a kvázi meredek emelkedő.
AK közben tettem kitérőt, elmentem a Zsófia-forráshoz is. Ahol a kék észak felé kanyarodik a lejtő aljában, méhkaptárak vannak az út mellett. Engem megtámadtak, úgyhogy rohanni kellett. Szerencsére megúsztam. De én voltam a hülye, sokáig ácsorogtam ott szélirányban.
Az AK bejárása közben érintettük a pontot. Remek a panoráma, mintha nem is az Alföldön lennénk. Tekintélyes a földvár is, ha kissé kitisztítanák a környékét még látványosabb lehetne.
A gyógyszeres flakon gyorsan előkerült a fáról. Sajnos íróeszköz nem volt benne. Az ilyen méretű tollunk már otthagytuk az előző ládánál.
Köszönjük a rejtést!
74 kilométeres e-mtb túra Debrecenből.
A helyszínre érve szembesültem a valósággal, hogy itt bizony sűrű csalit veszi körül a dombtetőt, ahol a rejtekhely található. Elkezdtem körbejárni a dombot és a N47 18.101 E21 52.813 pontban találtam egy széles kitaposott ösvényt amit valószínűleg a siklóernyősök használnak a starthelyre jutáshoz. A dombtetőtőtl még vagy 50 méter volt a láda durva csalitos, csalános terepen. Nem fogom visszasírni ezt a szakaszt. A láda koordinátái pontosak, néhány perces keresgélés után meglett az orvosságos doboz.
Dél felől közelítettem, vadcsapásokon bújkálva. Szép nagy földvár, érdemes lenne megszabadítani a dzsungeltől. A Bihar havas teteje közelinek tűnt.
[g:hu+ 2.9.12]