A templom tetejét felújították, sajnos az egész templomot bezárták, a környéket kicsit rendbe hozták, így a hely hangulata már nem olyan érdekes és titokzatos. A régi rejtés is sokkal izgalmasabb volt, mint az új, de én azt mondom: inkább legyen egy kevésbé érdekes láda, minthogy megszűnjön teljesen.
A régi templomrom falában egy kis üregben található a fehér, csavaros tetejű mikroláda.
A ládába
kis méretű utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el
ezt a leírást!
Ezzel a geoládával egy nagyon különös hangulatú helyet szeretnék bemutatni Somogy vármegye északi részén: az elhagyott Béndekpuszta települést. Ma már csak egykori temploma látható, egy elhagyott temető és néhány düledező ház. Akit ez annyira nem érdekel (bár én mindig is szerettem az ilyesmit), felfoghatja az egészet egy kellemes erdei-erdő széli kirándulásnak is.
Megközelítés:
Autóval vagy busszal Lengyeltóti irányából Hács falut kell elérni, Béndekpuszta onnan közelíthető meg, két útvonalon is. Mindkettőre vonatkozik, hogy az út bizonyos részei biciklivel sajnos elég rosszul járhatók (néha azonban javítgatják az utat).
1. útvonal (jelzett turistaúton)
A falu központjában a
N 46° 38,781' E 17° 41,287' 157 m [GCBEND+elágazás] koordinátán található az a hely, ahol a zöld
jel kelet felé indul. Ezen az úton még kb. 1300 métert mehetünk autóval is, egészen a
N 46° 38,720' E 17° 42,282' 211 m [GCBEND+parkoló] pontig, ahol a jel észak felé betér az erdőbe. Innen kb. 2 és fél kilométert kell menni a jelzésen, amíg Béndekpuszta közvetlen közelébe érünk. Célunkat innen a rövid
jelen érhetjük el.
2. útvonal (icipicit rövidebb, de unalmasabb út)
Amint elérjük a falu határát, ne forduljunk délnek, hanem a keletre tartó utcán induljunk el! Innen kb. arrafelé kell menni, amerre a nyíl mutat a GPS-en, azaz kelet-északkeletre. Ez az út kis kanyargások után hamar földes úttá válik, és végig jellegtelenebb helyeken haladva egy idő után csatlakozik a délről érkező turistajelhez. Innentől azon kell továbbmenni, mint az első változatban.
A láda
Már mielőtt az utolsó völgybe leereszkednénk, ha nincsenek sűrű lombok, megpillantjuk Béndekpuszta romtemplomát a túlsó dombon. Régebben a láda bent volt a templomban, ahol föl kellett hozzá mászni egészen a kerek ablakig, de a tető felújításakor a templomot bezárták, így a régi láda megszűnt. Helyette most a templom mögötti rom falában egy üregben rejtőzik egy fehér mikroláda.
Béndekpuszta története
1331-ben említették először írásos dokumentumok a települést. Temploma gótikus stílusban épülhetett valamikor ezidőtájt, romjai
ma is látszanak az épebben megmaradt, újabb templom romjai mögött! A hácsiak azt beszélik, hogy a falu lakói a törökök elől ebbe a templomba menekültek, de a törökök felgyújtották azt, így mindenki bennégett. A település azonban később újra benépesedett, 1857-ben építették azt a templomot (kápolnát), aminek romjai a ládát is rejtik. Ekkor a területet a Kacskovics-család birtokolta, nekik van egy romos kastélyuk a közeli
Gyugyon is. A család néhány tagjának sírja közvetlenül a templom mellett ma is megtalálható. Aztán a lakosság egyre fogyatkozni kezdett, az utolsó családok 1970 körül költöztek el innen...
Germán és más értékes leletek Béndekpusztán
Régészek és történészek kimutatták, hogy az egykori avar szállásterület határa valahol a Balaton környékén, pontosabban Keszthely és Fenékpuszta közelében húzódhatott, és arrafelé vezetett át az Észak-Itáliából a Duna felé vezető kereskedelmi és hadiút. Ennek védelmére az avarok főként bizánci és germán fegyvereseket telepítettek le a környéken. Az eddigi
legdélebbi leletek Hács-Béndekpusztáról kerültek elő, a sírokban még aranytárgyakat is találtak!
Egy másik igen fontos lelet pedig Wulfila gót betűs Újtestamentum-fordításának töredéke, ezt is Béndekpusztán lelték meg.
Elhagyott temető
A templom melletti temető már az újkori falué, néhány sírt mindmáig gondoznak. Remélem, nem kell külön kérni senkit, hogy tisztelettel legyen az itt nyugvók iránt, amikor errefelé jár.
Hácsról
Béndekpuszta a közeli Hács része volt, történetük mindig is összefonódott. Hácsnak szintén az 1330-as évek elejéről származik az első írásos említése, és a török hódoltság alatt, ahogy az egész vidék is, Hács is elnéptelenedett. Később éledezni kezdett, egymást váltották a falut birtokló híres családok. Az Inkeyek evangélikus németeket telepítettek le a 19. század elején, akik nagy építkezésekbe fogtak. Érdekességként megemlíthető, hogy 1905-ben a vármegye legnagyobb szervezett sztrájkját tartották a hácsi aratómunkások. Ma kevesebb, mint 500-an lakják ezt a kis zsákfalut, de úgy tűnik, nincs úgy ,,halálra ítélve'', mint Béndekpuszta, mert lassan azért fejlődik, működnek mezőgazdasági üzemei is, és építenek a turizmusra is.
A zöld jelzés további útvonala
Minden tavasszal megrendezik a Balatonboglárról induló
Boglárka teljesítménytúrát, melynek útvonala erre a zöld
jelre épül, de Béndekpusztát nem érinti (csak a két alkalommal megrendezett 60 km-es táv érintette). A jelzés a boglári vasútállomástól indul, onnan Szőlőskislakon keresztül a Landordi-tó felé tart, majd Gyugyon is keresztülmegy, utána az erdőben halad. Itt éri el Béndekpusztát, ahonnan Hács felé indul a már ismertetett útvonalon. Onnan továbbhalad délnek, először Gárdonypuszta irányába, a vége pedig a Somogyvári Nemzeti Történelmi Emlékhelynél, a Kupavárhegyen van. Túrázóknak mindenképpen ajánlom, ezen az útvonalon több másik ládát is meg lehet találni!
♥ Szerelmesek lakatjai Hácson ♥
Hács legújabb nevezetessége a
szerelmesek lakatfala a polgármesteri hivatal melletti emlékműnél. 2011 végén még csak 29 lakat volt rajta, de szépen lassan egyre több és több lesz: vigyetek magatokkal Ti is :)
Kellemes ládakeresést és somogyi időtöltést kívánok!