WAP: A láda a keresztektől DNY-i irányban, tehát a falu felé, az akácosban,a fa kérge közt
Kemence
A falu Pest-megye legészakibb csücskében, a fővárostól 80 km távolságra az Északnyugati-Börzsöny lejtőin lefutó Kemence-patak völgyében, közel 250 m magasan fekszik.
Kemence nevét arról a patakról kapta, amelynek mentén épült. A név szláv eredetű (Kamenca, Kamenica) és olyan patakot jelent, amelynek köves a medre. Egyik legrégibb településünk 2006-ban ünnepelte fennállásának 850 éves jubileumát. Első ura a Hunt nemzetség volt. A hagyomány szerint az ebből a családból származó Godó alapította a falut, aki ide várat is építtetett.
A főúton még láthatók a régebbi, a jellegzetes felvidéki " hosszú folyásos házak", ilyen a Fő út 244. alatti tájház is. Kiemelkedik a házak közül az 1751-ben, barokk stílusban épült megyeháza (ma iskola), amely Hont vármegye székháza volt 1752-től 1806-ig. 1858-ban, romantikus stílusban átalakították. Ugyancsak a XVIII. század második felében épült az új, nagyméretű templom és a parókia. Ebből az időből maradt fenn az útonjárók védőszentjének, Nepomuki Szent Jánosnak a szobra is. 1910 és 1912 között készült a kálvária és a Szent Sír, mely a szőlőhegy oldalában helyezkedik el. Innen gyönyörű kilátás van a községre és a szomszédos Szlovákiára, valamint a Börzsöny hegység csúcsaira. A községből jelölt erdei turistautakon egy, illetve tetszés szerint többnapos túrákat lehet tenni.
A kálvária rövid története
A kálvária építése Bodó János káplán nevéhez fűződik, aki 1904 július 1-én érkezett a faluba. Ő alapította meg a legényegyletet, hogy a fiatalság ne csak a kocsmába járjon el. (Ekkoriban veszítette el Kemence Hont vármegye központi rangját) Együtt építették fel a faluban a kis kápolnát (Lourdes-i), majd a kemencei Nagylegelőn, mely a falu fölött húzódik, a kálváriát. A kálvária lábánál volt egy természetes üreg, ebből Bodó atya Szentsírt alakított ki. Az innen kibányászott köveket később a templom bejáratának jobb oldalán található Szentsír kápolna építésébe használta fel.
Út a Kálváriára és a ládához
A falu központjából induljunk el a Fő utcán Bernecebaráti irányába. Az út mellett lévő kis kápolnánál térjünk le a patak irányába, követve a

túristajelzést. Átkelve a hídon a Fő utcából a Dózsa György utcába jutunk. Szembe egyenesen visz fel az út a Kálváriára.(A Dózsa Gy.utcából máshogy is fel lehet jutni.Van egy kis híd(gyalogos),ott balra(ÉNY)fordulunk és az út mellett van a felfelé mutató tábla.Ott fel! )A keresztekhez érve pihenjünk meg, majd kapcsoljuk be készülékeinket. A láda a keresztektől DNY-i irányban, tehát a falu felé,a XIII. stáció közelében,15x15cm narancssárga fedelű konyhai doboz.
KÁLVÁRIA BÚCSÚ: A láda minden év július hó első vasárnapján 10 órától 13 óráig nem látogatható!!!
Ládakarbantartás:2008.08.23. Új láda új helyen.(Annak ellenére,hogy a régi ládát visszatették az előző helyre.)
Ládakarbantartás:2010.02.21.
Ládakarbantartás:2010.10.4.
A láda áthelyezése: 2011.08.09-én.Köszönet Lencsi-nek:)
Ládakarbantartás:ládacsere 2012.01.01.
A ládát ellopták.
Ládacsere: 2016.05.16.