Megye/ország: Jász-Nagykun-Szolnok
Elhelyezés időpontja: 2007.05.15 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.11.19 08:04
Utolsó lényeges változás: 2017.07.05 12:26
Utolsó változás: 2024.03.17 08:53
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+4V)
Elrejtők: kulisz, később riasztos csapata
Ládagazda: Katulyakutatók Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 6200 m
Megtalálások száma: 237 + 2 sikertelen + 12 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
1. gravírozott tábla a Fehér akác alatt
2. gravírozott tábla a déli cölöphíd előtti információs táblán
3. gravírozott tábla a kilátónál a Life Sumar tábláján
4. gravírozott tábla az Alföldi mocsárréten
5. 10x10x8 cm-es doboz egy kidőlt fa alatt
A ládába TravelBug nem helyezhető.
"Meg vót már teremtve az egísz világ, megvótak a hegyek, a vőgyek,
a kisebb, nagyobb folyók, csak még a Tisza állot az Úr zsámolyánál.
- Hát tevéled mit csináljak, szegíny fejeddel? - mondja az Úristen.
- Csak bízd rám, Atyám, - mongya Jézus, - majd eligazítom én!
Avval Jézus elévett egy aranyos ekét, elibe fogott egy szamarat,
oszt mondta a Tiszának, hogy mennyen mindenütt után a barázdába.
Azután nekivetette az ekét a fődnek, szántotta a folyónak az ágyát.
Az pedig mindenütt ment a nyomába szorgalmasan, ahogy megbeszíltik.
Hanem szerteszíjjel igen sok cötkíny, kóró, bogáncs vót, amit a szamár
nagyon szeretett, meg éhes is vót, egyikhez is hozzákapott,
a másokhoz is, nem haladt egyenesen, hanem ide-oda rángatta az ekét.
Ezír olyan girbe-gurba, csivirgős-csavargós a Tisza folyása!"
A Tisza Rákóczifalvai szakasza, az ártér változatos vízgazdálkodású és terepadottságú területe sokszínű élővilágnak ad otthont. A tanösvény kb. 6 km hosszú, erdőben, mezőn, fahídon, helyenként a Tisza partján vezet. A tölgyes erdő szélén kialakított pihenőhelytől (parkolótól) indul, érint két, 50 ill. 40 méter hosszú fahidat és egy szintén fából épített 8 méter magas kilátót. Az út mentén információs és térképtáblák, padok, esőbeállók, szeméttárolók találhatók, a parkolónál illemhely is lett létesítve. A tanösvény gyalogosan vagy kerékpárral látogatható.
Kinek ajánljuk?
Akik szeretik a természetet, szívesen elüldögélnek egy padon, figyelve a madarak röptét, a lepkék csapongását, hallgatva a "fű növését", a madarak dalát, szeretnek árnyas fák alatt és füves, virágos mezőn bolyongani és nem zavarja őket, ha mindeközben sáros lesz a cipőjük.
A tanösvény megközelítése
Ha gépjárművel érkezel Rákóczifalvára, a 442-es útról a volt Napfény Étteremnél (ma Sütöde) kell lefordulni a Rákóczi Ferenc útra, melyen - a buszforduló mellett elhaladva-, a N 47° 5,167' E 20° 12,809' 90 m [GCBTO+letérés] pontig menj, ahol balra kell fordulni. A rév lejáróhoz (egykori Papírhodályhoz) vezető (rossz állapotú, de járható) úton haladjunk az út baloldalán kialakított parkolóig N 47° 4,427' E 20° 12,139' 85 m [GCBTO+parkoló], ahol a tanösvény kezdődik. Aki a Szolnokról induló távolsági busszal érkezik, annak a József A. úti végállomáson (buszforduló) kell leszállnia és innen a jelzésen 2,4 km-t megtenni az előzőleg leírt úton a parkolóig. A déli irányból busszal érkezők a Napfény Étterem nevű am-ban szálljanak le és kövessék a gépjárműves megközelítésnél leírt útvonalat.
A tanösvény
A Bivalytói (újabban Bivaly-tói) tanösvény kiépítésének célja, hogy megismertesse az érdeklődőkkel a tiszai hullámterekre jellemző, egyedülálló természeti értékeket, képet adjon azokról a műszaki megoldásokról, területgazdálkodási és használati módokról, amelyek során megvalósul az árvízvédelmi, természetvédelmi és az agrárökonómiai érdekek és célkitűzések összhangja.
A tanösvény első szakasza a mentesített ártéren található tölgyerdőn vezet át, az erdőben meglévő utakon és nyiladékokon. A tölgyerdőt elhagyva az újonnan épített árvízvédelmi töltésen, majd egy ártéri réten áthaladva a tanösvény az elbontott töltés nyomvonalán, a kubikokkal párhuzamosan halad, majd merőlegesen lefordulva a déli cölöphídon keresztezi azokat.
A kubikgödrök (röviden kubikok) a Tisza-völgyi gátak vízoldalán jellemzően megtalálhatóak, és a töltések anyagául szolgáló föld kitermelése által keletkeztek (anyaggödrök). A kubikgödrök évi rendszerességgel viszonylag mély vízborítást kapnak, de hosszabb árvízmentes időszakban, valamint erősen aszályos években általában teljesen kiszáradnak. A projekt megvalósítása során a kubikgödrök között kapcsolatot létesítettek így biztosítva a víz átjárását azok mindegyikén. A hullámtéri csatornák végénél, ahol azok a kubikokhoz csatlakoznak, csappantyús elzárás lett beépítve, így a feltöltődött kubikgödrökben a víz az árhullámok levonulása után benntartható.
A tanösvény a hullámtéri területen először szintén a kubikokkal párhuzamosan észak felé halad, majd egy földút mentén kivezet a parti sávba, az övzátonyos területre.
Az övzátony anyaga a folyó hordaléka, mely a középvízi mederből a hullámtérre kilépő és lelassuló vízből rakódik a partélre. Korábban az övzátonyos partélen természetes mélyedések - fokok - voltak, melyek elősegítették a széles hullámtér bekapcsolását az árvízhozam levezetésébe. Ma az övzátonyokon általában sűrű növényzetet találunk, mely a vízmozgás lelassításával jelentősen megnöveli a lerakott hordalék mennyiségét. Hiányoznak a fokok, de sok helyen magas nyárigátakat találunk rajtuk - melyek ha rossz állapotúak is - a mögöttes területeket már nem védik az elöntéstől, azonban tömegükkel és magasságukkal jelentős vízvezető szelvényszűkítést okoznak.
A 321 fkm szelvényig a Tisza partjának vonalát követi a tanösvény, és a révlejáró után eléri a magasles jellegű kilátót. Ezután eltávolodik a folyótól, a meglévő legelő és hullámtéri erdő határvonalán vezet tovább észak felé, majd az északi cölöphídon átvezet a kubikokon. Itt alternatívaként vagy az elbontott régi fővédvonal nyomvonalán (csak hosszabb száraz periódus után járható), vagy a hídon visszatérve (mi ezt ajánljuk), - a kubikgödrök mentén-, a belső oldalon vezet dél felé, a rév lejáró útjához, onnan pedig a gáton átkelve, a kiinduló helyen kialakított parkolóhoz. Az északi cölöphíd mélyebben van a környezetétől, így nagyvíz után sokáig víz borítja, akárcsak a belső oldali utat. Ilyen esetben javasoljuk a visszatérést a kilátóhoz azon az úton, ahol érkeztünk és onnan a gáton átkelve folytathatjuk utunkat a végládához. A végládát útba ejtve térhetünk vissza sétánk kiindulópontjára.
A multi-geoláda négy virtuális és egy hagyományos pontból áll. Az első és ötödik pontja a mentett oldalon, a többi a mentetlenen helyezkedik el. A virtuális pontokon a jelszórészletek (árvízálló megoldásban) az információs tábla alsó gerendájára csavarozott, gravírozott lapokon találhatók.(Tessék lehajolni vagy leguggolni, így egyben erdei tornapályát is csináltunk a tanösvényből. :-) ) Az első pontot a parkolótól kb. 550 méterre, az első pihenőhelyen találjátok meg. A második pont a kubikgödrökön átvezető déli cölöphíd előtti tábla, a harmadik pont a 8 méter magas kilátónál lévő "Life Sumar" tábla, a negyedik pont pedig az északi cölöphíd előtt lévő tábla.A láda már ismét a mentett oldalon, egy kidőlt fa törzse alatt található.
A láda története: 2022.05.07-én ládaellenőrzés. Láda a helyén, rendben. Pótjelszó bemérve, leírás pontosítva. 2020.10.01-én ládaellenőrzés. Láda a helyén, rendben. Új pótjelszó kirakva. 2018.06.01-én ládaellenőrzés. A beázott láda cserélve. 2016.05.29-én ládaellenőrzés. Az eltűnt láda pótolva. Alternatív jelszó megadása. 2016.04. 16-án új pontokkal és jelszóval megújult a láda. 2016.04.02-án adoptálta riasztós csapata. 2016. 03. 29. A láda régóta beteg volt, így szabályaink szerint átkerült az adoptálható ládák közé, 2016. 3. 29. Admin (Fazék)
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönöm a rejtést! Kutyás társasággal jártuk végig a tanösvényt, kb. 3 órás program. A szürkemarháknak kiépített villanypásztor miatt nem körbejárható a tisztás, illetve az északi cölöphíd sem járható, leszakadt, alatta is a villanypásztor zárja el az utat a gát felé jelenleg, vissza kellett fordulni. Így ránk sötétedett, de egy szál telefonnal világítva is megtaláltuk a dobozkát. [Geoládák v4.5.2]
A létező legrosszabb időpontot választottuk a tanösvény bejárására. A 2-es ponttól az erdő gyakorlatilag járhatatlan most a szúnyogok miatt, de a láda környéke is csak kicsit jobb.
A koordináták pontosak, így szerencsére nem kellett sok időt 'állva' töltenünk.
Újrajárva. Kicsit később érkeztem, lámpákkal felszerelve. Elhaladta a tanyák mellett, majd hosszú egyenes, aztán balra hosszú egyenes a megkopott, kátyús aszfalton. Két kilométer után elértem a bal oldali erdősávot. Felfedeztem egy új erdei utat is, ez nekem volt új. Kilátó egyenesen, tanösvény balra táblánál balra fordultam. Ekkor már erősen romlottak a látási viszonyok. Az első kisebb rétnél egy vadászruhába öltözött férfi puskával a kezében megakasztott. Kérdésére merre megyek: a tanösvényen és a másik oldalról vissza. Én így folytattam utam, és ő is folytathatta tevékenységét. Valamennyire azért rendezettebb a terep. Vagy leégett vagy tereptisztítás. Első tábla jelszava ok. A vadetetőnél már kerestem a lámpákat. A gáton már karácsonyfaként világítottam. A sötétben jól haladtam, egészen a második pontig. Jelszórészlet rendben. A déli cölöphíd azonban nagyon nem. Előtte egy méteren már vizes a talaj. A híd éppen nincs víz alatt, pont a vízen "lebeg", gumicsizma erősen ajánlott . (em, nem szakadt le. Csak olyan mintha lebegne a vízen.) A vízállást egyébként néztem, 300 volt. A cölöphíd nagyon hordalékos, csúszós. Volt rész, hogy a híd deszkája víz alatt volt, ez kicsit megnehezítette az átkelést. A túloldalon magasabb a terület, így a két oldalán tele van vízzel, de a cuppogós sárban az út járható. A vége már kifejezetten száraznak tűnt. Innen már nincs messze a kilátó - gondoltam. Messze valóban nem volt, de a szekérút elég sarasnak és vizesnek bizonyult, így megoldásokat kellett keresnem. A kilátónak nem sok értelme van sötétben, nekem azonban volt lámpám. :) Várkonyból folyamatos kutyaugatás keveredett emberi hangokkal. Jelszórészlet a megfelelő helyen. A faobjektum után számomra új volt, hogy elkerítették egy jelentős területet villanypásztorral. Az út mellett haladtam tovább. Balra Tisza jobbra villanypásztor. Kanyar után már megtisztult a cipőm a rengeteg sártól. Megérkeztem az idézetes esőbeállóhoz, negyedik jelszórészlet a helyén. Innen a térkép szerinti karikát választottam volna, de le volt zárva. A puskás férfi miatt nem akartam össze-vissza menni, így visszamentem a kilátóhoz, és onnan fordultam a gát felé. Ez a sztráda útvonal, kb mindenki ezt használja. Itt még sikerült egy részen elsüllyednem. Csodálkoztam is, hogy ezen az oldalon nyitva volt a kerítés. Szóval ha a másik oldalon megoldom, itt simán kijutok. Gát után már egyértelmű. Pontszerzés az utolsó ponton, aztán siettem tovább a buszhoz. Gumicsizma ajánlott.
Nagyon tetszett ez a környezet. Tökéletes időpontban jöttünk, se sár, se szúnyog, de azért kis víz van, hogy meglegyen az ártéri hangulat. A hosszú fahidak a vízben álló fák között nagyon tetszettek.
A kis tó körül nagy hangoskodás fogadott, de nem tudtuk eldönteni, hogy miféle jószágok alkotják a kórust, többféle madár vagy esetleg béka is? Fel is vettem a hangot, olyan érdekes és intenzív volt. Majd megkérdezem apukámat, ő biztos meg tudja mondani, miből áll ez az egyveleg.
A kilátóra direkt felmentem, hogy meggyőződjek arról, nincs igazam, lentről rosszul gondolom, nem igaz, hogy semmi értelme sincs, de tényleg semmi értelme sincs, ugyanaz látszik fentről mint lentről.
A jelszóhordozók igényesek, de bárcsak ne egyformán lettek volna felrakva, legalább az adott táblán jól esett volna egy kis keresésélmény!
Az aránylag kései időpont ellenére elég sok sétálóval találkoztunk. Úgy látszik, mást is elbűvöl ez a hely.
A mai Szolnoktól Szolnokig tartó bringatúránk utolsó állomása volt ez a multi. Már bőven 100 km felett jártunk, de így is nagyon élveztük, külön élmény volt a fahidas átkelés. Valamennyi pont rendben a helyén, innen már csak tizenkilóméter volt a cél :).
Megtaláltuk! Fuhhh a két fahíd vállalhatatlan állapotban van sajnos. Az elsőn még csak csak átmentünk, de a második kifogott rajtunk, majdnem belebillent az egész velünk a vízbe. Viszont szép hely, jó kis útvonal volt.
Köszönjük a rejtést. Kellemes séta volt és érdekes is. A 2. pontnál a hídon át tudtunk menni, pedig elérte a víz, de a 4. pontnál már reménytelen lett volna az átkelés. Ezeket a "hidakat" vajon miért így tervezték?
Újévi fogadalom: MINDIG OLVASD EL A LEÍRÁST :) Dagonyázós, vízben térdig járós ládázás volt ez! De 13 fok és napsütés! A két híd nagyon ramaty állapotban van és kb el is lepte a víz őket. Ártéri terület sok van, ahogy a leírásban is benne van! Mi viszont ennek ellenére is nagyon jól éreztük magunkat!!!! Köszönjük a bemutatást! Szilvi, Edina és Szaddám az amstaffkutyus! BOLDOG KARÁCSONYT MINDENKINEK
Laza, de kellemes ládázós napot terveztünk, de az első két láda nem hozta a várakozásokat, az egyiknél túl sok volt a munkagép a környéken, a másikhoz vezető út meg egy az egyben le volt zárva munkavégzés miatt. Az ebédnek is többször kellett nekifutni, mert a térképen jelölt éttermek nem hozták az interneten leírtakat, és nem volt nagy igényünk, csak hogy 1.) adjanak enni, 2.) legyen valami húsmentes is. Nos ezek után futottunk neki ennek a körnek, bízva benne, hogy egy szép sétával tudjuk zárni a napot. A szép séta rögtön el is kezdődött azzal, hogy a navigáció folyamatosan a világ összes földútjára bevitt, ahol csak lépésben lehetett haladni, majd azt mondta, hogy haladjunk még erre 20 kilométert, aha, persze. Inkább másfelől közelítettük meg az ajánlott parkolót, tehát a lényeg: bejárat Rákóczifalva felől, ha délről jössz és a navi hamarabb be akar vinni a földutakra, ne hagyd magad.
Maga a túraútvonal csodás helyeken vitt, végre úgy éreztem, hogy megjöttünk, szép az erdő, a tanösvény kissé elhanyagolt, de talán épp ebben van a varázsa, hogy vadregényes és embermentes. A tökéletesség ott bukott meg, és nem hittem volna, hogy valaha leírok ilyesmit, de egy kicsit sok volt a környéken az állat. Egészen konkrétan belefutottunk egy bivalycsordába, először csak a nyomaikba, és nem, nem a patájukra gondolok. Őszi avarhullás után korcsolyázni a száraz levelek alatt megbújó friss és szaftos bivalylepényeken, na nem erre az élményre vágytam. Az erdő szépségét nem nagyon lehet élvezni, ha kénytelen vagyok a lábam elé nézni folyton.
A kilátónál meglett maga a csodra is, méretes jószágok nagy szarvval és zord tekintettel, köztünk és az út folytatása között, hát, majdnem mi is letettünk pár kupacot az övéik mellé. Nem mondom, hogy bátran vágtatok át egy ilyen csordán, a fene tudja, hogy kell ezekkel bánni, mi van, ha nem tetszem nekik, nem olyan ritka jelenség ez, emberekkel is előfordul, ezeknek meg még szarvuk is van. Aztán kiderült, hogy a távolban káromkodó és ordibáló alak a bivalypásztor, és a Maris akit a nem éppen szeretett anyukájával együtt emleget, nem a felesége, hanem maga a csorda. Áhá, szóval ezekkel így kell beszélni, ilyet mi is tudunk, akkor egy kicsit bátrabb lettem, de azért baromira szürreális élmény volt átsétálni köztük. A kocsihoz már sima volt az út vissza (sima és illatos, mondhatnám, de ezt úgyis tudja, aki eddig elolvasta).
Szívesen megtenném a kört még egyszer, bivalyok és az ő csúszós nyomuk nélkül, de így... mondhatni, másfajta élmény volt, mint amit vártam. Azért még jó sokáig fogjuk emlegetni.