Elhelyezés időpontja: 2007.05.15 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.11.19 08:04
Utolsó lényeges változás: 2017.07.05 12:26
Utolsó változás: 2020.10.03 09:53
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+4V)
Elrejtők: kulisz, később riasztos csapata
Felhasználó: Katulyakutatók Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 6200 m
Megtalálások száma: 179 + 2 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
1. gravírozott tábla a Hegyi juhar alatt
2. gravírozott tábla a déli cölöphíd előtti üres információs táblán
3. gravírozott tábla a kilátónál a Life Sumar tábláján
4. gravírozott tábla az Alföldi mocsárréten
5. 10x10x8 cm-es doboz egy kidőlt fa alatt
A ládába TravelBug nem helyezhető.
"Meg vót már teremtve az egísz világ, megvótak a hegyek, a vőgyek,
a kisebb, nagyobb folyók, csak még a Tisza állot az Úr zsámolyánál.
- Hát tevéled mit csináljak, szegíny fejeddel? - mondja az Úristen.
- Csak bízd rám, Atyám, - mongya Jézus, - majd eligazítom én!
Avval Jézus elévett egy aranyos ekét, elibe fogott egy szamarat,
oszt mondta a Tiszának, hogy mennyen mindenütt után a barázdába.
Azután nekivetette az ekét a fődnek, szántotta a folyónak az ágyát.
Az pedig mindenütt ment a nyomába szorgalmasan, ahogy megbeszíltik.
Hanem szerteszíjjel igen sok cötkíny, kóró, bogáncs vót, amit a szamár
nagyon szeretett, meg éhes is vót, egyikhez is hozzákapott,
a másokhoz is, nem haladt egyenesen, hanem ide-oda rángatta az ekét.
Ezír olyan girbe-gurba, csivirgős-csavargós a Tisza folyása!"
A Tisza Rákóczifalvai szakasza, az ártér változatos vízgazdálkodású és terepadottságú területe sokszínű élővilágnak ad otthont. A tanösvény kb. 6 km hosszú, erdőben, mezőn, fahídon, helyenként a Tisza partján vezet. A tölgyes erdő szélén kialakított pihenőhelytől (parkolótól) indul, érint két, 50 ill. 40 méter hosszú fahidat és egy szintén fából épített 8 méter magas kilátót. Az út mentén információs és térképtáblák, padok, esőbeállók, szeméttárolók találhatók, a parkolónál illemhely is lett létesítve. A tanösvény gyalogosan vagy kerékpárral látogatható.
Kinek ajánljuk?
Akik szeretik a természetet, szívesen elüldögélnek egy padon, figyelve a madarak röptét, a lepkék csapongását, hallgatva a "fű növését", a madarak dalát, szeretnek árnyas fák alatt és füves, virágos mezőn bolyongani és nem zavarja őket, ha mindeközben sáros lesz a cipőjük.
A tanösvény megközelítése
Ha gépjárművel érkezel Rákóczifalvára, a 442-es útról a volt Napfény Étteremnél (ma Sütöde) kell lefordulni a Rákóczi Ferenc útra, melyen - a buszforduló mellett elhaladva-, a N 47° 5,167' E 20° 12,809' 90 m [GCBTO+letérés] pontig menj, ahol balra kell fordulni. A rév lejáróhoz (egykori Papírhodályhoz) vezető (rossz állapotú, de járható) úton haladjunk az út baloldalán kialakított parkolóig N 47° 4,427' E 20° 12,139' 85 m [GCBTO+parkoló]
, ahol a tanösvény kezdődik. Aki a Szolnokról induló távolsági busszal érkezik, annak a József A. úti végállomáson (buszforduló) kell leszállnia és innen a jelzésen 2,4 km-t megtenni az előzőleg leírt úton a parkolóig. A déli irányból busszal érkezők a Napfény Étterem nevű am-ban szálljanak le és kövessék a gépjárműves megközelítésnél leírt útvonalat.
A tanösvény
A Bivalytói (újabban Bivaly-tói) tanösvény kiépítésének célja, hogy megismertesse az érdeklődőkkel a tiszai hullámterekre jellemző, egyedülálló természeti értékeket, képet adjon azokról a műszaki megoldásokról, területgazdálkodási és használati módokról, amelyek során megvalósul az árvízvédelmi, természetvédelmi és az agrárökonómiai érdekek és célkitűzések összhangja.
A tanösvény első szakasza a mentesített ártéren található tölgyerdőn vezet át, az erdőben meglévő utakon és nyiladékokon. A tölgyerdőt elhagyva az újonnan épített árvízvédelmi töltésen, majd egy ártéri réten áthaladva a tanösvény az elbontott töltés nyomvonalán, a kubikokkal párhuzamosan halad, majd merőlegesen lefordulva a déli cölöphídon keresztezi azokat.
A kubikgödrök (röviden kubikok) a Tisza-völgyi gátak vízoldalán jellemzően megtalálhatóak, és a töltések anyagául szolgáló föld kitermelése által keletkeztek (anyaggödrök). A kubikgödrök évi rendszerességgel viszonylag mély vízborítást kapnak, de hosszabb árvízmentes időszakban, valamint erősen aszályos években általában teljesen kiszáradnak. A projekt megvalósítása során a kubikgödrök között kapcsolatot létesítettek így biztosítva a víz átjárását azok mindegyikén. A hullámtéri csatornák végénél, ahol azok a kubikokhoz csatlakoznak, csappantyús elzárás lett beépítve, így a feltöltődött kubikgödrökben a víz az árhullámok levonulása után benntartható.
A tanösvény a hullámtéri területen először szintén a kubikokkal párhuzamosan észak felé halad, majd egy földút mentén kivezet a parti sávba, az övzátonyos területre.
Az övzátony anyaga a folyó hordaléka, mely a középvízi mederből a hullámtérre kilépő és lelassuló vízből rakódik a partélre. Korábban az övzátonyos partélen természetes mélyedések - fokok - voltak, melyek elősegítették a széles hullámtér bekapcsolását az árvízhozam levezetésébe. Ma az övzátonyokon általában sűrű növényzetet találunk, mely a vízmozgás lelassításával jelentősen megnöveli a lerakott hordalék mennyiségét. Hiányoznak a fokok, de sok helyen magas nyárigátakat találunk rajtuk - melyek ha rossz állapotúak is - a mögöttes területeket már nem védik az elöntéstől, azonban tömegükkel és magasságukkal jelentős vízvezető szelvényszűkítést okoznak.
A 321 fkm szelvényig a Tisza partjának vonalát követi a tanösvény, és a révlejáró után eléri a magasles jellegű kilátót. Ezután eltávolodik a folyótól, a meglévő legelő és hullámtéri erdő határvonalán vezet tovább észak felé, majd az északi cölöphídon átvezet a kubikokon. Itt alternatívaként vagy az elbontott régi fővédvonal nyomvonalán (csak hosszabb száraz periódus után járható), vagy a hídon visszatérve (mi ezt ajánljuk), - a kubikgödrök mentén-, a belső oldalon vezet dél felé, a rév lejáró útjához, onnan pedig a gáton átkelve, a kiinduló helyen kialakított parkolóhoz. Az északi cölöphíd mélyebben van a környezetétől, így nagyvíz után sokáig víz borítja, akárcsak a belső oldali utat. Ilyen esetben javasoljuk a visszatérést a kilátóhoz azon az úton, ahol érkeztünk és onnan a gáton átkelve folytathatjuk utunkat a végládához. A végládát útba ejtve térhetünk vissza sétánk kiindulópontjára.
Sajnos, annak magyarázatát, hogy a terület miért kapta a Bivalytó elnevezést, nem találtam meg. Egy helyi lakos szerint, valószínűleg egykoron ide hordták itatni a bivalyokat.
Egy másik leírás alapján valószínűleg egy patak neve lehetett, mely a Tisza árterén lévő gödrökben kis tóvá duzzadhatott fel.
A név eredete után tovább nyomozok. Ha van valami eredmény, természetesen közzéteszem itt is.
Legújabban a szerencsések ismét találkozhatnak bivalyokkal, mert a legeltetést ezekkel az állatokkal kívánják fenntarthetó módon megoldani.
A geoláda
A multi-geoláda négy virtuális és egy hagyományos pontból áll. Az első és ötödik pontja a mentett oldalon, a többi a mentetlenen helyezkedik el. A virtuális pontokon a jelszórészletek (árvízálló megoldásban) az információs tábla alsó gerendájára csavarozott, gravírozott lapokon találhatók.(Tessék lehajolni vagy leguggolni, így egyben erdei tornapályát is csináltunk a tanösvényből. :-) ) Az első pontot a parkolótól kb. 550 méterre, az első pihenőhelyen találjátok meg. A második pont a kubikgödrökön átvezető déli cölöphíd előtti tábla, a harmadik pont a 8 méter magas kilátónál lévő "Life Sumar" tábla, a negyedik pont pedig az északi cölöphíd előtt lévő tábla.A láda már ismét a mentett oldalon, egy kidőlt fa törzse alatt található.
A láda története: 2020.10.01-én ládaellenőrzés. Láda a helyén, rendben. Új pótjelszó kirakva. 2018.06.01-én ládaellenőrzés. A beázott láda cserélve. 2016.05.29-én ládaellenőrzés. Az eltűnt láda pótolva. Alternatív jelszó megadása. 2016.04. 16-án új pontokkal és jelszóval megújult a láda. 2016.04.02-án adoptálta riasztós csapata. 2016. 03. 29. A láda régóta beteg volt, így szabályaink szerint átkerült az adoptálható ládák közé, 2016. 3. 29. Admin (Fazék)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A séta jól esett, élveztük. A kilátónál felújítás nyomait láttuk. Legjobban a két híd környéke tetszett.
Az összes jelszórészlet és a láda is könnyen megtalálható.
Meglett. De 2 szer jöttem vissza a ládához mire meglett. Itt az erdőben a gps meghatározás 15 20 métereket is ugrállt nekem. Az alternatív jelszó tábla már nincs meg.
Szolnok környéki ládázásunk során kerestük fel ezt a csodaszép tanösvényt. 6200 méteres sétával körbejártuk a tanösvény minden egyes pontját. Az igényes tájékoztató táblákat elolvasva megismerhettük és megértettük a tanösvény körüli ártéri munkálatok jelentőségét, megtudtuk, hogy mit jelent a kubikgödör és miért van telepítve a rengeteg gyalogakác. A kilátónál megebédeltünk, utána a közelben elrejtettük a GCRTEK ládát is. Továbbhaladva megcsodáltuk a hatalmas matuzsálem fehér fűzfát is. Utunkat végig kísérték a Tiszántúl ürmös szikes pusztáira jellemző sok-sok szépséges lila sóvirág és a néhol méteresre megnőtt mácsonyák.
A ládaoldalon egy kedves ajánlás van a tanösvényt felkeresőknek. Ennél jobban én sem tudnám összefoglalni az élményeket:
"Kinek ajánljuk?
Akik szeretik a természetet, szívesen elüldögélnek egy padon, figyelve a madarak röptét, a lepkék csapongását, hallgatva a "fű növését", a madarak dalát, szeretnek árnyas fák alatt és füves, virágos mezőn bolyongani és nem zavarja őket, ha mindeközben sáros lesz a cipőjük."
Szerencsések vagyunk, hogy ezen a tikkasztó, nyári szárazságban jártuk végig a tanösvényt, esős sáros időben csak egy alternatív jelszó leolvasásával egy csomó ismerettel és élménnyel lettünk volna szegényebbek. De nekünk nagy élmény volt, annak ellenére is, hogy a temérdek szúnyog időnként meggyorsította a lépteinket, köszönet az igényes rejtésekért.
Ribizli9-el és Liberty-vel sétáltuk le a tanösvény 6200 méterét.
Nagy élményt kaptunk, amit megköszönünk.
Köszönjük a rejtést.
Nekem a kilátó tetszett a legjobban, Ribizli9-nek a gyík, amit Libertyvel próbáltak lefotózni.
-MEGVAN!-
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A virtuális pontok nagyon kreatívak, így biztos nem tűnik el!
Azonban a ladat a lehullo falevelek vagy az előző megtaláló teljesen betemette.
Csak úgy tudtam megtalálni, hogy a kidőlt fákat elmozdítottam, második alatt megtalaltam a ládát.
a rejtést visszaállítottam úgy, hogy ne legyen teljesen láthatatlan.
Nagyon sok vastag fa, faodu van a közelbe, ahol jobb helye lenne :)
[Geoládák v3.4.1]
Ma itt indult a napunk, ezzel a jó kanyarral. Igényes előre megadott jelszó-hordozókat kellett keresni, aminek nagyon örültünk.
Rákóczifalván az ajánlott parkolóból indultunk. Mivel borzasztó nagy szárazság van, a vízállás is alacsony volt, jól járható az egész terület. Szebbnél szebb virágok nyílnak. Utunk során több ponton kikukucskáltunk a Tiszára. A 2. pont után egy egészen jól kiépített lépcsős lejáratot is találtunk. (É 47°03.9505, K 020°11.5247)
A horgászhelyeken 1-2 autóst láttunk, de útközben emberekkel nem találkoztunk, láttunk viszont gólyát, kócsagokat, gyíkokat és a végén egy nyuszit.
Nagyon èlveztük a karantèn-kirándulást, igazán èlvezetes túra volt a gyerekeknek is! A Tisza parti szalonnasütő helyre mèg visszatèrünk :) A ládát keresgèltük egy darabig, de a szerencse is mellènk állt ès megleltük! Köszönjük a rejtèst! [Geoládák v3.4.1]
Megtaláltuk ! 🙂
Kellemes időben a Tisza keleti oldalán még fel nem derített ládák számát gyérítettük.
Kellemes séta Tisza mellett, se sár, se szúnyog lekaszált rendben tartott mező. A tiltás ellenében nagyon sokam autózgattak a környéken úgy tűnt céltalanul. Egy kicsit rövídítettünk a sétán azzal, hogy az 5-ös pontot drive-in-re vettük.
Láttunk nyulakat akik a mezőn senkitől nem zavartatva kergetőztek. Megalapozták a jövő nemzedékét. Köszönjük a lehetőséget!