Megye/ország: Békés
Elhelyezés időpontja: 2007.04.30 14:30
Megjelenés időpontja: 2007.04.30 19:10
Utolsó lényeges változás: 2016.12.26 16:57
Utolsó változás: 2023.07.08 21:55
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss
Ládagazda: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 1.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 441 + 2 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A 18X18X6 cm-es ládát a kastélyparkban találod, a (volt) nagy tavat övező betonfal tövében. Az aszfaltút végétől (itt lehet parkolni) a rejtekig vezető legrövidebb út mellett, a méhészek időnként méheket "legeltetnek" (mint a rejtés időpontjában is). Ebben az esetben kisebb kerülővel érhető el a rejtekhely, bár ha valaki ismeri a méhek "lélektanát" a legrövidebb úton is célba érhet. A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Itt kell letérni a 47-es főútról: N 46° 38,095' E 20° 50,008' 97 m [GCSWS+fordulj]
Hazánkban nagyon sok nemzeti, történelmi értékű épület halad az enyészet útja felé.
Ennek a ládarejteknek a kialakításával, erre is szeretném a figyelmet felhívni!
Wenckheim Sándor gróf csorvási birtokának 1600 holdas részét, illetve ennek központját Nagymajor névvel illették. 1924-28 között itt építtette fel - valószínűleg egy korábbi uradalmi épület, az ún. " kiskastély " szomszédságában - új, a gácsi kastély tömegkompozícióját felidéző neobarokk kastélyát Siedek Viktor bécsi építész tervei alapján. A kivitelezés vállalkozója egy Hirtz nevu német építésvezeto, a pallér Titz Jakab, a gyulai kőművesek vezetoje Hack András volt. A kastély és környezetének ábrázolása az 1936. évi kataszteri térképen jól látható, s 1944-ből maradt fenn a kastélyról fényképfelvétel.
Az új kastély észak-déli hossztengellyel épült, haránttengelyében a meglévo 15 szobás kiskastéllyal alkotott építészeti kompozíciót. A településrol vezeto út és gazdasági vasút keleti oldalán a térkép díszkaput jelöl, ahonnan derékszögben tört, egyenes út vezetett a két - kis és nagy - kastély közötti sík területre. Itt a térkép ívekből, barokkosan metszett vízmedencét jelöl, s ilyen látható a kastély keleti homlokzata előtti terasz lábánál is. E medencék vasbetonból készültek, s a teljesen alápincézett, egyemeletes új kastély is a legkorszerűbb építőanyagokból és szerkezeti megoldásokkal épült fel.
Három rizalittal tagolt, tetőkupolákkal hangsúlyozott, mozgalmas tömegformája, megemelt földszintje még monumentálisabb hatást kölcsönzött a 60 szobás kastélynak. Fobejárata nyugat felé fordult, melyhez kocsifelhajtó vezetett. Pillérekkel gyámolított terasza alatt három boltíves ajtó az elocsarnokba nyílt. Valószínű, hogy belső terének kialakítása is a XVIII. század megoldásait követte, közösségi és lakóterei két traktusban, enfilade fuzéssel kapcsolódhattak egymáshoz. Az épület közepét, talán galériás aulaként kialakított bejárati előcsarnok foglalta el, mögé a kerti oldalra a nagyszalont helyezték.
A kastélytól északra, a kertben egy újabb vízmedence, mellette 250m2 felületű és 150 cm mélységű úszómedence és fürdőpavilon-épület, valamint egy teniszpálya kapott helyet. Ennek pandantjaként, a bejárati kapu tengelyében, a felvezető út fordulója mögött újabb barokkos vízmedence húzódott, melyet kofallal vettek körül. A medencéket 1924-ben Kopornyi és Kenéz nevu vásárhelyi kútfúrómesterek által fúrt kutak táplálták. A kastélytól délkeletre állt az ún. művészház, ahol német szobrászok dolgoztak. Sándor gróf nyitott volt a művészetek felé, szerette a komolyzenét is - ő maga jól játszott brácsán - s a szájhagyomány szerint Bartók Bélát zenegyujto körútján itt látta vendégül.
A kastély építésével egy időben 35 hold korszerű technikával felszerelt (pl. földalatti csőrendszerrel öntözött) parkot (hrsz. 2336) létesítettek a meglévő és idetelepített növényekből. Az épületek közvetlen közelében elhelyezett vízmedencék ennek erősen architektonikus jelleget kölcsönöztek, míg a távolabbi kertrész - bár sétaútjait a kataszteri térkép nem ábrázolja - tájképi kert lehetett. A kertészek Dzurek Imre, Szák Mihály, Boldizsár István és Balázs János voltak.
Az 1930-as években bekövetkező gazdasági válság, Sándor gróf nagyvonalú és pazarló életmódja, az amerikai utazások az örökölt vagyont felemésztették, így az adósságai fejében 1932-ben a birtokot Mándy Sámuel bankárnak zálogosította el. Sándor grófnak csak a kastély körül bekerített terület maradt, s 1944-ben még látta az első orosz katonákat, akik, hogy fosztogassanak, betörtek a kastélyba.
Mára sajnos csak a "kiskastély" maradt meg, Wenckheim Sándor kastélyát 1977-ben felrobbantották. Így is látható még azonban a kastély lábazata itt-ott, a kocsifelhajtó, a vasbeton lépcsőfokok, és a kis medence. Az épület átellenes oldalán a nagy tó teljesen elapadt, csak a nád nő benne.
Kullancs veszély:
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
"(...) egy hajdanvolt erdei úton állt, amit (...) azután, hogy abbahagyták az irtást, benőttek a sarjhajtások."
-Stephen King ~ Rémkoppantók-
Hazafelé tartva a "III. Viharsarki találkozó"-ról útba ejtettük. A kastély mellett elhaladó útról egy ösvényen haladtunk a láda felé, de az ösvény végét benőtték a fák, így pár métert bújdosva mentünk a dobozig.
A csodanapi 20-as tizenkilencedik találata...
Nagypénteki GCHUSV után, PÉV-vel, és Erivel. Júlia már a kocsiban maradt. A méhkasokat mi is láttuk, már megindultak a munkába, ott nyüzsögtek a kaptár környékén a dógozók. Nekik nem volt ünnepnap ez sem...
Micsoda élet lehetett itt! Ma már csak benőtt dzsindzsa, a tavasz miatt még épp áthatolható. A képeket elnézve, a medence szélén... fel nem foghatom...
A főút irányába visszafelé megzavartunk néhány nyulat, az egyik nagy bugriskodás közepette menekült, míg társa messziről nézte, mit csinál... Ha már húsvét van!
Erre bóklászva ezt is sikerült előkotorni. Köszönöm! [Geoládák v4.2.6]
A mai húsvéti famászós és faültetős eseményen vettünk részt Póstelken DenkeT barátommal, majd tettünk egy karikát a számunkra nehezebben elérhető ládákért, így ezért is.
Ma többször találkoztunk a Wenckheim névvel, ez a harmadik találatunk velük kapcsolatban. Micsoda élet lehetett ezekben a kastélyokban fénykorukban, itt meg aztán főleg! Már a medencének a puszta mérete is impozáns.
Lopakodó és Röfi73 társaságában.A faluból a nyomokban aszfaltot tartalmazó úton közelítettük meg a romokat,a méhkaptárokon kicsit túlmenve parkoltunk le.Röfi 73 hamar megtalálta a ládát,pár fotó és már mentünk is vissza az autóhoz.Több nyuszit,egeret és még egy nem ijedős sünit is láttunk :) A visszaút sem volt kellemesebb,de legalább rövidebbnek tűnt mint idefelé.
Születésnapi kalandozások az Alföldön édesanyámmal gyerekkora helyszínein 1/6
Nagyon szeretem az ilyen tematikájú helyeket - szerintem ez a geocaching legjava. Elképesztő látni, hogy enyészett el teljesen az egykor mutatós kastély. Édesanyámék gyerekként még ki-kijöttek ide mint helyi nevezetességhez játszani. A fás ligetben és a környező szántóföldeken nyulak és ürgék tömege neszez - még az autótól se nagyon félnek.
Még reggel, a napi program indulása előtt, elsőként jöttem ide - de megtalálni nem sikerült, és nem értem. A keresési feladat jól definiált, és bár a fal töve borostyánnal és avarral gazdagon borított, a jelzett méretű ládát a fal teljes hosszának többszöri oda-vissza végigtapogatásával meg kellene tudni találni. Ha nem lenne épp tegnapi találat is, azt mondanám, elveszett - de így lehet hogy tényleg ilyen béna voltam, és ezért vagyok kénytelen jelszó nélküli elfogadást kérni, köszönöm.