Kedves geoládászok!
Első geoládámmal a fülöpházi buckavidék "Báránypirosító tanösvényét" szeretném bemutatni. Elsősorban az Alföld szerelmeseit invitálom. (Másodsorban is :)) A túra, ami inkább egy kellemes, laza sétának nevezhető kb. 2,5 km hosszú, parkolótól parkolóig. A láda nem a KNP területén van, mégis óva intek mindenkit, mivel nagyon közel van a Nemzeti Parkhoz, emiatt a következő szabályok betartásával kereshető:
1. Csak a kijelölt útvonalakat használhatod ( illetve tanösvény, melynek útvonalát fehér nyilak jelzik). Csak gyalogosan.
2. A túra során nem szemetelsz.
3. Nem szedsz semmilyen virágot, nem szakítasz le semmilyen növényt.
4. A kutyát pórázon tartod.
Általános tudnivalók:
A Kiskunsági Nemzeti Park Magyarország második nemzeti parkjaként létesült 1975-ben. Területének jelentős része a Duna-Tisza közén található. A védett területeket tágas horizontú szikesek, hullámzó felszínű buckavidékek, mocsarak, lápok és a Tisza mentén vadregényes ártéri erők és holtágak jellemzik. A KNPI kezelésébe tartozik: 9 különálló nemzeti parki egység, két tájvédelmi körzet, 18 természetvédelmi terület, valamint a törvény erejénél fogva védett (ex-lege) lápok és szikes tavak. A védett területek kiterjedése: 116.000 ha.
A fülöpházi buckavidék Közép-Európa egyik legérdekesebb homokvidéke. Nyugati részén változatos formakincsű buckák találhatók, ahol a szél munkája ma is jól megfigyelhető. A buckavonulat keleti részén a szélvájta mélyedésekben szikes tavak kiszáradt medrei húzódnak. Ma már csak nagyon ritkán telnek meg vízzel. A terület északi része fokozottan védett, ezért csak engedéllyel ill. szakvezetővel látogatható. A természeti értékek megismerésére a PIROS SÁV jelzésű túraútvonal, valamint a déli részen kiépített Báránypirosító tanösvény bejárása ajánlott. Itt található a NP Naprózsa Erdei Iskolája. Az oktatóközpont parkolójából indul a tanösvény. Ugyancsak innen indul az erdei tornapálya is.
A tanösvény adatai:
Hossza: 1600 méter
Típusa: tájékoztató táblás (angol és magyar nyelven)
Útvonal jelzése: fehér nyíl
Látogatásra ajánlott időszak: egész évben, gyalogosan
Megközelíthető: 52-es útról N 46° 52,149' E 19° 25,525' 123 m [GCBARI+elágazás] 20. km szelvénynél lévő oktatóközpont parkolójából. N 46° 52,125' E 19° 25,540' 122 m [GCBARI+parkoló] A tanösvény az oktatóközponthoz tér vissza.
Állomások: 1. Bolygatott területek, 2. Homoki gyepek, 3. buckaközök, 4. A homokbuckák kialakulása, 5. Homoki erdőtelepítések.
Túravezető
A tanösvény a félig kötött homokterületek geológiai, növény- és állattani jellemzőit mutatja be. Sétánkat a Naprózsa Erdei Iskola épületével szemben, a parkolóban kezdjük. Az erdei tornapálya mellett, akácültetvény, majd nyárfacsoportok között halad végig a fehér nyilakkal jelzett út. Továbbsétálva egy lankás bucka tetején találjuk az első állomást, ahol a bolygatás hatását, a betelepült gyomokat tanulmányozhatjuk. Utunkat egyenesen folytatjuk áthaladva a magasfeszültségű villanyvezeték alatt. A kitaposott ösvény egy szélesebb földútra vezet, ahol jobbra fordulunk. Majd kb. 500 méter múlva elérjük a 2. állomást. A fehér nyíllal jelzett úton balra kanyarodva feltűnik egy zöld kerítés, ami egy nemzetközi jelentőségű kutatási terület, a VULCAN program, vizsgálati területe. Itt a Földet veszélyeztető globális felmelegedés homoki növényzetre gyakorolt hatásait vizsgálják a kutatók.
Kb. 150 méterre egy buckaközi mélyedésben, ún. szélbarázdában találjuk a 3. állomást. Itt gazdagabb a vegetáció, mivel a növények könnyebben juthatnak vízhez. Ezután felkapaszkodunk a környék legmagasabb buckájára, ahol a tájban gyönyörködhetünk. A magaslaton áthaladva balra tartva elérjük a széles földutat, amin balra tovább haladva, a fenyőültetvény mellett található az 5. tábla. Valamint itt kezdődik az út, mely a geoládához vezet. A láda, a nemzeti parkon kívül, az úttól kb. 5-6 méterre van egy soktörzsű, jellegzetes fa ölelésében. Visszatérve az 5. táblához és tovább haladva a széles földúton kb. 150 méter után megérkezünk a már ismert kísérleti területhez. Innen a már ismert úton haladunk a parkolóig. Ajánlom a turistautak.hu használatát!
Kellemes sétát kívánok!
Zsu
(Forrás: KNP - Báránypirosító tanösvényhez kiadott ismertető füzete).
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.4.0]
A tanösvény szép, jellegzetes tájat mutat be, és a láda is a helyén volt, viszont az előttem szólókat tudom megerősíteni, sajnos beázott. :( A logbook egyben van, nem is próbáltam szétszedni, de szerencsére a jelszó a fedél belső oldalás is (kissé nehezen) olvasható, meg a logbook fedlapja is látható.
Karbantartást igényel!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) A láda beázott, a logbook elázott és be is telt.. A jelszó a doboztető belső felén halványan, ill. az egyik zacskón olvasható.
A tanösvény nagyon tetszett, még pont elviselhető volt a Húsvéti meleg.. Köszi, hogy megmutattad! [Geoládák v4.2.6]
Ez a tanösvény és az azt körülvevő homokos, buckás, borókás és ligetes alföldi vidék sok tájfutó versenyre emlékeztetett, bár ezen a helyen még soha nem voltam. Sajnos a láda nemcsak be volt ázva, de az elmúlt napok bőven nulla fok alatti éjszakái miatt, teljesen meg volt fagyva. A jelszó még látszik, de már nem sokáig, és a láda teljes felújításra szorul. Sajnos nem volt nálunk csereláda, nagyon bántam, hogy a nagy rohanásban kora reggel elfelejtettem berakni a hátizsákba. Valódi Murphy átka az, hogy mindig amikor elfelejtem, akkor lenne rá szükség. A táj nagyon tetszett, és eddigre már kijött a nap is, így nem fáztunk. Köszi a rejtést, de hamarosan cserélni kell a ládát és minden tartalmát.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda sajnos olyan mint egy medence, teljesen elázva minden benne!! Érdekes dolog egy ilyen helyre egy tornapályát létrehozni![Geoládák v4.2.0]