Az arborétumban egy "V" alakú, nem túl vastag törzsű fa közelében keresd.
Megközelítés
A park a Harkány-Siklós útvonal mentén, az autóbusz állomástól Siklós irányába található. Autóval javasolt megközelítés a park elején lévő szupermarket parkolója
N 45° 51,056' E 18° 14,734' [GCharb+parkoló], ahonnan tovább sétálva már csak egy-két perc.
Autóbusszal a buszpályaudvartól
N 45° 51,013' E 18° 14,567' [GCharb+busz] tovább
Siklós felé gyalog a fent említett parkolón keresztül.
Bár Siklós-Villány térségére több láda is irányít figyelmet, úgy véljük e dél-baranyai kisváros - mely évente több mint egy millió turistát fogad - is érdemel ennyit.
Pont a nagy forgalom miatt kevésbé kínál rejtési lehetőséget a belváros, így esett a választás e csendesebb helyre. Nem esik messze az országúttól, de a sövény takarásában bátran "ládázhatsz".
A városka nem az arborétumáról híres, de ha már itt jársz tegyél pár lépést e korábban szebb időket is látott, sajnos mára érdemtelenül elhanyagolt és mellőzött parkban. Ennek ellenére növényzetének természetessége ma is megkapó látvány.
(Személyes motivációnk a láda idehelyezésére a sok-sok évvel ezelőtt itt indult kapcsolatunk.)
Harkány:
Harkány a nemzetközi hírű, élénk forgalmú gyógy- és üdülőhely, az 58-as főúton Pécstől 25 km-re a horvát határhoz közel fekszik.
Harkány az ország egyetlen olyan városa, melynek világszerte népszerű és elismert gyógyvizéhez hasonló adottságokkal Mexikón kívül csak a Holt-tenger rendelkezik.
Története egészen a Római Birodalom idejéig visszavezethető, azonban "Harkan" néven először az Anjou korban nevezték, melyet egy 1323-ban kelt okmány is megerősít. A név valószínűsíthetően Töhötöm fia, Horka nevéből ered. Fürdőhelyként azonban először a törökök használták. Híressé csak 1823-ban vált, amikor egy mocsárlecsapolás során Pogány János, gyűdi jobbágy "bajától szerencsésen és tökéletesen megszabadult". Ezt a város gyors fellendülése követte. A siklósi uradalom birtokosai, a Batthyány család kiépíttette a fürdőt, melyet a nagy nyilvánosság rendelkezésére bocsátott. Az első és második világháború okozta károkat kijavították, majd Harkány jótékony hatású vizének híre töretlenül terjedt tovább a világban. Egyre több utazó és kiránduló látogatta meg a fürdőt, melynek medencéit folyamatosan építették. A jelenlegi nagy volumenű gyógyfürdő beruházásnak köszönhetően egy modern, megújult fürdő fogadja vendégeit. A 13 hektáros parkban gyógymedencék, feszített víztükrű sportmedence, hideg és meleg vizű strandmedencék és gyermeklubickoló várja a gyógyulni, pihenni, kikapcsolódni vágyókat
A harkányi gyógyfürdőben persze nemcsak a gyógyvíz spontán hatása érvényesül. A gyógyfürdő reumatológiai szakorvosi szolgálattal, korszerű gyógyászati berendezésekkel és hatékony kezelési eljárásokkal áll az odalátogatók rendelkezésére. Reumakórháza, mely az ország teljes területére kiterjedő hatáskörrel rendelkezik, nemcsak hazai, hanem jelentős számú külföldi betegeket is fogad. Balneológiai és fizikoterápiás részlegével mind a hagyományos, mind pedig a modern gyógyítási módok alkalmazását lehetővé teszi. A mintegy 1 500 méter mélyről feltörő - Európában egyedülálló összetételű és gyógyhatású - , magas szulfid- és karbonszulfid tartalmú gyógyvízzel kénes víz tör fel, mely fürdőkúraként alkalmazva nőgyógyászati gyulladások, idült bőrbántalmak, pikkelysömör, reumatikus megbetegedések, baleseti sérülések, sebészeti beavatkozások utáni rehabilitáció, csontrendszeri betegségek esetén javasolt, ezért a gyógykezelések mindegyike ezekre a problémákra épül fel. A harkányi gyógyvíz nagy mértékű gyógyító ereje a vízben gáz formájában jelen lévő kénben rejlik, mely ily módon a bőrön át százötvenszer gyorsabban jut be a szervezetbe, mint bármely más gyógyvíz esetében.
A mediterrán éghajlatú várost a "Villány - Siklósi Borút" tagjaként tartják számon, szőlőültetvényei és pincéi a Tenkes hegy déli lejtőjén húzódnak, ahol számos kellemes zamatú és aromájú bor lát napvilágot, mint az "Ördögvér" és a "Harka könnye", melyek neve Harkányfürdő legendájához kapcsolódik. Az "Ördögvér" egy testes vörösbor, míg a "Harka könnye" egy lágy és zamatos fehérbor.
A "magyar mediterrán" híres fürdővárosának lakónépessége 3.699 fő, melynek létszáma a látogatókkal elérheti az átlagosan napi 20-25 ezret is. Az idelátogatók elhelyezésére számos hotel, panzió, kemping, társasüdülők és mintegy falunagyságú üdülőtelep szolgál.
A hangulatos, kellemes, zenés vendéglők, csárdák mellett kikapcsolódást, színvonalas szórakozást kínálnak az egy és többnapos rendezvények, programok, mint az Ördögűző-Téltemető, a Dél-Dunántúli Német Nemzetiségi Kulturális Csoportok Találkozója, a Harkányi Nyár programsorozata, a Májusfa állítás és kitáncolás, a Pünkösdi Fesztivál, a Fürdőfesztivál, a Hosszú Hétvége, valamint a szeptemberben megrendezésre kerülő Szüreti Fesztivál igen kedveltek mind a belföldi, mind a külföldi vendégek körében. A kulturális élet jelentős szereplői a "Harka" Művészeti Alkotói Kör, valamint a nemzetközileg is elismert Harkányi Big Band zenekar. A nyári rendezvények egyik helyszíne az 1999-ben épült szabadtéri színpad
N 45° 50,996' E 18° 14,434' [GCharb+szabadtéri színpad],
Ha túl vagy a történelem órán és a ládázáson - ami remélhetőleg sikeres volt - ládánk igazi szellemében kérlek menj el a Fürdőhöz. Ott valamelyik parkolóban leteheted a járművedet és egy kis séta vár Rád. A Fürdőtől délre eső ősparkban (Zsigmondy sétány), vagy közvetlen közelében van a látnivalók többsége. A két református templom és a Bolgár temető esik picit távolabb.
A Fürdő főbejáratának koordinátái"
N 45° 51,168' E 18° 14,446' [GCharb+Fürdő]
És akkor egy kis séta az ősparkban:
1. Katolikus templom és templomkert :
Harkányban a 19. század előtt a máriagyűdi ferences rendház papjai látták el a lelkipásztori teendőket. Azonban a község növekvő katolikus lakossága és a gyógyfürdőbe látogató katolikus vallású vendégek száma tette szükségessé templom építését. 1906-ban neoromán és neogótikus stílusban, közadakozásból épült fel a katolikus kápolna, lehetővé téve a római katolikusoknak vallásgyakorlást, a szentmisék látogatását. Még ebben az évben Jézus Szentséges Szíve tiszteletére szentelték fel a kápolnát. A szerzetesrendek feloszlatása után a katolikus hívek lelki gondozását a mindenkori máriagyűdi plébános látta el, mégpedig 1953 és 1975 között Windheim Jakab, 1975-től 1990-ig Hopp Ferenc. Jelenleg Ronta László esperes látja el a plébánosi teendőket a ma már városi címet viselő fürdőhelyen. Az 1980-as években szükségessé vált a kápolna megnagyobbítása. A templomépítkezés Holczer József tervei alapján indult el. A hívek adományából megvalósult munka Hopp Ferenc irányításával 1986-ban kezdődött, s 1988-ig tartott. A templom északi falán, sajátos kálváriát alkotva Jézus szenvedéstörténete látható Morvai László tűzzománc alkotásain. A templomkertben ugyancsak tűzzománc alkotások jelenítik meg a magyar történelem stációit: a magyar történelem jeles eseményeit és személyiségeit.
N 45° 50,884' E 18° 14,271' [GCharb+1templom]
2. Harka - kút :
Az ősparkban található 2000-ben felállított, értékes Zsolnay alapanyagú szökőkút a harkányi víz legendájához kapcsolódó motívumot ábrázol.
N 45° 50,993' E 18° 14,376' [GCharb+Harka]
3. '56-os emlékmű:
A forradalom 50. évfordulójának emlékére.
N 45° 50,981' E 18° 14,383' [GCharb+56-os emlék]
4. Szent István szobor:
A millennium tiszteletére állított alkotás, Vanyúr István munkája.
N 45° 50,913' E 18° 14,228' [GCharb+Szt István]
5. Meglepetés alkotás
Ha kellően fűrkésző szemmel jársz a parkban, vár Rád egy különlegesség.
Kérlek ennek a fényképét ne rakd fel az oldalra, hadd legyen másnak is meglepetés! Köszönöm.
N 45° 51,005' E 18° 14,369' [GCharb+Meglepi]
... és még számos képzőművészeti alkotás.
Tovább, de már a parkon kívül:
6. Milleneumi Országalma csobogó :
A 2000-ben felállított, Polgármesteri Hivatal előtt álló alkotás Vajda László és Kamerer Tamás munkája.
N 45° 50,926' E 18° 14,146' [GCharb+Országalma]
7. Református templom :
1802-ben épült a késő barokk, copf stílusú református templom, a fürdőváros főutcájának számító Kossuth Lajos utcában áll. Az épület mellett található az 1500-as években a térségben, elsősorban Siklóson ténykedő reformátor, Sztárai Mihály mellszobra.
N 45° 51,218' E 18° 13,976' [GCharb+2templom]
8. Terehegyi református templom :
Az 1798-ban épült, szintén műemléki védettséget élvező templom a terehegyi városrész kis dombján található. A padok a barokk stílust képviselik, az orgona pedig rokokó stílusú.
N 45° 51,542' E 18° 12,583' [GCharb+3templom]
9. Bolgár katonai temető:
II. világháborúban elhunyt bolgár katonák nyughelye.
N 45° 52,208' E 18° 13,919' [GCharb+Temető]
Harkány város honlapja
Harkány Fürdő honlapja
Az első magyar borút
Harkány utcatérképe
Nagyon kellemes ládázást kívánunk, érezzétek magatokat nagyon jól Harkányban!
Testvérládánkat
itt találjátok. :-)
Ládatörténet:
2018. május 11. Benist kessertársunk újrarejtette a régóta betegeskedő ládát. Köszönjük. [Admin(Fazék)]
2018. aug. 9. 'Bakk család' kessertársaink pótolták a ládát. Köszönjük. [Admin(Fazék)]