Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2007.07.15 15:00
Megjelenés időpontja: 2007.07.19 22:50
Utolsó lényeges változás: 2009.09.28 07:39
Utolsó változás: 2015.01.24 17:21
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Helga09
Ládagazda: Helga09 Nehézség / Terep: 1.5 / 3.0
Megtalálások száma: 66 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
2015.01.01-én, Skalpnak köszönhetően, a láda újra lett rejtve. Részleteket lásd a bejegyzéseknél.
Köszönöm Nektek!
ÚJ HELYEN A LÁDA!!!...köszönet érte b_istvan-nak és Perretz-nek a rejtésért!
WAP
Egy fenyőfa gyökerei alatt-között rejtőzik a láda, 330 fokra és 20 méterre a régi helytől.
A láda első helye:
A láda (20x15x8cm, téglalap alakú doboz), az ovális, nyitott falgyűrű maradványa mögötti kis árok oldalában található, gyökerek, kövek és ágak takarásában.
Kérek mindenkit a gondos visszarejtésre!
A legendák szerint Rapsonné, Firtos és Tartod tündérek és testvérek voltak. Ezért Rapsonné- GCRSNE és Firtos-vára GCRVAR után látogassunk el Tartod-várába (855m), a csodálatos Székelyvarságra.
Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, amely kb. 7669 (!) hektáron terül el. A Nagyküküllő forrásvidékén fekszik, amit sok hegyipatak gazdagít, így mire a faluból kiér bőhozamú folyóvá válik.
Az érintetlen természet, a kristálytiszta víz és az ózondús levegő a kikapcsolódás záloga. A páratlanul szép környezet harmóniája egyedülálló lehetőséget nyújt kirándulásra, pihenésre, horgászatra.
Székelyvarság 7 tanyabokorból áll: Sólyomkő, Tálasbérce, Forrásköze, Köküllő, Bagzos, Tisztás, Központ
Megközelítés
A Fenyédet Tekerőpatakkal összekötő 138-as megyei úton haladva, a zeteváraljai víztározó elágazásától északnyugat irányba, 12 km-re található a település.
Déli szélén kanyargó út a központ felé jobbra fordul, a várba vezető út azonban balra (a Júlia ABC mellett) átvezet a Nagy-Küküllő hídján, majd annak partja mentén halad Ny-i, majd ÉNy-i irányban. Erdei úton 4,5 km-t megtéve, a Várhegy alá érkezünk, melyre a kék jelzés vezet fel. A Nagyküküllő és a Tartod-patak jobb parti összefolyásánál álló, meredek oldalú hegyfokot lábától a tetejéig sűrű fenyves borítja. A hegyoldalba felkapaszkodva, kb. fél óra alatt a romokhoz érünk.
Történelmi háttér:
Tartod vára a kutatások szerint tagja volt annak a gyepűvédelmi rendszernek a XI-XII. században, amelyhez Budvár, Kustaly, Firtos és Rapsonné vára is tartozott.
A Tartod völgyében a nyeregre s azon a vártetőre kapaszkodó középkori út nyomai itt-ott halványan még most is fölismerhetők. A hegytető keskeny, kevés harcossal is kitűnően védhető hegynyereggel csatlakozik a Putna-hágóhoz is terjedő fennsík tőle északra húzódó részéhez. Noha a várat nem telepítették uralkodó magaslatra, stratégiai elhelyezkedése mégis kitűnő. A hegyen egy 75 x 37 m-es ovális, nyitott falgyűrű maradványai láthatók. A kőfalas erősség alaprajza szigorúan alkalmazkodik a hosszanti körvonalú tetőcske idomához.
A keleti és nyugati várfalszakasz egyenes futású, végződései félkörösen kanyarodnak. A csigavonalban haladó falvonulat két vége a DK-i oldalon 6 m széles, falszoros-szerű bejáratot képez. A bejáratot mesterséges terepszűkület (töltés) védte. A hegy platója 4-5 m-el emelkedik a fal alapozási szintje fölé, peremén igen bizonytalanul jelentkező sáncmaradvány(?) figyelhető meg. A falon belül épület nyoma nem került elő, sőt, az ÉNy-i részen feltételezett négyzetes torony léte sem igazolódott. A várfalat helyben termelt, szabálytalan, faragatlan andezittömbökből, kevés habarccsal rakták. A fal vastagsága, szélessége egyenlőtlen. A hosszabb K-i oldalon 1,6-1,7 m, a DK-i oldalon viszont eléri a 2 m-t. A DK-i oldalon mindkét fal szabályos rakatú, szabályos felülettel záródik. A falat bizonyos szakaszokon a szálában álló sziklafelületre építették. Máshelyütt 40-50 cm mély, fal-szélességű alapozási árkot ástak a kőzet málladékába.
Ha időnk engedi, érdemes megtekintenünk a vártól úgy 600 méterre található szénégető telepet, valamint további 300 méterre levő kis gátat, amely a helybéli fiatalok strandja is egyben.
Kellemes kikapcsolódást és jó keresést kívánok!
Helga
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Egy korai (nekem a 7 óra az) reggeli után büntetés volt a meredek hegymenet. De nem panaszkodhatok mert az egész csapat feljött az egykori várromhoz. Szerencsére a láda gyorsan előkerült. Az eső itt még csak szemerkélt.
Csorgókő vízesés felől érkeztünk ide, bár úgy gondolom bejártuk Székelyvarság legnagyobb részét, mert elég nehezen találtunk el a várdomb aljáig. Jópárszor meg kellett kérdeznünk az utat, a GPS-en található térképem ugyanis erős úthiányba szenvedett. Mire elérkeztünk az emelkedő elejéig már erősen dörgött, de gondoltuk ha más 300 méterre vagyunk, akkor egy életünk - egy halálunk, felmegyünk a ládáért. Mikor felértünk el kezdett szemerkélni az eső és mi elkezdtük keresni a ládát. A koo egy nagy fenyőhöz vitt, ahol egy földszinti odút takaró nagy követ meglátva már azt hittük sikerrel jártunk. De nem, majd elkezdtük a többi fenyőt mustrálni, majd a leírást olvasgatni, hol lehet a láda. A leírást elolvasva még inkább nem tudtuk hol kell keresni. Próbálkoztunk a kőfal maradványnál is, de semmi. Az eső közben elkezdett szakadni és erősen villámlott. Így hagytuk a ládát, ha megvan egyáltalán, mert a környéken kitermeltek pár fát, és lemenekültünk a hegyről.
Kérem a találat elfogadását a képek alapján. Sajnos csak telefonnal tudtam pár képet készíteni.
Erdélyi kirándulásunk 4. napján Székelyvarság volt a program. Sajnos a vár felé kapaszkodva, a temetőben és a vízesésnél is kicsit esett az eső, de azért így is érdemes volt megnézni. Visszafelé pisztrángot ettünk, ami nagyon finom volt. :-) Köszönjük a rejtést!
Fenyőkútról Székelyvarság felé vettük az irányt és a vár alatt vezetett el az utunk, így amire 6 éve nem maradt lehetőségünk, bepótoltuk. Azért a kánikulában a felkapaszkodás és a patakban való lábásztatás közül most az utóbbit élveztük jobban.
Megígértük, betartottuk. Amúgy is érdemes jó cselekedettel kezdeni az évet!
Szilveszterkor szerettünk volna feljönni, de olyan hidegek voltak, hogy varsági szállásunkon a házban! elfagyott a vízvezeték, azzal voltunk elfoglalva.
De újévre a víz is és mi is megindultunk, most gyalog felfelé. Nagyon hideg és kis hó kísért minket. A ládát az eredeti helyén újrarejtettük, egy kővel takartuk az odút, állat ne bánthassa. Reméljük, hosszú életű lesz!
Kapuval zárt mezőkön keresztül próbáltunk a ládához közel jutni. Megkérdeztem egy házban, a helyiek szívesen átengedtek a legelőjükön. Aztán elég durva utakon jutottunk a kék jelzéshez. Innen már egyszerű volt a feladvány, irány felfelé! Visszafelé jöhettünk volna jobb utakon (biztosan odafelé is :), de mivel Boszorkány az egyik kapunál elhagyta a sapkáját, így visszafelé is a nyaktörősön mentünk. A ládát mi sem találtuk a helyén, de ez nem vette kedvünket. Köszönjük!
Ui.: Dec.29-én ismét megyünk arra, ha a rejtő megkeres, szívesen meggyógyítjuk a ládát.
Székelyföldi túrázgatásunk harmadik napján,a Csorgókő vízesés és Uz Bence sírjának megtekintése után kapaszkodtunk fel a romokhoz. Akárhogy is keresgéltünk azonban,ládát nem találtunk,csak néhány zacskófoszlányt, föld- és levélkupacot ott,ahol a koordináták és a fénykép alapján a ládának kellett volna lennie.
Köszönjük Helgának a segítséget! :)
Megtaláltuk,ma Székelyvarságra kirándultunk,első ládánk a mai napon.Sz.varság egyik legszebb falu Székelyföldön.A ládához való út egy kicsit meredek,de könnyen meglett a Fönök is egyedül jött fel.Lennt egy kicsit megpihentünk a pataknál,és a a b.sapkámat is otthagytam véletlenül,ha medvét láttok v.kék Nike sapkával a fején ne bántsátok.
Hát ez aztán egy jó kis mászóka! :-)
A várból ugyan mára nem sok maradt, meg odafentről kilátás sem igazán van, de hát ott ez a láda - úgyhogy megéri felmászni!
Az volt a szerencse, hogy nem volt meredek. :)
Kicsit járkáltunk a környéken, még a patakba is bemerészkedtek a gyerekek. Nagyon tetszett a környék!
A Székelyvarság új kapuja meg egyenesen frenetikus, én még ilyen szépet és ilyen magasat nem láttam!
Tartód 30 teljesítménytúrán jártunk erre. A várhoz vezető úton igen sok gombát találtunk, így másnap gombamenet volt a menü. :)
Sajnos a várból nem sok látszik már, de ettől az egykori jelentősége semmit sem csökken!
Köszi a rejtést!
A temetőnél hagytuk a kocsit, majd innen a portákat kerülgetve fentről közelítettük meg a ládát(kb 2,5km), majd tovább a Julia ABC-ig (kb 4km). Onnan vissza a kocsihoz (talán 3km). A távolságot nem igen figyeltük, lökötött minket a táj!!!
Ha csak az utolsó meredek rész miatt 3-as a láda, akkor mi 6-os érdemlünk. Különben kocsival - a mostani esős időkben - lehetetlen lett volna bejönni.
Koszonjuk a rejtest. Konnyen megtalaltuk, de a mi fontosabb az a taj szepsege, a friss levego es a szep ido. Mai elso ladank. Igyekszunk az Uz Bence siremleke fele, majd a Csorgoko vizeseshez es ha futja az idonkbol akkor a Sikaszoi szusszanas-hoz is ellatogatunk. Klari es Lehel
Mivel én és Perretz rejtettük újra viszonylag könnyű volt megtalálni nekünk a helyet, de egy kicsit nehezebb egy újabb jó hely találása, de ezt is sikerült megoldani, reméljük újból nem fog eltűnni a láda. A régit mi is kerestük, de csak hűlt helye volt.
További sok sikert az elkövetkező keresőknek.
Az új koordinátákat hamarosan passzoljuk Helgának.
Jó friss volt a levegő, nem tartalmaz ólmot , :-).
Hetvegi ladatura b_istvannal. A ladat nagyon konnyen megtalaltuk, ott volt Istvan taskajaban :). A regi ladat jo sokaig kerestuk, joforman a teljes kornyeket atneztuk, remeltem, hogy csak meglessz a regi lada is de sajnos nem talaltuk.
A harmadik székelyvarsági ládánk lett volna, amit viszont sajnos nem sikerült megtalálni, mert a láda eltűnt. Tartod várához egy lelkes helyi gyerekcsapat, köztük egy 14 éves igazi profi helyi idegenvezető srác kísért minket odalátogató vendégeket e kirándulásunkon. Ez egy 7km-es gyaloglás volt, de nagyon megérte. A táj itt is akárcsak az egész környéken gyönyörű.
Utunkat itt is források, patakok kísérték hatalmas fenyőkkel.
A várhoz való felmászás kicsit lihegős volt és sajnos már szinte semmi sem látszik abból, hogy egykoron itt vár volt. Fent a megadott helyen 8 szempár kutatta a ládát, de sajnos sehol nem leltük. Ekkor felhívtam a kedves elrejtőt, aki szerint eltűnhetett a láda. Köszönöm neki a kedves útbaigazítást, de kiderült valóban hűlt helye volt a ládának a megadott helyen és most látom itt, hogy az előttem logolók sem találták, emiatt kérném szépen a találat elfogadását.
Egy hetes baráti Székelyföldi ládázás Belga, Csigabiga, jspanyik, L@zy, radpeter, scele és Togo társaságában. A csapatból a mai nap első felére csak négyen vállalkoztunk. A kocsit Székelyvarság szélen tettük le. Innen gyalog próbáltuk kitalálni az utat. Nagyon szép, virágos réten vezetett az utunk, majd elértük a patakot és az erdőt. Aztán kezdődött a csúnya emelkedő. Jó szuszogtatós volt, hogy radpeter szavaival éljek. Fent a hegytető kevésbé volt látványos. Megnéztük a maradék kis várromot, ettünk egy jót, és szépen leereszkedtünk. Igazából nekem az út sokkal jobban tetszett, mint maga a láda közvetlen környezete. Nagyon kellemeset sétáltunk csodálatos tájakon! Köszönjük a rejtést!
Első láda, mar régebb tervezzük a Tartod várát megnézni, most összekötöttük a kereséssel, a kisebbik fiam nagyon élvezte. Könnyen megtaláltuk a helyszint is és a ládát is, igazából nehezebbre számítottam ami a rejtést illeti. A vár olyan amilyenre számítottunk (miután láttuk a Firtos és Rabsonné várát is), nem is annyira a romokon van a hangsúly hanem a hely szellemén. Egy nagyobb csapattal voltunk és felolvastuk a hozzá fűződő mondákat, érdekes hangulat alakult.
Azt hiszem fog tetszeni ez a ládakeresés dolog.
Hobo, család, barátok
Izgalmas keresés, miközben medvék leselkedtek ránk mindenhonnan, hiszen állítólag hemzsegnek a környéken. Mindenesetre gyűlés lehetett, mert hallottuk a hangjukat. Ilyen gyorsan még nem mentem le hegyről.
Meredek a kaptató, távoli medvemorgásnak vélt hangok miatt gyors bejegyzés a füzetbe, aztán nyomás vissza a táborhelyhez.
Kellemes környék, érdemes idelátogatni.
Köszi Helga!
Várból sajna nem sok maradt, szóval felejthető. Gyengébbre is értékelném a ládikát ha nem volna a vár lábánál az a remekbe szabott sátrazóhely ahol mi is aludtunk. Illetve ha Korondról ide vezető út nem lett volna olyan fantasztikus. Hatalmas hegyháton kusza utak erdejében házak szétszórva. Majd egy tőzeglápon átvezető gerendákból ácsolt út. Nagyszerű volt. Nagyon tetszett!