A láda (18*8*7 cm) a Szentkút dombjának lábánál, hársfa tövén avarral és ágakkal fedve rejtőzik. A logbookot tartalmazó vízmentes dobozkát kérlek jól zárd! A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el ezt a leírást!
A híres búcsújáró helyek (szentkutak) sorozatába illeszthető ez a geoláda. A Szentkutak Magyarországon jelvényszerző túramozgalomról az alábbi honlapon tájékozódhatsz. Szokásomtól eltérően, szomszéd megyében telepítettem ezt a ládát, amelynek oka az, hogy közvetlen szellemi kapcsolatban áll a Somogy megyei Andocs búcsújáró helyével, ahogy később részletezem.
Csicsó megközelítése
Vonattal a 40. sz. (Budapest-Dombóvár) vonalon Szakály-Hőgyész állomáson szállhatunk le; autóval Szakályt a 65. sz. (Szekszárd-Siófok) országúton érjük el. Ha Szakály felől haladunk Hőgyész (GCHOGY) felé, a 65-ös út egy bal kanyarjánál találod a Csicsó autóscsárdát, ahol parkolhatsz N 46° 30,663' E 18° 24,252' 220 m [GCCSIZ+parkoló] . A csárda háta mögött már látszik a nagy fekete fakereszt, amely mellett vezet lefelé a szekérút a domboldalban a Szentkútig. Már messziről látszik a kis vadgesztenye-liget és a fehér épületegyüttes: N 46° 30,473' E 18° 24,093' 185 m [GCCSIZ+kápolna] Egy kis szerencsével nem keveredsz a vonuló birkanyáj útjába. Másik megközelítés, ha a vasútállomástól indulsz, és negyedórás sétával felkapaszkodsz a célig a Szakály és Hőgyész közötti szőlőhegyen.
A kápolnától pár lépés lefelé a Szentkút, bőséges, hideg vizével: N 46° 30,461' E 18° 24,116' 185 m [GCCSIZ+forrás].
Csicsópuszta a Kapos völgyében, a Szakály melletti szőlőhegy oldalában található. A hagyomány szerint Csicsó község a középkorban is búcsújáró hely volt; szent kútját remeték őrizték. A török pusztítás után a környékre német telepesek is költöztek. Újra létesült a remeteség, 1731-ben költözött ide Szabados Fülöp miskei zarándok. Ő a forrás mellett kis cellát épített magának, kápolnával. A mai csicsói templomot 1745-ben építtette Mercy-d'Argenteau gróf (Claudius Florimond Mercy belga főúrnak, aki az egész környék földesura volt, a fogadott fia) a Szentháromság és Szűz Mária tiszteletére. A templom egyben az ő temetkezési helye is. A család emlékére nemrég egy nagy keresztet állítottak a kápolnához vezető út mellé. Szabados Fülöp kis cellája helyén épült még a 18. században a kétszintes remetelak. A remeteség később megszűnt, de a remeték emlékét máig tisztelik; Remete Szent Antal szobra előtt a kápolnában a búcsúsok gyertyát égetnek.
A betelepült németek magukkal hozták óhazájukból a Segítő Szűz Mária kegyképének másolatát (Mariahilf) , amit itt helyeztek el.
Az itt élő két nemzet saját hagyományait folytatta: a magyarok a csodás gyógyulásokat és segítségnyújtást a Szentháromságnak és a forráskút vizének, a németek pedig a Mária-képnek tulajdonították. Búcsús ünnepeiket is külön tartották. A németek búcsús ünnepe Mária nevenapja (szeptember 12.), a magyaroké Szentháromság vasárnapja. Ez utóbbi középkori gyökerű: elsőként Kálmán király rendelte el a Szentháromság napjának ünneplését (pünkösd utáni első vasárnap); Európa többi részén csak évszázadok múlva, a nagy járványok nyomán vált ünneppé. Érdemes megjegyezni, hogy a környékbeli falukból a II. világháború után kitelepített németek helyére költöző bukovinai csángómagyarok mély vallásosságuk ellenére nem kapcsolódtak be a búcsújáró hagyományokba.
A Segítő Szűz Mária-kultusz
A kultusz egy festmény köré épült. Idősebb Lucas Cranach német festőóriás 1514-ben alkotta az Eleusza-típusú Mária-képet, amelyet 1611-ben János György választófejedelem ajándékozott Lipót osztrák főhercegnek, aki passaui püspök volt. A képnek tulajdonított csodák és egy látomás alapján épült az 1627-ben felszentelt passaui Mariahilf templom, ahol azóta folyamatos a zarándokok áradata. A kép 1683-ban vált az iszlám terjeszkedés elleni harc jelképévé, amikor I. Lipót német-római császár, egyúttal magyar és cseh király valamint III. (Sobieski) János lengyel király seregei Bécs alatt szeptember 12-én legyőzték a túlerőben lévő Kara Musztafa seregét. A csata előtt a győzelemért I. Lipót e kép előtt imádkozott, míg III. János a częstochowai Szent Szűz kegyképénél. Ennek alapján XI. Ince pápa szeptember 12-ét Mária nevenapjaként iktatta be ünnepként, tiszteletére épült a bécsi Mariahilf templom is. Évek során a kép másolatok és változatok mintájául szolgált, amelyek főleg német nyelvterületen széles körben terjedtek; hazánkba elsősorban német telepesek útján kerültek. Az érdeklődők itt olvashatnak főleg a hazai vonatkozásokról.
A népi emlékezet a Szentkút eredetéről
Az eredetmonda több változatát is lejegyezték.
A középkori eredetet homályban hagyja az a monda, amely szerint a 18. században disznókonda túrta itt ki Szűz Mária jeggyűrűjét (más változat szerint a szobrát), a túrás helyén fakadt a csodatévő forrás. A forrásnál ma is látható a Fájdalmas Anya kisméretű szobra.
Még több csodás elemet idéz fel az andocsiak legendája.
Andocs maga is hírneves búcsújáró hely ("öltöztetős Szűz Mária"). A legenda szerint angyalok menekítették át egy éjszaka Kalocsáról Mária kápolnáját és szobrát Andocsra a törökök elől, a mohácsi vészt megelőző években. Az angyalok átszállítás közben itt, Csicsón pihentek meg, de hajnalra így is Andocsra értek. Az andocsi zarándokok évente felkeresték a csicsói szent helyet, gyalogos fogadott zarándoklatuk állomásai: Andocs, Gerézdpuszta, Szorosad, Törökkoppány, Koppányszántó, Nagykónyi, Pári, Szakály, Csicsó - ez egybeesik a kápolna csodás átszállításának útvonalával. Az andocsi zarándoklatok 100. évében, 1936-ban hozták ajándékba és helyezték el a kápolna falán az andocsi Szűz Mária képét.
A kalocsaiak is számon tartják a csodás eseményt, ők viszont már több évszázada évente zarándokolnak Andocsra Csicsót is érintve az "Ő Szűzanyájukhoz". Andocs azóta is megkülönböztetett tisztelettel fogadja Kalocsa zarándokjait.
Szakály
A közeli Szakályon található építészeti és történelmi érték a község temploma, amely a Mindenszentek tiszteletére épült; szentélye még a 15. századi gótikus templom maradványa: N 46° 31,459' E 18° 22,923' 150 m [GCCSIZ+templom]. Régészeti leletek alapján Szakály földjén korai kelta település feküdt. Magáról a községről IV. László király idejéből vannak írott dokumentumok. Szakállyal szemben, a jelenlegi malom környékén terült el a nyomtalanul elpusztult, korábban jelentős Csernéd, amely 1351-től 1543-ig, a török invázióig a megyegyűlések színhelye volt. Vele együtt pusztult Szakály is, amely a későbbi betelepítéseknek köszönhetően új életre kelt. A községben a Rákóczi utca 340. sz. alatt volt található a tájház, amely az egykori népi építészetet és életmódot mutatta be. Sajnos ma már csak a ládaoldal fotói őrzik az emlékét...
Závodról indulva a piros túrautvonalakat használva egy kellemes bicajtúra keretei közt gyűjtöttem be a GCHSZP - GCHogy - GCCSIZ ládákat. A terep Hőgyész irányából, a szőlőültetvények melletti földúton extrém meredek, a láda megközelítését ebből az irányból csak fokozott óvatosság mellett ajánlom!
A láda rendben, viszont jelenleg két logfüzet is pihen benne.
A szentkút legendája kifejezetten tetszett, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Köszönjük a rejtést, a ládával minden rendben. Nagyon hangulatos lenne a csárdából lehozni egy tál ételt és megenni a panorámában. Nagyon kellemes helyen van a kis templom, a főút zajától messze. [Geoládák v4.0.3]
Köszönjük, megtaláltuk.
Alapvetően szeretem az ilyen ládákat, de a bokáig érő tűzforró homokban, ami persze bejött a szandálba, különösen nagy élmény volt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.5] A templom körül munkálkodó csapat segítséget kért (mert csak 3-an voltak) valami hatalmas kövek leemeléséhez a teherautóról. Szívesen segítettünk, kiderült, hogy leomlott, törött útszéli keresztek megmentéseként ide hordják a köveket és amennyire lehet összerakják őket, méltó módon és helyen őrizni őket. ... és + : kérdezik mi járatban vagyunk csak nem a geoládát keressük? Egyikük szintén ládász volt örültünk a találkozásnak!
Diósberényben dolgozom a héten, hoztam bringát. Nagyon kellemes túra volt áttekerni Hőgyészbe, láttam három őzikét, sólymot, gyönyörű tájat. Meseszép a kápolna környezete is, finom a víz a forrásban.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! geoláda nélkül ide se jutottam volna el:) [Geoládák v3.11.3]
Köszönet Liberty-nek néhány gyönyörű fotóért, amelyeket a ládaoldal kiegészítéseként felhasználhattam, ezek a felújítás eredményét és az új létesítményt (Lourdes-i barlang) mutatják.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.10.5]
Tolna megyei ládázásunk 7/7.
A nap utolsó ládája, a nap újabb "fénypontja". A csárdától sétálva.
Gondozott hely, frissen nyírt pázsit, nagyon szépen felújított kápolna, szentkút. Érdemes elidőzni e csodás helyen.
A láda rendben a helyén.
A ládaoldal képei és a régi logok képei még a 14 évvel ezelőtti állapotot mutatják, most nagyon szép lett a felújított kápolna és a szentkút környezete. Sok szép, fehér színű ernyős sárma virít a rejtek környékén. Az angol köznyelvben betlehemi csillagnak is nevezett ernyős sárma különleges virágaiban április végétől május közepéig gyönyörködhetünk. Ajtonytól már megszoktuk az igényes informatív ládaoldalt és rejtést, ezúttal sem volt másképp. Köszönet a rejtésért.
Hőgyész címerében egy fehér hermelin látható. Ezzel kapcsolatosan a következő érdekességet olvastam:
A falu nevét egy régen elfeledett mesterség ismerőiről, a hölgyészekről kapta. Ezen a vidéken laktak ugyanis a királyság előtti időben a hermelinvadászok vagy régi elnevezésükön a hölgymenyétvadászok. A község címere máig őrzi a múltat: egy szőlőtőke mellett ugró, fehér hermelint, avagy hölgyet ábrázol.
A hölgy szó érdekessége, hogy eleinte csak állatra használták: az ókori görög hiedelemben például úgy tartották, hogy a menyét nimfává képes változni, de a magyar nyelvben is köze volt a menyét szónak a nőkhöz: a menyecske szó is ehhez kapcsolódik etimológiailag.
A hölgymenyét Magyarországon kimondottan a hermelint jelentette. Későbbi neve az örmény pelles Armeniae szóból eredt, ami prémet jelentett. A legdrágább szőrméket sok országban csak a nemesek vagy az uralkodók viselhették, nálunk azonban muszlim források tanúsága szerint a lánykérésben is fontos szerepet kaptak. A legények a honfoglalás korában hófehér prémmel fizettek a menyasszonyért.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! Az egyik legszebb kápolna és szentkút, amit eddig láttam. Gyönyörűen felújítva és rendben tartva. A logfüzet betelt, de szerencsére volt nálam egy Ajtony által legyártott bianco füzet, úgyhogy kicseréltem. [Geoládák v3.10.3]
Autós ládázás Tolnában, ott folytattuk, ahol két hete abbahagytuk. Mára 23 találat jutott, ez volt a huszonkettedik. A csárdánál parkoltunk, így egymás mellé került a két szekér. Innen zarándokoltunk el a kápolnáig, ill. a ládáig.
A mai napon Dombóváron akadt elintéznivalónk, ezt kötöttük össze egy kis tolnai ládázással. A járványügyi korlátozások miatt 5 órakor indultunk otthonról, majd az utazás és a tennivalók elintézése után 8 óra után már az első láda felé tartottunk. Szürke, nedves, őszi idő ellenére sok érdekes és szép helyet láttunk Tolna - eddig számunkra ismeretlen - dombjai közt. Összesen 13 találattal, remek élményekkel zártuk a napot.
12/13: A csárda parkolójából sétáltunk le a templomhoz. Itt is teljesen kihalt a környék, csak egy motorfűrész visítása töri meg a csendet. A templom melletti réten életem legnagyobb vakondtúrását láttam :) A templom falán kitett zarándokhelyes térképet nézegetve megállapítottuk, hogy milyen jó is ez a játék, mert ennek köszönhetően a helyek egy jó részén már jártunk. Ahol meg nem, ott majd fogunk :)
Nagyon szépen, gondosan kialakított hely. A forrás vize is finom, bár most nem annyira vágytunk a friss jéghideg forrásvízre. A rejtés remek, aki tudja, mit keressen, az gyorsan megtalálhatja. Köszönjük a rejtőnek !
Nyaralásunk 9. ládája lett volna, de sajnos nem találtuk pedig rendesen körbenéztünk. A képek alapján kérnénk a megtalálás elfogadását. Előre is köszönjük!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! :)
Hihetetlen, hogy milyen helyek rejtőznek Magyarországon, amikről nem is tudunk. Kb. fél órányira lakunk ettől a ládától, de még nem is hallottunk róla.
Köszönjük, hogy megmutattad! :)
5. Itt már nagyon szép idő volt. Az ajánlott parkolóból sétáltunk lefelé, mikor egy idősebb hölgy lépett hozzánk és megkérdezte, hogy keresünk-e valamit? Imádom ezt a kérdést. Ha ezt feletük volna, hogy egy 18*8*7 cm műanyag konyhai dobozt, akkor biztosan nagyon meglepődött volna...
Kicsit beszélgettünk, majd ment mindenki a dolgára.
Míg párom a csárdában iszogatott, én lementem a sivatagi körülmények közötti poros szekérúton a ládához. A kápolna és a szentkút tetszett, bár référt volna az egész környékre egy fűnyírás. A láda könnyen meglett, köszi a rejtést!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.4]
Tolnai bringatúra negyedik találata Katával és Sanyival
Csendes, nyugodt környék. Sajnos, a kút le volt zárva.
Vendégségben, kellemes vadászattal. Nekem nagyon bejönnek az ilyen misztikus helyek. Csodálatos napsütés, jó társaság. Jó volt itt lenni. Köszi szépen a lehetőséget.
Háromnapos csavargás anettx-el Fejér-Tolna-Somogy-Baranya megyéken keresztül.
A csárdától rövid sétával leértünk a szép és jó állapotban lévő kápolnához.
A forrásvizet most nem kóstoltuk meg. Inkább a termoszból töltöttünk magunknak forró teát.
Remek hely, pár perc keresés után megtaláltuk a ládát, bár a gps.a nagyobb, terebélyesebb fára mutatott. Elég üres volt a láda, tettünk egy kis plüsskutyust, meg apróbb ajándékokat. Mindent megnéztünk, Oldfoxxal köszönjük.
Újabb csodás hely, aminek megismerését a GC-nek köszönhetjük! Köszönjük a rejtést! Jah, és kivettük a cuki vakondos TravelBugot, kicsit továbbutaztatjuk. :-)
Rejtésed nélkül soha nem jöttünk volna erre a szép, nyugodt helyre, főleg több napos eső után!
Szerencsére a nordik bot segítségével sikeresen le és felmásztunk a meredek és csúszós domboldalon.Közben rengeteget nevettünk!
Hurra megtalaltuk! Az elso geoladank! A templom es kornyeke rendszeres kirandulo helyunk, s nem tudtuk, hogy itt is van. 2014-ben gyonyoruen felujitottak a templomot, erdemes erre jarni. :-)
85 kilométeres kerékpártúra 1100 méter szintemelkedéssel a Hőgyész - Kurd - Závod - Felsőnána - Murga - Hőgyész útvonalon.
A gchogy multi utolsó pontjától gurultam ide meglehetősen kalandos úton. A Gchogy 3. pontjától egy igéretes út indult a templomhoz vezető út felé ami azonban hamarosan nyaralók (présházak?) közé vitt. Szerencsére kerítések nem voltak, így a mezsgyehatárokon eljutottam a kinézett útig.
A ládánál a GPS engem folyton a szomszéd fához vitt, így alaposan átkutattam a meglehetősen szétágazó gyökérzetét.
Végül a szomszéd fánál egy triviális helyen lett meg a láda.
Szépen felújított templom, kellemes környezet.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
A hely és a leírás tetszett. Szép a felújított káőplna (tkp. templom), és volt találkozás őzikével is. A rejtés külső papírdoboza átázott, szakadóban van, szét fog hullani. TB+coin ki, TB be.
A csárdánál parkoltunk és onnan besétáltunk. Útközben egy rókával futottunk össze, de gyorsan megfordult és kereket oldott.:-) A templom érdekes, azt hiszem ide láda nélkül soha nem jutok el.
A cointot kivettem és tettem a ládába helyette egy cointot és egy tb-t. Csak az vegye ki őket aki hajlandó a com-on is bejelenteni, hogy kivette!
Mai kirándulásunk első pontja. Finomat ebédeltünk a Csicsói Csárdában, aztán teli hassal lesétáltunk a templomhoz. A láda hamar meglett, köszönjük a rejtést !
Nekem is nagyon tetszett ez a (nem is olyan kis) kápolna, és a kilátás is lenyűgöző a kápolna elől. A forrás vize jó hűs volt, fel is frissültünk tőle a délelőtti nagy hőségben.
Sipitexxel és Zolikával közösen kerestük és találtuk meg a ládát.
Köszi a rejtést! :)
Nagyon szép a hely,főleg,így ősszel!
Sajnos al ádát nem találtuk,pedig végig kutattuk az egész forrás medret többször is,minden gyökér alá benéztünk,de még kulcstartót se,ami esetleg a valószínűsíthető helyét jelezte volna.
Sajnos a ládát nem találtam meg, próbálok a valószínű helyszínről fotót feltenni. Kár, hogy a "patak" tele van szeméttel, gondolom esőzéskor a víz visz mindent ládástól.
A június 22-iki kereső megint csak nem találta a ládát, és azt írja, hogy az előtte ott jártak sem találták. Pedig a "nem találom" bejegyzések után június 13-án ott a bejegyzésem arról, hogy a láda titokzatos módon visszakerült a helyére, és június 19-én Évi & Olivér meg is találta. Most megint eltűnt, ki tudja, hányadszor. Valaki azt hiszi, hogy jó tréfát csinál. Úgy tűnik, most már tényleg muszáj lesz máshová tenni a ládát. Már előre látom sok jóindulatú ládász megjegyzését, aki kioktat bennünket arról, hogy túl messzire került az új rejtés. De mit lehet itt tenni?
Kellemes hely, érdemes letérni az útról egy kicsit, megpihenni az árnyasban, felfrissülni a forrás hűs vizétől.
A ládát nem találtam, pedig tűvé tettem érte a környéket. Aztán láttam hogy mások sem találták, tehát valszeg eltűnt. A feltételezett rejtekhely fotóját emailben elküldtem a rejtőnek.
Ez volt az első geoláda amit keresni kezdtünk, a keresés nagyon izgalmas volt. Sokáig keresgéltünk míg megtaláltuk, de nagyon élveztük, a szép környezetben eltöltött időt!
Kalandos sorsú láda! Többször lett pótolva, de most csak a legújabb fejleményekről pár szó: többen jelezték, hogy a láda és logfüzet eltűnt, a helyét egy kulcstartó őrizte. A hét végén balasko.erika játékostársunk pótolni akarta a ládát, és csodák csodájára a láda ismét a helyén volt, benne a régebbi pótlásból származó logfüzet. Valaki szórakozik velünk. Mindenesetre ez úton is köszönöm Erikának, hogy pártfogásába vette a ládát (egyszer régebben már pótolta is).
Legalább egy óráig kerestük a ládát, azt hittük,hogy a forrástól pár méterre van. Aztán mikor már majdnem feladtuk, meglett. Volt a ládában egy likőr, amit kivettem, mert nem oda illett. Ez a találat is GPS nélkül történt :)
Nagyon sokszor megyek el itt a közelben a főúton, de eddig még nem sikerült rávenni magam és a családot, hogy megnézzük a zarándokhelyet.
Most végre igen!
Nem volt nagy élet, de van egy különös hangulata a helynek, mint sok más hasonlónak az országban. Szívesen időztem volna még itt, de talán majd egyszer máskor lesz rá alkalmam.
Jó a rejtés, de a doboz nem volt rendesen lecsukva. Kivettem belőle egy felesleges nagy gyógyszeres dobozt, az új logfüzetbe átírtam a jelszót, raktam bele némi kis ajándékot, most már rendben lesz...
Sajnos az újra telepített láda sorsa sem zavartalan. Október 2-án balasko.erika járékostársunk és családja jelentették, hogy magát a ládát megtalálták, de üres volt. Nem valami sokáig bírta ezek szerint... Köszönet Erikáék önzetlen segítségének, amiért a naplót és ajándékokat pótolták. Mostantól Velük közösen törjük a fejünket, hova lehetne valami biztonságos, de azért a látnivalóhoz közeli rejtekhelyre színvonalas rejtést végezni. Egyelőre nem találtunk jobbat, bízzunk a muglik jóindulatában.
Tájékozódási versenyről haza felé jövet kerestük meg a környékbeli ládákat. Sajnos, a ládában nem volt más, csak a képen látható üres fehér doboz és két fadarab.
Egyébként a környék nagyon tetszett. Köszönöm a lehetőséget.
A képek alapján tisztelettel kérem a találat elfogadását!
A csicsói fáklyás felvonulás alkalmával kerestem meg, így az első ládám lett, amit éjszaka találtam meg. Most tudtam először bemenni a templomba és nagyon szép belülről is.
Eltűnt láda pótolva. Konzultáltam korábbi Megtalálókkal, és az Ő véleményük is az, hogy minden szempontot mérlegelve nincs jobb hely az eredetinél, ezért rejtettem újra oda.
Zselicben töltött nyaralásunkból hazafelé útba ejtettük.Nem tudtuk,hogy közben eltűnt a láda.Kerestük egy darabig.Kudarcunk bánatát a csárdában babgulyásba fojtottuk.A hely nagyon tetszett.Mármint a kápolna környéke.Itt szeretném megköszönni Ajtonynak azt a nagyszerű idegenvezetést,amit zselici rejtései nyújtottak.Általa sikerült jobban megismerni hazánk e gyönyörű táját.Köszönjük.
Tetszett a kegykápolna, sajnos a képen lévő parasztházat nem találtam meg. Elkezdtem keresni a ládát, de nem találtam. Időközben érkezett pár helyi fiatal, akik szintén a ládát keresték. Az egyikük emlékezett is a helyre, volt is ott egy fél tégla, és fekete zacskó maradványok. Egészen sok földet ki is kapartak, de nem lelték. Szerintem vagy az eső vitte el, vagy valaki, de a ládát beteggé kéne billenteni. A rejtés helye egyébként szerintem elég gyenge. Nem látom értelmét, hogy ládát patakmederbe, a dzsindzsa közé miért jó elrejteni. Szerintem lenne a környéken még jó hely. Kérném a jelszó nélküli megtalálás elfogadását.
Szép a hely, de a ládát nem találtuk meg hosszabb keresgélés után sem :(
Egy nagyobb esőzés nyomai látszanak a patak medrében. Lehetséges hogy tényleg elmosta a víz.
Bosszankodtam, nagyon bosszankodtam. Kezdem utálni az ilyen rejtéseket, amiket lehetne közelebb is rakni bőven a megmutatni kívánt helyhez. A bozótosban a GPS természetesen küldözgetett összevissza. Kerestem össze vissza, de nem leltem. Kérném a képek alapján elfogadni a találatot!
sajnos nem volt szerencsénk. először favágók dolgoztak a szentkút körül. A csárdában elköltött ebéd után, pár óra múlva(!) visszatértünk, de egy kb. 15 fős társaság (a favágók?) volt a szentkút körül, akik semmi esetre sem néztek ki kessereknek, így nem kockáztattuk a láda biztonságát.
Tolnai ládázás Carminnal és Jutkával! Kicsit elhúzódott a láda megtalálása. Maga a kápolna és a kis forrás könnyen meglett, de a ládát megint csak a susnyáson keresztül lehetett megközelíteni. Lehet, hogy egyszerűbb lett volna a patak mentén a forrástól, moTT ott próbálkozott, de mégis mi találtuk meg hamarabb! Köszi!
A kápolna eléggé elhanyagolt állapotban van, pedig szép hely. A forrásnál ládázókkal találkoztunk, de a dobozt mi találtuk meg hamarabb Molkával a bejegyzés szerint.
Tolnai bringás barangolás. A vonatindulás előtt még befért a programba. A csárda mögötti földúton ereszkedtem le, majd a bozótoson át a patakpartra. Kicsit keringtem az erdőben a ládát keresgélve, pedig nincs is nagyon elrejtve.
A mai nap Édesanyám is csatlakozott kis csapatunkhoz. Hőgyész és környékét céloztuk meg, így a Csicsói ládával kezdtük. A jó idő miatt lefelé nagy volt a por, de láda és környezete kárpótolt minket.
Ennél a ládánál már telefonos segítséget kellett igénybe vennünk.. A telefon túloldalán DoRcY tesója volt, akitől megtudtuk, hogy épp a hátunk mögött van elrejtve a cache... :D Szép helyre vitt ez a játék minket megint. Köszönjük!
Csicsón a Gyulával kellett volna találkoznom - várt a nyitott pinceajtóban . . ., én meg (sajnos) rohantam Hőgyészre ... - így ráromlik a fínom vörösbor!
Napi kedvenc láda:)))
Lefelé menet már ment lefelé a nap, tehát sietősre kellett venni, mert nem akartam sötétbe lámpa nélkül bénázni. A völgy nagyon tetszett valamiért. A koordináta nagyon pontos. Hamar meg is lett. Ritkán látni ilyen tiszta belsővel rendelkező ládikót. Visszafelé a közeli telekről valami nagy kutya erősen ugatott, még jó hogy nem jött ki, mert nem lett volna sok esélyem.
Megtalaltam [wapon beküldött szöveg]
Jó volt inni a forrás hűs vízéből. Végül a parkolónál található büfé/csárdaban vacsoráztunk. A kaja elfogadható, de rengeteg légy volt.
Az úttalan templomhoz nem mentünk el a tegnapi eső miatt (nehogy piszkos legyen a cipónk!), így itt sikerült összepiszkolni:-) A kook nagyon pontosak voltak, a forrás környéke sajnálatosan szemetes:-(
DDRKT után hazafelé. A templomhoz a lemenő Nap fényében ballagtunk le, gyönyörű volt. Örülök, hogy vannak még ilyen szépen megmaradt helyek az országban. A ládát kicsit kellett keresni, de meglett. A kullancs szeon pedig beindult, tessék odafigyelni :). Köszi.
Sötétben értünk oda, így a fekete kereszt nem sokat mondott nekünk :)
Valahogy a templom is kimaradt az életünkből, de a bárány bégetés és a kutyaugatásra válaszolgatás mindenért kárpótolt :D
Köszönöm a rejtést!
Megtaláltuk! Ide már sötétben érkeztünk, kicsit aggódva mentünk le a csárda mögötti úton a folyamatos dühös kutyaugatás miatt, de szerencsére az ebekkel nem találkoztunk. Hangulatos hely, köszönjük.
Megtaláltuk!
A Gróf Apponyi Kastélyban töltött hétvége alkalmával kerestük fel a káplnát és a ládát. Sajnáljuk, hogy a kápolnát csak kívülről láthattuk.
Kösz a rejtést, Laci, Kati.
4 nap, 700 km, 32 láda Tolnában. Második nap 5/10 ládája:
Az ajánlott parkolóból indulva, a szekérutat követtük balra kanyarodva, majd a dzsindzsában a kesser ösvényt kb: 20 m(nem a patakmedert). Nagyon szép a környezet és a rejtés is tetszett, ezért jó kis hely ez Stopper kutyának :)
Tb in [wapon beküldött szöveg]
A hétvégén a környéken szüreteltünk, ezért szabad időmben felugrottam hűséges Simsonomra, és elindultam ládázni. Első lépésben ide jöttem. A láda 50 méteres körzetében sikerült leparkolnom, és hamar meg is lett. Szép környék, sajna a templomra ráférne egy kis felújítás.
Eléggé porosnak és elhanyagoltnak tűnt most a zarándokhely - kiváncsi vagyok milyen itt, amikor zarándokok százai lepik el a terepet. A ládát sokáig kerestem, mert egyrészt nagyon gyenge volt ott és akkor a gps vétele, másrészt pedig komolyan vettem a leírásban azt, hogy "egy fatörzs gyökerei alatt". Fatörzsön én kidőlt fa törzsét, rosszabb esetben tuskót értek, nem álló, élő fát... De azért végül meglett hosszas szakrázások után. :-)) A forrás vize viszont nagyon kellemes, vittünk belőle egy flaskával.
Köszönjük:
Ildi (aki most a forrásnál maradt) és Gyuri
(Köszönjük, hogy a log hatására változtattatok a leíráson, és most már nem zavaró a megjelolés.)
Csárdánál leparkoltunk, onnan sétáltunk be a templomhoz. Meglepődtem a templom méretén, én eddig azt gondoltam, hogy itt egy kis kápolnát fogunk találni. Kár, hogy az embereknek annyira fontos a nevük megörökítése az utókor számára, szebb lenne az a fal az össze-vissza karcolászások nélkül. A forrás vize jó hideg volt, a környék pedig hangulatos. Köszönjük a játékot!
A csicsói csárdában korrekt áron jót ebédeltünk, azt lemozgandó sétáltunk le a kegykápolnához meg a ládához. Szép hely lehetne, kár hogy a környék fiatalsága is nagyon megtalálta magának....
Maga a rejtek tetszett, de a megközelíthetősége nem annyira. Nem az igazi, ha egy felnőtt nem tud odajutni a rejtekhez anélkül, hogy akaratlanul letörne pár ágat, irtó sűrű most kiserdő a patak körül. Azért köszönjük a rejtést, jó volt itt megállni.
Nagyon szép hely, a forrás vize pedig finom. A ládát viszont nem találtam meg, talán eltűnt volna? A leírást pontosan követtem, a célkoordináta körül, vagy 20-25 fa tövét, gyökerét átvizsgáltam, de semmi nyomát nem láttam a ládának.
Köszönöm a rejtő segítségét a találat elfogadásában.
Ez is kellemes mikrokörnyezet. A rejtéssel nekem bajom van. A gyökér, ami mögött most a láda figyel, szerintem nem takar rendesen. Nekem nem volt egyszerű visszatömködni mindent úgy, hogy tökéletesen rejtve maradjon.
Mai első ládánk,közben utbaejtettük a saját erdőnket is, ami kb 600 méterre van a ládától.
Sajnos a sok szemét a forrás közelében elszómoritó volt,a rejtést köszönjük!
Dombmászásra számítottam, de völgy jött szembe. Még az sem tűnt fel, hogy forrás ritkán szokott hegycsúcson fakadni. Idővel majd megtanulok térképet olvasni.
Kellemes útmenti megálló ez a hely, pont olyan átutazónak való, mint amilyen én voltam.
feri60-nal, Jani70-nel és szipetivel közös ládázás 10., záró pontja. Igazán jól sikerült nap volt! Egy kicsit haboztunk, hogy üljünk-e be a csárdába egy estebédre, talán meg is tettük volna, ha nem közeleg a sötétetés ill. a leírásban táláltunk volna utalást a minőségre, mennyiségre és árra, így viszont ismét az M7-es melletti Fehérvári Bisztró mellett tettük le a voksot.
Itt tréningeztünk egész nap a közelben, de csak este tudtunk megszökni.
A tiszta csillagfényes éjszaka némi kárpótlást adott, mert mást nem láttunk a sötétben.
3 nap esőzés után kicsit sáros volt a hely, de ez nem tántorított el a láda megkeresésétől.
Kiváló kirándulóhely, egy ott élő idős bácsikával beszélgettünk néhány percet, nagyon aranyos volt...
Ági, Máté
Míg Mikulás felderítette, hogy van-e lángos a büfében, addig mi Bal3-mal becserkésztük a ládát. Jó hideg volt a patak vize, nagyon jól esett ebben a hőségben! A völgyben a GPS kicsit megkergült, de végül csak meglett a láda.
Mikulás 2000 túra!
Mozó vezetésével indultunk a Kelet-Mecsek irányába.
Megtisztelő, hogy együtt ünnepelhettük Mikulás 2000. megtalálását. (Kessersztorin)
Elsőként érte ezt el kishazánkban, megsüvegelésre méltó sportteljesítmény, annyi szent!
Gratulálok Barátom!
Ma a kánikulára való tekintettel inkább csak rövid, pár kilométeres sétával elérhető ládákat kerestünk meg, így is összejött Mozónak vagy 15 találat.
Fogytunk szépen a kilókból, de nem a jókedvből! :-D Ez is a szokásosan telt, telipofás nagy nevetésekkel.
Szálkán tettük fel az íre a pontot = lángos + pancsolás a tóban. Buli az élet!
Szelíd környék, frissítő szent víz. Ittam belőle, jobban is lettem.
A dobozkát kerestük szépen, no de meglett.
Munka közbeni találat. Tetszett a templom és a forrás, még úgy is, hogy az ajánlott parkolóból szinte négykézláb kellett leereszkedni a jelentős sár miatt..
:))
A ládában hagytam bajazzo13 Travel Bug-ot, kérlek, ha kiveszed akkor loggold itt és a .com-os oldalon eggyaránt.
Jó kis hely és a víz finom hideg ami a mai melegben különösen jól jött. Mécsest gyújtottunk azok emlékére akik már nem láthatják ezt a helyet.
Köszönjük a rejtést a Balogh familinek, a többihez hasonló nagyon jól eltalált láda.
A ládához érve rajtakaptuk LótiFuti-ékat, amint éppen logoltak! :-)
Ők a felső út felől, mi a kegykápolna irányából érkeztünk, de mikor mi megérkeztünk, ők már éppen vissza akarták rejteni a dobozt az ötletes kis rejtekébe.
Tetszett a zarándokhely, az idő is szép volt, talán kissé túl meleg is! Ezen a forrás vize azért segített kissé.
Köszönjük a rejtést.
Értjük már a mondást: "Bejárja Tolnát-Baranyát"
Hát mi bejártuk!
Meg is találtuk!
(GPS nélkül könnyebb lett volna - kicsit eltájolt bennünket)
A rejteknél örömmel ismerkedtünk meg az mjdgm-párossal.
Ide érdemes volt ládát tenni. A hely ötös, a láda nem veri ki a szemed, lehet keresgélni bőven.
Ez egy olyan csendes megpihenős hely. Jó volt ott lenni.
Gratula a rejtőnek.
Jól megtréfált minket a rejtés. Sokat koválygott a kütyü, mire meglett. Sajnos kicsit szemetes a patak. A birkák jöttek inni a kúthoz. A pásztor pedig érdeklődve figyelte mit is csinálunk mi ott a bokrosban.
Beszéltem a birkákkal. Azt mondják jó a forrás vize, akinek eszébe jut, lemegy és iszik egyet. A pásztor és a kutyája csak napozik és várja a vacsorát.
Nekem is eszembejutott egy jó birkapörkölt...
Kicsit büdi van, de a csend és a nyugalom az igen. A pécsi vasút ugyan fölveri néha, mégis tetszik a környék.
Nagy kirándulást tettünk vasárnap, vadásztuk a napsugarat, kihasználva a tavaszi időt, és azt hogy lábon voltam még, (most itt logolok a kórházban, szétvagdosták a bal lábam.
Nekem tetszett a környék. A szerteágazó utak közül a szemünk segített kiválasztani a helyeset, a kápolna látszik fentről is. Megalkottam a kápolna, birka kesserek című fotót. Lehet vesszőt is tenni a birka után, de ismerve magunkat, nem tudom érdemes-e. Megosztottuk 2 birkával a forrás vizét, hagytak kezet mosni, utána lefetyeltek. Mondtak ugyan valamit, de nem jól beszélem a nyelvüket. Sajnos csak a kulcslyukon láttunk be a kápolnába, nem volt nyitva.
Nem vallásgyakorló ember lévén az ilyen ládák nem hoznak lázba, de a környezet miatt most örülök, hogy ezt nem hagytam ki.
A hasonló helyeken, mint ez a rejtek, az én gekkóm általában tréfás kedvében van (hadd ugráljon a gazdi ide-oda), egy fénykép sokat segített volna.
Gyors találat a lenyugvó nap utolsó sugarainál. A nyomokból jól látszik, nem csak kesserek, birkák is zarándokolnak ide.
Egyébként ez Krisz'-nek való láda. Engem a keresés izgalma hajt fel a csúcsokra, ő azt szereti, ha visszafelé emelkedik az út, inkább a kocsiba jutás motiválja. Kár, hogy pont most nincs velem, ritka az ilyen fordított felállás.
(Viki, Geri, Krisz') TZ
Lengyeltől röppentünk busszal Zombára, majd átszállással Szakályra. Kétséges volt, hogy elérjük-e a siófoki buszt Zombán, de két perc késésnek hála, nem kellett stoppolnunk. A vasútállomástól uncsi az aszfalt a csárdáig, viszont az olvadásnak köszönhető sárban annál izgalmasabb volt a ládához jutni. Hiába próbáltunk a füvön menni, azt letaposták és lelegelték a birkák, és a csúszkálást az ürülékük sem nagyon gátolta...
Tavasszal biztosan szebb a környék, most nem nyűgözött le túlságosan.
Mihulnak már megvolt ez a ládika, így szokásához híven az autóban várta meg míg elmentem keresni. Tetszett a templom, a nyugodt békés tanyasi környezet. Jó a rejtés, hóban is hamar megtaláltam a ládikát.
Hosszú, kényszerű kihagyás után már nagyon vágytam egy jó bringázásra, noha még mindig eléggé zörög a bélésem. A szabadhidvégi Pusztavárat és a felsőnyéki Várhegyet még kocsival közelítettem meg, és gyalogsétával értem el, kora reggel, amikor még fagyos volt a talaj. Deres fű és vetés, jól autózható és járható földút fogadott. Később már dagonyázás lett volna. Utána felsőnyékről indult a 90 km-es fekvőbringa-túra Iregszemcse - Tamási - Szakály odavisszával a csicsói zarándoklat ládához. Kellemes túra volt, fagypont feletti hőmérséklettel, szélcsendes, borús időjárással.
GCCSIZ: Megérkezve az ajánlott parkolóhoz rögtön láttam, hogy ezen a sáros földúton még tolni sem szeretném szemem fényét, a Hurricane-t. Ezért megkértem a büfés hölgyet, hogy fogadja be a házikója mögött elkerített részbe, ahol az italosrekeszeket tartja. Készséges, kedves volt. Ittam nála egy forró mézes teát, majd visszaérve még egyet. A ládához végül is sármentesen jutottam el, az útmenti füvön járva. Egyből balra tértem, a ládához, a "fohászati művet" csak távolabbról szemléltem meg.
Közben azon tűnődtem, minő pech, hogy nem korábban kérték eleink a Segítő Szűz közbenjárását. Akkor akár Nándorfehérvár elől elűzhette volna a törököt, és kimaradt volna az egész későbbi kalamajka. Így viszont csak akkor lépett közbe, amikor már amúgy is meggyengült az oszmán birodalom, és nélküle is ki lehetett verni a megszállókat. Persze, az ország Patrónájától, akinek fel lett ajánlva a Szent Korona, elvárható lett volna némi öntevékeny hozzáállás. Hogy ne tudjon Allah ekkora pontot bevinni Jézusnak, az iszlám a kereszténységnek...
Hőgyészi wellness hétvége keretében levadászott láda. Ragyogó napsütésben sikerült megtalálni, miközben Pestről aggódva telefonáltak a hóvihar miatt. Minket inkább a lövésnek tűnő hangok izgattak. Birkanyáj megvolt! :)
Köszönjük a rejtést!
Az ajánlott parkolótól lesétáltunk a földúton a kútig, elcsodálkoztunk, vajon mit kereshet 2 ember fémkeresővel a templom mellett. A kúttól a bozótba vágott (kesselt?) csapáson megközelítettük a rejteket. Gyors keresés után meglett. Nagyon jó a rejtés amúgy.
Nagyon tetszett a hely! Több, mint 15 éve járok el errefelé időnként, de nem tudtam a kápolnáról. Köszönöm, hogy ezt is megnézhettem! A környezet értékelésében azért vontam csak le fél pontot, mert a láda közvetlen környezete azért némiképpen szemetes. Elég gyenge volt a műholdjel, nekem kb 8-10 m-rel feljebb mutatott, ahol volt is egy esélyesnek tűnő fa (láda nélkül). Aztán mikor tovább mentem azért megleltem.
Mai második ládánk volt.
Kár, hogy az állatok így lepusztítják a környéket, viszont szép ez a sok nagy hársfa.
Nagyon finom volt a patak vize, idejét nem tudom mikor ittam utoljára természetes forrásból.
Köszönjük a rejtést!
Szakaszos nyári kerékpáredzés 2 részletben a Pusztaszabolcs - Adony - Kulcs - Rácalmás - Dunaújváros - Nagyvenyim - Sárbogárd - (vonat) - Sárpilis - Várdomb - Alsónána - Szálka - Cikó - Bonyhád - Tevel - Szakály útvonalon, 135 km-en, 900 m emelkedéssel, 3 új ládával. Többszöri átszámolás után sem tudtam jobb megoldást találni, így kétszer kicsit várakozni kellett a csatlakozásra.
GCSZBR után Bonyhád felé indultam. A tolnai dombok mindig sokat kivesznek a kerékpárosból; ma is jól lefárasztottak. Ráadásul az É-Ny-i szél folyamatosan szemből fújt :-(.
Tevelen frissítettem. A kísérte utamat az utolsó km-eken. A megjelölt parkolóig nyomtam, itt pedig balra borítottam. A nagy fekete kereszt után annyira meredek, poros, csúszós a szekérút, hogy inkább leszálltam az utolsó 300 m-en.
Elsőként a kút alá dugtam a fejemet, a kezemet és a kulacsomat. Jól esett a friss, hideg víz. A leírás szerint tovább sétáltam az erecske mentén, átléptem a bal partra, letámasztottam a bicót, és sokáig kerestem a ládát.
Logolás után újra a kút alá dugtam a fejemet, a kezemet és a kulacsomat, majd felsétáltam a templomhoz. Sajnos nem tudtam belesni, de a hihetetlen mély csendben körbejártam az épületet, nézegettem a környező dombokat. Egy csöpp pihenés és nyugalom.
Visszamászva a parkolóig már csak az állomásig való legurulás volt hátra. Ez már könnyen ment :-). A nap végére azonban elfáradtam, pedig nem volt hosszú az edzés. Köszönöm a rejtéseket mindenkinek.
Részt vettem a rejtésben, és látom, hogy sokan csinálják, hogy ilyenkor beírják magukat megtalálónak (miután meghagyták a dobogós helyeket), így én is megteszem. Ráadásul néhány ládát meg is kerestünk, amikor errefelé jártunk, jó helyek vannak itt. Ez a kápolna is érdekes, kár, hogy tele van firkálva néhol a fala. A forrásból szerencsére a legnagyobb szárazságban és forróságban is bőven jött a hideg víz, jól esett.
A csárdánál parkoltunk, majd a keresztet is megláttuk és a kápolna tetejét is. A homokos úton lefelé Tomi elesett, szerencsére a Szentkút hideg vizével le tudtuk mosni a sebét.
A ládához vezető leírás nagyon alapos, ennek ellenére jó sokáig kerestük, mire meglett. Sajnos toll még mindig nincs a ládában, nekünk is csak egy volt.
A fene vigye el, azt hidtem második vagyok! No, nem baj. Tamásiban volt dolgom, az ottani ládát céloztam meg. viszont indulás előtt láttam a az új ládát. Kedves PATIKUS! Jó nagy lábon élsz, vszinü a Te nyomaid látszódtak a porban. A rejtés jó, valószínű az életben nem álltam volna meg a kanyarban, ha nincs ez a láda. Köszi! Csak egy toll volt nálam, de kellett a menetlevél kitöltéséhez is. A következö megtaláló vigyen egy tollat, legyenszíves.
Reggel 1/2 9-kor örömmel láttam, hogy üres a logbook, nyoma sincs, hogy valaki járt volna már itt. A kedves rejtő kissé feledékeny volt , íróeszközt nem találtam a ládában. Sajnos nálam sem volt, pedig szoktam vinni. Szerencsére öngyujtó volt az ajándékok között, így tudtam egy kis kormot produkálni, amivel beírhattam a füzetbe a megtalálást Egyébként nagyon jó hely, kár, hogy elhanyagolt. A rejtés is kiváló. Köszönjük.
Otthon derült ki, hogy Zsorzs kollégánk megelőzött, csak nem tudott logolni.
/27.-e helyett 28.-át írtambe. Elnézést! /