A ládát (hagyományos,10x10x5 cm-es konyhai doboz) a sorozatos eltűnések miatt új helyre (szándékosan a dzsindzsásba!!!) költöztettük. A kegykápolnától 90-re, a bükkerdőben, egy termetes fa odvában, talajszinten találod. Kérünk, hogy a rejtek "ajtaját" gondosan helyezd vissza!
Bevezető
A ládát 2020. 10. 15-én fogadtam örökbe, az eredeti rejtő: patikus. A búcsújáróhely érdekes, részletes, leírása neki köszönhető.
Pótjelszó a N 47° 22.572' E 17° 59.385' ponton álló objektum hátoldalán szereplő település neve (11 karakter).
A legenda szerint több száz éve csodatévő erőt tulajdonítanak a Csatka melletti festői fekvésű völgykatlanban található forrás vizének. A nagy zarándoklat 1862-ben indult meg, amikor Csöpönyei József ferences rendi szerzetes megtelepedett az akkor már szentnek nevezett kút mellett. Kápolna építésére is engedélyt kaptak, és 1864-ben a szeplőtlen fogantatás tiszteletére fel is szentelték. Feljegyzések szerint 1864-ben két vak ember nyerte vissza látását, majd ezek után újabb és újabb csodás gyógyulásokról adtak hírt. A hívek egyre jobban megkedvelték a gyönyörű környezetben álló kegyhelyet. 1962-óta mindig lakott itt egy remete, aki a kápolnát gondozta.
A kápolnában látható egy Fatimából hozott Mária szobor a szent kereszt ereklyével, és egy hordozható oltár, mely a Szűzanyát ábrázolja szüleivel.
A csodaként szárnyra kelt történteket az egyház kánonjogilag nem is vizsgálta, így nem is hagyta jóvá, hírük mégis újabb zarándokokat vonzott Csatkára.
Belga és holland misszionáriusok is ténykedtek itt az utóbbi évtizedekben, ők honosították meg a cigányfolklór-misét. Magyar és német nyelven tartanak misét, sőt utóbb Csatka a hazai cigányság országos jelentőségű búcsújáró helyévé vált, így cigány nyelvű prédikáció is hallgatható.
Érdekesség, hogy a búcsú alkalmából "leányvásárt" is tartanak, a szülők itt választják ki fiuk jövendőbeliét.
2004-ben a régi kegy kápolna mellett állami támogatással roma-kápolna épült, melybe a Pápa által megáldott kereszt került.
Minden évben szeptember 8-9.-én tartják a búcsút, Kisasszony napján.
A faluban láthatunk még egy műemlék templomot is. Egykor pálos kolostor állt a faluban, amelyet 1357-ben említettek először. A török dúlás után a gótikus templomot barokk módra átépítették. Azóta plébániatemplom. A hajó szerkezeti rendszere hazánkban egyedi, mert belső támpilléres rendszerű.
Csatkát csak közúton lehet elérni, a 81-es főútról leágazva, vasútállomás 15 km-re van.
A Szentkúti kápolna a falutól 2 km-re van, keskeny aszfaltút vezet odáig, 2 m-es magasság korlátozással!
A láda a völgykatlant körülvevő óriás bükkfákból álló kis erdőben található, egy termetes fa talajszintű odvában.
Jó szerencsét, eredményes vadászatot!
Ládatörténet
2020.10.15-én adoptáltam (Ian Zereb) a ládát.
2015.05.10: Köszönöm takacsimrééknek a láda meggyógyítását!
2018.02.14: A láda átkerült az adoptálható felhasználóhoz!- Blue Mali
2019. 07.14. Beckó pótolta a ládát
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Kegyhely látogatás. Nekem kicsit sok az épület, a szobor...... A forrás víz nem iható, csak a hirdetőtáblán plvasható. A Golgota feletti útról cserkésztem be a ládát. Így viszonylag kényelmes.
Nagyon klassz hely, kár, hogy a ládarejtés ennyire szinvonaltalan. Értem, hogy ellopják, eltűnik, bármi, de miért kell szivatni a ládászt, miért nincs ilyenkor egy pótjelszó.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Ládakeresés unokaöcsivel. A nap utolsó találata, már félig sötétben botorkáltunk a dzsindzsában. Megvan a hely hangulata.
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A garminban egy régebbi letöltés még az eredeti helyre vezetett minket, de azután a telefon megmutatta az új rejteket.
Szép környezetben szép kápolna, igazán különleges hely, érdemes megnézni. Bevallom ide szerettem volna megjegyezni, hogy minek bemászni a bozótba, ami most tényleg nagy kihívás volt, miért nem lehet egy pótjelszót is elhelyezni. És hazaérve láttam, hogy van pótjelszó! Szóval tökéletes láda, érdekes látnivaló.
A ládát (hagyományos,10x10x5 cm-es konyhai doboz) a sorozatos eltűnések miatt ma új helyre (szándékosan a dzsindzsásba!!!) költöztettük. A kegykápolnától 90-re, a bükkerdőben, egy termetes fa odvában, talajszinten találod.
Kérünk, hogy a rejtek "ajtaját" gondosan helyezd vissza!
A ládát, ahogy október óta senki sem, mi sem találtuk. A ládagazda január közepére ígérte a pótlását. Most július van, láda sehol, így a hiába való keresés után elgurultunk a pótjelszóig, majd vissza és a leírás szerinti helyen, a félreesőbb ikerbükk tövében, egyesületi ládát helyeztünk el.
Szomorú, hogy senki sem bajlódott villáskulcs elhelyezésével, hogy felhívja a hiányra figyelmet. :-( Szomorú, hogy hat hónap nem volt elég a ládagazdának a pótlásra vagy legalább egy segítségkérő üzenet írására.
A hatalmas ikerbükkök nagyon tetszettek.
A kegyhely érdekes, de nem éreztem kellemes helynek. Itt-ott területeket lezáró, minden látható ok és magyarázat nélkül kihelyezett műanyag szalagok. egyik kápolna sincs nyitva, belátni sem lehet. A szentkút keskeny három csövéből - nem is láttam még ilyen kis átmérőjű forráscsövet - kettő papírzsebkendővel eldugaszolva, hogy a harmadikból folyjon valami víz. Ez finom, hűs, de elment az ivásától a kedvem, amikor végiggondoltam, hogy a terület alján van a forrás, 50 m-rel feljebb pedig a WC. Vajon abból hova jut a termék?
A kálvária jó meredek domboldalra épült. Szeretem az ilyeneket.
85 éves apám emlékszik, hogy gyerekkorában a falujukban, a Veszprém megyei Nyárádon át is jöttek Csatkára tartó búcsújárók, látta őket énekelve vonulni. Nyárád innen 69 km-re van.