Röviden
A ládát (hagyományos,10x5x3 cm-es konyhai négyfülű) a kegykápolnától 150m-re, a bükkerdőben, egy kéttörzsű fa odvában találod.
Bevezető
A ládát 2020. 10. 15-én fogadtam örökbe, az eredeti rejtő: patikus. A búcsújáróhely érdekes, részletes, leírása neki köszönhető.
Pótjelszó a N 47° 22.572' E 17° 59.385' ponton álló objektum hátoldalán szereplő település neve (11 karakter).
Megközelítés
A búcsújáróhely zarándokai számára kialakított parkolót vegyük igénybe.
N 47° 22,596' E 17° 59,380' 277 m [GCCSAT+parkoló]
Innen ne lefelé, a Szentkút irányába induljunk, hanem a Súrra vezető földúton sétáljunk 150 métert egy hatalmas, kéttörzsű fáig, melynek odvában rejtőzik a ládánk.
KÉREM, HOGY A TALÁLAT UTÁN ÚGY HELYEZZÉTEK VISSZA A LÁDÁT A REJTEK MÉLYÉRE, HOGY AZ AVATATLAN SZEMEK SZÁMÁRA NE LEGYEN LÁTHATÓ!
Történet
A legenda szerint több száz éve csodatévő erőt tulajdonítanak a Csatka melletti festői fekvésű völgykatlanban található forrás vizének. A nagy zarándoklat 1862-ben indult meg, amikor Csöpönyei József ferences rendi szerzetes megtelepedett az akkor már szentnek nevezett kút mellett. Kápolna építésére is engedélyt kaptak, és 1864-ben a szeplőtlen fogantatás tiszteletére fel is szentelték. Feljegyzések szerint 1864-ben két vak ember nyerte vissza látását, majd ezek után újabb és újabb csodás gyógyulásokról adtak hírt. A hívek egyre jobban megkedvelték a gyönyörű környezetben álló kegyhelyet. 1962-óta mindig lakott itt egy remete, aki a kápolnát gondozta.
A kápolnában látható egy Fatimából hozott Mária szobor a szent kereszt ereklyével, és egy hordozható oltár, mely a Szűzanyát ábrázolja szüleivel.
A csodaként szárnyra kelt történteket az egyház kánonjogilag nem is vizsgálta, így nem is hagyta jóvá, hírük mégis újabb zarándokokat vonzott Csatkára.
Belga és holland misszionáriusok is ténykedtek itt az utóbbi évtizedekben, ők honosították meg a cigányfolklór-misét. Magyar és német nyelven tartanak misét, sőt utóbb Csatka a hazai cigányság országos jelentőségű búcsújáró helyévé vált, így cigány nyelvű prédikáció is hallgatható.
Érdekesség, hogy a búcsú alkalmából "leányvásárt" is tartanak, a szülők itt választják ki fiuk jövendőbeliét.
2004-ben a régi kegy kápolna mellett állami támogatással roma-kápolna épült, melybe a Pápa által megáldott kereszt került.
Minden évben szeptember 8-9.-én tartják a búcsút, Kisasszony napján.
A faluban láthatunk még egy műemlék templomot is. Egykor pálos kolostor állt a faluban, amelyet 1357-ben említettek először. A török dúlás után a gótikus templomot barokk módra átépítették. Azóta plébániatemplom. A hajó szerkezeti rendszere hazánkban egyedi, mert belső támpilléres rendszerű.
Csatkát csak közúton lehet elérni, a 81-es főútról leágazva, vasútállomás 15 km-re van.
A Szentkúti kápolna a falutól 2 km-re van, keskeny aszfaltút vezet odáig, 2 m-es magasság korlátozással!
A láda a völgykatlant körülvevő óriás bükkfákból álló kis erdőben található egy kéttörzsű fa tövében. Fekete, hengeralakú, műanyag gyógyszeres doboz. Toll nem fér bele, vigyünk magunkkal!
Jó szerencsét, eredményes vadászatot!
Ládatörténet
2020.10.15-én adoptáltam (Ian Zereb) a ládát.
2015.05.10: Köszönöm takacsimrééknek a láda meggyógyítását!
2018.02.14: A láda átkerült az adoptálható felhasználóhoz!- Blue Mali
2019. 07.14. Beckó pótolta a ládát