Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2007.07.30 10:00
Megjelenés időpontja: 2007.08.15 10:43
Utolsó lényeges változás: 2023.03.21 16:56
Utolsó változás: 2023.03.21 17:51
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Ironman, majd Norbee97
Ládagazda: Norbee97 Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Megtalálások száma: 97 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
A megadott koordinátán (a kolostorudvarnak nagyjából a közepén) lévő fa objektum neve, magyarul!
A ládába TravelBug nem helyezhető, hiszen virtuális!
Bevezető, megközelítés
Máramarosi túránk alkalmával bukkantunk erre a gyöngyszemre. Ámultunk a nagyszerű fa építményegyüttesen, amely kis területen mutatja be a máramarosi építészeti hagyományokat. Az épületek remekül illeszkednek a tájba, s nagy méreteik ellenére is törékeny finomság árad belőlük. Bennünket lenyűgözött, reméljük nektek is tetszeni fog!
A kolostor ingyen látogatható, de a múzeum megtekintéséért (2 lei) és a fotózásért (5 lei) fizetni kell!
Nyitva tartás: a kolostor minden nap reggeltől sötétedésig nyitva van.
Barcánfalva (Bârsana) Máramarosszigettől 19 km-re fekszik. Szigetről a 18-as főúton Vadu Izeig, aztán balra Felsőszelistye felé. A kolostor a falutól tovább keletre 3 km-re van.
Az Iza folyó mellett haladó úton a N 47° 47,493' E 24° 5,563' 333 m [GCBAMO+parkoló] ponton érdemes parkolni! Ha itt nincs hely, megnézheted fönn, a kolostor bejárata előtt is, oda a fából készült kötélfonatos máramarosi kapu alatt vezet fölfelé az út!
Strombus kiegészítése a kolostorról
A most látható új kolostort az 1993-ban kezdték el építeni ott, ahol már a XVI. században kolostor állt és a már korábban, a XIV-ban búcsújáró hely volt. A munkát kizárólag barcánfalvi mesteremberek végezték. A harmonikusan a tájba illeszkedő épületcsoportnál minden a fáról és annak megmunkálásáról szól.
A méretek monumentálisak, a látvány lenyűgöző. A nagy területen szellősen elrendezett épületegyüttes élő vallási skanzenként tárja elénk a legjellegzetesebb máramarosi faépületeket, építészeti hagyományokat. Az alábbi épületekből áll: máramarosi faragott kapu, harangtorony, templom, nyári szentély, lakóépület kápolnával, mesterek háza, művészek háza, Máramaros történetét és kultúráját bemutató múzeum, ahol apáca árulja a belépőt.
A kolostor templomának tornya 62 m magas, évekig ez volt Európa legmagasabb fa templomtornya. Jelenleg a szaploncai új fatemplomé az elsőség.
A faluról röviden
Az Iza völgyében fekvő Barcánfalva a 14. század elején keletkezett. Nevét 1326-ban említették először az oklevelekben Zurduky néven. 1390-ben Barzanfalua, 1442-ben Barchanfalwa, 1487-ben Baarzan, 1488-ban Borschanfalwa néven írták.
Szurdok birtokot minden királyi jövedelmével együtt 1326-ban adta Károly Róbert király Stan fia Stanislaus kenéznek, akit Barcánnak (Borzan) is neveztek.
A településen található még egy 1720-ban épült műemlék fatemplom N 47° 49,150' E 24° 3,210' 350 m [GCBAMO+templom] mely egyike a "Máramaros fatemplomai" néven a Világörökség részét képező 8 fatemplomnak!
Ládatörténet
2007.07.30.: Az előző rejtő "elhelyezte" a jelszót.
2007.08.15.: A láda megjelent.
2023.02.15.: A ládát a gazdája, Ironman felajánlotta adoptálásra.
2023.03.21.: A ládát a mai napon adoptáltam, meglátogatni nem fogom tudni, de az oldalt karbantartom.
Jód és Sajómező fatemplomaival egyetembe kerestük fel ezt a gyöngyszemet. Vasárnap lévén bepillantást nyerhetünk a ortodox románok odaadó hitébe is. Köszönjük!
2009-ben csapatunk egy részhalmaza már járt itt, most mi is csak megerősíthetjük, hogy nagyon megérte ide újra eljönni. A korábbi képeinkkel összevetve tovább szépült a hely.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.SIKERÜLT [g:hu 1.5.4]
A nyárelőn már jártam itt, de nem figyeltem a GPS-re, más "tereptárggyal+ próbálkoztam, természetesen hiába. Most figyelmesebb voltam. Újabb kincs a tarsolyban. Köszönöm.
Erdélyi motorostúra során kerestük fel, köszönjük az újabb élményt! A kolostorban tett séta után a parkolóban találkoztunk Carol és Ken Duval motoros világjárókkal, akik 11 éve (!) túráznak a világban egy R80GS nyergében. Rendkívül közvetlen és szimpatikus pár! Carol, Ken: Wide road! :-)
Köszöni a "rejtést" a Kálmán Család!
Útban Székelyföldre, kis kitérőt tettünk a Visó völgyébe, ahol a Mocanicával utaztunk a csodálatos Máramarosi havasokban. (valóban ládaérdemes hely!)
Így esett útba a kolostor, mely lenyűgöző.
Ajánlott letérni a főutakról, és az Iza völgyében utazni.
Kár, hogy a ládaoldalon a kolostorról lényegében csak annyit tudunk meg, hogy van és szép. Pedig a rejtő igazán elmondhatná, hogy Barcánfalva a Máramaros legjelentősebb ortodox vallási központja.
A most látható új kolostort az 1993-ban kezdték el építeni ott, ahol már a XVI. században kolostor állt és a már korábban, a XIV-ban búcsújáró hely volt. A munkát kizárólag barcánfalvi mesteremberek végezték. A harmonikusan a tájba illeszkedő épületcsoportnál minden a fáról és annak megmunkálásáról szól.
A méretek monumentálisak, a látvány lenyűgöző. A nagy területen szellősen elrendezett épületegyüttes élő vallási skanzenként tárja elénk a legjellegzetesebb máramarosi faépületeket, építészeti hagyományokat. Az alábbi épületekből áll: máramarosi faragott kapu, harangtorony, templom, nyári szentély, lakóépület kápolnával, mesterek háza, művészek háza, Máramaros történetét és kultúráját bemutató múzeum, ahol apáca árulja a belépőt.
A kolostor templomának tornya 62 m magas, évekig ez volt Európa legmagasabb fa templomtornya. Jelenleg a szaploncai új fatemplomé az elsőség.
Vagy a koordináták pontatlanok vagy valamiért szórt a jel, de sétáltunk egy ideig fel-alá, míg a megfelelő helyre jutottunk, vagyis nehezebben lett meg a jelszó, mint amire számítottunk és ez így pont jó volt.
A parkolóban kapros túróval és krumplival töltött lepényt ettünk. Nagyon jól esett.
Egy erdélyi körút kapcsán kerültem Barcánfalvára és a kolostor udvarára!
Hatalmas fatemplom, magassága hihetetlen! Az egész udvar a faépítészet bemutató területe. Gyönyörű.
Csak utólag a buszba visszaülve vettem észre, hogy itt is van egy virtuális láda. A megadott koordinátát az udvarban sétálva nem is kerestem. Néhány képet feltöltök azért.
Amennyiben úgy látod, kérlek fogadd el. Előre is köszönettel!
Az élmény megmarad!
Radnai havasokból tettünk egy kis kirándulást ide. Sajnos a gps megviccelt, nem tudtam pontosan beazonosítani a koordinátát. A képek alapján, kérlek fogadd el.
Pünkösd hétfőjén, a Radnai-havasokból hazafelé.
Szép rendezett környék és épületek. A magas fatemplom lenyűgöző. A szívélyes máramarosi románok után az apácák kedélytelensége feltűnő volt.
A parkoló éttermében a mics minősége feledhető volt. Négyen 4 db-ot 1 tányéron kaptunk, - nyelvi nehézségek miatt. :-)
Köszönet a rejtésért.
Koszonjuk.
Nagyon szep helyeket lattunk, erdekesek a faepitmenyek es kedvesek az emberek is.
Maramarosi vakacionk alkalmabol jartunk erre.
Klari, Cili, Enci, Attila, Sanyi es Lehel
Erdélyi rövidke túránk egyetlen, ám első megtalált rejtése. A környezet igazán gyönyörű amit mi sem bizonyít jobban, mint az ebben a környezetben fotózkodó 2 friss házaspár is.
Köszönet az invitálásért, a képek magukért beszélnek... !
/A teljes panoráma fotókat érthető okból most kihagytam :-P /
Máramarosi barangolásunk utolsó megállója. Csak utólag vettük észre, hogy itt is van virtuális láda. A képek alapján kérjük a megtalálás elfogadását!
A bejáratnál olvasható angol nyelvű leírás és a kis üzletben kapható magyar könyvecske szövege sem emlékezik meg egyetlen szó erejéig sem a közös történelmünkről (a múzeumban nem jártunk, de fölteszem ott sem...), mintha évszázadokon keresztül néhány "birsan" (pásztor) családon kívül senki más nem élt volna arrafelé, a területnek semmi szerepe nem lett volna (határőrizet, tatárbetörések...)! Az Erdély története is megírja, hogy határőrizetre már a középkorban telepítettek be románokat (IV. Kun László), ezért magyar nemességet, földbirtokot kaptak. Ezeket a tényeket hiteles történeti forrásokra alapozva mi magyarok elfogadjuk, leírjuk, viszont román részről az elfogadásnak nem sok jelét látjuk. Ezt tapasztaltuk a tavaly előtti túránkon Dél-Erdélyben is, pl. Gyulafehérváron, Vajdahunyadon.
3 napos húsvéti túrázás Erdélyben a mai napi programunk: Egész napos körutazásra indulunk Máramarosban. Első megállónk a festői szépségű Bódi-tó, ahol egy kellemes tóparti séta után felvonó segítségével jutunk fel a Lápos-hegység legmagasabb pontjára, az 1246 m magas Mogosa csúcsra. Káprázatos kilátás vár minket, madártávlatból láthatjuk a környékbeli hegységeket és településeket. Felvonóval térünk vissza a Bódi-tó partjára, de aki szeretné az oda- és visszautat egyaránt megteheti gyalog is az egyik túravezetőnk kíséretében. Táv: 6 km, szint: fel 470 m, le 470 m, menetidő: 3 óra. (**) Ezt követően Desze faluba utazunk, ahol a temetőben megnézzük Máramaros egyik legrégebbi fatemplomát. Az épületben Máramaros legcsodásabb freskóit láthatjuk, amiket nemrégiben az UNESCO segítségével újítottak fel. A következő megállónk Barcánfalva, közelebbről a Barcánfalvi Kolostor, amelynek teljes egészében fából készült épületei között teszünk egy kellemes sétát. Szinte hihetetlen, de a kolostor temploma nem kevesebb, mint 67 m magas, ezzel Erdély egyik legmagasabb fatemploma. A nap végén visszautazunk szállásunkra, Koltó faluba.
Hazafelé jövet utolsó megállónk volt. Elmondhatatlanul tetszett a hely. Nagyon szép volt ahogy az újabb tetők aranylóan fénylettek a szikrázó napsütésben, a verandákon muskátli zöldellett és legnagyobb szerencsénkre az ég is ragyogó kék volt. Már már giccses volt :)))
VEndégekben sem volt hiány, sőt...még olyan is volt, aki az autóját jött felszenteltetni...
A Papírkutyákkal a hosszú hétvégén koltói bázisunkból meglátogattuk a máramarosi fatemplomokat (egy részét) és a nap végén jutottunk el a kolostorhoz is
A Radnai-havasokban töltött pár napunk alkalmával ejtettük útba a kolostort. Alaposan körbejártuk a terepet. Gyönyörő, rendezett a birtok fantasztikus faalkotásokkal. P
Az őzikéket azonban nagyon sajnáltuk, teljesen méltatlan körülmények között tartják őket. Nem is értettem, miért van erre szükség, hiszen a hely enélkül is épp eléggé vonzza a látogatókat. Á
Borsáról hazafelé ejtettük útba a kolostort, a közepében érve a vasárnap 10-13 óra közötti ortodox istentiszteletet. Így csak sunnyogva jártuk körbe a területet, hogy ne zavarjuk a szertartást. Tegnap kőkolostorokat látogattunk a moldvai területeken, útba ejtve számos fatemplomot is, ma pedig láthattuk az embereket a templomok körül, népviseletben, régi hagyományaikat őrizve.
Visszafelé a Gutin-hágó helyett Cavnic - Baia Sprie (Felsőbánya) felé jöttünk, amivel Borsától Nagybányáig 40 km-t spóroltunk, faszállító kamionokat sem kellett kerülni és az aszfalt is nagyságrendekkel jobb minőségű, mint a 18-as út. Sőt, egy útszéli árusnál finom kecskesajtra is szert tettünk.
szép hely, de nem fogott meg ez a hivalkodó, monumentális épületegyüttes.
sokkal jobban tetszettek az Iza völgyi templomok.
a leírásban említett műemlék templomot restaurálják. látogatható, de szinte csak az állványok látszanak.
Hát, én zöldfülű, tényleg elhittem, hogy GPS nélkül is érdemes :(
A hely megtalálásához persze nem is kellett kütyü, de hogy végülis mi a jelszó? ???
A fotóim alapján ezúton kérem a rejtőt, hogy honorálja fáradozásomat egy átállítással (és persze előre köszönöm).
Az eljárás persze az elsőség örömét és értékét alaposan amorizálja, de majdcsak túlélem...
És persze köszönöm a rejtést
[Jóváhagyta: ironman, 2007.11.12 22:00]
Köszi! És HURRÁ!!! Az első elsőm - az elfogyasztandó pezsgő meg úgysem kérdi, hogyan esett a nagy eset :)))
Máramarosszigetről kiindulva csillagtúráztunk a környéken 2 napig. Nem tudtunk a ládáról, de itt is jártunk, és nekünk kissé "mű"- és pénzszaga volt az egész kolostornak, különösen az A Klasse Mercedessel fel-alá furikázó apácákat látva... Az épületek egyébként szépen kivitelezettek.