Megye/ország: Szlovákia
Elhelyezés időpontja: 2007.08.07 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.09.02 16:40
Utolsó lényeges változás: 2015.07.13 10:55
Utolsó változás: 2025.03.13 10:22
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Péter, Oli, Pali (06 LXX 285 39 LIII)
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 206 + 2 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
A kis méretű ládát a teniszpálya feletti domboldalban egy bükkfa gyökerénél, kövekkel álcázva, lelitek.
A ládába TravelBug HELYEZHETŐ.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
Nemcsak a kijelölt ponton, hanem bárhol átkelhettek a határon! Fontos azonban, hogy személyi igazolvány vagy útlevél a is legyen nálatok! Azok a gyermekek, akiknek nincs még személyi igazolványuk, továbbra is csak útlevéllel kelhetnek át.
Az Izra-tó
A tó a Szalánci-hegységet (Slanské vrchy) és a Zempléni-hegységet magában foglaló Eperjes-Tokaji-hegység (v. hegyvidék) egyik vulkáni kráterében keletkezett, több kis forrás is táplálja vizét. A tó vizét a Kolbása-patak (Izra potok) vezeti a Ronyvába, a tó a Bodrog vízgyűjtőjéhez tartozik. A tóban különböző rovarok, baktériumok, hüllőfélék és halak is élnek. Az, hogy ez utóbbiak hogyan kerültek ide, érdekes kérdés, mindenesetre a jelenlétükre utal a fényképen látható y-alakú ágacska is. A tavat minden irányból erdő veszi körül, így az északi parton levő büfé és a tavat körbevevő házikók ellenére is megkapó látványt nyújt. A tónál levő büfében forintért is lehet vásárolni, de jobban járunk, ha van nálunk euró. A tó neve szláv eredetű, szó szerint tavat jelent, v.ö. ukrán Озеро, szlovák jazero = tó. A szlovák Izra elnevezés végeredményben magyarból való visszakölcsönzés eredménye.
Nyaranta a tóban fürdőzők jó része szlovák nemzetiségű, tekintettel arra, hogy a határ szlovákiai oldalán a magyar közösségek az utóbbi évszázadokban, illetve az elmúlt 87 év alatt gyakorlatilag teljesen eltűntek, illetve asszimilálódtak. A korábbi magyar jelenlétre csupán egyes helynevek, sírkőfeliratok, illetve a környék falvaiban látható református templomok utalnak. Nagy tömbben élő szlovákiai magyarokkal legközelebb a Bodrogközben, illetve nyugatra Szepsi és Rozsnyó környékén találkozhatunk.
A tó első írásos említése 1270-ből való, Isra alakban. A környék 1881-ig Abaúj, 1881-1920 között Abaúj-Torna vármegyéhez tartozott, Zemplén vármegye határa Kalsától és Pusztafalutól keletre húzódott észak-déli irányban. Az összességében igazságos etnikai revíziót megvalósító 1938. november 2-i első bécsi döntéssel a tó környékének egy része ideiglenesen visszakerült Magyarországhoz, de maga a tó a csehszlovák oldalon maradt.
Magyarország és Szlovákia 2006 tavaszán nemzetközi szerződésben állapodott meg 45 turisztikai célú határátkelő kijelöléséről. A határátkelőpontok listája a 120/2006. (V.17.) Korm. rendelet 1-es számú mellékletében található.
2007. december 21-ét követően nemcsak a kijelölt ponton, hanem bárhol átkelhettek a határon!
Izra asszony mondája
Hosszú idő után Izra rátalált arra, ami beteljesíthette álmát. Saját várat szeretett volna építeni, áttetszőt, mint a kristály. A tájon át sétálgatva a Slaná lábainál hatalmas kősó tömbökre talált. Úgy döntött, ezekből kell megépülnie a várnak. De ami napközben megépült, éjjel összedőlt. Mindenki elkeseredett, mert só sem maradt, a vár sem épült meg. A szlávok a végén mégis csak felszabadultak. A Finčík nevű híres harcos seregei élén elűzte az avarokat a Slanské-Hegység környékéről. Nem tudhatta, hogy a nagy erejű Izra varázslónő, megátkozta harcosait. Csak ő maga virrasztott és tehetetlenül bolyongott a táborban. Majd úgy döntött, egyedül indul a vár felé. Ahogyan közeledett, Izra varázslatai hatottak, és lábai elnehezedtek. Egyszer csak egy gyönyörűséges hegyi tündér jelent meg előtte. Körötte sellők repkedtek. A tündér egy kardot nyújtott felé, hogy övezze fel magát. Amint Finčík felövezte a kardot, azon nyomban visszatért minden ereje. Majd tanácsot adott neki a tündér, hogy menjen fel a hegy csúcsára, ahol egy kutat talál. A kútból merítsen vizet a sisakjába és mossa meg vele a katonáit. Úgy is tett, ahogyan azt a tündér mondta és a katonái megelevenedtek. Az új napra virradóra a katonák készülődtek, hogy megütközzenek Izrával. De ő újabb alattomos varázslattal megrontotta a friss kenyércipókat. Az éhes katonák rávetették magukat a kenyérre, de amint hozzáértek, megdermedtek. Amikor ezt Finčík meglátta, előrántotta kardját és kettévágta a cipókat. A kenyér azon nyomban sziklákká vált, amelyeket az emberek cipóköveknek hívnak. Finčík serege három napon át tört utat Izra várához, mivel ő mindent megátkozott, amit csak lehetett. De az erdei tündérek és sellők védelmezték őket, így érve el azt a pontot, ahonnan már látták a várat. Megdöbbenve látták, hogy a völgybe minden oldalról ömlik a víz és Izra lakába vakító villámok csapkodnak. A víz elöntötte a teljes völgyet és a vízzel együtt eltűnt a sóvár is kegyetlen úrnőjével együtt. Ezen a helyen van ma az Izra-tó, ami az avar varázslónőről kapta nevét. Finčík katonáival felment a hegyre a csodavizet adó kúthoz, de az is eltűnt. Csak egy kőtömb maradt a helyén, ahonnan valaha a víz tört elő. Azon a helyen építtetett várat Finčík. A vár romjai letűnt korok tanúi, és a mai napig láthatóak a Slanec feletti várdombon
Megközelítés
1. Pusztafalu felől:
A falu központjától egy meredek, rossz minőségű úton indulunk kifelé, jól jöhet, ha észrevesszük az Izra kemping felé mutató kiírást. A faluból kiérve mezei úton haladunk tovább, balra a Tolvaj-hegy erdős-sziklás oldalára, jobbra a dombokon túl a zempléni folyók síkságaira nyílik kilátás. Az út nemsokára balra fordul, majd kb. 3-400 m után jobbra, tehát nagyjából követi az eddigi északi irányt. Elérjük az erdőt, és rövid emelkedő után érünk a volt Pusztafalu-Kolbása határátkelő pontra. Az út innen egyértelmű.
2. Kalsa (Kalša) felől:
Kalsa (Kalša) Sátoraljaújhelytől 40, Tornyosnémetitől 50 km-re van. A faluban tábla jelzi a helyes irányt. Kanyargós, emelkedő erdei úton 8 km után érünk a tóhoz, végig egyértelmű, hogy merre kell menni.
3. Nagyszalánc (Slanec) felől:
Szalánchuta (Slanská Huta) felé kell menni, autóval célszerű inkább innen közelíteni.
Ajánlom figyelmetekbe a geocaching.sk honlapon fent levő pontot is, ami szintén itt található!
A koo-i: N 48°34.245' E 021°29.679'.
Ládatörténet 2012.02.28. Terveztem, hogy karban tartom a ládát, de mivel erre egyre kevesebb esély, felajánlom örökbefogadását.../szpal/ 2013.02.03. A láda újretelepítve, +pótjelszó. Skiccpausz&Nárcisz. 2015.07.02. A láda kicsit feljebb költözött a domboldalon. Ládaoldal frissítés + új képek! Jó keresgélést! skiccpausz&nrc&misi
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Szétszórva találtam a földön a láda tartalmát, logfüzet nedves lett. Visszatettem a helyére, kővel takarva. [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Régi terv ide eljönni, most a Tolvaj-hegy után ide vezetett az út. Ennyi szlovák és magyar turistával rég találkoztam egyszerre.
Megtaláltam, köszi! :)
Nem tudom, honnan kellett volna megközelíteni; én a tó mellől mentem torony iránt. Szerencsém volt, mert pontosan a rejtekhez érkeztem. A GPS nekem is pont 10 métert mutatott a fánál.
Pusztafalu felé 900 méterre a kék jelzés mentén jéghideg vizű forrás található!
Nem tudom, hogy hivatalosan iható-e, szűrős kulaccsal finom!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Lehet én jöttem rossz felől, de a tó környéke igen lerobbant. Kiégett épületek és szemétkupacok. A láda pár perc alatt előkerült, de a rejtés nem túl jellegzetes a sok ugyanolyan fa között.
Füzér - Kis-Milic - Nagy-Milic - Izra-tó - Tolvaj hegy - Pusztafalu - Füzér túra Ich..-ékkel. Nagy-Milicről végig hóban fárasztó út volt. De a tó nagyon szép, megérte.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Megvan, köszi!
A többit otthonról.
[Geoládák v3.12.10]
Medve matek tábor túra során sétáltunk el hárman ehhez a ládához. A tóban nem fürödtünk, elvileg lehet, bár nem tűnt túl tisztának a vize. Hangulatos a hely.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Véleményem szerint elég indokolatlan a pontos helye a ládának.
Az útról fel kell menni a domboldalba, kb 80 métert, és van ~100 egyforma bükkfa és az egyik alá be van téve, nem túl jó rejtés.
Amúgy szép a tó és a környéke, jó hogy van itt is egy láda, Füzérről jöttünk el ide a Miliceken, és a legészakibb ponton keresztül.
[Geoládák v3.12.10]
Kis hazánkat Pusztafalu külterületén a szép emlékű Tolvaj hegy mellett elhagyva, igazi szafari túrával cserkésztük be a ládát. A tó nagyon szép fekvésű, bár a vérszívó szúnyogok már felfedezték. A mai nap sok mászása után már nem hiányzott a láda előtti emelkedő, de azért kiszenvedtük. Ha tudtuk volna, hogy a jelszó ekvivalens egy két nappal ezelőttivel (pedig nem is ugyanaz a rejtő, és itt sem derült ki a musculus birtokosa), megspórolhattunk volna. Dehát összetévesztettük a valószínűtlent a lehetetlennel. Utána folytattuk a szafarit a civilizáció felé. A Milic gerincről annak idején letekintve nem is gondoltuk, hogy ilyen sokat kell az elhagyatott vadonban rossz utakon kocsikázni kelet felé a civilizációba visszatéréshez, de hajtott a vágy, hogy speciális tót élelmiszereket szerezzünk be a terbesi Ka----ndból.
AltSanyi szerint a jelszóval már találkozott a napokban, én pedig nem akartam vele izmozni. A tó nagyon szép, a láda kicsit kellemetlen helyre lett rejtve,