Megye/ország: Szlovákia
Elhelyezés időpontja: 2007.08.21 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.08.25 21:40
Utolsó lényeges változás: 2024.06.30 15:20
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Pancsa és családja
Ládagazda: Pogacsa1 Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Megtalálások száma: 429 + 6 sikertelen + 15 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A láda jelenleg virtuális a jelszó a bejárattal szemben, az út másik oldalán lévő új kerékpár támaszon felírva.
Megközelítés: Sátoraljaújhely-nél átlépve Szlovákiába, a határ utáni kereszteződésnél rögtön jobbra kell fordulni, onnan már egyenes út vezet Borsa-ba.
Első ládámmal Szlovákiába, Borsa-ba (Magyarul Borsi) kalauzollak benneteket. Köszönet a ládaötletért barátnénknak, Judith -nak!
A Rákóczi-várkastélyt 1579 körül Zeleméri Kamarás István tokaji várkapitány építette. A Rákóczi birtokok közé I. Rákóczi György és Lórántffy Zsuzsanna házassága révén került. A Rákócziak Borsiban elsősorban Munkács felé vezető útjukon szálltak meg, erről a kevés forrás árulkodik. 1676-ban Zrínyi Ilona Munkácsról Regécre vezető útja közben szállt meg, a véletlennek köszönhető, hogy II. Rákóczi Ferenc március 27-én itt született meg.
Egy 1631-ben kelt helyiségleltár (inventárium) szerint az épületet ekkorra kibővítették a ma is látható északnyugati bástyával és az északi, női termeket magába foglaló palotaszárnnyal. 1638-ra az épületet tovább bővítették, megépült a nyugati szárny déli szakasza, egy déli palotaszárny, benne vendégek számára fenntartott szobákkal és feltehetően a ma romjaiban látható déli sarokbástya. Az épülettől délre, a Bodrog felé reneszánsz kert terült el, északnyugat felé egy négyköves malom a Ronyva duzzasztott tavával, a töltés előtt kis filagória. A kastély mennyezetei "aranyos gombosak", míves kiképzésűek. A bővítést feltehetően Lórántffy Zsuzsanna végeztette el, elsősorban a déli, női szárny kiépítésére koncentrálódtak a feladatok. Érdekesség, hogy ebben az időben az ebédlő palotában a 12 fős asztal mellett egy kis asztalt is találunk, két kis székkel. E "nagypalota" mellett nyílt az "Úrfiak palotája" -a későbbi II. György, erdélyi fejedelem és Zsigmond szobája. Mellette a tanító szobája nyílt.
2000-ben elkezdődött a kastély felújítása, amelyet a kis falu polgármesteri hivatala, Szabó Mihály polgármester szervezi, elsősorban szlovák, magyar állami és európai uniós keretek felhasználásával.
A tervek szerint a kastélyban hamarosan múzeum, konferencia-központ, könyvtár, internet-kávézó, szálloda és étterem nyílik.
A felújítás után 2021.06.19-én került átadásra a nagyközönség számára.
A kastély látogatható, ha a nagykapu be is van zárva, a hátsó udvar felől megközelíthető. 10€ ellenében a berendezett kiállítótermeket látogatási időben meg lehet tekinteni.
A katélyon kívűl kialakítottak egy atraktív játszóret, és egy mocsári sétányt is.
Ládatörténet:
2013. februárjában az adrivik család hathatós segítségének köszönhetően a láda újra lett rejtve, ismét kereshető. Nagyon köszönjük a segítséget!
2017. nov. 12. Katika59 és Stautoma játékostársak információi alapján a régóta beteg állapotú ládát kereshetőre állítom. [Admin(Fazék)]
2019. 9. 13. A ládát szollosi73 játékostársunk pótolta, köszönet érte!
2019. 10. 23. Az eredeti rejtő régóta nem aktív, így a ládát egy karbantartást folyamatosan vállaló tagtársunknak, Pogacsa1-nek adom át. [Admin(Fazék)]
2023.07.04. Új láda, új helyen, új jelszó.
2023.07.10. A láda megsemmisült, betegre állítottam. Jelszó nélküli megtalálás logolható, "Mit látna a láda" és személyes tárgy együttes fotójának csatolásával.
2023.07.16. A láda újra kereshető. Köszönet érte N.ZS. cacher társunknak.
2024.06.16. A láda nem érte meg az egy éves évfordulóját. Átmenetileg virtuálisra állítottam. A leírás és a koordináták a jelszó helyére mutatnak.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Áprilisban itt voltam gyerekekkel Határalanul kiránduláson. Akkor még nem volt virtuális, a ládához meg nem volt esélyem kijutni (nem kaptam szabadidőt). A kiállítást akkor vezetéssel néztük meg, nagyon tetszett és a gyerekeket is lekötötte. A képek nagy része akkor készült. Most csak a jelszóért mentem.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Pár napja Kassán jártam, ma ide is átvonatoztam. Igaz, mehettem volna gyalog is a töltésen. Gyerekkoromban jártam itt utoljára. A vár szépen felújított, a park, a kis tó a tanösvénnyel, a Bodrog partján kellemes kikapcsolódást nyújt. A várban sok érdekes anyagot tanulmányozhatunk Rákócziról, családjáról, arról a korról, amelyben élt. Több órát eltöltöttünk itt, majd az étteremben ebédeltünk. A vonathoz menet, mögöttünk egy vágott sört.
A vár nagyon tetszett mindenkinek. Megnéztük rendesen, aztán elindultunk megkeresni a ládát. A kis fahídon keresztül mentünk el a gátig, majd onnan le a folyópartra. Aztán a láda vélt feltalálási helyét és környékét tüzetesen átnéztük, és arra a következtetésre jutottunk, hogy a láda bizony nincs a helyén. Nem lettünk sárosak térdig, csak bokáig. Aztán elindultunk vissza a vár felé, és felhívtam a rejtőt, aki közölte, hogy nem tud segíteni. Kérdéseket tett fel, úgy éreztem, hogy kicsit vizsgáztatott, hogy valóban ott vagyok-e, de ez nem zavart. Én tudtam, hogy ott vagyok. :)) A rejtő kérte, hogy a rejtekadó fáról ne töltsek fel képet, így több fáról is készült kép, aki még nem járt ott, az nem tudhatja hogy melyik az igazi. Véleményem szerint a ládának több alkalmasabb helyet lehetne találni 100 méteres körzeten belül, mivel árvíz idején és utána több hétig nem lehet a ládát megközelíteni (legalábbis gyalog). Az általam készített és feltöltött képek alapján kérném a találat elfogadását. Köszönöm!
Azt hiszem, elbénáztuk.
Kb 40 percet keresgéltük. A víz már nem volt vészes, csak az iszap, amiben csúszkáltunk. Geza kb derékig lett sáros .
Gyenge volt a net, a fotókat nem tudtuk megjeneníteni. Takács Imre otthonról próbált segíteni, de mindhiába.
Amúgy a hely fantasztikus,
Ha kerhetünk egy elfogadást....
Nem volt egyszerű.
Először a Rákóczi várkastély irányából céloztam meg a rejtést. Egészen 44 méterre sikerült megközelítenem. Innen tovább csak csónakkal vagy jégtörő hajóval tudtam volna haladni. Elindultam a töltésen Sátoraljaújhely felé, amikor egy kis földnyelvet vettem észre, ami kivezetett a Bodrog partjáig. Itt a parton ugyan nem lehetett menni mert mocsárrá változott, de a láda irányába is találtam egy földnyelv leágazást. Néhol ugyan törtetni kellett a fák-bokrok között, de lehetett haladni. Kb. 200 méteres kerülő után már megpillantottam a ládát a magasban amikor észrevettem a lábam előtt a vizet úgy 180-200 cm szélességben. Üggyel-bajjal sikerült átugranom és már logolhattam is.......
Visszafelé már könnyű séta a Ronyva-patak töltésén. DE miket is beszélek! Trianon óta tudjuk, hogy ez egy hajózható (határ) folyó.....
Megtaláltuk! 🙂
Nagyon szépen rendbe van rakva a Vár és a környéke is. A Bodrog most egy kicsit magas volt, de kényelmesen hozzá lehet jutni a ládához.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v4.0.3]
A várat gyönyörűen rendbe rakták. Idén először sétáltunk színeződő erdőben, otthon még minden csupa zöld. Nagyon jó a vár mögötti játszótér is! Csuda klassz lehet itt most gyereknek lenni!