Megye/ország: Vas
Elhelyezés időpontja: 2007.09.05 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.09.08 01:30
Utolsó lényeges változás: 2012.12.05 22:03
Utolsó változás: 2012.12.05 22:17
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: zöldek 30/3788930
Ládagazda: zöldek Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 848 + 3 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
WAP:
Kápolna:N 47° 17,218' E 16° 48,452'
Láda: N 47° 17,219' E 16° 48,456'
A 10x15x7 cm-es láda a kápolnánál lett újra rejtve.
A kápolna a Vas megyei Vát határában, a településtől mintegy két kilométerre, a 86-os sz. út mellett, közvetlenül a sárvári leágazás után található.
Vát
A falu neve feltehetőleg német erdetű személynévből - Wald, Walt - keletkezett magyar névadással. A terület már a vaskorban lakott lehetett, erre utal a település határában talált, ebből a korból származó sírhalom. Vát első, oklevéllel is alátámasztható földesura lukafalvi Zarka Miklós volt, aki vitézségéért 1329-ben kapta I. Károlytól Vát és Sarmasd nevű falvakat. A birtokot a 17.század végén Nádasdy Tamás - Nádasdy III. Ferenc negyedik fia - szerezte meg.
Szentkúti kápolna
Az út mellett található cseréptetős kápolna háromkaréjos, sarkain támpillérekkel megtámasztott. Az épület méretéhez képest nagy, félköríves bejárata felett huszártoronyra emlékeztető keskeny, gúla alakú bádoggal fedett toronysisak magasodik. Az egykori Nádasdy birtokon épített, a 18. században a szervita rend által gondozott kegyhely ma is ismert és látogatott búcsújáróhely.
A falu határában lévő forrás a 17. sz. második felében vált ismertté, ettől az időtől kezdve zarándokoltak a vízhez mind nagyobb számban, különböző betegségekben szenvedő emberek, gyógyulást remélve. Nádasdy Tamás is gyakran felkereste e környéket, hiszen az itt elterülő erdő kedvelt vadászhelyei közé tartozott. A főúr éppen reggelijét fogyasztotta a tisztáson, mikor egy vak lován közeledő koldust pillantott meg. A szerencsétlen pára belegázolt a forrásba, melynek vize a szemébe fröccsent, és az meggyógyult. A csoda hatására határozta el Nádasdy Tamás, hogy e helyen kápolnát építtet.
Az első kápolna még deszkából készült, melyet hamarosan téglából rakott követett. A Mária mennybemenetelének tiszteletére épült, Szent István és Szent László mellékoltáraival bővített kápolnát 1721 augusztus 20-án Nádasdy László csanádi püspök, a főúr testvére szentelte fel.
Még be sem fejeződött az építkezés midőn az alapító álmot látott: a kápolna helyén kolostor állt, a forrás felett pedig Jézus jelent meg öt sebéből vért folyatva a vízbe. Nádasdy Tamás ennek hatására a szervita rendet kívánta a forrásnál letelepíteni. 1734 júniusában kelt alapítóokirat értelmében, Mária hét fájdalmának tiszteletére hét szerzetessel monostort alapított. Ehhez alapítványt tett, melynek kamatait használta fel a fentiek megteremtéséhez.
A rendház az útra merőlegesen fekvő emeletes téglalap alaprajzú épület volt, melyhez két templom, egy nagyobb és egy kisebb tartozott. A kisebb templom azonos lehetett az első, Nádasdy által épített kápolnával, kezdetben itt őrizték a kegyképet. A kegykép a szicíliai Messinában őrzött csodatevő kegykép mintájára tűfestéssel készült, amit 1743. januárjában a rendi vikárius a rendnek adományozott , majd 1743. február 2-án helyezték el ünnepélyesen a templom főoltárán.
1745. június 10-én volt a rendház, majd 1746. szeptember 8-án - Mária születésnapján - a templom alapkőletétele.
Az atyák a nagyobb templom alatt épített kriptába temetkeztek. A templomot és a kolostort folyosó kötötte össze.
II.József 1786-ban terjedelmes utasításban szabályozta a kolostorok felszámolásának módját. Ennek értelmében a rendház 1788. július 1-ig működhetett. A szerzetesek a rend még működő kolostoraiba távoztak. A helytartótanács az épületeket és a földet árverésre bocsátotta, melyet Nádasdy Mihály vásárolt vissza a család részére.
A kápolna története a 19-20. században:
Hiába folytatódhattak az istentiszteletek Szentkúton az 1790-es években, az épületegyüttesnek senki nem viselte gondját, s az hamarosan pusztulásnak indult.1815-ben a szerzetesi rezidencia már rossz állapotban volt, 1840-re a kápolna is hasonló sorsra jutott. Az 1850-es években bekövetkezett tulajdonos váltás nyomán kerülhetett sor a felújításra.
A második világháború alatt alig károsodott, de 1945-ben a kápolna alatti kriptát feltörték, a kápolna belsejét szétdúlták.
Az 1950-es években a kápolna elhagyatottan, üresen állt. 1964-ben Pék Gyula plébános határozta el a kegyhely felújítását. Mivel a szentkúti kápolna eredeti állapotában való helyreállítására nem volt mód, Heckenast János építészmérnök a hajó elbontását és a mai épület kialakítását javasolta. Az újjáépített kápolnát 1967. augusztus 20-án szentelték fel.
A felújítást követően a búcsújárás egyre élénkebbé vált, melyre a környező településekről - Vát, Vasszilvágy, Szeleste, Ölbő, Nemesbőd, Zanat, Sárvár - zarándokoltak.
Litániát első vasárnapokon, valamint május és október hónap minden vasárnapján tartanak.
Jelenleg augusztus 20-án mondanak ünnepélyes szentmisét.
Kiegészítésképpen a láda környékéről röviden:
A kápolna szomszédságában található a valamikori gyakorlótér, ahol a láda is található. A váti gyakorlótér szerepel a Natura 2000 programban, amely a kiemelt jelentőséggel bíró élőlények és fajok megőrzését tűzte ki célul.
A harckocsik által megsebzett talajon, állásokban egész évben állandó vízborítású vizes élőhelyek jöttek létre, amelyek a kétéltűek szaporodóhelyéül szolgálnak. Emelett a nyár végére kiszáradó gödrökben törpekákás iszaptársulások alakulnak ki. A terület lepke- és cincérfaunája gazdag, több ritka faj is előfordul. A Kőris patak menti égerligetek és a karakteres cseres-tölgyesek számos védett madárfajnak adnak otthont pl.: örvös légykapó, macskabagoly, közép fakopáncs.
Forrás: Cinege - Vasi Madártani Tájékoztató 9.száma
POI adatbázis: illegális szemétlerakó-lista
"Sokszor számolnak be egy-egy geoláda felkutatására induló barátaink arról, hogy bár szép a környék, érdekes a látványosság, de a sok szemét rontja az élvezetet. A geocaching.hu játékosainak a sajnálaton túl azonban lehetősége van arra, hogy aktívan tegyen is valamit a helyzet javításáért. Mivel játékunk alapvető (még a GPS-nél is fontosabb!) kelléke a természeti környezet, elvárható, hogy tegyünk is valamit érte. Nem kell rögtön arra gondolni, hogy bárkinek egyedül vagy szűkebb társaságával teljesen ki kell takarítania erdőt-mezőt. Mivel sokan vagyunk, és sokat járunk terepen, elgendő, ha minden alkalommal egy szemeteszsákot töltünk meg a láda keresése közben. Ha mindenki csak ennyit tesz, közösen érezhető, és nagyon fontos küldetést teljesíthetünk."
LÁDATÖRTÉNET:
A ládát 2007.09.26-án új helyre, a tó mellé költöztettük.
2008.10.28.: A ládát illetéktelenek eltüntették.
2008.11.04.: Újrarejtve
2008.11.26.: A ládát kifosztották.
2009.02.15.: A többszöri eltűnés miatt új helyet kerestünk a ládának. A fenti koordináták már az új helyére mutatnak!!!
Kérjük, a ládát jól rejtsétek vissza!
2012.02.05.:A tó környékének állapota nem javult,és ládát ismét kifosztották,ezért áthelyeztük a kápolnához.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?