Megye/ország: Békés
Elhelyezés időpontja: 2007.09.14 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.09.17 19:55
Utolsó lényeges változás: 2022.10.19 13:05
Utolsó változás: 2022.10.21 15:09
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss
Ládagazda: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 2.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 600 m
Megtalálások száma: 344 + 2 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A GPS 10 m-es pontossága miatt lett a rejtés 2,5-ös nehézségű. 15x10x5cm-es ládát keress.
A ládába TravelBug NEM helyezhető mert még nincs bejelentve a geocaching.com-on
Hazánkban nagyon sok nemzeti, történelmi értékű épület, építmény halad az enyészet útja felé.
Ennek a ládarejteknek a kialakításával, erre is szeretném a figyelmet felhívni!
Az ókor gigantikus építészeti alkotása az Orosháza határában, a várostól 12 km-re levő úgynevezett Kis- és Nagytatársánc (GCNTSC), földvár. A kettős sánc (árok-sánc-árok-sánc) szerkezetű erőd az Ős-Maros hajdani medrének mindkét oldalán épült. Az Ény-i oldalon szalmakazalívre emlékeztető a vonalvezetése. A sánc hossza 3050 m, átmérője 1800 m, Banner János ásatásai szerint valemely időszámításunk előtt 500 és 300 között itt élt nép - talán a kelták - építették, vagy ellenük épült, mint a térség fővárosa, s a teljes állatállomány védelmét is szolgálhatta. A kettős sánc árkában a hajdani sáncok anyaga adja a mai feltöltést, tehát 5-6 m magas falat kellett képezni közel függőlegesen, amit csak egymás mellé sorolt cölöpökkel érhettek el. A felhasznált faanyag jelentős erdőirtást okozhatott. Az Ős-Maros másik oldalán a belsővárszerű tatársánc egészíti ki a gigantikus építészeti együttest. Itt található az emlékkő is melyet 1996-ban helyeztek el, mielőtt ez az építmény - vagyis ami maradt belőle az utókornak - teljesen feledésbe nem merül.
Ma felkerestem a ládát, viszont sajnos nem találtam a dobozt. Az utolsó logok alapján beazonosítottam a kivágott fatönköt, de abban a ládát nem találtam. :( Szeretném kérni a képek alapján a találat jóváhagyását.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Sajnos beázott a doboz, állt benne a víz. Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.5.0]
13.-ik ládánk. A korábbi megtaláló helyesen írta, ugrál a jel. A leírása alapján megtaláltuk a fatörzset és mellette szabadon hevert a láda, elázva, a logbook lapjai is eláztak, összeragadtak. Tulajdonossal egyeztetve tettünk bele jelszót. becsomagoltam és a fa melletti másik faodú rejti. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Pusztaföldváron jártam munka ügyben, és kihasználtam a lehetőséget egy kis helyi ládázásra, mivel nem sűrűn járok a környéken.
Az autót a közút leágazásánál hagytam, és besétáltam a ládáig. A tatársánc megmutatta magát, bár kevésbé látványos, mint amire számítottam. A talajszinten állva igazából egy lankás dombocskának tűnik csak. Ha nem tudtam volna mit kell keresni, akkor valószínűleg természetes terepformának gondoltam volna. A látványon az se segít, hogy a természet eléggé visszahódította már a környéket.
A láda is egy félreeső bozótosban van, hozzáteszem indokolatlanul, mert sokkal jobb helyet is lehetne neki találni a környéken.
A leírás alapján nem teljesen értem miért hívják tatársáncnak, ha időszámításunk előtt 500 és 300 között épült, és valószínűleg kelta földvár lehetett. Ez alapján sok köze nincs a tatárokhoz. Fura...
A láda megtalálása nem ment könnyen, és ebben a szűkszavú leírás se sokat segített. Legalább 20 percet bolyongtam a bozótosban mire megtaláltam. A GPS jel nagyon ugrál a környéken, így szinte vaktában kell keresgélni. Én annyit segítek az utánam érkező kessereknek, hogy egy kivágott fa korhadt fatuskóját kell keresni, ami mellett fakéreggel letakarva található meg a láda. Én legalábbis így találtam rá, így is rejtettem vissza.
Annak ellenére, hogy a hely nem egy nagy "ügy", nagyon érdekes a múltja, története. Jó, hogy bemutatásra kerül.
A csapadékos idő ellenére is be tudtunk autózni, a láda rendben.