Megye/ország: Zala
Elhelyezés időpontja: 2007.09.29 12:00
Megjelenés időpontja: 2007.09.29 16:42
Utolsó lényeges változás: 2024.06.10 06:52
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: waneqr
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1900 m
Megtalálások száma: 95 + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Négypontos, kerékpáros ládasor a Mura dél-zalai szakaszán, Molnári és Tótszerdahely érintésével.
A jelszó az egyes pontokon található táblák és feliratok első karaktereinek és a ládában talált részlet egybeírásából származtatható, azok betűvel történő írásával.
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
A ládasor Serdahel - Tótszerdahely, 1300 lakosú, nagyrészt horvátok lakta település, melynek büszkesége az 1993-ban átadott, hagyományt és modernséget egyszerre tükröző római katolikus templom és a mellett álló világháborús emlékmű. Horgásztanyák - Egykori bányató a Mura kanyarulatának szoros ölelésében, mely mára a horgászok és a horgásztanya-építészet rajongóinak kedvelt célpontja. Sziget - Aprócska hordalék zátony, melyet a lágyszárúak mellett már a helybéliek is elkezdtek birtokukba venni. Akadályoztatás estén elérhető a felirat a N 46° 23,187' E 16° 47,879' 140 m [GCMMT+tábla]ponton is. Átkelő - Pihenő- és kompátkelő hely, ahonnan jeles napokon át lehet kelni a szomszédos Kotoriba (HR).
Nem részei a ládasornak, de - ha jót akarsz magadnak - semmiképp ne hagyd ki... Félsziget - Kavicszátony, mely alacsony vízállásnál izgalmas felfedezésekre ad lehetőséget, szárazon és vizen egyaránt. N 46° 22,461' E 16° 49,017' 137 m [GCMMT+félsziget] Emelőhálók - A murai halászat hagyományos módja az emelőhálós halászat, mely szerkezeteiből vagy egy tucatot lehet itt megcsodálni. N 46° 23,099' E 16° 47,094' 144 m [GCMMT+emelőhálók] Mlinarci - Molnári, 800 lelkes, többségében horvátok lakta falu, melynek egyik ékessége a 1990-ben felszentelt, Rózsafüzér királynéról elnevezett római katolikus templom és a közelében álló kápolna.
A láda
A Molnári melletti Mura-part egy nyárfacsoport ikrének villájában rejtőzködik a kis méretű kerek láda. A főkoordináták is erre, a pontra mutatnak.
Útvonal
Majd' 20 km-es körút, melyet elsődlegesen biciklivel érdemes megtenni; a települések között aszfalt úton, míg a folyó mentén kavicsos- és földúton. A folyó melletti szakasz nagy részben a zöld turistajelzés mentén halad.
Tanácsok útravalóul
- Érdemes indulás előtt tájékozódni a vízállásról, mert egy-egy áradás vagy magasabb vízszint esetén nehezebben járható az ártér és a zátonyok sem láthatóak, "látogathatóak".
- A Mura nagyon szeszélyes és erős sodrású folyó. Így még alacsony vízállásnál is veszélyes lehet. Gyerekeket tartsátok távol és ne fürödjetek!
- Szezonban számíts szúnyoginvázióra! Használj riasztót!
- Határmentén jársz, legyen nálad személyi igazolvány!
Háttér
Horvát községek
A Mura-mente és benne Molnári és Tótszerdahely a környező településekkel adják Zala megye egyetlen nemzetiségi területét. Az itt élők megőrizték sajátos szokásvilágukat, hagyományaikat, tárgyi kultúrájukat és nyelvüket is.
Bár a Mura menti horvátok a többi magyarországi horvát népcsoporthoz képest őslakosnak tekinthetőek, mégis nagyrészt Kanizsa török alóli felszabadulása után, valamint a Rákóczi- szabadságharcot követően költöztek mai lakóhelyükre. Ez a népcsoport nyelvjárás és kulturális jegyek szempontjából meglehetősen egységes; valamennyien a kaj nyelvjárást beszélik. Érdekesség, hogy három horvát nyelvjárást különböztetnek meg a kérdő névmás változatai szerint: što (sto), kaj (káj) és ča (csá).
A Magyarországra költöző horvátság viszonylag gyorsan beilleszkedett, amit megkönnyített a vallási hovatartozásuk is. Ugyan legnagyobb részük jobbágy volt, de hamar kialakult a horvát földbirtokosság, nemesség is: Adamovicsok, Latinovitsok, Rudicsok, stb. Ez a nemesség a 18. században még beszélte ősei nyelvét, de később teljesen magyarrá vált. A 19. század közepétől kezdve pedig a gyorsan asszimilálódó magyarországi horvát nemesség és polgárság már egyre kevésbé biztosított anyagi hátteret a horvát kultúrának, mely a 20. század közepére szinte teljesen a népi kultúrára korlátozódott. Trianont követően jelentős asszimilációs nyomás nehezedett a hazai horvátokra is, bár ez a zárt falusi közösségekre kevésbé hatott. Azonban 1945 után a horvát nyelvű oktatás megszüntetése és a hagyományos paraszti közösségek bomlása hozzájárult az asszimiláció felerősödéséhez.
A történelmi viharai ellenére nagyrészt megőrizte az itt élő horvátság identitását és erejét, melyet jól példáz az az összefogás, mely keretében felépült Molnári és Tótszerdahely temploma is.
Harangozó Vilmos, a templomépítő plébános kezdeményezésére a helyi lakosság templomot épített mindkét faluban. A különböző építési és szerelési munkákat a helybeli kőművesek, ácsok, asztalosok, festők, villanyszerelők és a faluban élő emberek többnyire társadalmi munkában, idejüket és erejüket nem kímélve végezték.
Mura
A Mura folyó 1764 méterről, a Hohe Tauren (Ausztria) hegységből indul 454 km-es útjára. Ennek az útnak az utolsó 48 km-ét teszi meg hazánkban, mint horvát-magyar határfolyó. Muraszamenyénél, a hármashatárnál éri el az országot, a Lendva összefolyásánál és Őrtilos határában ömlik a Drávába.
A Mura még ezen, a nagyrészt sík vidéken is szeszélyes, gyors sodrású folyó. Időszakos árvizei zátonyokat, szigeteket építenek, és folyamatosan alakítják a partszakaszokat. A folyó esetenként még saját kanyarulatait is átvágja. Nem csoda tehát, hogy az egykori sodorvonal mentén meghúzott országhatár mára közel sem illeszkedik a folyóra, s helyenként szárazra került a határ a két ország között.
A folyó szabályozatlansága és a határ miatti elzártsága nagyrészt háborítatlanul megőrizte a természeti környezetet. Az ártér erdőállományát a mai napig túlnyomórészt az őshonos fafajok alkotják. A vízfelszín fölé került kavicszátonyok rövid ideig maradnak növénytakaró nélkül, szinte azonnal beerdősülnek a víz által szállított magokból.
A folyamatosan változó folyó, az ártér, a holtágak és bányatavak változatos élőhelyet jelentenek.
A Mura vízrendszerében több mint 50 halfaj található, mely közül 12 faj védett.
Állattani érdekessége még az ártéri bükkösben fészkelő szürkegémek, mivel máshol nem költenek fákon. Fellelhető a folyó mentén a vidra és már a Drávába visszatelepített hódok is birtokba vették a Murát.
Egykori jellegzetessége volt a folyónak az úszó vízimalom. Valaha 92 is volt a folyón, mára csak mutatóba maradt néhány, s az is csak a szlovén szakaszon.
Valaha gyakori tevékenység volt a Murán az aranymosás. A folyó forrásvidékének helyeiben nagy mennyiségű arany található, mely a hordalék aprózódása folytán a kőzetből kiszabadul és lerakódik. A zátonyok vörös színe árulkodik leginkább az arany jelenlétéről, mert az arany a vörös színű gránáthomokkal együtt rakódik le a zátonyok alján. Az aranyászok felszerelése egyszerű, rovátkolt felületű mosódeszkából állt. Erre rakták a fövenyt és az aranyszemek a rovátkákba akadtak, amit teknőbe söpörtek és víz alá merítgetve dúsították tovább. Aztán az aranyporzót higannyal foncsorították.
Máig is gyakorolt tevékenység a halászat, amit a helyiek emelőhálóval folytatnak. Az emelő halászat azon alapszik, hogy a halak veszély esetén nem fölfelé, hanem lefelé és oldalra menekülnek. Így bent ragadnak a vízből kiemelkedő hálóban. A hálót általában a partról egy gémeskútszerű szerkezettel merítik a folyóba, majd halakkal teli emelik ki a partra.
Ládatörténet.
2022. március 27. A régóta beteg multit Dr. Lada játékostársunk gyógyította. Köszönjük! [Admin(Fazék)]
Sajnos csak most sikerült eljutni ide. Végigjártuk innen is, onnan is. A betűk-számok a helyükön, de láda nincs. Fotók alapján kérem a találat elfogadását. Köszönöm!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
A mai második waneqr láda, a hegyvidéki után a másik nagyon szeretem-féle folyóparti fajtából. A Mura a Drávához hasonlóan igen látványos folyó - volt alkalmam látni Grácnál, Muraszombatnál, elsőként legrégebben pedig épp az összefolyásukat, ahova vonat visz. Ez a táj a Dráva déli szakaszára emlékeztet a falvakból a töltésig futó utakkal, a töltésről a szinte érintetlen ártéri vadont a partig áttörő bizonytalan állapotú ösvényekkel.
A plázatemplom és a bányató sima pont, de utóbbinál már látszott, hogy a szeszélyes vad folyó sebesebb és magasabb az átlagnál is, hogy a partján nemigen lesz zavartalan haladás - már az első pontnál sem lehetett tovább sétálni a part menti úton, mert a folytatása víz alatt volt. A sebesen sikló víznél arra gondoltam, hogy kislányaim valahol feljebb ugyanezt kerülgették ma busszal Grácon át Ausztria távolabbi részei felé tartva, miután dél körül Kanizsán elköszöntem tőlük.
Autóval kerülve, a falvakból lefutó utakon próbálkoztam a két maradék ponttal. A negyediknél bár a láda nincs meg, de a folyó pazarul mutatja magát, viszont a harmadik pont a vegetáció és a vízállás jelen kombinációja mellett több irányból próbálkozva is megközelíthetetlen.
Ezekre tekintettel jelszó nélküli elfogadást kérek, köszönöm. Ez egy szuper láda, csak elhagyatott évei után kicsit igazítani kéne rajta - kár, hogy nincs gazdája.
Kár érte hogy nincs gazdája.A környezete nagyon tetszett.(kivéve a 3.pont környezete a csalán miatt)
Belogolni nem tudom a láda hiánya miatt.
Kérném a képek alapján az elfogadást.
Köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.4]
Gyönyörű a (sajnos hiányzó ládájú) negyedik pontnál a rohanó és örvénylő vad folyó. A jelszó negyedik része némi külső segítséggel lett meg...
A szerdahelyi templom kinézete számomra nagyon talányos... mondhatni borzasztó.
A jelszóképzésről annyit, hogy némi fejtörést is okoz - szellemes és ötletes.
Régóta itt várt már ránk ez a láda, most végre eljöttünk ennek az időszaknak az utolsó viszonylag jó időjárású napján, kihasználva, hogy az év első hetében még szabadságon voltam a munkahelyemen. Sajnos a valós láda nem lett meg, a jelszóért köszönet! A többi pont rendben volt. A két folyós pont tetszett (bár a 3. számúhoz nem találtunk utat, de szerencsére most nem volt nehéz átvágni a növényzeten), a horgásztó átlagos, a templom viszont... hát, olyan modern, így mondom.
Ha esetleg átveszi valaki ezt a ládát, hát remélem, a leíráson javít majd. Ha már nagyon muszáj leírni a települések idegen nevét, akkor esetleg másodlagosan, zárójelben el tudnám fogadni, de hogy elsődlegesen vagy kizárólag az van megadva néhol, az felháborító. Ráadásul az sem igaz, hogy ezek jugoszláv többségű települések lennének: a 2001-es népszámláláskor még igaz volt, illetve Tótszerdahelyen még a 2011-eskor is, de a 2022-es felmérés során bőven kisebbségbe szorultak a magukat jugoszlávnak vallók mindkét faluban.
Nagyon tetszett mind a négy pont, pappcsaláddal és Silvával kerestük fel a helyszíneket. Menetközben tovább vittük az útba eső GCHUN ládáját is. Köszönet a rejtésért.
4-1-3-2 sorrendben kerestük meg a részleteket.
Szenzációs a Mura környezete, vadregényes, főleg most, aktív vegetációs időszakban. A négyes ponthoz elhoztuk GCHUN mozgót. A szigetnél vigyázzatok, könnyű lecsúszni a meredek partoldalon.
A végén, ami nekünk a horgásztónál volt, apró problémába ütköztünk. Az összeállt jelszót nem fogadta el a rendszer. Már két megerősítést is kaptam, mire rájöttem, hogy térerő hiányában hiába próbálkozom...
Kerékpárral, gchun sikertelen keresése után. A töltésen jól lehet haladni. Eső után sem lehet gond mert kavicsos.
A láda környékén vízügyesek tevékenykedtek. Kicsit trükközni kellett.
Kicsit cseles a jelszóképzés....
Vonattal jöttem-mentem Budapestről. Hát, jó messze van.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.17]
Nem hittem volna, hogy még ez a láda is belefér a mai napba. GC20ZD és GCHELY után kerestem meg. Összesen két órám volt, hogy Becsehelyről visszajussak Murakeresztúr vasútállomásra. Közben pedig fel tudtam keresni a multi 4 pontját is 1-2-3-4 sorredben. A második és harmadik pont között a TUHU-s térkép nem jelöl utat, de szerencsére ott van a kerékpárral jól járható Mura gátja. A harmadik ponton én csak a folyamkilométer táblát láttam a túloldalon, ami a végén kiderült, hogy nem jó. Ennek ellenére ki lehetett találni a jelszót. Köszönöm a rejtést!
A délelőtti 20 km-es kerékpározás után még belefért egy kis ráadás. A 2. pontnál a horgásztavakat is körbetekertem, megörültem a Murának, aztán persze később még láttam sokszor. Tényleg ideális egy kis biciklizéshez, gyalog azért unalmas lett volna a gáton.
Dr.Lada rejtésfelújításai jól tartják magukat, a záróládába raktam ajándékokat is.
Adminként a 2. pontot újramértem és pontosítottam.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.12.7]
A pontok rendben vannak, a láda is a helyén. A jelszóképzés kicsit nyakatekert, de a leírás figyelmes elolvasása esetén nem okozhat gondot. A helyszínek közül, különösen az átkelő környéke látványosan szép.
Kerékpárral elkövetve.:-)
1 rendben
2 több helyre is felìrtam a jelszórészletet
3 rendben
4 a ládát nem találtam meg csak az álcát. Egyesületi cseredobozzal pótoltam
A Silva Prohibita [GCSP] jelszó nélküli megtalálása és a geocaching.hu jóváhagyásával történt elfogadásán felbuzdulva Ritával (BRita72) visszamentünk ládázni a Mura-vidékre. Előzményeket olvasva tudtuk, hogy nem lesz könnyű dolgunk kincskeresés során, de nekivágtunk! Pontról - pontra kerestük fel a rejtés helyszíneit. A világháborús emléktábla első karakterével nem is volt bajunk, az emléktábla (emléktáblák) a helyükön vannak, az első karakter is szépen olvasható! Viszont a második rejtési ponton már gondunk akadt, a megadott koordinátán nem találtunk oszlopot, csak egy táblát, feltételezésem alapján az nem régiben kerül felállításra, felirata "MAGÁNTERÜLET" kezdetű! Filctollal történt karaktert nem találtunk a táblán! A harmadik helyszínen táblát találtunk, de nem csak átellenben a horvát részen, de a magyar részen is! A ládarejtek helyszínén csak Ritát tudom idézni: "a fészkelő ládát megtaláltuk, de ahogy a Mura vízállása is veszélyes, a láda is hasonló körülmények közt van"... csurom egy vízben ázott a láda! Két betűt véltünk felfedezni a dobozon, de a kettes és végládai jelszórészlet hiányossága az okoskodást kizárta a jelszó kitalálására!
Így a vasárnapi ebédet kihagyva, délutáni szendó falatozást tartottunk a Mura partján, ami nagyon jól eset a csodálatos időben! A sikertelen találat miatt a képek alapján szeretném kérni én is a megtalálás elfogadását.
[Geoládák v3.12.2]
Kihasználva ezt a szép őszi vasárnapot, Kaposvárról felkerekedtünk a délnyugati határon található folyó menti láda vadászatra. Az első pont nagyon egyszerű volt, még lelkesen mentünk a bányató felé. Ott ért minket az első csalódás mert a megadott koordinátán nem volt semmi olyan oszlop hol filccel felírt betűt találtunk volna. A harmadik pontnál a táblát megtaláltuk. Az utolsó részlet ismét csalódás volt, habár a "fészkelő" ládát megtaláltuk de ahogy a Mura vízállása is veszélyes, a láda is hasonló körülmények közt van. Így aztán a gyors sodrásban gyönyörködve búcsút intettünk a folyónak, a sikertelen találat miatt a képek alapján szeretném kérni a megtalálás elfogadását.
ynwa V&K
sajnos a 4.ponton a csavaros tetejű doboz tele volt vizzel, a kockás füzet darab teljesen szétázot, kinyithatatlan, a többi pontot sikeresen teljesítettük
képek alapján szeretnénk kérni a megtalálás elfogadását
[Geoládák v3.11.3]
Megvan, köszi!
Bár az idő nem volt kegyes hozzánk, de tetszett a folyó. Egy Mura-túrára még visszatérnék..., majd meglátjuk.
A cache át van ázva, a füzettel nagyon óvatos kellett bánni.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük szépen!
További részletek és képek később, otthonról.
Barangolás Dél-Zalában! [Geoládák v3.8.3]
Letenyén jártunk a zalai geokarácsonyfánál, majd azt követően vettük az útirányt a Mura partjára, kihasználva a napsütéses karácsonyt, mivel itt a környéken már csak ez az egy rejtés maradt ki.
A pontokat részben gépjárművel, részben gyalogosan, frissítő sétával kerestük fel.
Minden pont rendben a helyén, olvasható.
A dobozban víz állt, a logbook nedves, írni nem tudtam bele. Kiszárítására nem volt módunk, de amig megebédeltünk a Mura partján, szabadon volt a füzet, de az kevés idő volt.
Nem tekertünk, de tekeregtünk a Mura parton.
A Mura part tetszett, már több pontját sikerült felfedezni.
Köszönjük az elrejtést. 5 irányból próbáltuk, de sajnos a horvát oldalon lévő táblához nem sikerült látótávolságon belülre kerülni, mi arra jutottunk, hogy nem megközelíthető a Mura part a magyar oldalon azon a részen, ahonnan látszódna, így a jelszó ezen része hiányzik.
Délnyugat zalai kirándulós, ládázós hétvége alatt kerestük fel ezt a helyet kitkat0123, tabletta és fa-peti társaságában. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Ma szép napsütéses idő volt. Sokat kirándultunk, ma is csodálatos helyeket ismertünk meg.
Köszönöm a rejtést!
Nagyszerű multi. Részben autóval, nagy részét gyalog teljesítettük. A 2. pont jelszavát megkaptuk, sajna akkor már eljöttünk..., így nem tudtuk felírni. Bár nem nagyon van hova írni, lehet, h egy mikroláda jobb megoldás lenne. Nagyon tetszett a két gátat összekötő híd, ilyet eddig még nem láttunk.
Meglepetésünkre a templom nyitva volt. Ne hagyjátok ki!
Köszönjük a rejtést. [g:hu 1.6.6]
4-1-2-3 sorrendben, ráérősen (erre a napra már nem maradt több láda). A ládát és a logbookot kicseréltem (egy vízhatlan csavaros doboz, de azért érdemes állítva visszatenni, mert a rejtekben áll a víz). A 2. jelszórészletért köszönett anettx-nek!
A Mura megáradt, a kavicszátony se látszik ki. Gyors és gyönyörű!
2011-ben a Dráva-túra előtt kicsit feleveztünk Őrtilos felől.
Kétnapos zalai-somogyi csavargás. A szombat hajnali eső és köd után mindkét nap napsütésben - szombaton melegben, vasárnap már hidegben.
Érdekes multi. Van mit rajta felújítani ha lesz új gazdája. Készültem új mini-logfüzettel de állt a rejtekben a víz így nem láttam értelmét cserélni. A jelszó még olvasható.
2. pontnál nem láttam táblát.
1. pont oké
3. pont oké
Kectam segítségét köszönöm a hiányzó jelszórészhez. [Geoládák v2.2.5]
Ja és leautóztam a pontokat, mert ehhez volt kedvem...talán a Télapó sem bánja, hiszen ő is így tette 10 éve. Nem a teljesítményünktől leszünk többek, jobbak, hanem ha elfogadjuk mások játékstílusát, még ha az nem is tetszik. Köszi.
Kora reggeli kezdés első ládája. Érdekesek a multi pontjai a különböző helyeken. A végládánál mini logbook kellene, a mostani elázott helyett, de ilyen kicsi nem volt nálam.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést. A kettes pontnál már nincs meg a régi tábla, viszont a 46 23.061 16 46.538 koordinátán található tábla felső sor 3. betűje is ugyanaz mint a jelszórészlet. A hármas jelszórészletért megküzdöttünk a bokrokkal, de megközelíthető a pont. A négyes ponton a füzet el van ázva, beleírni nem lehet, de a jelszó olvasható.
Nagyon tetszettek a megmutatni kívánt helyek, ugyan átestünk egy kisebb véradáson, rengeteg volt a szunyog. A ládát kitörölgettem, beleraktam egy zacskóba a további beázástól talán megvédi Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Valószínűleg a legjobbkor érkeztünk. Alacsony vízállás, áprilisban szinte nyári meleg, ugyanakkor még szúnyogmentesség.
Kár, hogy a rejtője lemondott erről a ládáról, szuper kis bringás multi. A láda ugyan beázott, de olvasható a jelszó.
A tótszerdahelyi templom különösen tetszett!
Emiatt a láda miatt választottuk Nagykanizsát úti célunkul erre a hétvégére. Megérte. Azt nem mondhatom, hogy ez a legjobb bringás multi, amit eddig végigtekertem, de azt igen, hogy a táj és a látnivalók emlékezetesek, különlegesek. Autót alig láttunk, a vidék a dombjairól sem híres, így ideális terep gyakorlatlan kerékpárosoknak is. A töltésen sajnos azért vigyázni kell. A migránsok miatt (bár erre még nem jöttek) naponta néhányszor elmegy rajta föl-alá egy-egy határőrző autó és sajnos sok helyen kijáródott a út, kátyúk vannak.
Tótszerdahely és Molnári modern templomai gyönyörűségesek! A sebes folyású Mura egyszerre gyönyörködtető és tiszteletet ébresztő. A bányató békés. A parton sorakozó emelőhálók archaikus faszerkezetét nagyon érdekesnek találtam. Ki tudja hány száz (ezer?) éve horgászik itt így az ember?
Itt a 2. ponton az eltűnt jelszóhordozó helyett kerestem egy másikat. A koordináták már erre mutatnak. Az előző a közelben, de szebb helyen volt, ezért érdemes szót fogadni a leírásnak és megkeresni az "emelőhálók" nevű waypointot.
A 3. pontot és a jelszórész képzést ötletesnek találtam.
A 4. pontnál a felülről védtelen rejtekében a ládában állt a víz, csurom vizes a logbook. Szárogattuk kicsit. Itt találkoztunk egy szimpatikus fiatalemberrel, aki vízitúrákat vezet és aranymosó is.
Remélem, mihamarabb akad gazdája ennek a ládának, aki nemcsak a nevére veszi, hanem törődik is vele. Jó lenne, ha nemcsak az útvonal, hanem a rejtések is élményt adnának.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Biciklis túra Fityeházról indulva a három csaj.A második részletnél volt egy megtévesztő tábla a harmadik részletet pedig sehogy sem láttuk meg, ennek ellenére ki találtuk közös erővel az első és a ládában levő részből. Nagyon nagy hőségben tekertük le a távot nem teljesen az adott úton és össze-vissza de azért megérte.
Ez a láda itthon is megdolgoztatja az embert, mert nem adja magát könnyen, hiszen a terepen nem áll minden rendelkezésre. Jelesül: a második pont hiányzik, vagy a nagy bozót miatt nem láttuk a táblát és itthon agyaltam ki a jelszót.
A 2. ponton vigyázzatok, mert a mellig érő fűtől nem látni hol van a part. Egyszer csak az ember lába előtt 1 centire ott folyik nagy sebességgel a víz! Eléggé balesetveszélyes.
Nagyon szép és nyugis környék. Kár hogy a szúnyogok felhőben támadnak.
A láda érdemelne több megtalálást is.
A közeli Murakeresztúron voltunk szmoni rokonainál, és este hatkor végre sikerült rávennem, hogy elinduljunk egy kis kirándulásra. A szóba jöhető ládák közül a GPS-re tekintve - leírásunk, internetünk nem volt - szmoni ezt választotta, mondván, hogy ez biztos "természetközeli". Hát, igaza lett... A 4. ponttal, azaz a végládával kezdtünk, ezzel még nem volt gond. Szép kis piknikezőhely van ott kialakítva, és a láda is meglett mintegy százméteres sétával (elég pőrén van szegény, a fatörzs villájában, csak úgy odavetve). Bár a szúnyogok már itt is gyülekeztek... Aztán visszamentünk autóval a főútra, és mentünk a 3. pont felé..., amíg aszfalt vitt. Aztán én mentem-futottam tovább, azt hivén, hogy hagyományos láda lesz ott. Hát, odaérve csaknem beleestem a Murába, hiszen a magaspart tetején ért a ládajelzés, minden előzetes jel nélkül, én meg a GPS-t figyeltem. Aztán elkezdtem volna ládát keresni, de a szúnyogok hada ezt kitartóan akadályozta... azért egy csomó szúnyog- és csaláncsípés, meg kitartó káromkodás közepette kb. 20 percig kerestem az "esetleges" ládát. Azért csináltam fényképet is, de a kilátást a szigetre nagyon akadályozták a lombok (meg a szúnyogok), így a horvát oldali táblát valószínű akkor se láttam volna, ha tudom, hogy azt kell keresni... Vissza aztán újra menekülés a szúnyogok elől az autóhoz. Innen tovább az 1. ponthoz. Itt is kerestük az esetleges "hagyományos" ládát vagy negyedórát, ám mivel ilyen nincs, persze nem találtuk. Szerencsére "a biztonság kedvéért" fényképeztem is, és ez most segített. A templom és a ki főtér persze szép volt, és azt is megtudtuk, hogy másnap érdemes lesz visszatérni Tótszerdahelyre, mert rétesfesztivál lesz... A 2. pont megkeresésén gondolkodtunk egy darabig, de mivel ahhoz kb. 2-3 km-t is gyalogolni kellett volna, részben szúnyogosban (meg az előző két láda "sikertelensége" miatt), most lemondtunk róla...
Az biztos, hogy a Mura Magyarország egyik legtermészetközelibb "nagy" folyója, korábban bele is gázoltunk, és máskor is fogunk még erre járni minden bizonnyal (akár az ajánlott biciklis útvonalon is), de most, áradófélben, és szúnyoginvázió közepette kevésbé volt kívánatos. Viszont a meglevő két jelszótöredékből némi fantáziával kb. negyedóra gondolkodás után kitaláltam a jelszót, így a "pontgyűjtést" tekintve teljes sikerrel jártunk. Ráadásul egy olyan vidéken sikerült újabb találat, amely, úgy tűnik, a legkevésbé frekventált a hazai turizmus, és a kesserek szempontjából is (6 év alatt 35 találat, még ha volt közben beteg is a láda, kirívóan alacsony). Nekem viszont tetszik ez a vidék, nagyon sajátos, a "tipikus" magyarországi falusi viszonyoktól sok tekintetben elütő hangulata van.
Fogtam!- volna, ha előzetes megbeszélés szerint nem tudtam volna, hogy csonka a multi.
Kérem a hamarosan felkerülő képek alapján a találat elfogadását!
Köszi!
[Jóváhagyta: waneqr, 2012.09.24 12:41]
Köszi!
Jó volt volt erre tekerni, korábban evezni:-)
Már nemcsak a 4. ponton lévő piros felirat hiányzik, hanem a láda is az 5. ponton, mivel a tujákat félbevágták. Nagyon tetszett a multi minden pontja, különösen a 2. pont környéke ragadott meg. Köszönöm a rejtő segítségét a két hiányzó jelszórészletért.
A 4. ponton se piros betűt, se pótkaraktert nem leltünk, a többi ponton viszont mindenhol meglett a jelszórészlet. A Mura elbűvölt bennünket.
A rejtőt sajnos nem tudtuk telefonon elérni.
BigMick, Iza [g:hu 1.3.23] [wapon beküldött szöveg]
Dél-zalai tekergés 2. találata. A multit fordított sorrendben csináltam végig. Kellemes tájon keresztül, hangulatos templomokkal ékesített falvakat ismerhettem meg. A végpontnál lévő tasakot bogarak hada őrizte, egy része pedig vastagon pókhálós volt, mintha valami ódon kincset talált volna az ember, úgy nézett ki, de azért megtisztogattam, hogy utánam jövőknek könnyebb legyen. A 4. pontnál nem találtam a "piros betűt", így a rejtő segítségét kértem, aki nagyon segítőkész volt, sőt még a közelben lévő Panta Rhei ládára is felhívta a figyelmem. Az emelőhálóktól légvonalban indultam a 2. pont felé, mivel az új Garmin Legend megmakacsolta magát, és nemigen akarta olvasni a kártyára töltött Tuhu-térképet. Néhány emelőháló után zsákutcába futottam, így sietve indultam vissza a töltésre, ahol déjà vu fogott el, illetve mégsem, mert jópár éve itt "mértük a földet" a Letenyén, de a Dráva-parton csak besegítettünk. Szóval már ismerős volt az út további része. A horgásztanyáknál igazán vadnak tűnt a folyó, a szerdahelyi templom pedig lenyűgöző a maga díszes, de nem hivalkodó kialakításával.
Idén én vagyok a harmadik megtaláló, pedig ez a multi több figyelmet érdemelne. Köszönet a rejtésért.
Nagyon jó tekerös multi.Szép gondozott falvak Mura mentén.
Érdekes szép helyre vitt ez a rejtés,köszönet Vaneqr-nak a rejtésért és a segitségért.(sziget pont)Közben egy szép helyen letettem az Izgi-Mozgit. A katicabogarak nagyon megszerették Vaneqr ládáját,mert most is tömegével tartozkodtak a rejtésben.
és:Augusztus 7-én Rétesfesztivál Tótszerdahelyen!!!!
A 700. találat :-) A 4-es pontnál kezdtünk, a jelszó itt hamar meglett. Erősnek látszott a folyó sodrása, semmiképp nem mernék belemenni. A másik oldalon nem láttunk semmi kikötési lehetőséget, nem tudom hova mehet az a komp amely innen indul :-) Ezután a ládát kerestük meg, gyorsan meg is lett. Rengeteg katicabogár lakott a "zsebes" ládatartóban (~100 darab). Óvatosan kiszedegettük őket a tartóból, majd gyors logolás. Ezután a harmadik pont következett, amely szintén gyorsan meglett, habár az odajutást nagyban akadályozta a sár. Utolsó előttinek az egyes pontot kerestük meg. Nagyon szép a templom és az emlékmű is, megálltunk előtte a járgánnyal - mire rögtön megjelent egy idős nénike, aki egy "Mi újság?"-köszöntéssel üdvözölt minket :) Már épp kezdtünk volna magyarázkodni, a nénike azonban megszelídült és kedvesen kérdezte, hogy keresünk-e valakit, mert Ő mindenkit ismer a környéken :) Biztosítottuk róla, hogy ezt el is hisszük, és arról is, hogy csak a templomot néztük meg, mire -gyanakvó pillantások közepette- visszament beszélgetni egy másik nénikével :) Mi pedig még kavarogtunk egy kicsit, mire eljutottunk a kettes, és egyben nekünk utolsó ponthoz vezető úthoz. A Horgásztanyákat is hamar megtaláltuk, az ominózus birtokviszonyt jelző tábla is meglett, szerencsére a hozzá tartozó horgász most nem volt ott :-) Majd eddigi megtalálásaim leghosszabb logolása következett, volt legalább tíz perc, a mobilnet szeretett volna horvát hálózatba állni :-) Azért sikerült a logolás, és így meglett a 700. találat is! Összességében nagyon szép helyeken jártunk, köszönjük a rejtést!
Néhány kép a multi vízi pontjairól. Sajnos a Muraszemenye - Drávaszabolcs vízitúra keretében nem kötöttünk ki, hogy leolvassuk a szükséges feliratokat:(
Bringázásnak indult, de a magas fű és az irdatlan sok vérszívó miatt fémdobozos keresés lett. 2-3-4 pont között felfalnak a dögök. Összességében jó kis multi, de nyáron kevésbé élvezhető.
Kényelmes tekerés a fiammal eme hűvös, bár néha napsütéses napon. Az 5. pontnál kezdtük a kört, de egyébként a továbbiakban a megadott irány szerint haladtunk. Megnéztük a két bónuszpontot is. A körút végeztével pedig eltekertünk Szentmihályhegyre. Kellemes délelőttöt töltöttünk így el, köszönjük.
Megérdemelne az útvonal egy valódi ládát. A mostani zsebet egyébként számos pók és bogár szemelte ki magának telelésre, de elzavartam őket. Beletettem az ötös számú Geobébi-féle fapörgettyűt.
Sajnos valóban megsemmisült a tábla, s vele együtt a jelszórészlet is. Így most ideiglenesen pótlásra került egy másik, helyben leolvasható karakterrel.
Csodás helyszín, nagyszerű kivitelezés! Bringával lett volna a legjobb, de sajnos az nem volt nálunk, így autós kirándulás lett. Minden utat azonnal megtaláltunk és minden pontot rendben abszolváltunk, kivéve a 4.-et, ahol a jelszóhordozót vandál és primitív kezek elpusztították. Soha nagyobb örömük ne legyen! Kösz a segítséget a logoláshoz, waneqr! Jó kis helyre hoztál minket. Innen a másik multidhoz, a Küldetéshez menünk, amit Zsuzsi (szerencséjére) nem válallt be. Én viszont igen! A folytatás ott...
Becsehely irányából bringával érkeztem Szerdahelyre. A faluból a horgásztó irányába vezető út nagyon forgalmas, mivel sóderbányák között vezet, hatalmas gépek és por mindenfelé. A tónál csend és nyugalom. A gáton jól bringázható murvával, kővel javított földút. Gondolkoztam, mi lehet a túlparti tábla, de amikor megláttam egyből megértettem (távcső nem kell a leolvasáshoz). A átkelőről azt hittem itt működő komp van, de tévedtem. A dobozka a tuja ágai között könnyen megtalálható. Nagyon érdekesek a benne talált érmék, a szögletes lyukkal. Tudja valaki mi lehet?
Több részletben, de megcsináltuk....Az átkelő környéke kár, hogy ennyire elhanyagolt, többet érne. Nekünk leginkább halásztanyák tetszettek, sok vizimadarat láttunk. Furcs érzés, hogy az egyik lábammal Magyarországon, a másikkal Horvátországban állok. érdekes folyó a Mura, néhol csendes, máshol örvényekkel teli, szinte fenyegető. A feleségem életében először látott emelőhálót. A birtokviszonnyal kapcsolatos megfogalmazás elsőre úgy hangzik, mintha nem is magyarul beszélnénk. Megfejtésként egész másra gondoltunk, sőt kétségeink is voltak, hogy a megfelelő táblánál állunk-e.
nagyon kellemes időnk volt, jólesett kimozdulni. magunktól nem jutottunk volna el ezekre a helyekre. Köszönet
Gábor és Magdi
Hetek óta készültem Nagykanizsa környékére ládázni, de a szombatonkénti ítéletidők miatt inkább közelebbi pontokat teljesítettem. Megérte kivárni, mert ma az ébredező Tavasz minden színét, illatát érezhettem, sütött a Nap, szárazak voltak a földutak, defektet sem kaptam. 105 km kerékpáredzés a Nagykanizsa - Palin - Korpavár - Hosszúvölgy - Homokkomárom
Obornak - Eszteregnye - Petrivente - Semjénháza - Molnári - Tótszerdahely - Szepetnek - Nagykanizsa - Miklósfa - Nagykanizsa útvonalon 900 m emelkedéssel és 5 ládával.
GCDZK3 után Eszteregnyén frissítettem, mert ünnep van, minden zárva, a hátizsákom tartalma meg véges. Először az ötletes rejtésű 5. ponthoz érkeztem, majd 1-2-3-4 sorrendben a többi ponthoz.
A folyó nagyon tetszett. A sóderos zátonyok, a kis szigetek, a kristálytiszta, örvénylő víz régi nyarakat idéztek.
Visszatekerten Molnáriba, aztán indultam vissza Nagykanizsára GCNK-hoz.
Dráva menti tekeréssel kezdődött nekem a Mura menti tekergés: ausztriai családi sízés kapcsán feleségem és vőm elszállítottak az olasz határ túloldalára, Innichenbe, a Dráva forrásához, és onnan hajtottam végig a Dráva-kerékpártúrát Lienz - Spittal - Villach - Völkermarkt - Maribor útvonalon. A túra hivatalos honlapja (www.drauradweg.com) szerint ez öt nap lenne, de pompás fekvőbringámmal csak háromig tartott - pedig megtoldottam 120 km-rel, Csáktornyán át Letenyéig (összesen 487 km, három nap). Ma onnan hoztak haza a szeretteim autóval, de előtte reggel azért még bejártam bringával ezt a Mura-menti multit.
Nagyon szép volt az ártéri vidék, az árvédelmi töltés oldala fehérlik a hóvirágtól! Jó volt bebarangolni ezt a vidéket, olvasni a történetéről, és megtalálni az egyedi, nagyon klassz "ládát"! Köszönet érte!
Nagyon szép volt a folyó, és a kis horgásztó is. A második ponttól a harmadikig a gáton sétáltunk át kényelmesen. A kompátkelő érdekes volt, mert kompnak semmi nyoma a környéken, annak sem, hogy valaha lett volna, leszámítva a táblát.
Újabb toll került a ládába, mely -4°C-on biztosan működőtt. Ugyanis elég hideg van itt is és elég zord a Mura-mente, fagyosan és havasan. A szürke, jeges telet csak a tótszerdahelyi boszorkány égetés oldotta valamelyest.
Sár van és kihalt minden. A szigetre nem lehet átmenni. A toll a ládában nem működik. [wapon beküldött szöveg]
1-2-3-5-4 sorrendben jártuk végig a pontokat. Az eső éppen elállt, amikor elkezdtük a bulit. Az 1. pontnál érdekes volt a templom, a 2. pont környékén maga a folyó tetszett igazán. A 3. pontnál csak a tábláig jutottunk, úszni nem volt kedvünk. A 4. ponton ismét a kanyargó folyó adta az élményt, az 5. pontnál a temető rendzettsége példás. Az egész túrában az volt "nehéz", hogy a GPS-térképeken nincsenek jelölve az utak, de megoldottuk a problémát.
Először biciklivel szerettünk volna menni, de mivel nagyon fújt a szél reggel, leszavaztuk és kocsival mentünk Tótszerdahelyig, majd végiggyalogoltunk a töltésen a Mura menti pontokig és vissza, útközben megnéztük az ajánlott pontokat is. Jó nagy séta volt. A ládát kerestük meg először, majd úgy mentünk sorba, ezért a bányatónál (3. megállónk), már biztos voltam abban, hogy mi lesz a jelszó. És nem az volt.
A kavicsos félsziget különösen tetszet, megbeszéltük, hogy oda még visszamegyünk nyáron.
Látszik, hogy kicsit messzebb van ez a láda: a megjelenés után 8 nappal másodiknak logoltunk... Pedig nagyon szép a hely, jók a pontok. Nekünk, balatoniaknak különösen tetszik a folyó, nálunk nem siet ennyire a víz :) A láda rejteke sem rossz, de ha véletlen éppen temetés van a faluban, érdemesebb később visszajönni... Tetszett, köszönjük az élményt!
De régen voltam már első megtaláló.
Bár az se normális, hogy egy szűz ládát majdnem 2 napig senki sem keres fel.
Én is Pécs felé készültem ma, de munkahelyem miatt programváltozás következett be, így ez a láda esett útba.
Nem jártam még erre, nagyon klassz volt a Mura vadsága és a szinte még érintetlen vidék. Köszi a rejtést.