Amíg nem lehet a ládát megközelíteni addig betegre állítottam.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
MESE:
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer két bátor és merész kesser. Elindultak ládát telepíteni. Mentek, mentek mendegéltek, míg meg nem érkeztek a "mézeskalács kerítéses" házikóhoz, ahol sajnos nem várta őket a "vasorrú banya" csak a telefonszámát találták meg a kapura kitűzve. Mivel ők igen merész és elszánt kesserek voltak, úgy határoztak, egy életük, egy haláluk, felhívják az illetékes, ügyeletes házőrizőjét. Megmérettek és könnyűnek találtattak, és nem nyertek bebocsátást a házikóba!
Na, most mit tegyenek, annyira elkeseredtek szegény kesserek, hogy rögvest elindultak világgá, és tovább mentek, mendegéltek a folyópartján. Mentek, mentek szorgalmasan mentek, és láss csodát, kitartásuk elnyerte jutalmát és rátaláltak egy csodaszép udvarházra és az azt körül vevő parkra, amiben kos-temető is volt.
BAKONSZEG MEGKÖZELÍTÉSE:
A község Hajdú-Bihar megye délnyugati részén található, Berettyóújfalu várostól 7 km-re. Vasútállomása nincs.
A település megközelíthető közúton: a 4-es útról Püspökladánynál rátérünk a 42-es útra, majd Berettyóújfalunál nyugati irányba fordulva a Nagyrábé felé vezető úton.
A település a Berettyó és a Kék-Kálló által közrefogott síkságon helyezkedik el. Mellette a helyezkedik el az 1985-ben létesített Remete-tó mesterséges vízterület.
BAKONSZEG TÖRTÉNELME:
A tárgyi emlékek tanúsága szerint már az időszámítás előtt is lakott terület volt. A kunhalmokon a honfoglaló magyarok telepedtek meg. Első írásos említése1438-ban történik a Kolosmonostori Protokollúmban. Egy helyi monda szerint a szomszédos Akavárában vörös barátok éltek, akiknek a kecskéi a Berettyó által képzett zugban legeltek, innen eredeztetik az elnevezést Bakzug, Bakonyszög, Bakonyszeg, majd a mostani Bakonszeg. A falu földesurai a XV. Században az Izsákay és a Bessenyei családok voltak. A török-tatárdúlás után többször újjáépítették a falut. A település a XVI. Században tért át a protestáns vallásra. 1658-ban az újfalui malomgát átjáróban fogadta II. Rákóczi György hadnagya, Kádár István a krími tatárok seregét. A nagy túlerő legyőzte a magyar sereget, a vezér súlyos fejsebet kapott katonái Bakonszeg alatt a kórógyi részen temették el. A temetkezési helyen, a Kádár-dombon síremlék található. 1787-től az akkor még önálló Pusztakovácsi részen élt Bessenyei György, Mária Terézia testőre, aki haláláig itt írta a természetről szóló filozofikus műveit és drámáit. A másik ismert irodalmi személyiség Nadányi Zoltán a költő, aki 1924-1927-ig élt a faluban és írt közel 40, a tájjal az itt lakókkal kapcsolatos verset. A település első pecsétnyomója 1738-ból származik.
NADÁNYI-MISKOLCZY-KÚRIA:
A falu közepén található, Awassi Zrt. kezelésében álló műemlék 1800 körül épült késő barokk stílusban. Később több eklektikus átalakításon esett át. A szegényes, kisnemesi lakóház nagyvonalú, kosáríves tornáca mögött egymene¬tes elrendezésű szobák húzódnak. Fűrészelt fadíszítésű, klasszicizáló portikusza egyszerre idézi a kastélyok és a parasztgazdák építészeti ízlését, így különleges módon érzékelteti a falusi kis nemesek sajátos társadalmi helyzetét.
A Bihar neves irodalmárának, Nadányi Zoltánnak az emlékét őrzi a kúria falán elhelyezett emléktábla, illetve a Nadányi-parkban lévő dombormű. A költő-műfordító az 1920-as években volt a falu lakója.
A tulajdonos cég 1999-ben avatta fel a ritkaságszámba menő Kos temetőt, ahol az ősi jelképekkel illusztrált kopjafák Lakatos József sárvári művész kétkezi munkáját dicsérik. A cég tárgyalóterme egyben juhászati kiállítás is, melynek hangulatát fokozza a helyi fafaragó művész által készített faragott bútorok szépsége is. Az épületben irodák kaptak helyet, melyek berendezése igyekszik harmonizálni az előkelő épülettel. Az épület munkaidőben, előzetes bejelentkezés után látogatható. Parkjába szabadon be lehet jutni, ha mégis zárt kapukat találnál a Berettyó töltése felöl szabadon be lehet sétálni.
NEVEZETESSÉGEK:
•
Bessenyei-emlékház- a "bihari remete", Bessenyei György (1747-1811) egykori lakóhelye. 1787-től haláláig élt itt a híres író-filozófus, A költő hamvait 1940-ben elszállították innen, s Nyíregyházán helyezték örök nyugalomba. A gránit síremléket Gyulai Pál avatta fel 1885-ben. Tárlatvezetéshez előzetes bejelentkezés szükséges
• Műemlék az 1976-ban épült
református templom.
• A közelmúltban adták át a régi, paraszti lakáskultúrát bemutató
tájházat.
• A községben található a Kurucz Imre által alkotott
Bessenyei mellszobor és a Györfi Lajos által készített
Nadányi dombormű.
• Az utóbbi évek nagy sikerű idegenforgalmi rendezvénye a nyári
Bihari Morzsóka Fesztivál és a téli
Disznótoros Morzsóka Fesztivál a Kis-Bihar Idegenforgalmi és Turisztikai Egyesület rendezésében.
Kívánunk mindenkinek nagyon kellemes kikapcsolódást, jó
láda vadászatot!
LUILUI és
JUDITH
Ládatörténet
2015.05.25. A LÁDÁT MEGSZEMLÉLTEM! monic1006-nak köszönöm az aprólékos beszámolót. A gondnoknak és közreműködőknek is hálával tartozok.