A 20X20 cm-es ládát árvízi védekezés ideje alatt, nem lehet keresni! A gátra járművel felhajtani, csak engedéllyel lehet. A 46-os főútról itt kell lekanyarodni: N 46° 59,978 E 20° 39,702 A ládába TravelBug helyezhető.
A Hortobágy-Berettyó főcsatorna a belvizek levezetésére, és öntözés céljára épült.
Torkolatnál - mely előtt kettészakad és az úgynevezett "osztószigetet" fogja közre - a Hármas-Körös árhullámainak a csatornából való kizárása céljából 1898-1899-ben háromnyílású táblás zsilipet építettek.
A főcsatorna hajózhatóvá tétele érdekében 1940-41-ben új oldalcsatornát ástak és annak 0,4 csatorna-kilométerében megépítették az árvízkaput. A tervezés és a kivitelezés a békésszentandrási vízlépcsővel együtt történt.
Az árvízkapu nyitott állapotában szabad áthajózást biztosít a Hármas-Körös és a főcsatorna közt. Ha a Hármas-Körös vízállása a főcsatorna megengedett vízszintje fölé emelkedik, a kapu bezárásával az árvíz a csatornából kirekeszthető. Ennek köszönhetően a Hortobágy-Berettyón csak ritkán alakulhat ki árvízveszélyes helyzet.
Az árvízkapu szélessége 12 m, küszöbmélysége is olyan, hogy 1200 tonnás uszályok is áthaladhatnak rajta, bár ez igen régen fordult már elő... Körös felőli oldalán valódi kétszárnyas kapu található, melyet hidraulika üzemeltet. A Hortobágy-Berettyó felőli oldalon egy vájat által megvezetve helyeznek el fa cölöpöket fektetve egymás tetejére, ez az építmény zárja el a víz útját.
Kerékpáros találat, 70 km.
Mezőtúrról indultam a Hortobágy-Berettyó-főcsatorna gátján. Eleinte jól haladtam a száraz töltésen, de egy idő után, nedves, ragadós szakaszok jöttek, amíg nagyon megfogták a bringát. Szerencsére a gát nem volt felázva, így nem ragadt az egyag a kerekere.
A láda könnyen meglett, minden előzetes hiresztelés ellenére a helyén van.
Tovább indultam Szarvas felé, de a töltés állapota miatt korább terveimmel ellentétben átvágtam a Szarvas - Mezőtúri országútra.
AK Mindszent-Gádoros-Mezőtúr
A jósolt egész napos eső szerencsére elmaradt, így kellemes napsütésben tekertünk egész nap. Épp a folyóparton uzsonnáztunk, amikor megdörrent az ég, előre jelezvén, hogy azért lesz némi csapadék.
Összeszedtük magunkat, majd gyors találat után siettünk Mezőtúrra, ahol be is fejeztük az Alföldi Kék kalandot.
Érkezésünk után kb 15 perccel szakadt le az ég, diónyi jéggel kísérve a sűrű esőt.
Köszi
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (298 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.