Elhelyezés időpontja: 2007.10.06 13:25
Megjelenés időpontja: 2007.10.06 18:01
Utolsó lényeges változás: 2021.07.14 16:06
Utolsó változás: 2021.08.08 11:10
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Wazowski és cs.
Ládagazda: Bandee14 Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Megtalálások száma: 233 + 3 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Bevezető:
Egy gyógyszeres dobozt keress, mágnessel rögzítve, írószert vigyél magaddal!!! Csak óvatosan mert forgalmas a hely. Alternatív jelszó a rejtek helyén piros filccel felírva. A ládába TravelBug nem helyezhető.
...Mohos képű a Macskadomb,
szél fúj a szakállas dombról,
e szépítetlen szőrkorong
macskásan fúj s dorombol.... (Horváth Imre: Várad)
A dombos tájakon, amelyek Nagyvárad északnyugati oldalát őrzik, emelkedik a múltjára büszke Macskadomb. A városlakók a XX. század '60-70-es éveiben Gomba dombnak nevezték el, köszönhetően a volt Fogyasztási Szövetkezet által felépített kör formájú, csúcsos tetejű, gombára emlékeztető étteremnek. Nem véletlenül választották ezt a helyet, hiszen a domb tetejéről a legszebb a város látképe.
A Sebes-Körös jobb oldalán fekvő, magas sarkantyú történelme, a II. István magyar király (1116-1131) által behívott Premontrei Rendhez tartozó római katolikus szerzetesek letelepedésével kezdődött. A rendet Szent Norbert, geneti gróf, későbbi szerzetes, majdani magdeburgi érsek, német birodalmi kancellár alapította É-Franciországban, Premontrében, 1121-ben. Még a rendalapító idejében szerzetes kanonokok érkeznek Magyarország területére, és Szent László városa, Nagyvárad mellett alapítják és alakítják ki az első monostorukat Várad-Hegyfokon, a mai Macskadomb tetején. A név ma már elévült, de Várad-Hegyalja még létezik. A premontreiek 1130-ban telepednek meg itt. Ez az első monostor, ahonnan a többi magyar kolostort alapítják a középkorban, körülbelül 45-46-ot.
Az idők folyamán a tatár és török elpusztítja a monostort, később Varkocs Tamás és a protestantizmus adja meg neki a kegyelemdöfést. 1802-ben valahogy visszajönnek a premontreiek, Várad-Olasziban az 1700-as években a mai Park- szálló épülete volt a rendé. Ezt vagy elcserélték, vagy eladták, hogy Szentmárton pusztáján Mária Terézia parancsára fölépítsék a mai kolostorukat. Mivel Várad-Hegyfokon elpusztul a prépostsági épület, a monostor, Szentmártonba tevődik át a központ. Az itteni rendtársak ekkor nem magyarok, mivel II. Lajost a cseh-morva premontrei apátságok pénzelik a török ellen, s a király hálából és tisztelete jeléül az elhalt magyar prépostságokat ezeknek a cseh-morva apátságoknak adja. Várad-Hegyfokot először Pernegnek, majd Lukának adományozza. A lukaiak nagyon kis számú rendtársat tartanak, de az igények növekednek: amikor már tanításra is gondolnak, akkor többen telepednek meg Váradon és Szentmártonban is. A lukai apát helyettesét, a kormányzót küldi a prépostság vezetésére. Ilyen kormányzó volt Helcher Félix, aki Szentmárton pusztáját járva a nádasban felfedezi a hévjó vizet, a Felix-fürdő körülbelül 1720-1740 között róla kapja a nevét. A kommunizmus alatt, ahogyan a Püspökfürdő nevét Május 1-re, úgy a Félix-fürdőét is meg akarták változtatni; azért nem tették, mert akkor nem jöttek volna a külföldi turisták.
Jó kilátó pont. Pihenő gyanánt álltunk meg útban Kolozsvár felé. Sajnos ládát és alternatív jelszót se találtunk. Kérem elfogadni fotó alapján! Köszönöm [Geoládák v3.12.10]
Erdélyi kirándulás első találata pótjelszóval. Lehet hogy pirossal is fel van írva valahová de ahol mi találtuk meg ott feketével volt. Illetve találtunk egy piros maszatot is de abból már nem lehet kiolvasni a jelszót.
Alternatívval, köszi a rejtést. Részletek később. Júliusban ismét, de a helyzet változatlan. Felhőszakadással megspékelve, a kilátás és a fotók elmaradtak.
A Határtalanul program keretében érkeztem a városba. Mivel diákokkal voltam, így csak este tudtam felkeresni. Elég érdekes volt a szétrántott éjszakai domboldalon keresni a felfelé vezető utat. Majd a felső részen dorbézoló fiatalokat elkerülni, de végül rejtői segítséggel meglett a jelszó.
A gyalogos felüljáró átlátszó része izgalmas volt, még nem láttam ilyet.
Köszönöm a rejtést!
Nagyváradi kirándulás 4/4.
Ezt nem találtam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
A kiépített sétányon terveztem menni, de sajnos csak félig volt elkészülve, így kicsit megnehezítette a feljutást, pláne hogy hiába akartam mászni, viszonylag magas fal állta utam. Bármelyik irányból próbálkoztam, nem volt út. Egy szerencsém volt, egy darab kő volt nekitámasztva a falnak, így sikerült tovább mászni, tipikus román megoldás. :D A láda rejteke viszonylag egyértelmű volt, de sajnos nem került elő. Bőven volt szemét is, sok kedvem nem volt benne mászkálni, szóval feladtam. Felhívtam a rejtőt, aki ezzel a jelszóval is kisegített, köszönöm. :) Sajnos ezt nem tudtam hova írni, mert már nem voltam a helyszínen. [Geoládák v2.2.5] 1102.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Sajnos, a csapadékos idő miatt mecsúszott a föld. A sétaút le volt zárva. ? [g:hu 1.6.0]
Nagyváradi nosztalgiavonatos kirándulás alkalmával szerettem volna feljutni a macska dombra a gyalogos úton. A szemből jövő kiránduló / helybéli lakos (nem kívánt rész törlendő) mondta, hogy az elmúlt napok csapadékos időjárása miatt föld csuszamlás volt, így az egész utat biztonsági okokból lezárták.
Kár, pedig biztosan érdekes lett volna...
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (242 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.