Villanyoszlop tövében PET előforma.
Ez egy
örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek,
keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a
LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az
Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Első találkozásom (2004 szeptemberében) a Gibárti vízerőművel maradandó élményt adott. Hernád vízitúrán voltunk, s fantasztikus látványt nyújtott a duzzasztó árapasztó-surrantóján lezúduló víztömeg. De maga a műemlék erőmű is megér egy látogatást! Ha akkor mégy, amikor a folyó vízhozama 30-50 köbméter/s, döbbenetes látványban lesz részed. Ha be sem mégy az erőműbe, meg még víz is alig van a Hernádban, bizony elmarad az élmény. Az elmúlt évek nagy árvizei a medret feltöltötték, a surrantó alsó betonblokkjai már vízben állnak, csökkent a látványossága!
Viszont, hogy az élmény meglegyen, két támpontot adnék:
1. A vízhozamról
itt tájékozódhatsz, a Hidasnémeti adatokat nézd (igaz ez jóval feljebb van, de ettől pontosabb támpont nincs)! Március-áprilisban, amikor a szlovákiai vízgyűjtő területen olvad a hó, vagy nagyobb esők után 2-3 nappal garantált a nagyobb vízhozam. Nagyon gyorsan csökkenhet is a vízhozam, az aznapi adatokat reggel 8-9 között teszik fel.
2.
Az erőmű előzetes bejelentkezéssel látogatható. Telefonon vagy e-mail-ben Kozák Csabát kell keresni (csaba.kozak@sinergy.hu, vagy 46/474 133, vagy 20/940 3274) és meg kell adni a látogatók számát, s a látogatás várható időpontját is. Erre azért van szükség, mert általában 1 fő felügyeli az erőművet, s előre be kell terveznie a munkarendjébe a látogatást.
Gibárt megközelítése:
1. A 3-as főútról Encsnél (közigazgatásilag Gibárt ide tartozik) kell letérni.
2. Az Abaújszántó-Gönc útról Abaújkérnél térhetsz le Encs felé.
Ha az erőművet akarod megtekinteni, akkor Encs felől jövet közvetlenül a Hernád hídja előtt kell letérned balra. Értelemszerűen Abaújkér felől pedig a híd után jobbra térj le :-)). Kb. 140 m-re van az erőmű kapuja. Kéktúra pecsételőhely is, csengetni kell, s hozzák a pecsétet. Nem esélytelen az sem, ha ilyenkor spontán próbálkozol a látogatással, de nem tuti.
A láda megközelítése:
Gibárt szélénél kapaszkodik fel az országút a Hernád magaspartjára! Az útról a
N 48° 18,982' E 21° 9,956' 150 m [GCGIBA+letérő] ponton kell letérni a temető felé. Ha autóval jössz, javaslom, hogy a temető előtt parkolj.
Az erőműről:
A legrégebbi, eredeti formájában üzemelő vízerőmű Magyarországon! Igaz ugyan, hogy a Rábán Ikervárnál már 1886-ban építettek erőművet, de azt jelentősen átépítették. A mai erőmű helyén már a XVIII. században malom üzemelt. Az üzemvíz-csatornás elrendezésű, 1901-ben tervezett, 1902-ben épített és 1903-ban (több helyen is - tévesen - 1908-at adják meg) üzembe helyezett gibárti vízerőművet báró Harkányi János földbirtokos építtette a Szerencs, Taktaharkány és Hernádnémeti községek térségében lévő jajhalmi uradalmának, ill. néhány településnek villamos-energia ellátására. Ennek érdekében az 1903. április hó 15-én tartott közgyűlésen megalakította a Gibárti Elektromos Művek Rt.-t. Napjainkban a Hernád vízerőkészletét három közepes teljesítményű - a kesznyéteni, a felsődobszai és a gibárti - vízerőmű, valamint a folyóból kiágazó Bársonyos csatornára telepített öt db törpe vízerőmű hasznosítja, amelyekből jelenleg három üzemel.
A gibárti erőmű turbinái másodpercenként 18 köbméter vizet hasznosíthatnak. A hozzá tartozó esés 4,4 m. Az esést két vízszintes tengelyű, három járókerékkel ellátott Francis turbina hasznosítja. A turbinákat Ganz és Társa Vasöntő és Gépgyár-ban készítették és több, mint 100 éve termelnek áramot.
Jó keresést és sok vizet kívánok!
Ládatörténet
2023. február 15. A ládát a gazdája (Ironman) felajánlotta adoptálásra. [Admin(Fazék)]