Megye/ország: Komárom-Esztergom
Elhelyezés időpontja: 2007.11.01 11:56
Megjelenés időpontja: 2007.11.01 16:19
Utolsó változás: 2008.04.13 16:39
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Vera és Gergő
Ládagazda: Éva Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 4500 m
Megtalálások száma: 637 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Wap: A ládát a Vértes-hegység Körtvélyes-csúcsán, a mérőtoronytól 22 m-re északkeletre találjátok. A kincset egy soktörzsű fa rejti. Mérete: 16x21x5 cm.
A láda egy vértesi kirándulásra csalogatja a kedves túrázót. A Vértes egy nyugodt csendes kis hegység rendkívül gazdag növény- és állatvilággal. A Vértesben kirándulva számtalan ember alkotta látnivalót is fellelhettek, például azt a kápolnát, amelyet Szárliget felől érkezve nézhettek meg a (K kereszt) jelzés mentén haladva: N 47° 30,515' E 18° 26,979' 400 m [GCMERO+kápolna] Fényképező és távcső tehát mindenféleképpen ajánlott, már csak azért is, mert a csendesebbek állatokat is láthatnak, nekem egyszer egy rókát sikerült lencsevégre kapnom.
Megközelítés, ládarejtek:
Szár felől a (P), majd a (P3szög) jelzésen haladjatok. A szári vasútállomástól kb. 8 kilométeres séta. Szárliget felől a (K), a (K kereszt), a (P), majd végül a (P 3szög). Ez kb. 9 kilométeres sétát jelent. Az egyszerűség kedvéért nézzétek meg a térképet! Ha Szárliget felől jöttök, átsétálhattok a Mária szakadékon, ahol GCmari vár rátok.
A ládát a mérőtoronytól 22 m-re északkeletre találjátok. A kincset egy soktörzsű fa rejti.
A Körtvélyesen:
A Körtvélyes a Vértes 2. legmagasabb pontja, 481 méter magas, erdős, lankás jellegű. A hegytetőn lévő mérőtorony N 47° 29,316' E 18° 27,141' 481 m [GCMERO+torony] több, mint 500 méter magasságból nyújt csodás panorámát. Kisebb jóindulattal tehát mégis csak ezt a helyet nevezhetjük a Vértes legmagasabb pontjának, hála a mérőtoronynak.
Pár szó a mérőtornyokról:
A mérőtorony egy vízszintes értelmű geodéziai pontjelölés. Legtöbbjüket az 1970-es években építették. Magasságuk 6-30 méter között változik. A geodéziai észlelést a mérőtorony tetején lévő betonpilléren lehet elvégezni. A mérőtornyokat azonban a legtöbben manapság már csak kilátóként használják. Általában hegycsúcsokra épültek, Magyarország egyik legmagasabban fekvő mérőtornya a Csóványoson (939 méter) található, melyet GCbruc ural.
Kívánok mindenkinek jó kirándulást és eredményes keresgélést a Vértesben!
Üdv: Gergő
Ládatörténet:
2007.11.01. 11:56 - Telepítés
2007.11.21. 12:18 - Karbantartás. Ládacsere történt, jelezték, hogy az egyik zárófülecske kezd letörni, így egy komolyabb minőségű ládát helyeztem ki.
2008.04.07. A ládát adoptáltam geohunter-től, aki nagyon lelkiismeretes gazdája volt, igyekszem én is az lenni. Éva
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönet a rejtésért. Szép vértesi túránk során jutottunk el a mérőtoronyhoz (fel nem mentünk), senki nem zavarta a keresést és a visszarejtést. Tettünk bele egy plusz ajándékot. Eszter, Gábor és Csaba, GPS-nélküli ládavadászok
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Vérteskozma mellett parkoltunk, onnan túráztunk a Nagy-Széna hegyre, részben jelöletlen úton, a végén pedig becsatlakoztunk a piros háromszög jelzésre. Onnan mentünk tovább a mérőtoronyhoz. Bár kicsit fújt a szél, de ideális túraidő volt. Az egész út nagyon látványos volt, a Vértes gyönyörű.
A tornyot csak kívülről néztük meg, nem volt túl bíztató a fém létra és a fémlemez, ki tudja, mikor szakad le, és azért elég magas a torony... Meg az életveszélyes felirat se nagyon sarkallt a mászásra. A Nagy-Széna hegyen már úgyis kigyönyörködtük magunkat a panorámában.
Innen visszagyalogoltunk Vérteskozmára, a végén már sötétben mentünk, összesen 24 km lett. A túra közben rengeteg szarvassal és őzzel találkoztunk, naplemente után pedig szarvasbőgést is volt szerencsénk hallani.