Elhelyezés időpontja: 2007.11.03 15:30
Megjelenés időpontja: 2007.11.03 16:50
Utolsó lényeges változás: 2016.05.08 18:26
Utolsó változás: 2020.04.05 16:48
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss László, Rigó Árpád
Ládagazda: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 450 m
Megtalálások száma: 338 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A 13X8X3 cm-es láda, a Rákóczi Ferenc és a Dózsa György utca keresztezésétől indulva (itt lehet hagyni a kocsit N 46° 19,733 E 20° 41,923) kereshető a legegyszerűbben. Motorral, kerékpárral, terepjáróval, egészen a ládáig lehet menni. Ügyeljetek a visszarejtéskor, hogy az álcázó kő ne törje össze a ládát és ne sértse meg a zacskót. A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Hazánkban nagyon sok nemzeti, történelmi értékű épület halad az enyészet útja felé.
Ennek a ládarejteknek a kialakításával, erre is szeretném a figyelmet felhívni!
1897-ben még biztos nem volt birtokos a Nicsovics família Csanádalbertiben, 1911-ben viszont Nicsovics (I) György már 135 katasztrális holdas földterülettel rendelkezett a településen, míg testvére, Nicsovics Jenő a közeli Ambrózfalván volt birtokos.
A szerb eredetű Nicsovics család a török hódoltság elől menekült Magyarországra, a família a XIX. században Topolyán és Nemesmilticsen élt, ahol főként kereskedelemmel foglalkozott. (A családi hagyomány szerint nemesi címmel is rendelkeztek a Nicsovocsok, erre utaló adat azonban nem maradt fenn.)
Nicsovics (I) György halála után Nicsovics (II) György örökölte az itteni birtokot, az ő fia, Nocsovics (III) György irányításával építették fel 1923-ban a kastélyt, amely kései historizáló stílusjegyeket kapott. (A kúria portikuszának lépcsője alatt az építkezés közben - a családi hagyomány szerint - egy üveget helyeztek el, ennek belsejében vastag papírlapok találhatók, amelyeken az építkezéssel kapcsolatos adatokat jegyezték fel. Ebből minden bizonnyal fény derülne a rezidenciát tervező építész kilétére is.)
Nicsovics (III) György 1930 táján a Csanád-Arad-Torontál Vármegyei Gazdasági Egyesület ügyvezető elnöki posztját is betöltötte.
1945-ben a kisajátításkor Nicsovics (III) Györgytől a földet elvették, a kastélyt pedig az államosítást követően a helyi tsz használta raktárként.
A rendszerváltást követően a kastély - mint annyi más társa - gazdátlanul állva elindult az enyészet felé. A kastély parkjának növényzete is teljesen elvadult, az épületet is benőtte.
A kastély szabadon álló földszintes, megközelítőleg L- alaprajzú épület, sarkait armírozás díszíti. Főhomlokzata 2+(1+A+1)+2 osztású, középen 4 toszkán oszlopon nyugvó középrész lép ki a fal síkja elé, amelyhez lépcső visz fel. A főhomlokzat nyílásai félköríves záródásúak, kereteltek.
A baloldali oldalhomlokzat 4+1 osztású, jobb szélén oldalrizalit lép ki a fal síkjából, amelyen kör alakú világítóablak látható.
A jobb oldali oldalhomlokzaton 3 ablak nyílik. A hátsó homlokzat bal szélén háromszög oromzattal lezárt oldalrizalit lép ki a fal síkjából, a jobb széléhez kapcsolódó szárny végét szintén háromszög-oromzat zárja le. A szárny belső oldalán keskeny pilléreken nyugvó tornác fut végig.
A kúria tetejének egykori díszes bádogablakai ma is megvannak (rozsdásodva).
Ha valaki megállít benneteket keresés közben, hivatkozzatok Csjernik István úrra - a kft ügyvezetőjére - hogy ő tud róla, hogy a geocaching egyesülettől időnként felkeresi egy egy érdeklődő a kastélyt.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. Bővebben majd otthonról... [g:hu+ 2.10.16]
A kastélyból nem sok mindent láttam, mivel többen is voltak ott, de a ládát könnyedén megtaláltam, rendben a helyén pihen...
Köszi a rejtést! :)
Megtaláltuk a ládát és találtunk egy csomó méhecskét akik a falba költöztek, nagyon brutál látvány volt. És találtunk egy amerikában gyártott Dodge autót is, hiányoztak a kerekei, benőtte a fű és beköltöztek a darazsak, de elég király állapotban volt/van még. Az épületekbe csak nagyjából mentünk be. A tó amit a térképem jelzett már nincs meg, úgy láttam "benőtte" a napraforgó. Ja és két villanypózna jól ki van dőlve, csak óvatosan mászkáljatok arra. Köszönjük a rejtést, ez volt az első nem békés megyei ládánk. Jó kis hely volt első Csongrád-Csanád megyei tálatnak. bt75hu és Noreen [Geoládák v4.0.1]