Elhelyezés időpontja: 2007.11.03 15:30
Megjelenés időpontja: 2007.11.03 19:40
Utolsó lényeges változás: 2016.03.23 09:07
Utolsó változás: 2021.04.24 06:41
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: SylverRat + Bogee, #Mazsi
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.5 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 163 + 1 sikertelen + 15 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
WAP:
A ládát (kb. 10x10x6 cm) egy többágú fa tövében kialakított üregben rejtve találod az adott koo-n, a fa nem az ösvény talajszintjén nőtt ki. A Tanösvényen körbesétálva (kb. 3 km-es séta) az utolsó pont után a láda közelében mész el.
Autóval csak a parkolóig N 46° 6,870' E 17° 56,261' 168 m [GCoko+parkoló]
menjetek!
Lehetőleg nappal keressétek, a helyiek nyugalma érdekében!
Köszönjük!
Eső/hó után csak bátraknak ajánlott - lehetőleg magas építésű autóval - a falu megközelítése.
Akinek az ökofalu felkeltette az érdeklődését, vagy csak kíváncsi, hogyan is élnek, dolgoznak itt az emberek, javasoljuk, hogy látogasson el a Tündérmajor-ba N 46° 7,085' E 17° 56,499' 185 m [GCoko+Tündérmajor]
(kizárólag előre egyeztetett időpontban tudnak bárkit fogadni!), ahol Szalóki Zsuzsa és Kulcsár András szívesen bemutatják a gazdaságot, kisüzemüket, bioházukat. Emellett lehetőség van kecsketej, -sajt, -túró, -joghurt... kóstolására ill. vásárlására is! (További infók ill. időpontegyeztetés a honlapukon található elérhetőségeken.) Érdemes! :o)
Gyűrűfű régen
Régészeti leletek bizonyítják, hogy Gyűrűfű területe már az őskorban lakott volt. Az Árpád-korban ismét benépesült. Pontos adatok arról nincsenek, mióta nevezték Gyűrűfűnek.
1962-ben 40 ház állt itt, a lakók száma 193 fő volt. Ezt követően mindössze 8 év alatt a falu teljesen elnéptelenedett!
Gyűrűfű a hetvenes években készült nagy hatású dokumentumfilm miatt (Varga J. - Magyar J. 1971) a kollektív magyar intellektuális emlékezetben úgy élt, mint a kihalt aprófalu szimbóluma.
Sorsáról még huszonöt évvel később is ebben a hangnemben írtak az újságok: "1970. november 28.: a 600 éves településről, a baranyai Gyűrűfűről az utolsó család is elköltözött. Gyűrűfű neve gyászjelképe lett a magyar aprófalvaknak: jövőjük a halál. Tudatos sorvasztó településpolitika és földrajzi-közgazdasági helyzet tett pontot a falutörténet végére." (Leskó L. 1995).
Gyűrűfű ma
Gyűrűfűn az ökofalu létrehozását a Gyűrűfű Alapítvány 1991-ben kezdte meg. A cél egy ökológiai szemléletű kistepülés (ökofalu) létrehozása volt a 20 éve kihalt település helyén.
Gyűrűfű kicsiny, de önálló vízgyűjtő, ahol külső környezeti befolyástól aránylag mentesen, ellenőrzötten, hazai viszonyok között is alkalmazhatóak az ökológiai szempontok. Az alapítvány tulajdonában lévő területen csak biogazdálkodás folytatható.
A Gyűrűfűi Természetvédelmi Terület 1996-ban lett kísérleti jelleggel helyi jelentőségű természetvédelmi terület, elsősorban nem a területen található élőhelyek és élőlények megóvása érdekében, hanem azért, hogy teret adjon az ökológiai alapokon áll fenntartható településfejlesztési vállalkozásnak, ami Magyarországon az első ilyen jellegű kísérlet volt.
Aki kirándulást tervez az ökofaluba, a következőket vegye figyelembe: * Egyelőre Dinnyeberki felől egy rossz állapotban lévő kőszórásos úton lehet közlekedni Gyűrűfűre, melyen sok a kátyú. Ibafa vagy Almáskeresztúr felől csak földút vezet ide, amely terepjáróval is csak ritkán járható.
(Két pályázat eredményeként ezt a kőszórásos utat sikerült kiépíteni. Azonban ezen a dombvidéken, különösen az elmúlt évek gyakran szélsőséges időjárása miatt az út megrongálódott. Dinnyeberkiből egy meredek szakasszal indul az út, melyet lankásabb lejtő követ. Végig sok a kátyú, érdemes lassan közlekedni. Három fahídon N 46° 6,380' E 17° 56,180' 165 m [GCoko+1hid] N 46° 6,508' E 17° 56,121' 164 m [GCoko+2hid] N 46° 6,816' E 17° 56,165' 170 m [GCoko+3hid]
kell átkelni, amelyeken a tehergépjármű forgalom már nyomot hagyott, de átkelésre alkalmasak. Az út egy nyomsávos, figyelni kell a szembe jövő forgalomra!) * Arra kérünk mindenkit, hogy a falu határában lévő parkolóban hagyja az autót és gyalogosan sétáljon végig a településen. A sétára két irányba tudtok elindulni, de mindegy melyiket választjátok, az út körbeér. (Közben akár egy 3 km-es Tanösvényt is be lehet járni...) * Sokan szeretnének a portákra is bekukkantani, kíváncsiak a házakra, arra, hogyan élnek az ökofaluban. Őszintén meg kell mondani: a váratlanul beállító kíváncsi idegeneknek itt sem mindig örülnek. Ha feltétlen szeretnétek a házakhoz, a gazdaságokba látogatni, előre egyeztessetek időpontot azzal, vagy azokkal, akikre kíváncsiak vagytok! * Gyűrűfűn csak lakóházak vannak, nincs étterem, bolt, orvos, buszmegálló. Van viszont egy vendégház, lehet lovagolni, vásároni tehénsajtot, kecskesajtot, tojást, gyümölcsöt, zöldséget - bio minőségben.
Az ökofalu koncepciója
Az ökofalu lényege a környezeti elemek közé a lehető leginkább zökkenőmentesen beilleszthető emberi települési modell létrehozása.
Bár maga az "ökofalu", vagyis angol terminológiában az "eco-village" kifejezés eredete a múlt homályába vész, a kilencvenes évek elején már általánosan elfogadott modellként szerepelt a környezetvédelemmel és fenntartható fejlődéssel foglalkozó szervezetek és szakmai körök szótárában.
Az ökofalu olyan "emberi léptékű, minden jellemzővel rendelkező települést jelent, amelyben az emberi tevékenységek károsodás nélkül építhetők be a természeti világba, méghozzá olyan módon, hogy az elősegíti az egészséges emberi kiteljesedést és sikeresen folytatható a végtelenségig". Az emberi lépték a személyes ismeretséget jelöli, és ezért a lakók száma egy ilyen településen néhány száz, legfeljebb egy-két ezer. (Context Institute, 1991)
Az eredeti rejtés
Kis csapattal indultunk a láda rejtésére, velünk tartott Bütyök+Zulu és MaciMac is, valamint sikerült rávennünk Fairy-t, nootropil-t és xenopus-t is egy kis kiruccanásra.
A rejtés befejeztével (még a helyszínen) finom püspökkenyeret ettünk, majd az autókhoz visszatérve szalonna, kenyér, sütemény és borocska volt a rejtők jutalma. (A sofőröknek és absztinenseknek icetea jutott...)
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
Tegnap macskáztunk, ma kutyáztunk.
Mikor megérkeztünk a kihalt faluba most egy kutya jött felénk farkát csóválva. Megbuksiztuk, majd egy másik is oda jött. Szépen jöttek utánunk, majd egy kerítésen belüli kutyának is kedve támadt a szabad életre és kiszökött, de őt visszaparancsolta a gazdája. Ő volt az egyetlen ember akit láttunk (messziről). Az erdőbe beérve a fekete foltos olyan boldog rohangálásba kezdett, hogy öröm volt nézni. A másik, szerintünk már idősebb, nyugodt léptekkel követett és nagyon türelmes volt. Néhány infó táblát láttunk útközben, ami megerősítette, hogy tanösvényen járunk, és egy forrásnak látszó romot. A dobozra a fekete foltos kutya nagyon kíváncsi volt, muszáj volt beavatni a játékba...
A GCIKUT parkolásától tovább döcögtünk a falu széléig. Eléggé szét szórt falu, a rejtés pedig a bozótosban van, semmi köze a környezetének a faluhoz. A tanösvény kezd elvadulni, elnyeli a természet.
Üdv Mr Zerge.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A rejtek melletti fa ölében egy hatalmas fekete béka csücsült. Először azt hittem, egy trükkös geoláda, de ahogy felé nyúltam megmozdult. :)
2020 és 2021 zempléni geotúrái után idén a Zselicre esett társaságunk - Anita, Bea, Judith, Molka, kectam, kópé1993 és pliptai - választása. Ennek megfelelően almamelléki szállásunkról csillagtúráztunk az ott töltött 2 napon, de odafelé és hazafelé is keresgéltük a ládákat. 32/20. találat.
Kettő ládával ezelőtt - GCKAAN - már volt részünk autót próbáló megközelítésben, de nem gondoltuk, hogy a mai nap tartogat még egy olyan rossz minőségű utat. De ezt is megoldottuk nagyobb gond nélkül.
A faluban az elszórt házak között vannak kevésbé jó és igen szép állapotúak is, de embert szinte nem is láttunk a portákon. A tanösvénynek már csak a nyomai fedezhetők fel néhány információs tábla formájában, de a láda jó állapotban van a rejtekében.
4 napos zselici csavargás Anita, Bea, Judith, Molka, kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában. Idei bázisunk Almamelléken volt, ahonnan csillagtúráztunk. A szokásos frenetikus hangulat mellé szokatlan meleg társult, de ez nem vette el kedvünket a környék felfedezésétől.
Igazi ökofalu, még út is alig van. A völgybe szétszórva vannak a házak, turizmusra kihegyezve. Nincs térerő, ez már magában is nagyon vonzó. Az ajánlott parkolóból sétáltunk a ládáig, ami rendben pihen rejtekében.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.12.5] a tanosveny maradvanyai nehol meg fellelhetok, jo hogy telen jottunk. a falu szep, rendezett. Dinnyeberkibol setalva kozelitettuk meg.
mmxvii) Érdekes a falu koncepciója. Festői szépségű kis völgyben fekszik. Ide is érdemes volt eljönni. A vendégháztól Ibafáig eljött velünk egy kutyus is. Szerencsére a szembe jövő ide valósi hölgy autóval visszahozta.
A két falu között, a nagy fűben elhagytam a gps-emet. Hálás köszönötem a barátaimnak, akik visszajöttek másnap velem, és segítettek megkeresni!!
A láda egyébként jó állapotban a helyén van. Köszi a rejtést.