Röviden
A ládát a toronytól 87 méterre nyugatra találod, másfél méter magasan, fenyőfára rögzített rejtekben. Kesser ösvény nem vezet oda, de bízz a GPS-be, meg fogod lelni, nem kicsi. (17x24x12 cm)
FIGYELEM!
A Fenyves ura nem kilátó, nem fogad látogatót, felmenni (felmászni) szigorúan tilos és életveszélyes!
Bevezető
Rövid nem megerőltető sétára csalogat Bugyi nagyközség határába a Tarhegyi Geodéziai Mérőtoronyhoz ez a hagyományos láda. Az oda vető úton friss gyantaillat, madárdal garantált, jó eséllyel kisvadak felbukkanására is számíthatunk. A torony szó szerint uralja a környéket, egy telepíttet fiatal fenyőerdőre vigyáz.
Megközelítés
Autóval érkezők Bugyit Alsónémedivel és az 5-ös főúttal összekötő 52103 számú alsórendű úton érik el a
N 47° 14,489' E 19° 9,849' 93 m [GCBFE+földút] pontot. Itt az aszfaltot elhagyva, gyalogosan vagy száraz időben autóval is egészen jól járható földúton részben mély homokon haladunk északnyugat felé 1900 métert a Fenyves urához.
Tömegközlekedéssel (busszal) érkezők a fenti ponthoz legközelebb fekvő Bugyi/Lengyel u. megállóig utazzanak.
menetrend
További lehetőség a térlépeken piros négyszöggel

jelölt turistaút, melyre a fent említett buszmegállótól a Rákóczi Ferenc utcán végighaladva csatlakozhatunk. Kizárólag a térképi vonalvezetésre hagyatkozzunk, felfestett jelzések nincsenek. Nagyon szép 2100 méternyi séta, mezőn erdőn át. Észak felől szintén számos megközelítés lehetséges.
A torony és környezete
Eldugott, benőtt, bozótos helyeken, erdők mélyén, hegyeken, magányosan merednek az ég felé ezek a betonhengerek, arra várva, hogy valaki meglátogassa őket, miközben felfedezzük kicsiny országunk rejtett vagy éppen kevésbé rejtett zugait.
Itt állsz előttem Vándor... vagy otthon utad tervezve a térképre meredve éppen ide készülsz?
Nézzük a tényeket...
55-2001 számú alapponton épült vasbeton geodéziai mérőtorony.
Pozíció:
N 47° 14,854' E 19° 8,586' 1123 m [GCBFE+torony]
Földrajzi pont neve: Tarhegy (mérőtorony)
Magassága: 30 m 7 szint
Szerkezet: vasbeton cső
Építés éve: 1978
107 ilyen geodéziai mérőtorony van az ország különböző pontjain. (A Fenyves ura a 95-ös számú) Földmérési célokat szolgáló építmény, ilyeneket Magyarországon az 1970-es években kezdtek el építeni. Akkor még ezek elengedhetetlenül fontosok voltak, mert messziről is irányozhatóak. Manapság már csak néha használják őket a földmérők, akkor is legfeljebb tájékozó iránynak. Többségük le van zárva, felmenni rájuk tilos és életveszélyes. A magyar állam tulajdonában állnak.
A Fenyves urának anyaga zsaluzott vasbeton. Ez egyébként a 30 méterével a legmagasabb típus. Az alacsonyabbakat előre gyártott beton blokkokból építették. A torony bejárati ajtaja rejtélyes módon eltűnt, már régóta vasgyűjtők zsákmánya lett, ahogy a földszinti és néhány szint között a feljutást biztosító vaslétrák is. Az én első látogatásomkor
(2008.10.07) még minden a helyén volt. A madártávlatból lőtt képek egy része akkor készült ott fent. Nem gondoltam, hogy egyszer majd én leszek a gazdája ennek a ládának.
Érdemes időzni egy kicsit, ha szereted a természetet. Minden évszakban nyújt érdekességet, látnivalót, élményt ez a környezet. A telepített fenyvesben, ha megtalálod a "jó" sorközt kellemes sétát tehetsz ÉK-DNY irányba több "sávon" oda-vissza. Télen a falusiak gyakran jönnek ide szánkózni a ládarejtekhez közeli domboldalra. Szerintem nincs is másik lehetőség a közelben.
Még valami... Nem szívesen írom, de elhallgatni sem akarom, sajnos a torony alja és szűk környezete az utóbbi időben nagyon szemetes lett. Ha kerhetem, ezt ne fényképezzétek a logokhoz.
A további 106 mérőtornyot
ezen a térképen láthatod, némelyik közelében bizonyára láda is van/lesz.
Kívánok kellemes sétát és sikert a láda megtalálásához.
A Fenyves urát egészen biztosan megtaláljátok kütyü nélkül is! :-)
Szeretném, ha a logban megemlítenétek, melyik hasonló toronynál vagy annak közelében jártatok más túrák alkalmával. Bizonyára a Csóványost, Gerecsét, Boldog Özséb kilátót sokan említik majd...
Ládatörténet:
2018.10.26.: A ládát *Vica* újra rejtette, a koordináták már az új helyre mutatnak
2018.10.21.: A láda több mint 4 hónapja beteg volt, a ládagazda részéről nem látszik javítási szándék, a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért a Ládadoki javaslatára adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2019.04.01.: Adoptáltam a ládát. (Fixis)
2019.04.18.: Ellenőrzés, rejtés módosítás. Új, álcázott fa dobozt helyeztem ki egy fára. Így megszűnt a talaj menti rejtés, azaz a tűlevélben, hangyabojban kutakodás. (Fixis)
2020.05.31.: A levágott kötelet egy erős dróttal pótoltam. Új füzet került a ládába, mivel az előző eltűnt. A jelszót megváltoztattam, és kiírtam a doboz oldalára, hogy pótjelszó is legyen. (Fixis)
2021.03.13. A ládát a mai naptól, az adoptálandó ládák sorából kiemelve gondozásba vettem. (Cicapapa51)