Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2007.11.10 17:00
Megjelenés időpontja: 2007.11.12 17:40
Utolsó lényeges változás: 2010.11.30 23:33
Utolsó változás: 2015.08.13 10:59
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: GeoBiker
Ládagazda: Game Over Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Megtalálások száma: 334 + 2 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A Pilisi Parkerdő Zrt S-3421/2010. ügyiratszámú levelében a geoláda elhelyezését a meredek hegyoldalban, életveszélyes helyen lévő helyszín miatt kifogásolta, a geoláda elhelyezéséhez nem járult hozzá. A geoláda a területről eltávolításra kerül, megszűnt.WAP:
A természetvédelmi hatóság kérésére megszüntetett láda nem éleszthető újra, ezért átkerült a Game Over felhasználóhoz. Admin
A barlang a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén van, ezért tőle nem messze a megadott ponton - a védett területen kívül -, kövek alatt található a közepes méretű konyhai tárolónak álcázott geoláda.
A barlangba ne menjetek be!
Részletes leírás:
A Visegrádi-hegységben eddig 75 természetes keletkezésű nem karsztos barlangot és 7 barlangnak mondott mesterséges üreget ismertünk meg. A barlangok döntő többsége: 63 db alakult andezit-agglomerátumban, 10 db andezittufában és csak 2 db kompakt andezitben. A barlangok között vannak szingenetikus képződmények, mint a fumarola csatornák alakította Mária-barlang, C sikóvári-csőbarlang, vagy az Ablakos-barlang - és valószínűleg a Csódi-hegyi-barlang is szingenetikus képződésű, bár ezt egyértelműen még nem sikerült meghatározni. A posztgenetikus képződésű barlangok közül elég sokféle van. Tektonikus elmozdulás mentén keletkeztek a Vasas-szakadék barlangjai, az Epres-barlang, a Bubia-barlang stb. Kőtömbök közti álbarlang az Őz-barlang, a Tűfok-barlang, a Domini-barlang. Erózió alakította a Rám-szakadék és a Karolina-árok barlangjait. A Dömörkapui-barlang az egykori bányajárat felharapódzásával alakult konzekvenciabarlang. A mesterséges üregek egy része kultikus céllal készült a Holdvilág-árokban, más részük bányatáró a dömösi Malom-patak völgyében.
Az északra magasló Nyerges-hegy (557 m) délkeleti szirtjében, a Sas-kőben (340 m) található sétánk célpontja, a
Sas-kövi barlang:
A barlang a Sas-kő hosszú, ívelt sziklafalának közepén, a fal aljában található. A bejárati nyílás szélessége 1,5 m, magassága 2,2 m. Tágas folyosóban lejtősen lefelé haladunk 14 m-t, ahol is a folyosóban egy iránytörés van. Az iránytörésben balra visszafordulva a szemben lévő falon - de különösen felettünk, a főtében - egy érdekes, fehér színű "telér" maradványait látjuk. Az iránytörés után a folyosó továbbra is csaknem az eredeti irányba tart, de méretei már kisebbek. Bal oldalon lent egy jobbra elhajló, lépcsősre vájt vakág ágazik ki. Az iránytörés után a tufát - eleinte csak a bal oldalban, majd tovább az egész táróban -felváltja a szálban álló andezit. Az első vakág már teljesen andezitben van, de itt még a jobb oldal tufa. Az eltömődött kis oldalág után 7 m-re elérjük a csaknem 4 m hosszú, kellemetlenül alacsony, köves kuszodát. A kuszoda után omladék köveken felmászva egy jókora terembe érünk, amely valószínűleg felharapódzó omlással jött létre. Talpszintje erősen lejt, majd jobbra lenn egy 1,5 m mély gödörbe mászunk le. A gödör alján kellemetlen szűkületen átbújva egy 40 cm-es letörés után egy kis kőfülkében ér véget a barlang. A barlang felmért összhossza 54 m, legnagyobb mélysége a bejárathoz képest 8 m. Valószínűleg teljesen mesterséges üreg, - bányatáró. A SZFM Adattárában található -1943-ban készült - felmérés szerint "az enyhén lejtő táró kb 50 m hosszú". Érdekes lenne megtudni, hogy kik, mikor és miért készítették ezt a tárót...
Sas-kői-kisbarlang:
A Sas-kői-kisbarlang a Sas-kövi-barlangtól Ny felé, kb 100 m-retalálható, a sziklafal legaljában. Az andezittufában kialakult, erősen befelé lejtő kis üreg hossza 2,3 m, bejáratának szélessége 2,3 m, magassága 1,1 m. A bejárat felett 2 m-re 50X30 cm-es foltban hematit réteg látható a falon. Az üregben borostyánok élnek.
Sas-kői-hasadékbarlang:
A Sas-kői-hasadékbarlang a Sas-kői-kisbarlangtól Ny felé, kb. 60 m-re a sziklafalban található. A barlang a sziklafalban kb. 5 m relatív magasságban, egy párkányról nyílik. A látványos, de nehezen járható szűk hasadék a sziklafallal közel párhuzamosan alakult ki. Az üreg alatt markáns, befelé- lefelé táguló, hosszú, beláthatatlan hasadék figyelhető meg, ám oda bejutni nem lehet, az eleje nagyon szűk.
Megközelítés:
A gyalogosan érkezőknek a HÉV végállomásától a Pismányba induló buszra kell felszállniuk és a végállomásig menniük. Innen gyalog a Cseresznyés út felé. Kocsival a 11-es útról a Pismány táblánál felfelé a Cseresznyés úton. A tetőhöz közeledve jobbra kell letérni, innen murvás út vezet a Tyukosdűlő útig. A kocsit itt is le lehet tenni, de aki fáradékonyabb a kocsival el lehet menni eddig a pontig: N 47° 41,931' E 19° 3,986' 277 m [GCSASK+parkolo], itt az út szélén hagyható a jármű.
Innen már látható a szürkés sziklafal, az elkerítetlen telkek mellett (van ilyen, nem csak telken át vezető) keress ösvényt felfelé a barlangig. Barlang: N 47° 42,044' E 19° 4,043' 332 m [GCSASK+Barlang]
A ládát a barlangtól kb. 40 méterre, sziklák alatt keresd.
-------------------------------
Másik megközelítés (köszönet geobebi-nek): Akik szeretik a kilátást, azok a Kada-csúcs felől közelítsék meg a barlangot. Parkolni a N 47° 41,980' E 19° 4,189' 277 m [GCSASK+parkolo] pontnál lehet.
Felfelé a közelben, további két láda is útba ejthető:
Asztal-kő GCAszk és a Mély-mocsár GCMMOC.
-------------------------------
2007.12.26 - Láda karbantartás
A törött ládát kicseréltük.
-------------------------------
2009.06.28 - Láda karbantartás
Új, hatalmas ládát kapott a rejtek, megtömve kincsekkel!
Köszönet érte az elkövetőknek: Anikó, Eni, Eszti, Marci, Csabi
------------------------------------------------------
2010.09.11 - Láda karbantartás
Többen jelezték, hogy eltört a láda, ma kimentünk, hogy cseréljük, de Nádirigó vitt új ládát. Köszönet érte. A filc, amit vittem nem fogott elég jól az esőben, de pótlom majd a jelszót.
Állapot: megszűnt
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Gondoltam András napot tartok.
Isten éltesse innen is Andrást!
Aránylag lentebb a Cseresznyefa utcában parkoltam a havazás okozta rossz utak miatt. Kellemes séta volt a jelzésen.
Csak a legvégén kellett kicsit letérni és felmenni. (nincs a tuhun)
A láda a helyén volt. Az alja el van törve.
Remélem a láda tovább élhet, semmilyen veszélyt nem láttam. Talán, ha bolond lennék és a függőleges falakra kezdtem volna felmászni, veszélyes lenne. De egyébként sima ügy.
Köszönöm a rejtést és a lehetőséget!
Megtaláltuk, bár a gps először szórakozott. Egy hatalmas kőhöz vitt, amit próbáltam felemelni de nem mozdult meg, hanem letört belőle egy darab:-)akkor gondoltam, hogy máshol lesz. Miután meglett, benéztünk a barlangba. Tele volt szúnyogokkal így én inkább kivágtattam.
Köszönjük a rejtést
Memi találata. Nagyon ügyes rejtés, nem könnyű megtalálni. A barlang tele volt szúnyogokkal. Nem iparkodtunk az első kanyarnál mélyebbre menni :)
A láda fényképét meg sem néztem a keresés előtt, szóval a helyszínen meglepődtünk a méretét illetően.
Megtaláltuk, jól nézett ki a barlang.
Ez a láda nem volt betervezve, de mikor az egyik multi utolsó pontjához mentünk, megláttam a térképen, és mivel "nagyon" közel volt, így nem hagyhattuk ki. Jól tettük!
Megtaláltam Kodest-tel együtt. Sajnos a láda teteje eltörött, és emiatt elázott a teljes tartalma. A jelszót még ki tudtuk hámozni nagy nehezen, de logolni már lehetetlen. Nem biztos hogy jó ötlet ilyen nehéz kövek alá műanyag dobozt tenni (nem tudom hogy a rejtő csinálta így, vagy azok, akik azóta megtalálták), mert könnyen beszakadhat, mint a példa mutatja. A ládában nem csak a logbook lett oda, sok fém résszel rendelkező ajándék a korrózió áldozata lett. A teljes láda cserére szorul. A barlangba az utasításnak megfelelően nem mentünk be, bár nehéz volt ellenállni a kísértésnek.
Már kezdett sötétedni. Gyors iramban felvágtattunk árkon bokron keresztül A láda gyorsan meglett. Szerintem nagyon jó helye van. Majd irány a barlang. Mivel nem vagyok túl bátor, meg tudtam állni, hogy ne menjek be. Viszont lekuporogtam, és világítottam a nagy lyukba. Egyszercsak valami nagyon ijesztegetett, ami fantasztikus jól sikerült neki. Úgy fújt vagy csörgött vagy krákogott. MI LAKIK A BARLANGBAN?
Nagyon köszönjük a lehetőséget!
Ildikó, Mike
2/4-dik spontán keresésből (bringázva Szentendrén "ragadtunk" és kisebb ivászat után ott is aludtunk.) származó megtalálás.
Minket idetereltek :) Mármint az egyik házat-területet védő szabadon engedett kutyák: továbbmentünk volna, annyira nem látszik az odavezető ösvény* (és a GPS tévedett) de az egyik kutya miatt elindultunk felfele majd egy másik eb követett minket - a helyes irány így lett meg .]
Sajnos a (szerintem "túl nagy") láda teteje be van törve és a tartalma teljesen elázott!
A barlang most elég saras belül, de sokat nem kutattam. Bent lószúnyog fajtához sorolható (esélyesen óriás lószúnyog) rovarok pihennek (gondolom csak nappal) és "zizegnek" de ezek, mint a többi lószúnyog is, nem csípnek!
A javasolt parkolóig eldöcögtünk, ebéd után menetrendszerűen az apraja elaludt, így ők a nagymamával a kocsiban maradtak. Rövid séta, könnyű találat, egészen meglepően barlang méretű barlang. A láda igényesen nagy, kár hogy igénytelenül törött és beázott :(.
5,5 napos geo-maraton keretén belül.
Második túrázós ládánk volt mára. A megadott parkolópontnál tettük le a kocsit és igyekeztünk nagyon résen lenni, hogy a leírásnak megfelelően megtaláljuk az elrejtett ösvényt és ne gázoljunk át senki magánterületén. Ennek következtében, majdnem gazdagabbak lettünk egy kutyaharapással ill. felesleges 600 m. bolyongással.
A dülőn mindenkinek hangos és mérges kutyája van, és a tulajokat szemmel láthatólag nem zavarta, hogy a kutyák majd megvesznek...senki nem nézett ki, hogy miért ugatnak ennyire. Aztán a kiabálásunk hatására csak kinéztek, hogy segítsenek nekünk merről közelíthetnénk meg a barlangot.
Így teljes lelki nyugalommal vágtunk át a magántulajdonon, merthogy máshol ők sem tudtak ösvényt.
A láda könnyen meglett, de lehangoló volt, hogy még mindig szét van törve és ázva...Nagyon rendbe kellene hozni, mert logolni reménytelen.
Egy kis segítség azoknak, akik autóval a 11-es úton közelítik meg a barlangot. Az utca ahol befordultunk Barackos névre hallgatott, és csak miután szétágazott attól kezdve hívták Cseresznyésnek (jobbra)! No meg fent sem könnyű rátalálni a tyúkos dűlőre, mert Vándor utca álnéven rejtőzködik eleinte. Mennyi talány, mennyi rejtés !
No, de innen már szinte "sima az út". Maga az elhagyott telek is egy csomó felfedezni valót rejteget. Gyerek szemmel Kánaán. A magas fűben gazban, bocsánat gyógynövény rengeteg bogár és pillangó a barlangban szúnyog ! Mindent egybevéve jó volt, köszönjük a rejtést, mert különben sosem jutunk el ide magunktól!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (340 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.