2019.02.01.-én örökbe fogadtam szülőföldem ládáját! Pici körtúrával megismerkedhetsz Jamina hangulatával.
WAP: 1. pontnál a villanyoszlopnál az első jelszórészlet.
2. pont 18x10x5-ös konyhai doboz. Két tó között, egy tavakat összekötő csatornánál.
A láda nem a nádasban és nem is fa tövében van, nem kell lehajolni!
3.pont Emlékművel szemben lévő villanyoszlopon.
A láda megközelítése.
A kútháztól a következő pontig autóval, az Orosházi útról a
N 46° 39,544' E 21° 4,053' 130 m [GCJAMI+Wagner utca] A Wagner utcán érdemes behajtani, majd a
N 46° 38,908' E 21° 4,317' 130 m [GCJAMI+Bal forduló] pontban balra fordulva érkezel meg a
N 46° 39,042' E 21° 4,684' 130 m [GCJAMI+Parkoló] javasolt parkolóba. Innen indulj vissza a
N 46° 39,015' E 21° 4,610' 83 m [GCJAMI+Jobb forduló] pontig, majd be a tavak közé. Innen kb. 330 méterre van a láda. Az útról letérve sáros tereppel számolj, ezért ne az ünneplő cipődben gyere :-)
A Fiumei utca felőli megközelítést autósoknak nem lehetséges, és a Povázsai utca felől is csak több hetes szárazság után!
Gyalog viszont a
N 46° 39,684' E 21° 4,413' 130 m [GCJAMI+Povázsai utca]Povázsai utcán a
jelzést követve közelítsd meg a ládát.
Kellemes időtöltést, és ha horgászni támad kedved jó fogást kívánok.
Hogy miért is tettem ide ládát?
Jamina Békéscsaba része, területileg közel felét teszi ki, mégis valahogy külön életet él. A legkézenfekvőbb példát említve csak járd végig a
GCBCSA -t. Jártál Jaminában? Hallottál róla? Nem? Pedig isten bizony ebben a városban van! :-D Hát ezért került ide láda.
Pontokról.
Az első pont az Orosházi út, Madách utca sarkán található 1928-ban épült kútház
N 46° 39,666' E 21° 4,313' 94 m [GCJAMI-1]. A 425m mély kutat 1926-ban fúrták. A vízhozama olyan bőséges volt, hogy a kútház belsejében található 13,5 köbméteres vasbeton medencéből még két jaminai kifolyót is elláttak. Régen sokan jártak ide vízért, nagy találkozóhely volt. Ezt bizonyítja a kút melletti kő pad. Itt lehetett megtudni az új eseményeket, napi híreket. A "vízért járás" a társadalmi érintkezés egyik formájává vált. Gyerekkoromban volt, hogy több mint fél órát is várni kellet mire sorra kerültem!
Régi ramaty állapotban lévő kútházat szerencsére felújították. Az elülső oldalán még megtalálhatóak a régi (fenti) kannacsapok helyei, de ma már utcaszint alá kell menni, ha vizet akarunk szedni. Érdekesség képen megemlíteném, hogy az arzéntartalomra figyelmeztető táblán kívül még fent volt három rozsdás tábla (maradvány). A kisebbik volt a zöld keresztes "jó ivóvíz", a nagyobbik az "Állatok itatása tilos", az oldalsó meg a taxis tábla.
A kút a mai napig adja, a finom, lágy, télen is langyos artézi vizet. A tiltó tábla ellenére még most is sokan hordják! Ha itt jársz, kóstold meg te is. Nem fogod megbánni.
A Madách utcán, a kútház mellett a játszótérnél parkolhatsz kocsival. Így nyugodtan leolvashatod a jelszó részletet és feltankolhatod vízkészleted. Használd a ZEBRÁT! A jelzőlámpában piros lámpa figyelő kamera van. Ne siess!
A második pont a bányaművelés alól kivont téglagyári agyagbánya bányatavai között található, egy tavakat összekötő csatornánál 18x10x5-ös konyhai doboz
N 46° 39,158' E 21° 4,535' 85 m [GCJAMI-2] a parkolótól 400 méterre található a "csendesebb" úton. Ha itt gyalogosan akarsz tovább haladni, kis híd áll rendelkezésedre. Az egyik villanykaró derékba tört, még így is három darabból áll a híd. Csak magabiztosak próbálkozzanak az átkeléssel! Korlát nincs! Vízmélységét nem tudni. Körsétához parkolóig visszamenve a zöld turista jelzésen is megtudod kerülni a tavat.
A bánya, gyerekkorom szüneteinek nagy játszótere volt. Sokat jártam ide barátaimmal pecázni, csille versenyekre, a nádas labirintusaiban bolyongani, az elhagyott bányaépületekben mászkálni, az agyagot hordó Kamazokra felkéredzkedni, biciklizni vagy télen szánkózni. A fürdéstől a több halálos kimenetelű fürdő baleset tartott minket vissza. A bányatavak gyorsan mélyülnek. A parttól egy-két méterre már nyolc méter mély is lehet a víz, de a legmélyebb helyeken tizenhat méter is lehet. Ezért is - és más okok miatt is - a tavakban fürdeni TILOS! Sok tó található itt. Egyesekbe horgászegyesületek telepítenek halakat, nagy horgászparadicsommá fejlesztve a régi bányát. A legnagyobb tó a 45,2 ha vízfelületű Fás-tó. Nevét a benne nőtt fákról kapta, miknek felső ágai az elárasztás után kilátszottak a vízből. Mellette a Csaba-tó található. Ezek viszonylag új elnevezések. Régen a munkások minden tónak adtak nevet úgy mint: "L", Tégla, Kocka, Herkules (szerintem egy környékbeli utca erről kapta a nevét)...stb.
baggio
N 46° 38,846' E 21° 4,158' 90 m [GCJAMI-3]
3.pont a Kolera emlékmű. Búsan és magányosan emlékeztet a jaminai emberek tragédiájára.