Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2008.06.19 15:00
Megjelenés időpontja: 2008.06.24 19:40
Utolsó lényeges változás: 2013.06.17 16:58
Utolsó változás: 2024.04.07 14:20
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: becko
Ládagazda: becko Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 369 + 3 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Keresd a 8x1cm-es zöld gravírozott táblát a kastély bejárattól balra eső villanyoszlopon comb magasságban.
Az oszlop tövébe egy mikroláda is került macikupac jóvoltából.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A ládát adoptáltam, 2013.06.14.-én új helyen újra telepítettem.
Alább az eredeti, Béres Gábor által készített leírás:
Kissé csalódottan tapasztalom, hogy a Cserehát középső része igencsak híján van keresnivaló tekintetében. Pedig errefelé is vannak értékes helyek, amelyeket kevesen ismernek. Szerintem nem hiányozhat a Geocaching útikönyvéből ez a régió sem, ezért megpróbálom a térkép ezen üres részét kicsit megszínesíteni. Az egyik legjelentősebb látnivaló a környéken a Felsővadászi Rákóczi-kastély, amely a kék túra útvonalára esik. Nem hinném, hogy sokan ismerik ezt a helyet, pedig egy igen ismert nemesi család birtoka volt egykor a település.
Felsővadász története röviden
A település már a kőkorban is lakott hely volt. Ezt a falu határában lévő "pogány vár" néven emlegetett földvár ásatásain feltárt leletek bizonyítják. Felwodoz Superior Vadas a honfoglalás után királyi birtok, nevét az ide telepített királyi vadászokról kapta. A terület értékét vadakban gazdag erdők és jó minőségű szántóföldek adták, ahol jelentős szőlőtermesztés is folyt. Első írásos említése 1279-ből való, amikor IV. László király Lőrinc fia Miklós comesnak ajándékozta. Ekkor vették fel a Felsővadászi nevet. Később a Perényieké lett a birtok. A Perényi családtól vette meg 1517-ben Rákóczi Zsigmond 3000 aranyforintért. Majd a Rákócziak is felvették a Felsővadászi előnevet. Itt született és nevelkedett a Rákóczi család leghíresebb tagja, a későbbi erdélyi fejedelem, II. Rákóczi Zsigmond. Ő alapozta meg a család hírnevét, aki előbb Szendrő, majd az egri vár főkapitánya volt, később királyi tanácsos. Rákóczi élete vége felé Erdély választott fejedelme. Egy év után azonban lemondott a fejedelmi címéről Báthory Gábor részére, és visszavonult felsővadászi kastélyába. A XVI. században építették az erődített várkastélyt, amelyet később, 1567-ben a törökök felgyújtottak. A Rákócziak után a kastély a Meskó családé lett, királyi adományozás útján. Ezután, az 1800-as évek elején, gróf Vay Ádám vásárolta meg, s utódai birtokában volt 1945-ig. Mindkét család bővítette és alakítgatta a kastélyt, az 1860-as átépítés során nyerte el a kastély végleges formáját romantikus stílusban. Az épület a második világháború után iskolaépület lett, és a mai napig ezt a funkciót tölti be. Dísztermében II. Rákóczi Ferenc portréja emlékeztet mindenkit arra, hogy ez az épület egykor a Rákóczi családnak adott otthont.
Helytörténeti kiállítás
Az épület frissen felújított állapotban várja az érdeklődőket.
A település és egyben a kastély múltját az iskolában berendezett helytörténeti kiállítás segítségével követhetjük nyomon. A dokumentumok mellett berendezési tárgyak, korabeli bútorok is segítik a múltidézést. (Nyitva tartás: Előzetes bejelentkezéssel; minden nap 8.00-16.30 Rákóczi tér 1. Tel.: 46/444-106)
Érdemes átsétálni a kastély szomszédságában található Szent József tiszteletére állított középkori eredetű, gótikus római katolikus templomhoz is. 1601-ben a Rákócziak átalakíttatták; mai barokk formáját 1769-ben nyerte el. A főhomlokzat előtti zömök tornya csak 1862-ben épült fel. Szószéke szép copf munka.
Ajánlom figyelmetekbe a GCMON geoládánkat is, ahonnan szép panoráma látható, a környező hegyekre (Bükk, Zempléni hg., Szlovák érc hg.) A közelben található Szanticska, a legkisebb falu ládája is.
Jó túrázást!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megálltam a kastély/iskola bejáratnál. A kapuőr kérdezte, mire jó az a fiola, ami a villanyoszlop aljában most éppen nincs meg ... Elmeséltem neki. Ha nem hiszi, járjon utána ... :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Újabb élménnyel gazdagodtam. Az épület előtti úton álltunk meg és Antinak nem volt kedve a villanypóznához, ezért az autóban maradt.
A kapuhoz érve egy "furcsa" néni mindjárt kérdezte, hogy ki keresek. ( Pedig ekkor még nem is kerestem semmit.) Mondtam, hogy csak megakadt a szemem a szép épületen és szeretném lefényképezni.
Be akar jönni? Jött a következő kérdés.
Ha lehetne, akkor szívesen bemennék.
Na ekkor elrikkantotta magát, hogy szóljon a kapuőrnek. Jött, és kinyitotta a kaput.
A hétfő csavargás nagy előnye, -főleg iskolai tanítási időben-, hogy ilyen helyekre be lehet jutni. Készítettem néhány képet gyorsan, mert mondták, hogy mindjárt kicsengetnek és itt fognak nyüzsögni a gyerekek. Aztán a szünetnek is meg volt az előnye, mert a fiatal tanár bácsi körbe tudott vinni az épületben és megnézhettem a dísztermet is. Abból nyílik az igazgató szoba, illetve egy tanterem.
A kastély bútorainak is csak a töredéke maradt meg, és a Vay család híres könyvgyűjteménye is hasonló sorsra jutott. A kastély dísztermében található az az életnagyságú Rákóczi kép, amelyet valószínűleg az ország fennállásának az 1000 éves évfordulójára készítettek. Halász Hradil Rezső miskolci festő és Radácsi Endre restaurátor neve olvasható a vásznon.
A 10 percben rengeteg információt osztott meg velem a borzalmaktól a gyerekek hálás szeretetéig. Sztorizott, mesélt, informált, mintha ezer éve ismernénk egymást. Igazi pedagógus. 13 éve tanít ebben az iskolába, miközben 60 tanár meg és sarkon fordult itt.
Egyszerre volt egy csoda, ami ott zajlott és egy katasztrófa. Nem tudnak kitörni abból a nyomorból a gyerekek amibe beleszületnek. A házakban, amikben élnek nincs vezetékes víz, nincs WC. Reggelre a patkányok rágják meg a gyerekeket. És akik felnőnek itt, azokat végül pl. a Miskolcon működő Bosch buszokkal, összeszedi reggel, "biorobotként" dolgoznak, majd visszahozza őket.
Közben becsöngettek, de felhívta a figyelmemet, hogy a kastély körüli terület bővelkedett növényritkaságokban. Azonban a háború után ezeket a fákat kivágták. Egy Dél Ázsiában honos páfrányfenyő (Ginko Biloba) maradt csak meg. Gyönyörű!
A híres Rákóczi kastély 1956 (államosítás) óta körzeti általános iskolaként működik. II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola.
A mai napon az OKT Rakacaszend - Felsővadász szakaszát teljesítettük Szifével. Még volt egy kis idő a busz indulásáig, így belefért a láda megkeresése is a hintázás előtt. Köszi a rejtést!
Ezt a ládát eredetileg holnapra terveztem, de ahová előzetesen kinéztem a mai szállást, ott nagyon hamar voltunk és holnap annyival többet kellene még mennünk. Másrészt meg nem találtunk semmi olyan helyet, ahová jól felállíthattuk volna a sátrunkat. (Végül a baktakéki Katalin-kilátóig mentünk.) Igazán nem lenne rossz hely ez a Felsővadász, mert itt van ez a templom, a kastély, meg ez a tágas főtérszerűség is. A főút mellett láttuk, hogy már a gólyák is itt vannak. Ha nem egy ünnepi hosszú hétvégén, ráadásul tavaszi szünetben jövünk, biztosan telefonáltam volna, hogy bejuthassunk. Így maradt a kerítésen túloldaláról való fotózás. A kis tábla könnyedén meglett, s mert ez a fejléc szerint egy hagyományos láda, így tettem ki egy mikroládát az oszlop alá.