Közepes vastagságú fenyőfa tövében, avarral ás ágakkal letakarva van elrejtve a kétliteres falfestékes műanyag doboz.
Egerszalók, ez a kicsiny Heves megyei település, számos turistát, érdeklődőt vonz. Hogy miért? Egy csodálatos természeti jelenség miatt. Ezért kerestük fel mi is és úgy éreztük megérdemel egy geoládát. E kis falutól nem messze, egy kis völgyben, oldott ásványokban gazdag forró víz tör föl a mélyből, mely Magyarország egyedülálló melegvizes mésztufa teraszlépcsőit alakította ki.
Többféleképpen is megközelíthetjük e varázslatos völgyet. Ha a 3-as főutat választjuk, akkor Kerecsend településből tér el az út Egerszalók felé, de a falú előtt már mutatja is a tábla, vagy a GPS a helyes irányt. Bekanyarodva a völgybe, rögtön egy ideiglenesen kialakított parkolóba érünk, ahonnan meg lehet közelíteni a fürdőt, majd azon keresztülhaladva a geoládát is. A fürdő nyitva tartása egész évben 07-04-ig. A belépőjegy, most már sajnos akár a nézelődéshez is 300 Ft.
De a völgyben zajló építkezések miatt ezt a parkolót, és a láda ilyeténképpen való megközelítését mi nem ajánljuk.
Sokkal egyszerűbb, és nem utolsósorban gazdaságosabb, ha a Kerecsendet és Egerszalókot összekötő útról letérünk az
N 47° 50,279' E 20° 20,187' 143 m [GCMaPa+Letero] pontban kezdődő észak-keleti irányú aszfaltcsíkra, és leparkolunk az
N 47° 50,916' E 20° 20,597' 187 m [GCMaPa+Parkolo] pontban, de gépkocsink típusától függően akár még tovább is haladhatunk.
Bárhogyan és bármivel is érkeznénk, a domb oldalában és tetején több kőolajszivattyút is megtekinthetünk, melyek közül néhány még a mai napig dolgozik. A parkolótól, azaz az ajánlott kiindulóponttól alig 365 métert megtéve eljutunk az
N 47° 51,031' E 20° 20,377' 209 m [GCMaPa+Foldut] pontba, ahonnan egy a völgybe tartó földút kezdődik. Ezen kényelmesen lesétálva tudjuk megközelíteni a geoládát is, majd a földúton továbbhaladva még pár tíz métert, kerítésmentesen a fürdőt is. Pontosabban a fürdő felső részét, azaz a csodálatos mész-teraszlépcsőket.
Hogyan is keletkeznek ezek a teraszlépcsők?
A föld mélyén lévő szénsavas vizek rengeteg kálciumkarbonátot képesek feloldani. Amikor a víz, forrásként kitör a szabadba, a levegőn elveszti szénsavtartalmának jó részét. Ennek következtében a mészásványok túltelítetté válnak, tehát mészkőkristályok kezdenek kiválni a vízből. A patak vizéből, minden akadály leküzdésekor további széndioxid mennyiségek szabadulnak fel, s ezzel egyidejűleg a mész is kiválik. A kivált mész idővel gátakká magasodik, míg végül kialakulnak az egymáshoz kisebb vízesésekkel kapcsolódó csodálatos fehér teraszok.
Ott, ahol a víz nagyon forró, különleges formákban gyönyörködhetünk. A különböző fémvegyületek néhol változatos színekkel festik be a hófehér mészkövet.
A víz nagy mélységből, mesterséges forrásból ered. A geológusok kőolajat, földgázt kerestek, de a gazdag hasznot jelentő kincsek helyett oldott ásványokban gazdag melegvíz tört föl a mélyből.
Két fúrást mélyítettek a területen. Az elsőt 1961-ben, 402-405 méter mélyre, ahonnan az eocén kor mészmárga repedéséből 65,5°C hőmérsékletű víz tör föl, melynek vízhozama nyugalmi állapotban 400 l/p. A második fúrás 1987-ben történt. Azóta ebből 68,0°C-os termálvíz juthat a felszínre.
Mindkét kút szabad kifolyású, azaz vízszivattyúzás nélkül, nagy mélységből, a Föld belsejében lévő nyomás hatására ömlik a felszínre. A kitermelt víz 18-20 000 éves.
Az egerszalóki termálvíz 12, biológiailag nélkülözhetetlen, és 7 kedvező hatású nyomelemet tartalmaz, balneológiai vizsgálatok szerint gyógyászati célokra alkalmas. Kiváló tulajdonságai miatt 1992-ben gyógyvízzé lett nyilvánítva.
Nyáron, a nagy meleg miatt, legjobb éjjel, csillagos ég alatt fürdőzni. De, az ebben járatosak szerint télen az igazi. Ilyenkor úgy tűnik, mintha a behavazott völgy füstölögne. A vetkőzés hűvös pillanatait hamar elfeledjük a kellemesen forró vízben. Felöltözéskor pedig, a kihűlt ruháink pillanatok alatt felmelegednek felforrósodott testünktől.
Ha lehet, ne hagyjuk ki e feledhetetlen élményt nyújtó fürdőzést, de előtte keressük meg a geoládát, mert e különleges fürdés után már nem lesz kedvünk ilyesmivel foglalkozni:-)
Kellemes éjjel-nappali, télen-nyáron fürdőzést és sikeres geoláda-vadászatot kívánunk,
Anikó és Miklós
Ládatörténet
2017. 3. 24 Strombus és Péter60 javították az elhanyagolt ládát, a jelszó is változott. [Admin(Fazék)]