Ötvösi várrom Előfordulhat, hogy a láda eltűnt. Ha van rá lehetőséged, kérlek pótold a boltív alatti üregben. A láda (15*20*8cm) az ötvösi vár feltárt romjainál rejtőzik. Sajnos a boltívek egy része omlásveszélyes, ezért óvatosnak kell lenned a biztonságod és a műemlék megóvása érdekében.
2017.01.15. A kastélyból az intézmény kiköltözött, a sokat szenvedett hársat -reméljük csak ideiglenesen- nem lehet megközelíteni.
A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el ezt a leírást!
A láda keresése
A láda bal kézre esik a boltív alatt, mégis jobb kézzel könnyebb kivenni...a téglát tedd vissza! A várrom kötelező pont a Somogyi Várak Jelvényszerző Túramozgalom keretében . Remélem, a nem kötelező hársfát sem fogod kihagyni!
A Kónyival egyesített falu (ma Ötvöskónyi) Nagyatád északi szomszédja a 68-as országút mentén. Nevének eredete:
Az Árpád-korban a környékre jellemző volt a gyepvasérc előfordulásokra települt fémművesség; ebben a faluban telepedtek le a Segesd megyei királynéi birtok (GCSEGE) fémmegmunkáló mesterei.
Két dolog miatt érdemes felkeresni: egyik a várrom, a másik az óriási hársfamatuzsálem.
A nevezetes nagylevelű hársfa (Tilia Platyphyllos), amely ma hazánk legnagyobb hársfája, a falu középpontjában lévő Chernel-kastély parkjában áll. A Chernel név hallatán mindenki csalódott is lenne, ha nem találna itt valami egészen különleges faritkaságot - jóllehet ezt a nagyon öreg fát nem ültethették, csak örökölhették a Chernelek.
A Hétfa (hét törzs összenövéséből keletkezett) nem a legjobb állapotban, de még életerősen, nyaranta virágot hozva emlékszik az elmúlt évszázadokra.
A hét törzs miatt erősen tartja magát a legenda, hogy a honfoglalás korából származik, és a hét vezér emlékét őrzi; nevükben vigyázta a környéket. A legenda szerint IV. Béla király a tatárok elől menekülőben a fa odvában talált menedéket... Persze ezek, tekintettel a nagylevelű hársnál várható 500...1000 éves élettartamra (Angliában nyilvántartanak egy 2000 évesre becsült példányt is!), ha nem is elképzelhetetlen, de egészen különleges dolgok lennének. Mindenesetre dendromániások hazánk egyik legöregebb fájaként említik. Van, aki feltételezi, hogy 3...400 évvel ezelőtt egy évezredes nagy fa törzse elpusztult, és a kerületén kinőtt 7 tősarj idővel összenőtt. Ez a gondolatmenet feltételezi a Béla királlyal kapcsolatos legenda valóságalapját, egyúttal a vegetatív felújulás azt jelenti, hogy ugyanarról a fáról van szó... Ezt persze csak a gyökérzet feltárásával lehet igazolni, a fa teljes pusztulása után - remélhetőleg minél később.
Ami tény, a 20. század elején a 14 méter törzskerületű fa villámcsapás miatt meghasadt, később egy tűz miatt belsejében nagyméretű üreg keletkezett. A törzs ma inkább egy üres palást, kerülete is 1038 cm-re csökkent. Csodáljuk meg, amíg még életben van! (2011.09.27.) Sajnos, újabb villámcsapás miatt egyik része megsemmisült. Megmentése érdekében jó lenne, ha az "Év fája" szavazáskor őt javasolnád... 2012. Sajnos nem érhette meg hársunk, hogy az év fája legyen még életében, helyette egy viszonylag helyiérdekű fa erőteljes marketing munkával, érzésem szerint a verseny kedvéért kiizzadt, majd feltupírozott, szűk családi kört érintő, hétről-hétre izmosodó, belterjes "legendával" , amelyről semmiféle irodalmi adatot nem találtam - biztos az én hibám - lett a befutó. 2017. Az eredeti leírás mára érvényét vesztett szakasza: A kastélyban ma kórházi osztály működik. A portán kiírt látogatási idő ne tévesszen meg, az a kórházra vonatkozik. A kapu ( N 46° 17,000' E 17° 21,555' 143 m [GCOTVO+bejárat]) általában nyitva, a Hétfa itt megközelíthető. Ha a kapu zárva lenne, használd a kaputelefont, szívesen látnak. A látogatás ingyenes.
A várromról
A középkor vége felé az ecsedi Báthory család épített itt erődített várkastélyt.
Az 1500-as évek végvári harcainak kaotikus időszakában a kastélyt erősséggé alakították. A megmaradt romok tanúsítják, hogy a kőben szegény vidéken a fő építőanyag az égetett tégla volt. A kisméretű vár északnyugati és délnyugati sarkán rondella, északkeleti és délkeleti sarkán négyzet alapú torony állt. Az erősséget cölöpsorok közé döngölt töltésekkel, agyagsánccal és külső körben palánkkal védték. Mérete alapján csak kisebb portyázó csapatok ellen jelentett védelmet. Ilyen kis vár annak idején százával épült a déli végeken, de Szigetvár eleste után jelentőségüket vesztették és sorra elpusztultak.
A falakat és rondellákat a 17. és 18. század folyamán rombolták le, de az 1960-as években végzett feltárás nyomán az alépítmény és védősáncok ma is jól kivehetőek.
A várrom megközelítése
Az országútról a N 46° 17,163' E 17° 21,639' 140 m [GCOTVO+leágazás] pontnál indul a szőlőhegyre egy eléggé elhanyagolt, sokszor sáros, de általában autózható keskeny földút. Ahol az út T alakban elágazik, jobbra kanyarodj. A magántulajdonú kertek mellett fekvő füvesített közösségi területen pakolhatsz ( N 46° 17,172' E 17° 21,398' 160 m [GCOTVO+parkoló]), ahonnan pár lépés a várrom környéke. Új infó: a "parkoló" füves rész bekerítve, itt ugyan fizikai akadálya nincs a gyalogos átjárásnak, de talán jobb, ha a közvetlenül a sorompó előtt rátérsz a ládász-ösvényre.
A romterületen óvatosan közlekedj a falak pereme és a rejtett gödrök miatt! A rejtéskor a környezet szépen kaszált volt, a csalánok bokáig se értek...
Kellemes somogyi időtöltést és jó ládavadászatot!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Tudtam én, hogy ezt a ládát télen kell felkeresni. Így teljesen ok, de nem hiszem, higy a nyáru növényzetben is ment volna. [Geoládák v3.12.10]
Jöttem, láttam nem találtam meg.
Kép alapján ha teheted fogad el, hogy ott jártam.
Elég gazos, csalános az oda vezető út és a környék is.
Jópár téglát megmozgadtam, rejtőt próbáltam hívni, de nem volt elérhető.
Most látom a képek között a rejtő fotói között a rejtés helyét.
Onnan bevallom én nem is kerestem... Hát most nem így néz ki. Nagyon rövid nadrágban le sem tudtam volna menni oda. Nagyon várfalak sem látszottak.
Köszönöm a rejtést!
Fotók és bővebb log később..., lehet..., talán... :) [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltuk! 🙂
Az oda vezető ösvényke is elég nehezen megtalálható, a sok magánterület jelleg miatt. Még nagyobb kihívás volt. A nagy vizes gazban megtalálni a ládát, félve minden lépéstől, hogy hová eshetek be.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.10]
Idei első geotúránkat kectammal, Kópé1993-mal és pliptaival a somogyi- és zalai dombok közé terveztük. A kiinduló ötletet az éppen Gyékényes mellett lévő GCHUN láda adta, amit pliptai kivételével eddig még egyikünk sem talált meg.
16/5. találat.
Erős képzelőerő kell hozzá, hogy a hajdani várat meglássa az ember ezekben a téglákból álló falmaradványokban. Talán így a téli időszakban jobban kivehető az alapzat körvonala és a rejtek is jobban megközelíthető. Kópé volt, aki lement a ládáért, mi hárman "öregek" hagytuk fiatal barátunkat kibontakozni.
Somogy-megyei csavargás kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában. A szokásos remek hangulathoz a mai napra csatlakozott hozzánk az időjárás is: csodás napsütésben volt részünk egész nap.
Télen könnyen járható most az út, de nyáron küzdelmes lehet. A ládát először fent kerestünk, majd lentről találtuk meg. A tövisekre vigyázzatok!
Köszönöm, hogy megmutattad.
Felvonulás ünnep idején az ünnepi ládákhoz 3/9.
A fánál zárt kapu fogadott, telefonálgatni és várni most nem volt kedvünk. A vár közelében egy kedves hölgy portáján parkoltunk.
A vár sokmindent már nem mutat sajnos, benőtte mindenféle növény és csalán. Pár falmaradvány látszik csupán.
Köszi