Földvár gondolat: A legtöbb esetben csupán a domborulatok hajlásai utalnak az egykori erősség mivoltára. Néhol csak a mélyebb árkok nyomai segítenek felfedezni a védelmet nyújtó sáncok emlékeit.
A hely
Országos jelentőségű védett természeti emlék az ex lege védett korai bronzkori földvár (erődítmény) a földvárak között átlagos megjelenésű. Sajnos említésén kívül kevés információt találni.
A hatvani kultúra jellegzetes, korábban kevéssé jellemző erődítési formája a földvár. Mivel ez a sajátos erődítési forma a kultúra egész területén - Kelet-Magyarország északi peremén illetve a Közép-Tisza-vidéken - egyenletesen elterjedt, kevéssé valószínű, hogy külső ellenség fenyegetése tette volna szükségessé kialakításukat. Kézenfekvőbbnek tűnik, hogy a kultúrán belüli feszültségek indokolták a várak fenntartását: a területeiket egymástól féltő, kultúrán belüli népcsoportok tartottak ilyen módon védelmi készültséget.
A hatvani földvárak közös jellemzője, hogy az adott terepen uralkodó helyzetet töltenek be. Minden esetben a vidék legmagasabb dombját választották ki. A hatvani kultúra váraiban gazdag a Galga-vidék illetve a Gödöllői dombság. Tura szomszédságában is többet találunk, pl. Aszódon, Valkón, Zsámbokon, kicsit távolabb pedig Versegen és Váckisújfalun.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
==================================
Igazi vadregényes hely!
Akkor találtuk meg a ládát, amikor lemondtunk róla...
TFTC
Megtaláltam MirusNonoval köszönöm a rejtést!
Tetszett a terep el lehet kerülni a csalánokat ha cikk-cakkba haladtok. Gyerekkel nem ajánlom [Geoládák v4.0.3]
Megvagy láda, köszi a lehetőséget :-)
Egy botrányos csalános dzsungelharcba torkollt a ládakeresés... nem lett volna baj, ha ezt a helyet ma pont kihagytuk volna, szenvedés volt az egész. De legalább készült pár remek fotó, a közelbenh levő pecatóról.
Judith&Pilis50&Feri&Mira [Geoládák v4.0.2]
Megvan, köszi!
Az országúttól gyalog mentem fel a gsm-torony érintésével az "ajánlott" úton, a vadászlesig sima liba, onnantól derékig-mellig érő vadregényes és néhol csípős növényzet. Láda a helyén, tökéletes állapotban. A ládától indul egy meredek ösvény lefele a zöld kereszt irányába, azon mentem le, jól követhető, még bringanyom is volt rajta. (Gyalog lefele némi egyensúlyérzék, felfelé comb kell hozzá :) - az alsó része az az út, ami az "ajánlott" képen a ládán túl van jelölve szaggatott vonalakkal, merőlegesen a turistaútra) Aztán a zöld kereszten a tavat érintve vissza a kiindulópontra. Már persze a térkép szerint zöld kereszt, mert jelzés egy darab sincs - de amúgy nyílegyenes, jól járható földút, a falu és a tó közt különösen.
Az éjjeli eső elverte a port, és megöntözte a térdig érő növényzetet. A csalán már szépen nő! :) A közeli magaslesről szép volt a kilátás.
Új dobozban, új füzet, benne új jelszó.
Cserháti ládázásból hazafelé, a mai utolsó találat. Tavaly ősszel a Vácrátóti Arborétum után már megpróbáltuk megkeresni, de akkor a javasolt letérő után pár méterrel már bokáig érő sár volt a földúton, így gyorsan visszafordultunk. Most száraz időben a javasolt ~3 km-es útvonal kényelmesen végig autózható. A kényelmes persze túlzás, a felfelé szakaszon volt kis döcögés, a gerincen meg por és kis vízmosás-gödrök, de jól vette a Volvo az akadályokat. A földvár és persze a teljes környék most harsogóan zöld, friss, tavaszi képét mutatta, tetszett. Persze a csalán is szépen nő, hosszú nadrág kellett volna. A logbook szétázott, ha valaki jár arra, akkor új logbook, meg ahhoz kicsivel nagyobb doboz jó lenne.
A tónál parkoltam és a tó közepe vonalában az online térképeken a több online térképen is jelölt földút már nem létezik, szarvas ösvényeken jutottam fel. Mondjuk ennek megvolt az az előnye, hogy szarvascsordát is láttam :)
Visszafelé találtam meg a helyes utat, amely a villanyvezeték alatt frissen letarolt széles terület, itt könnyen fel lehet jutni. Ehhez menj el a tó legvégéig és ott indulj felfelé.
A láda takarás nélkül van, bár elég néptelen helyen. Teljes karbantartás indokolt.
Vácról az újraindított, Aszódig közlekedő vonattal közelítettem. Kis hó, sok sár. Ahogy mások is írták a doboz már nem az eredeti méret. Kisebb. Ami volt nálam logbook az nem fért bele. A doboz tele vízzel, igaz a hó alól ástam ki. Egy jobb rejtekhelyért kiállt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést. Én a tó felől közelítettem me a ládát, így sem volt nehéz, de a cserjésben sok a vadrózsa és az akác újulat. Tanácsos hosszú nadrágban nekivágni.
Gyrossal kerestük fel a földvárat, egészen a lesig mentünk és onnan sétáltunk be a ládához. A minidoboz takaratlanul hevert a rejtek mellett. Megtisztogattuk a belsejét és egy mini ceruzát tettünk bele, megerősítettük a jelszót a füzetben. Nem szerencsés a rejtek, még a mini doboz is alig fér meg alatta, érdemes lenne jobb helyet keresni a ládának. Köszönet a rejtésért.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Ez bizony nem 18cm es láda, hanem egy mini doboz. Tettünk bele ajándékot, bár amit a méret miatt ide szántunk nem fért bele. Szerintem érdemes lenne frissíteni a ládaoldalon, hiszen 2014-óta nem volt.
Az ajánlott útvonalon mentünk, nagyon kellemes kirándulás volt. Az út jó állapotú, láttunk őzeket is. [Geoládák v3.12.6]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (217 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.