WAP: kb20x10x5 cm-es műanyag doboz, a sziklacsoport délkeleti oldalában, egy kb 1,5-2 méter magasan fekvő hasadékban, elötte kövekkel álcázva.
Egy síelés alatt felfedezett fantasztikus létesítményhez szeretnénk titeket invitálni. A Szlovákiai Kraliky település melletti sípályák közelében található egy K-120-as nagy síugró sánc, szlovák nevén Skokanské Mostíky Dukla. A sáncot 1984-ben építették. 2006 márciusában rendeztek itt utoljára Szlovák bajnokságot, amit Martin Mesik 146m-rel nyert meg. A pályarekordot 2001-ben Manuel Fettner állította be a hihetetlennek tűnő 151,5m-es ugrással.
Síugrás:
A síugrás Mordegalból (Norvégia) ered, de az első rendes versenyt 1862-ben Tyrsillben tartották. Az első széleskörű síugróverseny Husebybakkenben volt (Oslo mellett) 1879-ben. Az évenete ismétlődő eseményt 1892-től Holmenkollenben rendezték, és azóta is Holmenkollen maradt a síugrók Mekkája.
Ma a síugró versenyeket háromféle sáncon tartják.
"Középsánc" (vagy K90), 90 méter magas. Az ugrás akár 110 méteres is lehet.
"Nagysánc" (vagy K120), 120 méter magas. A max ugrótávolság kb 150 méter. Ezen a sáncon csapatversenyeket is rendeznek.
"Óriássánc", ami maximum 240 méter magas lehet.
Az egyéni olimpiai verseny egy tréning-ugrásből és két pontozott, "éles" ugrásból áll. A csapatversenyben egy nemzetből négy játékos vesz részt, akik szintén két sorozatot ugranak. A síugrás az egyik eleme az északi összetettnek is.
Győztest a síugrásban az ugrás hosszából és a stílusából kiszámított pontok alapján hirdetnek. Minden sánc alján van egy K-pont. Ezt a pontot a K-vonal jelöli. A K90 és K120-as versenyeken a K-vonal 90 és 120 méteren van. A versenyzők hatvan pontot kapnak, ha erre a vonalra érkeznek. Ahány méterrel távolabb/közelebb érnek földet, az méterenként 1,8 pont hozzáadást/levonást jelent. Emellett öt bíró egy, a sánc mellett lévő toronyból pontozza az ugrás szépségét, stílusát. Maximum 20 pontot adhatnak a stílusra: szilárdan álltak-e a lécek repülés közben, egyensúlyban volt-e a versenyző, a jó testtartásra és a landolásra, amikor is telemark pozícióba kell megérkezni. Az összpontszám a távolságra adott pontok és a bírói pontszámok összege (a legnagyobb és a legkisebb kimarad). Az egyéni versenyben az győz, akinek az összpontszáma a legmagasabb.
A modern V-technikát a svéd Jan Boklöv dolgozta ki 1985-ben. Az ugrások ezzel úgy 10%-kal lettek hosszabbak, mint a párhuzamos sítartással. Az aerodinamikának is fontos szerepe van a modern síugrásban. A versenyzők ezért viselnek olyan szűk ruhát. A korábbi technikák közül említsük meg a Kongsberger-technikát, amit két norvég síelő tökéletesített az első világháború alatt. Eszerint a technika szerint a felsőtestet előre kell hajtani, a karokat pedig előrenyújtani a lécek mentén, párhuzamosan. Ennek köszönhetően a világrekord 45-50 méterről 100 fölé került. Az 1950-es években a svájci Andreas Daescher módosította a Kongsbergert: ez is maradt a standard technika a V-stílusig, 1985-ig. A síelőknek telemark pozícióban kell érinteniük a földet: azaz a síelő egyik lába a másik előtt kell legyen, és a másik térdét be kell hajlítania. Ezt is értékelik a stílus pontozásánál.
Megközelítés:
Magyarország felől Besztercebánya végén kell jobbra lefordulni Tajov felé. Tajov faluban a kis híd után jobbra fel, amíg tudsz keresztül Királykán (Kraliky). Vigyázat, télen rossz időben erősen hóláncgyanús hely!
Királyka (1886-ig Králike, szlovákul Králiky) község Szlovákiában, a Besztecebányai kerületben, a Besztercebányai járásban. 2001-ben 528 lakosából 519 szlovák volt. 1668-ban említik először. Fényes Elek geográfiai szótárában "Králik, tót falu, Zólyom vármegyében, hegyoldalban szétszórva, a tajovai völgy felett, ut. p. Beszterczebánya. A föld termése silány, terem benne mégis árpa, zab, káposzta, kolompér és jó gyümölcs. A tehéntartás dicséretes és hasznos. Urbériség itt nincs, hanem a földesurnak van majorsága. Lakja 124 kath., 108 evang. Farbenicza patak hasitja határát. Birja a Radvánszky család." 1910-ben 412, túlnyomórészt szlovák lakosa volt. A trianoni békeszerződésig Zólyom vármegyéhez tartozott. (forrás:Wikipedia)
Az autót télen-nyáron a sífelvonók alatti parkolóban tudjátok hagyni N 48° 44,225' E 19° 1,135' 829 m [GCSISA+parkoló] .Érdemes innen túrázni felfelé. A rejtek 1082m magasan fekszik, így a teljes túra alatt 253m-es szintkülönbséget kell leküzdenetek. Innen a kis sífelvonó mellett jobb oldalon haladva megtaláljátok a zöld túristajelzést, ami a sísánc aljához vezet N 48° 44,195' E 19° 0,779' 873 m [GCSISA+lent]. Nyáron elképzelhető, hogy idáig is el lehet jönni autóval, de mivel a rejtés télen történt, ez csak feltétetelezés. Kérem, hogy a nyáron történő megtalálásoknál némi infóval segítsétek az utánatok érkezőket. Innen kezdődik a sánc felfedezése. Jobb és bal oldalon egy egy acél tapósórács járófelületű lépcső vezet fel a lesikló domb két oldalán. Mi a jobb oldalin mentünk fel, ez télen is biztonságosan járható volt. Igaz az alsó harmadban egy-egy lépcsőfok hiányzott, de ez nem jelentett akadályt a feljutáskor. Korlát nem fut végig a lépcső mellett, így csak az induljon el felfelé, akinek nincs tériszonya, és biztosan mozog instabilnak tűnő helyeken! A domb tetején kicsit kifújhatjátok magatokat, itt a lesiklósánc alatti hegyoldalba vájt helyiségek maradványait lehet megtekinteni N 48° 44,144' E 19° 0,669' 969 m [GCSISA+közép]. Tovább haladva felfelé indul a lesiklósánc. Itt mi a bal oldalon folytattuk az utat felfelé. A lépcsőfokok kicsit havasak, jegesek voltak, de biztonságosnak tűntek. Kérlek titeket, hogy mindig ügyeljetek a maximális biztonságra!!! A rejtéskor mi megbízhatónak itéltük meg a fel és lejutást, de az idő vasfoga kiszámíthatatlan. Ha a keresések során valami fontos változást vesztek észre, mindenképp jelezzétek! A sánc tetejére érve teljes mértékben átélhetitek azt az érzést, amit a síugrók érezhettek és láthattak ugrás elött N 48° 44,113' E 19° 0,572' 1069 m [GCSISA+fent]. A panoráma fantasztikus, rálátni Besztercebányára és a környező hegyekre. Ha innen felfelé néztek dél felé, akkor láthattok egy kiugró sziklacsoportot. Nos ide kell még egy kicsit felmászni. A doboz itt található, a sziklacsoport délkeleti oldalán, egy kb 1,5-2m magasan lévő sziklaüregben, elötte kövekkel álcázva. Kérlek titeket, hogy visszarejtésnél úgy tegyétek elé a köveket, hogy ne látszódjon ki a láda a kövek mögül.
Ha a sánc aljánál a zöld túristaúton északnak indultok, majd amikor az becsatlakozik a sárgába ott balra, akkor a GCTUNE ládához juttok. Ez kb 1 óra séta odáig.
A parkolótól kb fél órányira van autóval a GCDONO és a GCHERM.
Jó keresést mindenkinek!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A hosszú hétvége első túrája során útba tudtam ejteni a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Tamás [Geoládák v4.5.0]
Klassz hely, csak kár, hogy így hagyták lepusztulni. Jó volt onnan lenézni, és csodálni a mélységet, amit a síugrók látnak maguk előtt. Nem tudok elképzelni semmit, ami engem arra késztetne, hogy hasonló helyekről leugorjak.
A láda rendben a helyén volt, egy kicsit már párás belülről. Ezért a logfüzet el is ázott, alig olvasható. Amennyire lehetett kitörölgettem, de új füzetre mindenképpen szükség lesz. A jelszó szerencsére a doboz tetején belülről is megtalálható jó állapotban.
Vagy ügyetlen voltam, vagy elkallódott, de nem sikerült megtalálni. A Görgey-alagút felé ejtettük útba (az szerencsére meglett). Köszönjük, ha elfogadod.
Tegnap egy nagyon élvezetes vadvízi evezést tettünk a Garamon. Tájón (Tajov) volt a szállásunk, és mivel a mai napi evezést a hűvösebb és szelesebb idő miatt lefújtuk, volt időm megkeresni ezt a ládát is.
Reggel felszaladtam a GCtune ládához, majd tettünk egy kellemes 9km-es körtúrát Kordéházánál (Kordiky). Ezután szétvált a társaság. A t9bbiek Besztercebányára mentek ebédelni, de én inkább ide jöttem, megkeresni ezt a ládát, amit már régóta terveztem, de eddig sajnos nem jött össze.
Most szépen nyugisan felsétáltam a sípályán, majd a síugró sánc 428 lépcsőjén gyűrtem le a nagyobbacska szintemelkedést. A síugró sánc fémszerkezete még egészen jó állapotban van, de már a fa alkatrészei meglehetősen korhadtak. Vajon miért hagyták tönkre menni? A szlovák síugró sport ott van az élvonal közelében.
A sánc tetejétől légvonalban közlekedtem a meglehetősen meredek hegyoldalon. Nem tudom, hogy ez-e az official útvonal, de nem úgy tűnt. Viszont semmi egyéb, ennél egyszerűbbet sem találtam nagyon.
A sziklákat elérve nagyon sokáig keresgéltem. Az alsó szintet oda-vissza végigjártam kétszer is, de mielőtt a felsőbb szintekre felszenvedtem volna magam, azért felhívtam a rejtőt segítségért. Sajnos nem jutottunk sokkal előrébb a telefonbeszélgetés során sem. A rejtő elmondta, hogy a helyi erők szokták arrébb pakolászni a dobozt. Azért idegesített, hogy nem találtam meg, ezért még egy kört tettem az alsó szikla szintnél, és végül megtaláltam ott, ahova legelőször is mentem, csak nem túrtam elég mélyre a sziklarepedésbe behordott avarban. A láda egy markáns, függőleges repedés közepénél van egy kis odúban, jó mélyre elrejtve. Amikor én kerestem avarral volt az egész repedés teleszórva, így nem is találtam meg azonnal.
Lefelé egy hangyányival egyszerűbb úton sikerült elérnem a sánc tetejét, és szépen lelépcsőztem az aljáig. Lefelé kicsit kellemetlenebb volt a térdem miatt, de így a kilátás sokkal látványosabb volt!
Ezzel a ládával véget is ért ez a remek, aktív hétvége. Illetve még egy fél órácskát azért sétáltam Besztercebánya központjában, amúgy levezetésképpen.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Remek hely! Nem adta könnyen magát. Mivel nincs sűrűn bolygatva a láda, sok falevéltől alig találtam meg. Na meg a félreértelmezett logok miatt is...Sakalkáról indultam ahol szerintem csak én fizettem nyáron a parkolóért ki a 6 eurot, mert akit megkérdeztünk senki nem vett jegyet. De jobb a nyugalom, így megvettem. GCtune felé mentünk egy kis körtúrát ami cirka11km és 550m szint lett a vége. A sánc tetejéről nehezebb odajutni, mit letérni a túrista útról és odamenni a sziklához. Nincs magasan és tényleg hasadékban, kis üregben van.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A síugró sánc oldalán a vaslépcsőkön jöttünk fel Évivel. Használható állapotban vannak. A tetejéről és az aljáról is elképesztő, hogy mekkorát ugrottak innen annak idején. Köszönjük a bemutatását! [Geoládák v3.12.10]
Tátrai túránk során kerestük fel a ládát Párduc50-el, a GCHERM után. Jó meredek szakaszokon jutottunk fel a szikláig, aminek a túlsó oldalán egy csúszós, vékony peremen állva kellett felnyújtózni a ládához. Indokolatlanul messze van a rejtés az eredeti látnivalótól, amihez már nem mentünk el, hanem vettük az irányt a GCTUNE felé. A doboz tetején levő jelszót, beírtuk a logfüzetbe. Köszönet a rejtésért.
A Magas-Tátrából visszafelé autózva megálltunk itt, hogy kipróbáljuk a korábban már kinézett Skalka via ferrata pályákat. Királyka felől sétáltunk fel a tüdőkiköpő úton - Körmöc felől amúgy kb. csúcsig lehet autózni, hülyék vagyunk, na. :)
A láda alaposan el van rejtve, messze a sísánctól, de azért megtalálható. A jelszó az, ami a láda fedelére van pingálva.
A ferrata parkban 2018-ban még csak 1 útvonal volt, azóta lett vadiúj kötélhíd, hágcsó és egyéb népszórakoztató elem. Sajnos hétvége lévén rengetegen voltak, nagyon felkapták a környéket. Ide csak hétköznap érdemes jönni.
A helyszínen az áttekintő térkép egészen sajátos, a pályák csak szín alapján vannak megkülönböztetve, de a színek is csak a piros különböző árnyalatai, színtévesztők itt esélytelenek. :) A 'Komin' pályát végigálltuk, de többet nem akartunk várni, inkább elindultunk hazafelé, mert későre járt már.
A dobozban csak szlovák nyelvű, geocaching.com-ra utaló információt találtunk. Az egyik feliratból, azt hittem, hogy a jelszót írtam le, csak később láttam, hogy az a rejtő neve. :) Kérem a megtalálás elfogadását a fényképek alapján!
Ládatúra Csábrágtól Donovalyig. A szomszédos GCTUNE felől jöttem, így ereszkedve értem el a sánc tetejét. Némi kutakodás a sziklánál, és meglett az alaposan visszarejtett doboz. Lefelé haladva a z- jelzést céloztam meg, melyhez a legrövidebb út a lépcsőkön át vezetett. Teljesen jól járható az egyik sor, kivéve a félúton hiányzó szakaszt, itt "terepen" kell leugrálni az ösvényre, mely újra lépcsőfokokhoz fut.
Vajon miért hagyták ebek harmincadjára a létesítményt?
Egy a korábbi pepe féle geotúrákon összekovácsolódott kisebb csapat tagjaként jutottam el erre a geotúrára Liondaddy és kópé1993 társaságában.
Egy korábbi geotúrán már jártunk erre, sőt igen közel voltunk ehhez a ládához, de akkor nem kerestük meg! Most bepótoltuk! A sánc meglehetősen rossz állapotban van, bár fentről lefelé nézve a jobb oldali lépcsősor még használható, ha az ember elég bátor hozzá! A rejtés szerintem indokolatlanul távol és nehezen elérhető helyen volt, télen nem lett volna egyszerű megszerezni! Köszönet a rejtésért!
A Magas-Tátrába, pontosabban a Kriván "meghódítására" szervezett geotúra során találtuk meg pliptai és kópé1993 társaságában.
14/11. találat
2012 őszén, a Felvidéki Geotúra során már nagyon közel jártunk ehhez a ládához, mert szállásunk Tajovban volt és egy hirtelen ötlettől vezérelve egy kis csoport éjszakai túrára indult a GCTUNE ládához. Akkor azonban kimaradt a síugró sánc.
A táj nappal lenyűgöző, a ládához vezető 1,5 km pedig komoly emelkedőket rejt magában. A legdurvább rész éppen a vége, a sánc megközelítésekor várt ránk, de egy Kriván után ez már nem lehetett akadály.
Sajnos a rejtő úgy gondolta, ez még nem elég, a ládát felvitte egy sziklacsoporthoz - ami önmagában még nem lenne baj -, ami azon kívül, hogy szikla, semmit nem mutat. Se kilátás, se semmi nincs ott. Azt nem tudom, hogy az eredeti üregben találtuk-e meg a ládát, de a meredek hegyoldalban még fel is kellett kapaszkodni a sziklára és egy kézzel tartva magunkat a másikkal turkálni a hasadékban a láda után.
Mi ugyanabba a jellegzetes hasadékba, csak egy a földről is elérhető - ~ 1 m-magasságban lévő - üregbe rejtettük vissza.
A létesítmény műszaki és más szempontból is érdekes volt, élményszámba ment felfedezni.
Köszi a rejtést! [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Felvidéki Geotúra a Családdal ismerősökkel Pliptaival és LionDaddy-vel. A ládát lehetett volna rögtön a sánc tetejéhez is rejteni, nem értettük miért került ilyen messzire és ilyen magasra!! Köszi a rejtést!
A sífelvonó felső épületénél parkolunk le.Innen szintben átsétáltunk a síugrósánchoz.
Itt felléptünk a baloldali lépcsősorra és ezen az oldalon végig feljutottunk, szinte a ládáig. Különleges hely és a kilátás is pazar, a gc nélkül nem biztos, hogy eljutottunk volna ide.
A ládát mi is kerestük a sziklafalban, de vagy magasabban volt, vagy ügyesen álcázva!
Köszönjük az invitálást!