Megye/ország: Fejér
Elhelyezés időpontja: 2012.02.24 00:00
Megjelenés időpontja: 2008.02.11 15:10
Utolsó lényeges változás: 2023.09.17 18:19
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: albageorangers, gpapp
Ládagazda: mormotmormot Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 507 + 3 sikertelen + 12 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
Röviden
A láda egy hagyományos konyhai doboz, a régi gát oldalában természetes sziklaüregbe rejtve, kövekkel takarva.
Leírás
Két pontos multiládából, hagyományos geoládává alakítottuk, mert az eredeti multiláda első pontján található feszület szerkezete életveszélyessé vált. A rejtés célja, hogy bemutassa a Pátkai víztározónál található régi római gátat, illetve a víztároló gyönyörű környezetét.
Megközelítés
A busszal érkezőknek a "Székesfehérvár, Istvánmajor" megállónál kell leszállniuk (menetrend).
Az autóval érkezők Budapest felől:
- M7, 7: Budapest-Velence-Nadap-Lovasberény-Pátka
- M7, 7: Budapest-Székesfehérvár-Pátka
Székesfehérvár felől:
- 811: Székesfehérvár-Pátka
A láda megtalálásához nem szükséges Pátkára bemenni. A 811 - es útról a N 47° 14,980' E 18° 30,741' [GCPAVI+kereszteződés] kereszteződésnél kell befordulni, a lovastanya mellett haladó műútra. Ez az út vezet a víztározóhoz.
Parkolni a N 47° 15,048' E 18° 29,384' [GCPAVI+parkolo] ponton lehet a gátőrháztól nem messze, innen gyalog érdemes továbbhaladni. A közelben lehet csatlakozni a (zöld sáv) és (zöld kereszt) utakhoz.
A láda maga a régi gát egyik üregébe van rejtve. Az üreg a tározóval átellenes oldalon található, felette nagyobbacska fa vetette meg a gyökereit. A sínek felől is megközelíthető, amelyen a teherforgalom már megszűnt. A sínek mellett sétálva, a hídról szépen belátni a patak vájta völgyet.
Infók a környékről, nevezetességek
Pátka
Pátka község a Közép-dunántúli Régióban, Fejér megye szívében, a megyeszékhelytől, Székesfehérvártól északkeleti irányban helyezkedik el mintegy 15 km távolságra, az északnyugat-délkeleti irányú Császárvíz-völgy bal partján, a Velencei- hegység legnyugatibb lankáitól északra. A település 129 m tengerszint feletti magasságban, változatos, dimbes-dombos vidéken fekszik.
A település egyedülálló régészeti nevezetessége, a római kori Pannónia egyik különleges emléke, a Császár-víz duzzasztógátja. A hatalmas völgyzáró gát Gorsium (Tác) épületek mellett - Fejér megye római kori múltjának a legnagyobb mérhető emléke.
Pátkai-víztározó
A gáttól északra épült meg a Pátkai-víztározó, amely a több mint 300 hektáros nagy kiterjedésű, egybefüggő vízfelületével méltán nevezhető a Velencei-tó "testvérének". A sok remek horgászhelyet kínáló tó a régió egyik legkedveltebb horgászparadicsoma. A tó és környéke ideális kikapcsolódási lehetőséget nyújt - a horgászok mellett - a természetjárást, és a kerekezést kedvelők számára is.
Római kori gát
"A lenyűgöző méretű, 4 m magas, 2 m széles és eredetileg 125 m hosszú kőgát halastóvá duzzasztotta a patak vizét, és a tavaszi árvizek ellen védte a völgy kijáratánál települt népes római kori falvakat és településeket. Feladata a Fehérvár környéki vizek szabályozása volt. Megtalálhatóak a gátig vezető római út maradványai is. A területen feliratos köveket, kelta halomsírokat, jellegzetes viseleti és használati tárgyakat (ruhakapcsoló tűket, pecsételt díszítésű szürke tálakat) találtak. Az avar kort kengyelpár reprezentálja."
A környéken néha hajtás, és vadászat folyik. Amennyiben a parkolóból is látható pihenőház mellett sok terepjáró szerű autó áll, érdemes érdeklődni a gátőrnél, illetve a pihenőházban. A pihenőház udvarába papíron tilos bemenni, de minket szívesen fogadott az ott üldögélő vadász. aki éppen krumplit pucolt (és valamit forralt).
Megtaláltam barnanyával, köszönöm a rejtést! A ládának egy füle van, és mindkét logbook betelt. (az egyik el is ázott) A víztározót leengedték teljesen, de a gát még mindig látványos. [Geoládák v4.5.8]
Megtaláltuk 🙌 A láda jó állapotban, ment bele az ajándék. A környezet és maga a gát nagyon szép - örülök, hogy fennmaradt. Az üres víztározó látványa viszont elszomorító. Az itt élő rendkívül gazdag állatvilág (főleg madár) a vízzel együtt tűnt el... [Geoládák v4.5.3]