Elhelyezés időpontja: 2008.02.10 19:00
Megjelenés időpontja: 2008.02.11 20:54
Utolsó lényeges változás: 2010.10.03 16:28
Utolsó változás: 2018.02.21 08:54
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Bütyök+Zulu
Ládagazda: Párduc50 Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 30 m
Megtalálások száma: 923 + 3 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.1 megtalálás hetente
WAP
A láda (16*10*5 cm) a templomkertben, kövek alatt a kapu belső sarkánál. Ha alulról érkezel jobbkézfelől találod.
A láda új helyre telepítve, 2010.10.03-án. A ládába TravelBug nem helyezhető. N 45° 54,189' E 18° 14,013' 175 m [GCtuat+parkoló]
A nyitott kapu és a mögötte lévő bokor ad egy kis takarást, de kérjük nagyon körültekintően logoljatok.
Túrony
Pécsről Szalánta után néhány kilométerrel már Túrony háztetői és kéményei integetnek, majd gyorsan völgybe is bújnak és elfogynak a csarnótai fennsíkra kapaszkodó kanyarnál.
"Ám a falu, az Árpád-kori templom büszke őrizetében, balra fenn folytatódik, a bekötőút egy vénséges présháznál vezet föl ide, fákkal teleszórt domboldalon, mitöbb, itt van a faluközpont, a hivatal, és aki már járt itt, azt is tudja, hogy a fennsík Tenkes felé eső lankái szőlőskerteket ringatnak. Kiszélesülő, napfényjárta teret őriz a megye talán legrégibb temploma, amelynek a környezetét is újjávarázsolták, a fák első, őszt ígérő leveleiket 2006-ban már okkerszínű díszburkolatra hullatják a polgármesteri hivatal előtt."
Már az új kőkorban is lakott település a rómaiak idejében vált valóban említésre méltóvá, ugyanis az akkor erre vezető római hadiút a falun haladt keresztül. A falu neve először írásban 1237-ből kerül elő Turul alakban, majd később ez átalakul valószínűleg a torony szó hatására. 1333-1335 között keletkezett összeíráskor a településnek már plébániája volt. A török időkben is lakott településen élők az ekkor térhódító református vallásra váltottak. Túrony múltjának tragikus eseménye volt, amikor 1706-ban a rácok felgyújtották a falut. A község az 1848-49 szabadságharc idején vonult be a megye történetébe. A déli részeken összegyűlt paraszthadseregekre, melyek Pécs felé vonultak, itt csaptak le a császári csapatok és nagy részüket elpusztították, a faluval együtt. A hódoltság óta magyarok lakta településen, 1930 körül jelennek meg a nemzetiségek (német, horvát).
A faluban található több régi és csak részben felújított ház mellett a legfontosabb építészeti látnivaló a református templom melynek 5 évig tartó felújítását 2006 nyarára fejezték be.
A XIII. században már biztosan állt a templom, eredeti állapotában megmaradt a templomhajó keleti falának jelentős szakasza. A nyugati falat a XIII. században lebontották, mivel abban az irányban hosszabbították meg a főhajót. A XIV. század harmincas éveiben lebontották az Árpád-kori szentélyt, és sokszögzáródású, támpilléres, gótikus szentélyt építettek. Miután a templom a reformátusok kezére került, lebontották az oltárt, eltávolították a falfestményeket is. 1706-ban a fosztogató rácok a környék többi településéhez hasonlóan Túronyt is felégették. A lakosság csak 1726-ban költözött vissza faluba, és vette birtokba a fedél nélküli, romos templomot. Az épület felújítása során támpilléreket építettek, újabb ablakokat nyitottak, a kazettás mennyezet is a XVIII. században készült, a barokk stílusú torony pedig 1827-ben épült. Az elpusztult festését egykor a Zsolnai gyár másoltatta le és felhasználta azt díszítőmotívumként.
A templom ajtó mindig nyitva van, szabadon látogatható.
Az évszázadok során történt átalakítások ellenére is a környék legértékesebb műemlékei között tartják számon a templomot. 2004-ben felkerült a World Monuments Fund listájára is, ami azt jelenti, hogy a New York-i székhelyű szervezet a támogatásra érdemes, a világ 100 legveszélyeztetettebb műemléke közé sorolta.
A falutól délre fekvő gerinc felé a turistaút vezet, mely a falut keletre elhagyva 1,7 km után délre fordulva újabb 1,5 km után csatlakozik a -hoz majd a Csodabogyó tanösvény-hez, melyen a máriagyűdi templomhoz lehet lesétálni.
KIKUCSA túracsapattal túráztam, közben ládát kerestem.
A log füzetbe beírt láda rövid név nem stimmel! GCtnat olvasható, de a jó láda rövid név GCtuat. Már abba akartam hagyni a logolást, mert nem fogadta el a ládanevet, végül a track-et rögzítettem a gyalogos kupába, ahol láttam a helyes megközelített rövid láda nevet. Kérem a rejtőt, javítsa a dobozban lévő ládanevet.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Érdekes, és szép helyen van elrejtve a láda. Gyakran járok munka ügyben ezen a környéken, de eddig egyszer se jutott eszembe, hogy Túronyban körül nézzek. A geoládának köszönhetően már ezt is tudom, hogy bizony Túronyban is érdemes megállni, és megnézni a nevezetességeket.
A láda rejtekéül szolgáló kőkupac a templom kerítésén belül, a kapu sarkánál van, ami egy bokor alatt található. Eléggé birtokháborítás szaga van a dolognak, amikor csak úgy bemegy az ember a kerítéssel elkerített templom udvarra, és bebújik a bokor alá.
Óvatosan közelítettünk, mivel magánterület szaga volt a környéknek, s dacára a precíz útbaigazításnak, nem tudtunk dönteni a több nyílászáró között elsőre. De aztán csak meglett, s megúsztuk a pulit is, meg a fiatalembert is. Hiába! Ennyivel vonzatlanabbak vagyunk Kistimcsi1-nél. A jelszó elgondolkoztatott kissé. Halvérű alakokról már hallottunk, de hogy valaki a frizuráját a keringési rendszerében hordja, ez még nekünk is új volt. Gondoljuk a csimbókok gyakran okoztak dugulást, s akkor jöhetett a csőgörény. S mindezek ellenére kibírta az Vereckei szorosra vezető igencsak erős kaptatót, ez szép teljesítmény. Mi legalábbis ezt vontuk le belőle. Maga a templom környéke nagyon szépen rendezett, sokat fejlődött a '74-es Tenkes tájfutó kupa befutója óta. Köszönjük, hogy erre járhattunk.
Halló!
TFTC! ♥️ Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget és a munkádat!
Könnyen meglett nekem is.
A rejtektől kifelé jövet egy nagy fehér puli nézett velem farkasszemet, de szerencsére jámbornak bizonyult. Egy arrajáró fiatalember beinvitált a templomba is, zavartan magyaráztam neki, hogy én tulajdonképp geoládázom itt. Végül bementem és nem bántam meg, fantasztikus volt a hangulata.
[Geoládák v3.12.10]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (931 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.