Elhelyezés időpontja: 2008.02.10 20:00
Megjelenés időpontja: 2008.02.11 20:55
Utolsó lényeges változás: 2020.10.23 08:07
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Bütyök+Zulu
Ládagazda: Jevica és Gyuszi Nehézség / Terep: 1.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 250 m
Megtalálások száma: 593 + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
2 állomásos multi
1. pont: A Körtemplom előtti lépcsőbe vésett szöveg utolsó szava
2. pont: Láda (12 cm hengeres) a kápolna közelében egy "kulisz-kocka"-ban, melyet benőtt a szőlőinda, de könnyen megszerezhető megfelelő irányból. A ládába TravelBug nem helyezhető. 1. pont: N 45° 53,750' E 18° 23,436' 133 m [GCpalk-1]
Parkoló: N 45° 53,294' E 18° 23,762' 168 m [GCpalk+parkoló]
2. pont: N 45° 53,215' E 18° 23,688' 189 m [GCpalk-2]
Kápolna: N 45° 53,197' E 18° 23,707' 183 m [GCpalk+kápolna]
(Alternatív jelszó a 2. ponthoz: a kápolna belsejében a bejárat feletti szöveg utolsó sora írásjelek nélkül) Palkonya, az egy utcás, 370 fős dél-baranyai falu ma is hűen őrzi a XVIII. században betelepített német szőlőművesek építészeti kultúráját. A község legnevezetesebb műemlék együttese a faluvégi domboldalt beborító, 53 présházból álló pincesor, mely a világörökség része. Palkonyán a lakóházak fele helyileg védett műemlék. Az építészeti örökségvédelmi program egyik eredményeként védetté nyilvánított épületek homlokzatát "Védett" feliratú, házat formázó kerámia díszíti, ami még különlegesebb hangulatot ad a falunak.
Körtemplom
A falu katolikus templomát a Batthyány család építette, és 1816-ban Szt. Erzsébet tiszteletére szenteltette. A messziről is jól látható piros kupolás templom a magyarországi körtemplomok egyik legszebb példája. A templom klasszicista stílusban épült, a szabadon álló centrális templom kupolával fedve, tornya a szentélyrész mögött a bejárattal szemben helyezkedik el.
A kiváló akusztikájú templom rendszeresen ad helyet különböző kórus-fellépéseknek. Minden év szeptemberében egyik helyszíne a nemzetközi hírű Európai Bordal Fesztiválnak.
Az első templom építése 1771-ben fejeződött be. Ez egy kis kápolna volt, melyet a lakosság kegyúri segítség nélkül saját erőből építetett. 1782-ben a kápolna részére Pécsett egy kis harangot öntettek, mely mellé 1793-ban Bécsből egy nagy harangot hozattak. Az első harangok sajnos már nincsenek itt.
Szent Bertalan Kápolna
2007 aug. 24-én szentelték fel Palkonya új, adományokból épült szőlőhegyi Szent Bertalan Kápolnáját. A Szent Bertalan Kápolna Palkonya újabb hírnöke és segítője lehet...
A főutcát egy fából készült játszótér gazdagítja, mely a népi fafaragó művészet jeles alkotása.
A falu három halastó ölelésében fekszik, melyek gazdag madárvilága és nyugalma felüdülést nyújt a horgászni, kirándulni érkezőknek. Mindezek mellett a falu páratlan panorámáját élvezheti, aki nem rest felsétálni a környező szőlőhegyekre, a környéken számos jelzett gyalogtúra útvonal van. Palkonyán áthalad a nemzetközi "Három folyó" kerékpáros túra útvonal is.
Palkonya történelme
Az első okirat, amelyik Palkonyát említi, 1296-ból származik. Akkor a község a kéméndi uradalomhoz tartozott, amely a Győr nemzetségbeli Konrád birtoka volt. Évszázadokon keresztül gyakran váltották egymást a tulajdonosok, és a lakosságról is alig lehet már valamit felkutatni.
1687-ben, a nagyharsányi csata (második mohácsi csata néven is említik) idején, - melyben a török súlyos vereséget szenvedett, és véglegesen kiűzetett Magyarországról - a községnek 8 háza és 20 lakosa volt. A lakosság földműveléssel és szőlőtermesztéssel foglalkozott. A török uralom alatt a hadjáratok következtében a lakosság egy része kipusztult, más része elmenekült vagy elhurcolták őket. A megcsappant lakosság pótlására a 18. század 30-as éveiben és a rákövetkező években megindult a német és szerbhorvát lakosság nagyarányú betelepítése a Duna mentén és a Dunántúlra.
A szájhagyomány szerint az első betelepülők a kolerajárványnak estek áldozatául. Bár a községet két évszázadon keresztül szinte kizárólag németek lakták, már 1880-1910-ig 7-34-en, 1920-ban pedig már 149-en vallották magukat a népszámláláskor magyarnak. A második világháború idején a front elől sokan Németországba vándoroltak. Az elvándorolt németek helyére magyar családok költöztek.
Európa Kulturális Faluja rendezvénysorozat
Palkonya alapító tagja az Európai Kulturális Falu mozgalomnak, mely 1999-ben jött létre a holland Wijk aan Zee-ben. Európa 12 országának falvai (Hollandia, Görögország, Észtország, Anglia, Dánia, Ausztria, Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Németország, Csehország és Magyarország) aktív kulturális és baráti kapcsolatot ápolnak egymással. A mozgalom célja a falusi élet létjogosultságának hangsúlyozása, a falvak értékeinek, kultúrájának ápolása és megosztása, bemutatása. A 12 falu között Palkonya a legkisebb település.
Minden évben egy falu fogadja a partner falvak lakóit, ahogyan 2007-ben ez Palkonyán történt. Forrás: palkonya.hu'
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Jópofa templom ez a palkonyai. A lépcsőn lévő felirat szép avittas, az egyik betű akár repedés is lehetne, de a szövegkörnyezetből úgy ítéltük meg, hogy mégis inkább egy s betű (bár cselesen kétfajtát használt anno a vésnök, biztos, hogy ne legyen oly monoton a munkája). Ezután nekivágtunk a második felkutatásának, és megegyeztünk, hogy a palkonyai dűlőfutást - akármennyire is csábító - idén is nélkülünk bonyolítják. A kápolnához vezető kaptató kocogva már nem a mi erőnlétünknek való. Gyalog azért lelkesen felküzdöttük magunkat, és megérte. Szép nyugodt környezetben egy jó állapotban lévő kápolna, és pompás kilátás észak felé. A kuliszkocka tényleg jól rejtőzik, először azt hittük, hogy az a rakás a metszés után maradt felhalmozott vesszők halmaza, de aztán megleltük alatta a geodéziai ojektumot, amely most kivételesen nem a hegytetőn volt. Érdemes volt felfedezni a vidéket, köszönjük.
Halló!