Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2008.03.10 18:51
Megjelenés időpontja: 2008.03.10 19:11
Utolsó lényeges változás: 2016.09.11 21:43
Utolsó változás: 2017.05.18 07:30
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1800 m
Megtalálások száma: 481 + 9 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP ON
Multi geoláda (Pécs):
1: felirat a kaputól balra: 1. szó
2: tábla: cím 2. szava
3: geoláda, betondarab alatt
WAP OFF
Bevezető
Pécs egyik félreeső, talán kissé méltatlanul mellőzött városrészébe hívlak egy rövid sétára, ahol a geológiai, botanikai és kultúrtörténeti értékek mellé remek panorámát kapsz - és mindezt a város szívétől néhány buszmegállónyi távolságra.
Gyükés
A török kiűzése (1686) után Boszniából katolikusok (horvát-bosnyákok) jöttek Pécs környékére, jobbágyként. A Havi-hegy meredek keleti oldalán, az ún. Gyükés dűlőben telepedtek le.
Az észak-déli irányban kb. 1.5 km, kelet-nyugati irányban 1 km legnagyobb kiterjedésű területet a hegy felől Dömörkapu, a völgy felől Lámpás-völgy határolja.
Bár nincs körpanoráma, mégis pazar a kilátás: ÉK-en Árpád-tető látszik, K-en a közelben Lámpás-völgy az egykori Karolina-külfejtéssel és Fehér-heggyel, távolabb a Kelet-Mecsek az összes nagy csúccsal: Cigány-hegy (524m), Hármas-hegy (604m), Zengő (682m). D-felé tekintve messze a Budai városrészen túl még látható a Szársomlyó.
Gyükés kincsei 1. Nyílt mecseki dolomitsziklagyep. N 46° 5,903' E 18° 14,097' 406 m [GCGYUK+GYEP] A Mecsekben igen ritka, kis kiterjedésű növénytársulás található itt, a Bertalan-sziklánál, a széles mészkőpászták közé ékelődött, keskeny, szalagszerű dolomitkibúvásokon. A védett növényfajokon kívül számos védett lepke és csiga élőhelyeként egyes források a Mecsek zoológiai szempontból legértékesebb részének tartják. 2. Flóra-pihenő. N 46° 5,904' E 18° 14,075' 402 m [GCGYUK+FLORA] 402 m magasságban, a dömörkapui Vidámpark közelében található az 1911-ben elkészült pihenő, amelyet a mecseki turistáskodás nagy alakja, Hamerli József finanszírozott. A helyi születésű sikeres üzletember (vaskereskedő) sem idejével, sem pénzével nem fukarkodott, ha a szívének igen kedves "Mecsek Egyesület"-ről volt szó: pihenők, kilátok, turistautak őrzik emlékét. (A névadó Flóra az édesanyja volt.) 3. Szent Bertalan kápolna. N 46° 6,027' E 18° 14,164' 293 m [GCGYUK+KAPOLNA] 1749-ben az itt élő bosnyákok építették és Szent Bertalan apostol tiszteletére szentelték fel ezt a kis szőlőhegyi imádságos helyet az 1332-ben épült, de a török időkben elpusztult ágostonrendi zárda és templom helyén. Sajnos a kis épületet csak évente egyszer, augusztus 24-én nyitják meg a nagyközönség előtt, pedig a névadó szentet ábrázoló oltárkép mellett egy különleges, Illés próféta mennybemenetelét rendhagyó, naív módon ábrázoló festmény is rejtőzik itt. 4. Nagy ezerjófű kert. A Szent Bertalan kápolnával szemben egy meglepően egyedi kapubejáratra csodálkozhat az errejáró. Ám ami a kapun belül van, az még érdekesebb: két elkötelezett növénybarát (Acél Katalin és Harmatha István) másfélévtizednyi munkájának eredménye, egy valódi magánarborétum, ahol "az év minden napján nyíilik virág" és ráadásul még belépődíj sincs :-)
További látnivalók, érdekességek Szamárkúti kőfejtő. A Felsőhavi dűlőről N 46° 5,430' E 18° 14,555' 263 m [GCGYUK+BANYAHOZ] pontnál letérve az egykori Szamárkúti kőfejtő N 46° 5,446' E 18° 14,509' 264 m [GCGYUK+KOFEJTO] "monumentális amfiteátrumába" érünk: néhol akár 20 m magas sziklafalak övezik az elhagyott bányaudvart. (Kb. 100 m-re délnyugatra egy másik hasonlót találhatsz.) Vidámpark romjai A dömörkapui buszvégállomás mellett N 46° 5,960' E 18° 13,911' 410 m [GCGYUK+EXVIDAMPARK] egy igazi Kádár-korszakbeli, többezer óra társadalmi munkában készült "szórakoztató központ" várta a gyermekeket évtizedeken keresztül, de mára csak a romjai maadtak.
Ládatörténet
2016.09.06 Az egyre terjedő törmelékhalom szélére helyeztem át a dobozt, új naplófüzettel felszerelve.
2008.03.10 A láda éppen a 36. születésnapomon jelent meg.
Szerencsém volt ezzel a multival. Tavaly júniusban jártam erre először, akkor még megvolt a tábla a kettes pontnál. Viszont az egyes pontnál rossz táblát fotóztam le, így otthon nem tudtam logolni. Ma újra megnéztem, és mivel megvolt a tavalyi kép a kettes pontról, így megvan mindhárom jelszórészlet. Köszi szépen.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Kerékpárral Pécsről.
Ahogy a korábbi logokból sikerült kiderítenem, a 2-es ponton lévő információs tábla cserélve lett a rejtés óta, így annak a segítségével nem állítható össze a jelszó. Mivel a rejtő nem válaszolt az email-emre, az előző megtalálótól kértem el a jelszórészletet. Ezúton is köszönet ViszlaiLivia kessertársnak!
[Geoládák v4.5.2]
Megtaláltuk, viszont a jelszó 2. részlete species8472hu felhasználó segítségével lett meg, amit ezúttal is köszönünk. (Reczy felhasználóval együtt kerestük a ládát) Feltételezzük, hogy az információs tábla le lett cserélve az adott ponton, ezért nem tudtunk logolni. Írtam a rejtőnek is, akitől még nem érkezett válasz, így gondoltam hogy egy másik kereső társunktól kérem be a helyes megfejtést. Kérnénk szépen a láda gazdáját, hogy mihamarabb korrigálja a problémát.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
A GCIzgi mozgó láda elrejtése céljából mentem fel a Dömörkapuhoz. Miután a ládát eldugtam, gondoltam megkeresem ezt a közeli multi ládát is.
Fentről, Dömörkapu felől indultam. Először a 2. ponthoz mentem a táblát megkeresni, ami gyorsan meg is lett (vagyis csak azt gondoltam, de erről később...), majd folytattam az utat a Flóra pihenő felé, ahol a kilátóból megcsodáltam a panorámát a Pécsbányai volt külfejtésre, és környékére.
Ezután a sárga háromszög, majd a sárga/piros kereszt irányába haladtam tovább lefelé Gyükésbe. A kereszttel jelölt turistaút eléggé vadregényes, helyenként nehezen követhető, meredek, ami lefelé még nem is tűnt vészesnek, csak mikor leértem, akkor gondoltam bele, hogy itt is kell majd visszamásszak. Ez már nem tűnt olyan csábító gondolatnak. A Hotel Mediterrán mellett elhaladva egy halom szemét is fogadott. Nem szép látvány. Kicsit rendbe tehetnék a környéket.
Ezután elértem az 1-es ponton lévő kerthez, ahol a kaput és mögötte rejlő csodás kis magánarborétumot is megcsodáltam.
Már csak a 3-as ponton lévő fizikai láda volt hátra a Szent Bertalan kápolnánál. A láda hamar meglett a kápolna mögötti kis ösvény mellett egy nagy betondarab alatt rejtőzve. Valóban nem szívderítő a rejtekhely, ahogy a korábbi logokban is írták, gyakorlatilag egy szemétlerakat. Inkább felszámolni, kellene, és nem ládát rejteni ide.
Az igazi bajok csak ekkor kezdődtek, mert mikor a ládából meglett az utolsó jelszórészlet is, megpróbáltam belogolni a találatot. Sajnos többszöri próbálkozásra se sikerült, így inkább feladtam, mert nem akartam, hogy letiltson a rendszer.
Otthonról emailt írtam a láda gazdájának, Fairynek, aki rövidesen válaszolt is. Mivel elküldtem a 2. ponton fellelt tábla képét, ennek kapcsán kérdezte, hogy egy másik táblát (egy régebbi természetvédelmist) nem láttam-e a környéken. Jeleztem neki, hogy nem, de ez után már nem kaptam választ pedig többször is írtam neki.
Bő egy hét várakozás után inkább írtam mormoginak, a ládát utóljára logoló kessernek, aki jelezte, hogy ugyanebbe a problémába futott bele ő is, és neki is egy másik kessertől kellett segítséget kérni a logoláshoz. A segítségével már ment a logolás, amit ezúton is köszönök.
Nagyon úgy tűnik, hogy a 2. ponton lévő természetvédelmi tábla, amiről a jelszórészletet kellene leolvasni, már nincs a helyén. Azt valószínűleg egy újabbra cserélte a Biokom, aki a parkerdő kezelője. Javaslom a jelszó megváltoztatását az ott lévő új táblának megfelelően, mert így a későbbi megtalálóknak is problémás lesz a logolás.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Az 1. ponton lévő kapu egy igazi kis csodát rejthet. Kár, hogy nem tudtam bemenni! A ládát először én is a gyökerek között kerestem, végül azért megtaláltam a templom hátsó sarkánál levezető ösvény mellett egy nagyobb betondarab alatt. Nem ismertem ezt a helyet. Köszönöm, hogy elhoztál ide! [Geoládák v4.2.6]
Lopakodó, Tabletta és Röfi73 társaságában Pécsre és Mohácsra jöttünk hétvégére.5N játékostársunk logja segített,hogy ne túrjuk reményvesztve a sittet az időközben eleredt esőben :)
Dömörkapunál parkoltunk,így adta magát,hogy a kettes ponttal kezdjünk.Igazi élmény ez a hely,ráadásul most nem volt itt senki,így még jobb volt.A kertkapu után jött a feketeleves.A sitthalom,amit mindenki emleget,hát mi is túrtuk,pedig nem is kéne.A wapnál írt a helyes:betondarab alatt,semmi gyökerek közt!Egy nagyobb,de nem nehéz betondarabot kell megemelni,közvetlen az út mellett ami levezet a templomnál.Szóval a sitt között nem kell túrni.Majdnem feladtuk és annyira örültünk,hogy meglett,hogy a jelszót fel se írtuk,de szerencsére azért nem volt nehéz emlékezni rá.
Mecseki ládakereső körtúránkon kerestük fel a rejtés pontjait. A kettes pont környéke nagyon hangulatos, szép a kilátás. A templomnál sok a szemét, a sitt. Mi turkáltunk benne, a gyökerek között keresgélve. A rejtés nem a gyökerek között van, hanem egy betondarab alatt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Dömörkaputól lefelé indultam, nagyon törmelékes az út. Lenn szépséges a kis templom, szívesen megnézném belülről is, meg a kertet is. A láda méltatlan helyen van.