Megközelítés
A kb. 1000 lelkes Erdőd Eszéktől 30 km-re keletre, a Duna jobb partján, a folyó meanderei által körülölelt félszigetszerű löszhalmon, az Erdődi-hát részét képező Dályi-hegység keleti lejtőin fekszik.
A falu Újerdőd településrésznél közúti határátkelővel rendelkezik Szerbia felé. A Duna-híd másik oldalán a vajdasági Gombos (Bogojevo) van. A határátkelő kicsi, az átjutás néha lassú, de Bács várához (GCBAC) érdemes erre tovább menni.
Parkoló: N 45° 31,565' E 19° 3,805' 152 m [GCDVER+parkoló]
A vár története
A települést az írott források először Erdődként, 1335-ben említik. Egy 1472-es okiratban a titelti prépostság tulajdonaként már Castelum Erdeedről, azaz Erdőd várról (városról) olvashatunk.
A birtok a XV. század végén az alsólendvai Bánffy családé, majd 1526 és 1687 között török uralom alatt állt.
A török kiűzése után katonai igazgatás alá, majd a bécsi udvari kamarához került.
1730-ban VI. Károly más szlavóniai falvakkal együtt Zuan bárójának, kamarai tanácsosának ajándékozta. Az így létrejött hatalmas uradalomnak a székhelye Erdőd lett. A báró özvegye a birtokot 1746-ban eladta Pálffy János nádornak, akinek 1785-ig állt a tulajdonában.
Később a csepéni Adamovich família és szentkatolnai Cseh Ervin (Valpó, 1838 - Erdőd, 1918) szerémi főispán birtokolják, de ekkor a vár már romos állapú - ahogy erről egy a 19. század közepéről fennmaradt ábrázolás tanúskodik.
A második világháborút követő államosításig a birtokok utolsó tulajdonosa Cseh Irénke.
A vár és környéke stratégiai helyzetéből adódóan egészen a legutolsó harcokig mindig fontos célpont, áhított birtok volt. Az 1991-től 1995-ig tartó horvátországi háborúban - Szlavónia többi, szerbek által megszállt részéhez hasonlóan - Erdődről is elűzték a horvát lakosság nagy részét. A menekültek házaiba szerbek költöztek. A hírhedt szabadcsapat-vezér, többek között a kórógyi és szentlászlói etnikai tisztogatásokról ismert Tigrisek vezetője, Zeljko Ražnatović, a boszniai háborút követően Erdődre helyezte át a Szerb Önkéntes Gárda kiképzőtáborát és központját. A várromot megfigyelőállásként használták. Ekkor építették a kerek toronyba a vaslétrát és ekkor szenvedett súlyos, ma is látható sérüléseket. De a vár még mindig jobban járt, mint a közeli Mindenszentek temploma, amit az 1991-92-es harcokban porig romboltak. A község lakói és az innen elszármazottak csak 2005-ben, közadakozásból tudták újjáépíteni.
1995. november 12-én itt írták alá a horvátországi háborút (és ezzel a délszláv háborúkat) véglegesen lezáró ún. erdődi egyezményt. Ennek a dokumentumnak értelmében került vissza 1998-ban Kelet-Szlavónia (benne az erdődi község is) és Baranya horvát igazgatás alá.
Építészet
A XV. században épült vár közepén álló, négyzet alaprajzú lakótorony eredetileg négyszintes volt. Belső falát freskó díszítette. A romos tornyot 1891-ben az Adamovich-Cseh család sírboltjává alakították át. Ehhez a torony a felső részét visszabontották, megszűnt a lépcsőház, elpusztultak a falfestmények maradványai. Az oromzatot pártázattal zárták, a bejárata fölé a család egyesített címerét faragták.
A lakótorony mellett a vár legjobb állapotban megmaradt része az északnyugaton elhelyezkedő, itáliai reneszánsz hatás mutató négyszintes, kerek saroktorony és a hozzá kapcsolódó kelet-északkeleti irányú körítőfal. A felső szinten húsz, lépcsőzetesen előreugró, téglákból képzett konzol tartja a pártázatot, amely alul szuroköntő nyílásokkal volt ellátva. Megfigyelhetők a kulcslyuk alakú lőrések is.
Van még egy, a lakótoronnyal és a kerek saroktoronnyal azonos megoldásokkal rendelkező torony maradvány is, mely a vár alatt mintegy 40 méternyire található. Bár voltak olyan vélekedések hogy ez a torony nem az eredeti helyén áll, hanem egy 1860-as földcsuszamlás alkalmával került oda, de ezt megcáfolták az 1970-ben végzett ásatások, amelyek feltárták egy külső védelmi rendszer részleteit és így bebizonyosodott, hogy fal kötötte össze ezt az alsó, északi szögletes tornyot a nyugati felső kerek toronnyal.
Ládatörténet:
2008. 02. 16.: SylverRat + Bogee a Délvidéki Várak ládasorozat 2. tagjaként elrejti a ládát.
2009. 08. 15.: A láda eltűnt.
2009. 08. 20.: Ládapótlás.
2010. 10. 17.: A láda eltűnt.
2011. 09. 13.: Az eltűnt ládát Fairy pótolta.
2012. 08. 03.: A láda eltűnt.
2012. 10. 06.: Az eltűnt ládát Csaba & Családja pótolta.
2013. 06. 15.: A láda tartalma eltűnt.
2013. 10. 23.: Ládakarbantartás.
2015. 06. 03.: Strombus és Péter60 ismét üres ládát talált. Feltöltték kellékekkel és biztonságosabb látszó helyre költöztették.
2015. 07. 19.: Dr. Lada és Lopakodó a ládát a régi koordinátákon pótolta, mivel nem tudtak a korábbi gyógyításról.
2017. 05. 06.: Ancs pótolta, mivel az eredeti doboz visszahelyezéskor lecsúszott a meredek domboldalon.
2017. 09. 06.: Párduc50 a ládát örökbefogadta.
2018. 11. 12.: Strombus a ládát beteg állapotban köszönettel örökbefogadta. Eddig a ládának 83 megtalálása volt. Átlagos értékelése 4,64 (környezet 4,74, rejtés 4,50, web 4,67).
2019. 03. 01.: Strombus a ládát pótolta. Pótládát és virtuális jelszót is kihelyezett.
2022. 03. 24.: Az eltűnt ládát ismét új helyen pótolta Strombus és Péter60.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Eseménydús, izgalmas, burek burkolós, csevap és pljeskavica kajálós, hőségben elolvadós, majd záporban rommá ázós, magyar emlékeket felkeresős, helyi érdekes helyeket megcsodálós, három országot érintő, egy hetes remek kirándulást tettünk Fidorkával.
Átküzdöttük magunkat az elképesztően bürokratikus szerb horvát határon, majd egyből a határ túloldalán rámentünk erre a ládára. A dobozt hosszabb keresés után itt sem találtuk, a segédjelszó viszont a helyén volt. Érdekes az acélsodronyokkal megkötött falrész. Köszi, hoyg megmutattad.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A mai napra a kelet-horvátországi ládákat terveztem begyűjteni. Ez volt a mai 8. láda. A rejtővel egyeztetve terveztem a hiányzó láda pótlását, azonban a várban építési munkákat végeznek, így ez sajnos sajnos ez elmaradt.
Megtaláltam, alternatív jelszóval belogolva. Köszönöm, láda nélkül valószínű nem jutottam volna el erre a csodás helyre, ilyen impozáns, gyönyörű várerődöt sem lát mindennap az ember, a kora is magáról beszél. :)
Köszönöm a rejtést ezen a látványos helyen!
A láda sajnos nem lett meg, pedig igyekeztünk derekasan (a pótjelszó sem). Mugliveszély egyáltalán nem volt, egy lélekkel sem találkoztunk, pedig elég 'kitett' helyen van/lenne a rejtés.
A képek alapján kérném az elfogadást!
Megtaláltuk!
Sajnalatosan csupán második próbálkozásra, de még lett. Első alkalommal sajnalatosan későn (sötétben) értünk ide, így egyrészt a várat se láttuk rendesen, másrészt a ládát sem találtuk. A ládát most sem leltünk, de a pótjelszó meg lett. Sajnos kissé kopott, de még olvasható.
Köszönjük a rejtést!
[g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Ebédszünet. Nagy meleg, jó társaság, kicsi fekvés a rejtekért. Koordinátán a falépcső alatt keresd kívülről, ott ahol mutatom. Nagyszerű kilátás. Köszi szépen a lehetőséget.
Megtalálás után megkóstolhattuk Gyezegzug híres kolbászát :-) Isteni! Kár, hogy nincs már több belőle nekem... A láda remek helyen, a rejtés jó, benne maradt egy követhető. Köszi!
Nagyszerű hely, gyönyörű panorámával. Ideális helyszín az ebédidőre. Gyezegzug csabai kolbásza most is fenséges volt :) A ládát rövid keresés után megtaláltuk, a fahíd alatt bújt el. Köszönet a rejtésért.
Vajdasági kirándulás családdal, barátokkal. Elsőre nem akaródzott előkerülni a doboznak, így az az alternatív jelszót kerestük meg, ami sajnos nem olvasható. Második nekifutásra meglett a láda szerencsére. Nagyon tetszett a hely, köszönjük a rejtést.
A nap egyik legjobb helye holtversenyben Bács várával. Először a ládára mentünk rá, ami jól elbújt, így sokáig kutattuk. Visszahelyezés közben lecsúszott a meredek oldalban. Pffff.... Akkor már pótoltuk is lendületből. Szóval óvatosan a mozgatással...
A vár nagyon tetszett, sokat nézelődtük, fotózkodtunk. A délutánra nézve megsasoltunk a határ forgalmát is Szerbia felé, de előbb volt némi dolgunk még délebbre :)
Köszi
Bács mellett az egész hétvége legklasszabb helye volt. Egyrészt helyzetéből adódóan, másrészt a bemutatott látnivalónak köszönhetően. A megmaradt romok nem mindennapiak, s bár a jelenleg különálló hengeres toronyépületben lévő vaslétra alsó végét levágták, hogy ne lehessen felmenni, ám ez nem tudott minket megállítani. Ugyanígy a szögletes toronyba is benéztem, de odabent nincs semmi néhány vasmerevítőn kívül. A remek kilátás mellett a körte alakú lőréseket és a nagy torony bejárata fölötti címert érdemes megnézni. A ládát hosszas turkálás után találtuk csak meg, mert valaki nagyon mélyre tette vissza a fa pallósor alá. Ezen a remek helyen Kópé medvém volt velem. Sokkal érdemesebb lenne a sorozat záróládáját ide tenni, mint Eszékre.
Lopakodóval elkövetve horvát ládalerohanás alkalmával.:-) [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
Remek kis vár és a panoráma is egész jó.:-) Szerencsére a megdőlt falat próbálják állag megóvni így remélhetőleg még sokáig látható lesz. A templomnál lévő com-os ládát nem leltük meg, így ebben bíztunk, sajnos a rejtek egyértelmű volt és hiába nyúlkáltam nem leltem, így maradt a "térdre imára" megoldás és bekukucskáltam, mikor megérkezett a helyi segítség a gondnok képében. Először azt hitte csak mi bénázunk, majd a végén ő is megnézte, de neki sem lett meg.:-) Ekkor mondta, hogy a helyi gyerekek járnak ide biztos ők vitték el. Mivel Lopakodónál volt ládacsere programos doboz, így lesétáltunk a pótjelszóhoz, ott megtudtuk a jelszót amit beírtunk a logbookba visszasétáltunk vele és az eredeti helyére elrejtettük. Már csak Vukovárnál jutott eszünkbe, hogy a koo részleteket is be kellett volna írni, így aki utánunk megy az egyből a pótjelszónál kezdjen, ott hozzájut a koo részletekhez és be tudja írni a ládába.
Sajnos csak most olvastam a logokat és látom Strombuszék áthelyezték a ládát, csak még nem lett átírva a koo a fejlécben, így most valószínűleg van egy láda a fejlécben szereplő helyen, van egy láda Péter60 logjában lévő koo-n és van egy pótjelszó a tábla alján, reméljük ennyi láda már nem tűnik el.
Jó, hogy bemutatásra került a vár, szerintem alig látogatják magyar turisták.
Az üres ládát a rejtekén megtaláltam. Mivel ez nem az első eset, hogy itt mugglik áldozatául esett a cache és azért is, hogy SylverRat iránta tanúsított sok jóságát kicsit meghálálja, Strombus ragaszkodott a láda rendbetételéhez (logbook, toll, laminált horvát nyelvű info, ajándékok) és - ideiglenesen, legalább a következő rejtői karbantartásig eltelő pár hétig - új helyre rejtéséhez. Most falépcső alatt lapul: N 45°31 625' E 19° 03,822 koordinátákon. Én ugyan tiltakoztam, mert úgy látszik a rejtőnek megfelel a mostani gagyi, alig olvasható alternatív megoldás, de győzött a női erőszak:).
Megtaláltam a feleségemmel. Szép a kilátás és tetszett a vár maradvány is.
A láda elővétele eléggé elgondolkodtatott, mert egy kő elvétele után ami a kezembe akadt egy levedlett kígyóbőr volt. Azt nem tudtam már megállapítani milyen kígyóé, de mivel már találtam láda keresés közbe viperát kő alatt, ez óvatossá tett. Még botot keresgéltem, jött egy idősebb férfi, aki megkérdezte nem a ládát keressük? Kiderült ő tartja rendben a vár környékét és a ládát is már megtalálta. Biztosított nincs vipera a környéken, csak sikló, így aztán a ládát is előástam. Után egy jót beszélgettünk, érdekes dolgokat tudtunk meg hogyan képezték ki itt a várnál az újoncokat és milyen szerepet töltött be a polgárháborúban.
A doboz tartalma com-os logfüzet.
Vagy ez a com-os láda, vagy a tartalmat cserélték le, de minden esetre nem található GC-s cucc.....
A hely lélegzet elállító! Tudtak élni az eleink!
Megtaláltuk. A láda üres, a egy lap volt csak benne a jelszóval. Sajnos nem hoztunk semmit amivel kicsit fel tudtuk volna javítani. A hely egyébként gyönyörű :)
A helyszínre érve hatalmas vihar kerekedett. A sűrű villámlás miatt nem mertünk sokáig időzni a vár környékén. Gyors logolás után már futottunk is vissza a kocsihoz. A jelszót persze elfelejtettük feljegyezni. Reméljük legközelebb nem lesz ennyire kalandos a kiszállásunk. Köszönjük a rejtést!
Bár az előző logok alapján tudtuk,hogy eltűnt a láda, de a sorozat többi tagját ma tudtuk felkeresni, és a rejtők bejegyzése alapján fényképes bejegyzést is elfogadnak, így ide is ellátogattunk. A szép kilátásban nem tudtunk gyönyörködni a köd miatt. A nyitott ajtó csábított, hogy kukkantsunk be a toronyba, de az ajtó mögött nagy mélység tátongott, gyerekekkel óvatosan! A képek alapján szeretnénk kérni a rejtőt,hogy fogadja el találatunk. Köszönjük.
A Délvidéki várak ládáinak megtekintése közben kerestük fel ezt a helyet. Sajnos a láda eltünt, nem volt a helyén. A kilátás csodálatos. Érdemes eljönni erre a helyre, akinek ideje van nézze meg a borkombinátnál európa legnagyobb fahordóját, amiben még bor is van, 75 ezer literes és 150 éves tölgyfából készült.
A ládának sajnos lába kélt!
Fényképes jelszó nélküli logokat jóváhagyunk!
Ha valaki a teljes Délvidéki Várak sorozat begyűjtését tervezi, indulás előtt vegye fel velünk a kapcsolatot és megadjuk az eltűnt ládában lévő koo részletet, ami az eszéki láda megtalálásához kell.
Csodálatos kilátás, hangulatos hely. A ládasorozatot most nem fejeztük be, inkább a közeli hídon át Szerbia felé vettük az irányt. A kitérő nagyon megérte, kisebb időutazást tettünk a környékbeli falvakban, némi macskajajos utánérzéssel.
Sajnos a láda nem volt a helyén, kérem a rejtőket, a képek alapján fogadják el a találatot.
Köszönöm.
A Délvidéki Várak második ma megtalált ládája.
Az igazat megvallva így utólag ez a vár tetszett a legjobban. Ennek van igazi vár formája. Olyan hosszú szőke hajú királylányos, toronyból fehér lovas királyfinak lekiabálós, sárkánytól megmentős és boldogan élnek amíg meg nem halós. Ez a mese.
De igazából ott teljesen mást lát az ember. Katonai mászóvasakat és a háború nyomait.
A kilátás gyönyörű és még híd is van!
Az eredeti láda sajnos elveszett de az új ládába mi logolhattunk először.
Köszönjük: Jevica, Gyuszi.
Sajnos a ládát eltulajdonították, a lyukban csak egy követ találtunk. Próbáltuk a rejtőket telefonon felhívni, de nem sikerült velük beszélni. Nagyon elszomorodtunk, mert így az eszéki koordináta részlethez sem jutottunk hozzá. Azért úgy gondoltuk megpróbálkozunk így is megkeresni és nagy boldogságunkra meg is leltük.
Éva, Rudi
Végre hihettünk a szemünknek, nem kellet a képzelőerőnkre hagyatkozni. Igazi vár, igazi kilátással! Köszönjük szépen, tetszett nagyon!
szepzsuzsi, Hófehér és tommeli
Napocskás keressés 1. Mai első "nem ködben találtuk meg és még láttunk is" ládánk. Igazi vár, tetszett. A holdak itt sem voltak a top-on, de megérzésre meglett.
tommeli+szepzsuzsi+Hófehér
Horvátországi ládakörút 3/6.
Délvidéki várak 2. találata, koord. részlet begyűjtve. Ez a vár tetszett a legjobban, a kilátás pedig pazar. Egy helyi magyar lakos jött oda hozzánk, aki mesélt a várról, környékről, és a háborúról. A vár egyik falrészletét vasakkal rögzítették a várhoz, mert állítólag a víz annyira kimosta a földet, hogy a fal a rögzítővasak nélkül ledőlne. A falakon látszanak a háború nyomai, a mászóvasakat is katonák verték bele. Helyi idegenvezetőnk elmondása szerint a vár melletti völgy felett kötélpályát alakítottak ki a katonák, aminek maradványa (a földből kiálló furcsa vasszerkezet) mindkét oldalon látható.
Örülünk, hogy ezzel a rejtéssel eljuthattunk ide.
Köszi a rejtőknek a lehetőséget!
A délvidéki várak közül ez tetszett a legjobban.
Faternak a Gyalog galopp jutott eszébe: a filmben van egy jelenet a cameloti várról, amelyről kiderül, hogy makett...:)
Miután kigyönyörködtök magunkat, Eszék felé útbaejtettük Vukovárt, ahol szembesültünk a háború nyomaival. A városközpontban az új, modern épületek mellett furcsán hatnak a golyószaggatta redőnyök és falak, a víztoronyról nem is beszélve...:(
Szép vármaradvány, mégszebb kilátással.
Innen már kötelező program Vukovár, ide mindenkinek el kellen mennie, hogy megnézze mit tesz az esztelen pusztítás egy gyönyörű kisvárosból.
Én másnap Srebrenicába is elmentem, na az sem egy matyó hímzés.
(3/4) BEAC Biciklitúra Zahy-ékkal közös találat.
A tura 3.-dik napján jutottunk el Erdödre. Szép kilátás, a várrom kicsinysége ellenére impozans látvány. Felettünk folyamatosan körözött egy helikopter, hol a szerb, hol a horvát oldalon. Nem tudtuk eldönteni a hovatartozását, talán inkább szerb volt.
BEAC bringatura utolso napja. A kozeli Szarvason (marmint a helyi, horvatorszagi) nyeregbe pattantunk, es elkerekeztunk ide. Eleg erdekes a var, kulonosen a megerosites szokatlan szamomra. Tobbszor eszleltunk helikopteres hatarsertest az alatt a kb 1/2 ora alatt, mig itt voltunk, de egyebekben nem volt gond. A kilatasert megeri idejonni..
Sajnos az időjárás nem volt kegyes hozzánk, de így is tetszett. Nem tudom, hogy kommandós gyakorlópályát alakítottak ki a várból, vagy valami túlélő-játékot filmezhettek itt, de egészen izgalmas játszóteret sikerült csinálni belőle :)
Sajnos a tuhun már nem voltak rajta a láda koordinátái, így kapásból rossz helyen kezdtük el keresni. Bementünk a várral szomszédos dombon a kastélyparkba. Ami teljesen megérte! Remek kilátás volt a Dunára és a várra. Kis roming és Koko segítségével már megvoltak a helyes koo-k. Innét már könnyen meglett a láda!
Valpó után ide jöttem, hogy az itt társbérlő GCFEFT-et is megtaláljam.
pgyp-ék 20 perccel megelőztek, de szerencsére nem vitték el a mozgót.
Gyönyörű idő, szép kilátás, izgalmas várrom!
Húsvéti szünet Pécsett és környékén. Péntek-szombat egyedül, vasárnaptól Milával és Piroskával. Szombat: Délvidéki várak, Dráva-Duna-mente és a Villányi-hegység.
Horvátországi trackelős-ládázós húsvét 3/6.
Nagyon szép lett volna az idő, ha nem fúj a Duna-parton ennyire a szél. A rom nagyon érdekes, az ásatást a pénzen kívül nehezítheti a tény, hogy több ház is ráépülhetett a romokra.
Rejtőtársként a dobogósok után logolunk. Szép kirándulás. Az alkalmas rejtek megkeresése nagyobb munka, mint a láda megtalálása. Kárpótlásul sokkal többet láthatunk.
Viszont durva hideg szélben nézelődtünk.
Rejtőtársként a dobogósok után logolunk. Iszonyú hidegben kerestük a szélcsendes zugokat a várfal védelmében. Egész nap jeges szél fújt, felváltva sütött a nap és szakadt a hó. Megkapó volt, ahogy a házak közül kibukkantak a várfalak. A panoráma csodálatos a Dunára, ez volt a legszebb a várak közül. Zulu sajnálta a pici virágokat a hótakaróban.
A minden mászhatóra felmászok mániámat nem tudtam kiélni, mert a bástya létrájának alsó fele másfelé kóborolt.
Rotty-val és Attilával. Kopács után, Eszéken keresztül érkeztünk meg Erdődre. Igazából én már messzebbről fürkésztem valamilyen bástyaféleség után, de az csak az utolsó pillanatban tárul a szemünk elé. A szomszéd utcában parkoltunk, onnan sem látszik. Ez a láda volt, a mai nap fénypontja és meglepetése, ugyanis itt még nem jártam.
Régi tervem, hogy ezt a vidéket is bejárom, ugyan az elméleti felkészülés már megtörtént, még nem volt időm, hogy egy egész napot eltöltsek a Szlavón-Hegyháton, ízelítőnek jó volt ez a kirándulás és nem csalódtam.
Meglepően szép fekvésű romok, megkapó kilátással a Dunára. Itt hagytuk a GCFEFT-et. Majd a dombokon keresztül jutottunk vissza Eszékre.
Érdekesség: - a dombokon lévő "hegyek" lakossága magyar ( Dályhegy, Almáshegy, Erdődhegy). A szomszédos bácskai Gombosról és Doroszlóról telepedtek ide és főleg szőlőműveléssel, borászattal foglalkoznak. Népviseletük igen díszes, elüt a környező (főleg sokác és szerb) falvak öltözködésétől.
- itt található a legnagyobb tölgyfa boroshordó (75.000 l)
- itt írták alá 1995. nov. 12-én a szerb-horvát háborút lezáró "erdődi-egyezményt"
Amúgy a rejtés jó, bár úgy látom, hogy a romokat időnként birtokba veszik a környékbeli gyerekek, nagyon óvatosan kell logolni, hogy ne vegyék észre.
Kicsit feljebb parkoltunk, így át kellett másztunk a várárkon (és bokron...) az idejutáshoz. Megkapó a panoráma, méltó helyre került a GCFEFT láda is, itt legalább árvízbiztos, és reméljük "portyázó gyerekhad-biztos" is lesz a rejtek. Igazán nagyszerű lenne, ha annyira felújítanák a várat, hogy fel lehessen menni a bástyára, persze így is a vársorozat-láda legjobb állomása ez a romocska. A másik torony valódi sorsának feltárása izgalmas történészi feladat, remélem egyszer megtudjuk az igazi okát, miért került ennyivel lejjebb.