Elhelyezés időpontja: 2008.03.10 16:10
Megjelenés időpontja: 2008.03.10 19:08
Utolsó lényeges változás: 2024.02.25 17:52
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3600 m
Megtalálások száma: 346 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP ON
13.5* 18.5* 6cm láda egy bükk tövében.
WAP OFF
Bevezető
Tolna megye nevét hallva többnyire kisebb-nagyobb dombok jutnak az ember eszébe. Pedig egy kis község, Váralja festői völgye benyúlik egészen a Kelet-Mecsek szívéig. A völgy végén pedig egy közel 600 méter magas hegy emelkedik: a Dobogó, Tolna teteje.
Rejtés
A csúcson álló kopjafától kb. 20 m-re délre, egy magányossá vált egykori kettős törzsű bükk ölében rejtőzik a geoláda (13.5* 18.5* 6cm, 1.5l). A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Kelet-Mecsek
A Dél-Dunántúl legmagasabb középhegységének a hagyományos felosztás alapján a Mánfa-Pécsszabolcs vonaltól keletre eső része a Kelet-Mecsek, sugarasan kiemelkedő sasbércek sorozata, lepusztult tetőszinttel és jól megfigyelhető hegyláblépcsőkkel.
A felszínen a jura időszaktól láthatóak kőzetek: korábbról márgák, mészmárgák, homokkövek, későbbről a fő hegységalkotó tömör, kovás, tűzköves mészkövek. A kréta időszakban ezen a területen jelentős alkáli típusú vulkanizmus is zajlott, bazalt, trachidolerit és fonolit képződött. Az ekkor zajló intenzív hegységképző mozgások töréses, gyűrt, sőt pikkelyes szerkezeteket hoztak létre. A földtörténeti középidőben még két tenger-elöntés -kiemelkedés fázis következett, az ehhez kapcsolódó üledékképződési - lepusztulási folyamatokkal. Az újidőben már inkább csak a hegység peremein alakultak ki új kőzetek - a legnagyobb része ugyanis végig szárazföld maradt.
Dobogó
Kisújbányától északra magasodik a Kelet-Mecsek magjának legmagasabb csúcsa. A kovás, tűzköves mészkövön kialakult talajtakarón szinte elegyfáktól mentes bükkös díszlik. Mivel ezen a vidéken komoly erdőgazdálkodás folyik, az állomány kissé egysíkú, kb. 40- 50 éves fákból áll. A hegytetőn sajnos nem élvezhetünk teljes panorámát: csak a fák között néha-néha felbukkanó tájrészletek mutatják - vagy inkább sejtetik, - hogy jóval (300-400 méterrel) a Mecseket körülölelő völgyek, dombvidékek szintje felett vagyunk.
A csúcsot a Tolna megyei Természetbarát Szövetség egy kopjafával jelölte meg, amelyet egyúttal a Völgység (Bonyhád környéke) jeles helytörténetésze, az idejekorán elhunyt Solymár Imre emlékének ajánlottak.
További látnivalók, érdekességek
1. Dél-dunántúli Piros Túra
A Szekszárdról induló, Pécset Kaposváron át Siófokkal összekötő közel 320 km hosszú Dél-dunántúli Piros Túra az Óbányai-völgy oldalában felkapaszkodva N 46° 13,129' E 18° 21,884' 524 m [GCDOBO+PIROSSAV] itt halad át a nyergen, hogy a nyugati oldalon leereszkedjen a Pásztor-forráshoz, majd az egregyi Vár-völgybe.
2. Váraljai-völgy
A N 46° 13,181' E 18° 21,850' 541 m [GCDOBO+KEKKERESZT] pontnál keletre térve a felső szakaszán Farkas-ároknak nevezett Váraljai-völgybe jutunk, ahol több forrás, vendégházak, ifjúsági tábor mellett elhaladva ereszkedünk a Völgységi-patakhoz.
Megközelítés
Előrebocsátom: ez egy tipikus "kirándulós" láda, személygépkocsival az év nagy részében fizikailag nem lehet megközelíteni. A javasolt útvonal a leggyorsabb, de számos további lehetőség is van, aszerint, hogy hol folytatódik/végződik majd a túra.
Kb. eddig N 46° 12,891' E 18° 21,536' 476 m [GCDOBO+PARKOLO_LAKKERI] illik/lehet autóval jönni. Innen a (K+), majd a (S) turistajelzés mentén kb. 130 m-re megközelíthető a csúcs. Innen N 46° 13,582' E 18° 21,560' 580 m [GCDOBO+OSVENY] ösvény vezet a csúcsra, a kopjafához. (Köszönet rottynak a koo-ért.) Autóbusszal legjobban úgy közelíthető meg, hogy valamelyik Zobákpuszta és Magyaregregy között közlekedő járattal Komló, Várvölgy megállóhelyig utazunk, majd végig felsétálunk a Vár-völgyön a Pásztor-forrásig és addig követjük a (P) jelzést, amíg a (S) jelzésig nem jutunk. Innen pedig ugyanúgy, mint fentebb.
Ládatörténet
2019.05.03 13:30 A láda jelszavát lelcache játékostársam jelzése alapján frissítettem az adatbázisban,
2024.02.25 A megtalálók által küldött fotó alapján aktualizáltam a jelszót. [Admin(Fazék)]
Források:
http://www.turabazis.hu/mozgleir.php?id=73
http://www.baranyatermeszetbarat.hu/a-mecsek-kislexikona
A Mecsek és a Villányi-hegység. Turistaatlasz és útikönyv.
http://www.bonyhad.hu/
Sikeres kincskeresést!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
+
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Villányi hétvége, a környéken ládázással. A második napon a Zengőt, mint megyei magasságot céloztuk meg.
A túra után, mivel láttuk hogy a Tolna megyei magassági pont közel van, gyors átszervezéssel ide indultunk. Ráadásul itt még nem jártunk, tehát előbb GCDOBO ládát kerestük meg, majd a néhány méterrel arrébb lévő GCMM17 következett.
Itt ugyan nincs olyan kilátás mint a Zengőnél, de akkor is, egy jól eső kis sétával megmásztuk ezt a csúcsot is.
Mecseki sétánk egyik találata lenne, ha a füzetbe írt jelszó egyezne a ládaoldal jelszavával. Szerencsémre jó volt ismét együtt sétálni egy remek tavaszias napon, ezért az elvesztett pont csak a rejtőt minősíti (Persze az elutasítás is némi törődést jelentene ...)
A korábbi tapasztalataim alapján most sem vártam jóváhagyást. Sajnálatosnak tartom, hogy a gazdi csak az elutasítás lehetőségét ismeri a rendbetétel helyett.
(Némi segítséggel logoltam, amit most sem a rejtőtől kaptam.)
Az utolsó lényeges változás a ládaoldal szerint majdnem 5 éve történt.
A friss füzetnek sajnos nem sikerült követnie az eseményeket, ezért a beírt jelszó használhatatlan.
Megtaláltam. Több mint 3 hét után még mindig nem fogadja el jelszót. Logfüzet csere utáni napon jártam ott. A láda rendben. A régi logot töröltem, abban reményben, hogy lesz változás. Ha kell elküldöm e-mailben.
Egy hónap várakozás után Koko-nak jár a köszönet érte!