Elhelyezés időpontja: 2008.02.23 14:30
Megjelenés időpontja: 2008.03.09 18:20
Utolsó lényeges változás: 2008.05.08 11:24
Utolsó változás: 2008.05.08 12:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Mohapafrany
Ládagazda: mohapafrany Nehézség / Terep: 3.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1100 m
Megtalálások száma: 64 + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
A 15x15x6 cm-es láda, a dombtetőn egy nagyobb szikla tövében pihen, öklömnyi kövek rejtekében.
Az Erdődámosi-karsztfennsík a Királyerdő-hegység második legnagyobb ilyen jellegű képződménye. Karsztjelenségei minden képzeletet felül múlnak, barlangjai csodaszámba mennek, bár még barlangász körökben is alig ismertek. Ebből a csodás mesevilágból mutatok be most nektek egy darabkát;
Kicsit tudományosabban
A Dámos-Ponoras-karsztfennsík a Királyerdő-hegység egyik legjellemzőbb karsztvidéke, melyen a jellegzetes fennsíki karszt exo- és endoformáinak majdnem mindegyikét megtalálhatjuk. A felszíni karsztformák közül: töbrökkel, uvalákkal, vakvölgyekkel, antitetikus lépcsőkkel és sziklafalakkal találkozunk, mégis a legmarkánsabb a két nagy karsztmedence: az Erdődámosi és a Ponoras. A terület tektonikája, az észak-nyugat felé lejtő monoklinális, főként dél-nyugat; észek-kelet irányú fő- és az ezekre támaszkodó másodlagos vetők és feszültségi repedésk hálózata nagy szerepet játszik az összegyűlt vizek felszín alatti elvezetésében. A felszín alatti karsztjelenségek közül kiemelkednek a Ponoras-víznyelő - Barátkai-karsztforrás (Ponoras-bg.,-védett) valamint a Toaia-víznyelő (Toaia-zs.) - Dámosi-karsztforrás (Dámosi-bg.) és a Macra- és a Stanul Ciuţii-víznyelő (Stanul Ciuţii-bg.) - "Biró Lajos"(Cotuna)-barlang - Kétszájú(Moanei)-barlang többszintes barlangrendszerei, továbbá az ezekhez csatlakozó zsombolyok és kisebb barlangok.
A Toaia-barlang Erdődámostól északi irányba található, a Dámosi-víznyelő látványos vakvölgye homlokfalának tetején, kb. 30 méterrel a völgytalp felett. Egy alig észrevehető ösvény vezet a nehezen megtalálható, kis bejárathoz. A Toaia-barlangnak két egymástól különálló része van. Egy majdnem függőleges akna, melynek falain agyag található és egy vízszintes járatlabirintus, mely az akna aljából indul. A Toaia-barlang összhossza 187 m. Figyelem; ha véletlen rábukkansz a barlang igen kicsi bejáratára, véletlenül se menj be ha nem vagy barlangász és nincs rád kötve beűlő, mert nagyot lehet esni. Rögtön az elején egy 25 m-es aknával indít, ez a magasság egy lakótelepi lakás hetedik emeleti ablakánál van kb.
a láda;
A 9-es sorszámot viselő láda egy fél dombbal arrébb vár bennünket. Ott keressük ahol sok a szikla, egy nagyobbacska szikla tövében kissebbecske kövekkel álcázva.
Ajánlott útvonal; Nagyvárad felől az 1-es úton Nagybáródig (Borod) megyünk, majd jobbra fordulva Báródbezenyén (Beznea) keresztül átvágunk a Báródi medencén, egészen Barátkáig (Bratca). A falun átkacskaringózva próbáljuk tartani az útirányunkat, átkelünk a Sebes Körösön N 46° 55,402' E 22° 36,093' 331 m [GCEDAM+híd], majd felkaptatunk egy szerpentinen a fennsíkra. Ezen a frissen javított úton, ami még nincs végig leaszfaltozva, 6 km után érjük el Dámoson a templomot. N 46° 52,100' E 22° 33,180' 710 m [GCEDAM+templom] Pár száz méterrel ez után leparkolunk, N 46° 51,960' E 22° 32,826' 709 m [GCEDAM+parkoló] és gyalogosan derítjük fel a környéket. Ha viszont ki szeretnénk próbálni a terepjáró képességét az ilyen típusú autónknak, akkor tovább kell menni Biharrósa felé és az erősen dolinásított vízmosáslabirintus utolsó polipkarján is túlmenve, lehet jobbra, illetve visszafordulni a nyelő bal oldalán a ládika domját megcélozva. Elképzelhető hogy egészen közel lehet kerülni jó időben és jó helyen. (ha nem zavartalak össze benneteket)
Megjegyzés; A templom és a parkoló koordinátáit térképről írtam be, így nem 100%-ig pontos, de ez a terepen minden valószínűség szerint nem fog gondot okozni.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
3 napot főként barlangászással töltöttünk a Királyerdőben és környékén Totival. Pénteken a Szelek-barlangjában, és a Dámosi-karsztfennsíkon csodálatos naplementében, szombaton a Ciur-ponorban tettünk fantasztikusan szép és roppant intenzív hosszú túrákat. Vasárnap a kötéltechnikás Páfrányos-barlang volt a program, utána pedig a csodálatos Fehérkő-szurdok kilátójához és a csúcsához is felcsattogtunk az aranyló lenyugvó napsütésben. Ferrata felszerelést vittünk ugyan, de már nem volt idő rá.
Köszönjük szépen a lehetőséget!
Évi, Toti
Fotók alapján kérném a megtalálás elfogadását.
15-20 cm porhó, a kövek összefagyva, GPS szerint jó helyen voltam, de esélyem se volt a ládát kibányászni.
Remek három napot töltöttünk el a Király-erdőben Mikulás és Bal3 társaságában. Az őszi erdő, a kis szurdokok, számtalan barlang és forrás, sok-sok látnivaló. Csoda világ ez.
Mikulásnak megvolt ez a találat, így csak mi indultunk neki a hegynek. Egy ideig kerültük, majd nagyon ügyes választással pont a legmeredekebb résznél nekiindultunk toronyirányt. Péter szavait tudom csak idézni: Jó szuszogtatós! A rejtek kis keresés után meglett, a doboz rendben van.
A kilátás nagyon jó a víznyelőkkel szabdalt fennsíkra. Köszönjük, hogy megmutattad.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. A Pafranyos-barlangban tettunk egy nagyobb turat a vegponti toig az Ariadne barlangkutato egyesulet tagjaikent:) Utana pedig persze, hogy megkerestuk ezt a temaba vago ladat. Gyonyoruen latszanak a felszini karsztjelensegek. Koszonjuk a rejtest: Eszter, Magdi, Niki, Attila, Toti [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Megtaláltuk, köszönjük a játékot.
Motoros túra keretében jártunk arra, kedvencünk lett a Királyerdő.
Ezen a helyen is voltunk már régebben, de akkor még nem ládáztunk. Szívesen jövünk fel ide, csodaszép a kilátás.
A doboz kissé megviselt állapotban van, törött és beázik. Amíg nézelődtünk, ettünk, szárítottam a logfüzetet. A ládát ki kellene cserélni egy épre.
Szomorúan hallom, már éppen készültem kivinni rá valami fém lemezkét... ha jössz legközelebb értesíts, és ötletelünk a javításon uj hely keresésésn stb, hacsak addig meg nem oldom :) üdvözlet a családnak
a láda előreláthatólag 2016.05.22.-én lesz cserélve, a tetjén lesz egy valami lemezdarab, de ennek ellenére igyekezzünk nem célbadobálni a kövekkel, hanem óvatosan betakarni a ládát, sztem sikerülni fog... kellemes nézelődést
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (73 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.