Röviden:
1. Templomromnál gyógyszeres doboz. (9 karakter)
2. Kálváriánál a láda. (5 karakter)

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Sármégy
Végre folytatódhat az Alföldi templomromokat bemutató ládáink sora! Ezt a helyet már régebben kinéztük magunknak, de mivel a feltárás ekkor még nem kezdődött meg, így bizonytalanok voltunk a templom helyével kapcsolatban is. A 2007-es évben viszont végre feltárták a templomot és a körülötte lévő temetőt, így most ismét gazdagodhattunk egy újabb templomrommal itt, az Alföldön.
Sármégy első írásos említése egy 1198-as oklevélben található, melyben a kalocsai érsek többek között sármégyi báránytizedét átadta a káptalannak. Sármégy később a 15-16. században tünt fel az írott forrásokban. Az 1548-as török adóösszeírások működő templomot említettek Sármégyen. A folyamatosan lakott Sármégy, Homokmégy, Drágszél óriás falunak számított az 1560-as adóösszeírás szerint. A késő középkori falvak életében a legnagyobb pusztítást a tizenötéves háború (1591-1606) hadjáratai okozták. A 17. századi források csupán csak Sármégyet említették lakott településnek.
Sármégy temploma és temetője
A sármégyi templom egy temészetes, magasan kiemelkedő, hosszan elnyúló dombhát DNy-i lejtőjén helyezkedik el. A Homokmégy-Szentegyházparton feltárt ÉK-DNy-i tájolású templom teljes hossza kb. 16 méter lehetett, szélessége 5,3 méter, szentélyrésze elpusztult, valószínűleg félköríves záródású volt. A kiemelkedő lelőhely jelentős kopása tüntette el a szentély alapozását. A szentélyzáródás helyét a sírok rajzolták ki. A 13-14. századi templomhoz a későbbiekben egy 6 méter hosszúságú, a korábbi templomhoz képest 1 méterrel szélesebb, téglalap alakú bővítményt építettek, melyet 4 pillérrel megerősítettek.
A szentély tengelye nem pontosan keletre néz. Hasonló, kisebb-nagyobb eltérés számos más középkori templom esetében is megfigyelhető. A templomok építését a védnöküknek választott szent ünnepén, napfelkeltekor kezdték meg. A tájolásban észlelt különbözőségek tehát a napok és az évszakok váltakozásából adódtak. A templom alapozásánál némi szabálytalánságot lehet megfigyelni, a sarkok nem mindenütt derékszögűek, és az egyik támpillér hosszabb a többinél. Ez a korabeli építőmester pontatlanságára, gyakorlatlanságára utal. A templom falait Sármégyen is téglából építették, néhány sor téglát eredeti helyezetében találtak, de kizárólag épebben maradt Ny-i részén. A templomot tetőcseréppel fedték, erre a templomon belül talált néhány töredék alapján lehet következtetni.
A Sármégyi templom díszítésére néhány faragott kőből és vörös márvány töredékekből lehet következtetni. A fehér, piros, fekete és szürke festéknyomokat őrző vakolatmaradványok arra utalnak, hogy falai eredetileg festettek voltak. Berendezésére egy misekönyv vagy szertartáskönyv sarokvédője, illetve egy aranyozott bronz Limoges-i corpus utal.
A templom körüli temetőben összesen 316 db sírt és 5 db gödröt tártak fel. A templom belül és kívül egyaránt találtak sírokat, 5 illetve 4 régtegben. A sok évszázados használat során a sírok egymásra rétegződtek. A zsúfoltságot osszáriumok (csontkamrák) létesítésével igyekeztek enyhíteni. A sírok tájolása igazodott a templom főtengelyéhez. A sírokban talált viseleti tárgyak többsége 14-16. századi.
Megközelítés
Kalocsát Kiskőrössel összekötő útról közelíthető meg Homokmégy. A sármégyi templomrom megközelítéséhez át kell haladni a településen Alsómégy felé.
A multi pontjai:
Sármégy temploma. A templomrom a Homokmégyet Alsóméggyel összekötő út északi oldalán, az úttól kb. 300 méterre található. Itt kell lefordulni:
N 46° 28,603' E 19° 5,792' 96 m [GCMegy+Kereszteződés]. Itt meg is állhatsz, de ha száraz az idő, akár a templomig is mehetsz autóval.
A jelszó első felét a templomrom távolabbi termének legközelebbi sarkában, talajszint alatt rejtett kis dobozban találod
N 46° 28,771' E 19° 5,934' 87 m [GCMegy-1].
A jelszó második része Homokmégy régi temetőjében található a kálvária mellett
N 46° 29,645' E 19° 4,304' 91 m [GCMegy-2]. Itt egy hagyományos ládát keress a megadott koordinátán 180 cm magasan.
Kérjük, a rejtekről ne tegyetek fel fotókat! Köszönjük!
(A templom környékén igen nagy számban található emberi csont. Ezt mindenki vegye figyelembe, és a kellő tiszteletet adjuk meg!)
Köszönjük, hogy felekerested az Árpád-kori település templomát és Homokmégy évszázados temetőjét!
Gyöngyfűző és párja
Akiknek köszönhetjük, hogy ma láthatjuk e romokat:
A feltárás vezetője: Lantos Andrea - régész
A régészeti bemutatóhelyet kivitelezte: Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Múzeumi Szervezete Viski Károly Múzeuma, Homokmégy Község Önkormányzata
A kivitelezés felelős vezetője: Romsics Imre - múzeumigazgató
Tervező: Mezeiné Vörös Rózsa - építészmérnök
Építő: Matos Sándor - kőművesmester
Támogatók: Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, Homokmégyért Alapítvány, Kalocsai Városvédő Egyesület, Sors Béláné, Romsics Antal Imre, Romsics Endre
A feltárt anyag megtekinthető a kalocsai
Viski Károly Múzeumban 2008. szeptemberéig.
Cím: Kalocsa, Szent István király út 25.
Ládatörténet
2023.08.24. A láda beteg, a ládagazda már nem aktív, nem látszik javítási szándék, a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(kectam)]
2023.09.01. A ládát örökbe fogadta Ásványvadász. Megtalálások száma: 254.