WAP:
1. pont: Balatonfőkajáron a templomnál, az emlékmű elején a domború szöveg első három betűje
2. pont: évszám az ajtókeretben
3. pont: A faluból a sárga jelzést kövesd. Egy pet előformát keress a harmadik jelszórészlettel: a gödör felől a perem északi oldalán egy kitört gyökér helyén.
Ezeket a jelszórészleteket írd be egymás után.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés gyalog (vonattal):
N 47° 1,870' E 18° 12,882' 157 m [GCBFPS+vasút]
Elég lepusztult az állomás, úgyhogy ne ijedjetek meg, amikor megáll a vonat a semmi közepén, ha kanyarban áll, akkor helyben vagytok (térképen az északi állomás, a másik vonal megszűnt). Innen gyalog a földúton, a főútnál jobbra, majd a településre érve az első úton balra fordulva nemsokára a temetői kripták előtt, az 1. és a 2. pont közötti parkolóhoz értek.
Megközelítés autóval (kiindulópont):
Az emlékmű közelében van lehetőség megállni, a 2. és 3. állomás megközelítéséhez érdemes a temetőnél letenni az autót:
N 47° 1,196' E 18° 12,918' 129 m [GCBFPS+parkoló]
1. pont: Világháborús emlékmű
N 47° 1,167' E 18° 12,775' 123 m [GCBFPS-1]
Jelszó: az emlékmű elején a kidomborodó szöveg első három betűje
2. pont: Borospincék
N 47° 1,177' E 18° 12,975' 128 m [GCBFPS-2]
Jelszó: a megadott helyen lévő borospince ajtókeretében lévő évszám
3. pont: Szőlőhegy (Somlyó)
N 47° 1,640' E 18° 13,621' 192 m [GCBFPS-3]
A faluból a szép nagy sárga jelzéseket követve juthattok fel a domb tetejére. Egy régi lövészárok oldalában, a perem északi oldalán, gyökérhelyen van rejtve a pet előforma. Ebben található a jelszó harmadik része.
Közben érdemes kimenni a sziklához, körülnézni:
N 47° 1,649' E 18° 13,603' 187 m [GCBFPS+szikla]
Innen látni a Bakonyt, a közeli településeket, és a somogyi dombokat.
MIÉRT PONT BALATONFŐKAJÁR?
2004-ben vettem meg első digitális fényképezőgépemet, és mivel sok hétvégét töltök Balatonakarattyán, kézenfekvőnek tűnt, hogy a gép tesztelését egy kisebb kerékpártúra keretében fogom elvégezni a környéken. Így jutottam a szomszédos településre, Balatonfőkajárra, ahol egy ottani bácsi, buzgó fényképezéseimet látva arra a megállapításra jutott, hogy újságíró vagyok. Válaszadási időt sem hagyva közölte, hogy arra menjek, ott van a pincesor, azt kell fényképeznem. Így jutottam el a balatonfőkajári pincesorra. Sokat voltam már a településen azelőtt, de ez a pincesor teljesen meglepett: szépen egymás mellé épített takaros pincék sora, az út mindkét oldalán. Ekkor gondoltam arra, hogy ha nincs az új fényképezőgépem, talán sose láttam volna ezt a helyet. (jannesz)
Geoláda megtalálásaink közepette gyakran jut eszünkbe hasonló gondolat: "ha nincs ez a láda, sose láttuk volna ezt a helyet". Ez a gondolat vezérelt minket is, amikor első, saját geoládánknak helyszínt kerestünk, ezért esett választásunk a balatonfőkajári pincesorra.
A pincesor közelében a ládának nem találtunk alkalmas helyet, ezért úgy döntöttünk, hogy multivá bővítjük a rejtést, és kiegészítjük még kettő, számunkra meglátogatásra érdemesnek ítélt helyszínnel.
Balatonfőkajár rövid története:
Ahogy a nevéből is kiderül, Balatonfőkajár a Balaton "fejénél" fekszik. Már a római korban egy fontos
hadiút vezetett át rajta Bécs-Pozsony-Pécs útvonalon. 2-3. századból származó régészeti leletek kerültek elő, például többtucatnyi római pénz. Az első írásos emlék 1086-ból származik, ebben Villa Quiar néven említették a települést. Koppány leverése után épült meg a
pannonhalmi apátság, a falu 100 évig az apátság birtokában volt. Ekkoriban kezdődött meg a szőlőtermesztés a szomszédos domboldalakon. Eredetileg vízparti település volt, de a
tatárjárás idején a falu lakossága a közeli mocsárba menekült. A veszély elmúltával a mocsarat lecsapolták és itt alakították ki a település mai helyét. A
törökök is feldúlták a vidéket, kivonulásuk után részben a győri jezsuiták kezébe került a falu, ekkor újra felvirágzott. Az 1800-as években Felsőbüki Nagy Ferenc kastélyt és téglaégető üzemet épített. A
második világháború is nagy károkat okozott a településnek, 1944. december 8-tól 1945. január 17-ig itt húzódott a Margit-vonal, a szovjet és a német csapatokat választotta el egymástól. Ez alatt az idő alatt hétszer cserélt gazdát a falu, 181 lakos meghalt, és összesen kettő ház maradt meg. Az 1960-as években ismét fellendülés kezdődött, ezt csak az 1985-ös
berhidai földrengés által okozott károk hátráltatták.
A Margit-vonal:
A II. világháborúban a német hadműveletek egyik legfontosabb kiépített védelmi vonala volt a Kárpát-medencében. Létesítését 1944. szeptemberében rendelték el a Dunántúlon.
A 220km hosszú védelmi vonal három védőövből állt és két részre oszlott. A nyugati részét a Drávától (Gyékényes) a Balaton nyugati végéig (Balatonszentgyörgy), keleti oldalát a Balaton keleti végétől (Balatonvilágos) Érdig építették ki.
A nyugati részt a 2. német páncéloshadsereg, a keletit a 6. német és a 3. magyar hadsereg védte. Nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a keleti szektort 1944. december 20. után, a nyugati szektort 1945. március 30. után gyorsan áttörték.
A község melletti Szőlődombon (Somlyó) még ma is megtalálhatók a tank- és lövészárkok.
A berhidai földrengés:
Berida térségében már 1100. körül is írtak le földrengést, és 1799-től rendszeres feljegyzések vannak, ezalatt az idő alatt több, mint százötvenszer rengett a föld. Magyarországon a legutóbbi nagy károkat okozó rengés 1985. augusztus 15-én történt, magnitúdója a Richter-skála szerint 4,9-es volt. Az épületek súlyosan megrongálódtak, de halálos áldozata nem volt. A rengés epicentruma Berhida közelében volt.
Források:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Balatonf%C5%91kaj%C3%A1r
http://www.balatonfokajariskola.hu/
http://fir.seismology.hu/foldrenges/alap/1985berhida.html
http://www.berhida.hu/html/tortenelem.html
http://balatonfokajar.regionalis.hu/?ismerteto_balatonfokajar
http://www.freeweb.hu/gamma21/mvedelem.html
LÁDATÖRTÉNET:
2008.03.22. Kihelyeztük a ládát.
2009.01.14.
A cache-t utoljára megtaláló játékostársak szerint a láda nem az eredeti helyén található a gödörben, hanem a gödör szélétől kb. 1 méterre, egy fa tövében. Amíg nem jutunk el a helyszínre rendbe rakni a ládát, addig ennek a figyelembe vételével keressétek! Köszönet az információért az EndreiTeam-nek!
A ládát szemrevételeztük, de az új hely is rendben volt (az eredeti helytől 2 méterre), így ott hagytuk.
2009.11.29.
A láda a jelek szerint eltűnt, emiatt betegre állítottuk, amint lehet, pótoljuk.
2009.12.05.
Új ládát rejtettünk. Nem pontosan az eredeti helyen, attól 2-3 méterre, egy fa tövében.
2011.11.13.
Tóthné Ujhelyi Mariann újrarejtette az eltűnt ládát,köszönjük neki!
2012.10.05.
Az ismételten eltűnt ládát Kerék Jennifer rejtette újra. Köszönjük a segítségét!
2015.01.11.
A ládát
Párduc50 újrarejtette, köszönjük a segítséget!
2017.05.04. A ládát Beckó újrarejtette, köszönjük. A leírást módosítottam, a jelszó 3. része változott. [Admin(Fazék)]
Parmerozpazepan újrarejtette a dobozt 2023.3.12-én [köszönjük szépen!]