Elhelyezés időpontja: 2008.03.29 18:00
Megjelenés időpontja: 2008.04.10 01:30
Utolsó lényeges változás: 2021.08.03 13:59
Utolsó változás: 2024.03.23 18:48
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Herbi76
Ládagazda: Szabakos Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 150 m
Megtalálások száma: 543 + 4 sikertelen + 4 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2008-07 volt 18 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP
Petőfiszállás vasútátkelőjétől táblázva: Szentkút, kb 2 km. A láda egy kis tó szélén, egy kivágott fa gyökerénél található. A rendhagyó vasláda 30x20x20 cm. Javasolt a kúttól a kerítés melletti úton haladni (esős időben vizes a talaj). Parkolótól 150 m. Figyelem, a nagyobb füves részen rengeteg a kullancs.
Sajnos valakinek az a szórakozása, hogy a logbookot és a ládában lévő dolgokat folyamatosan elviszi. A láda egy atomvillanást is túlél, a jelszó folyamatosan olvasható így nyugodtan keressétek. :) Szabakos A ládába TravelBug nem helyezhető. Megközelítés
Petőfiszállásnak saját vasútállomása van a Szeged-Kecskemét-Budapest vasútvonalon. Innen a faluból útjelző táblák segítik a tájékozódást a kb. 2 kilométerre lévő Szentkúthoz. Vonattal megközelíthető a Kiskunhalas-Kiskunfélegyháza vasútvonalon is, a Galambos nevű megállótól gyalog. Közúton legkönnyebben a Budapest Szeged közti 5-ös számú főútvonalról érhető el. A Kiskunfélegyháza utáni letérőt tábla jelzi. Petőfiszállás után SZENTKÚT tábla jelzi a letérést balra. Parkoló: N 46° 36,819' E 19° 50,554' 92 m [GCPKUT+parkoló]
Történelmi áttekintés
Petőfiszállás - Ferencszállás néven - a XIII. században a Magyarországra beköltöző kunok egyik települése volt a Kiskunság területén. A község békés életét a XVI. században a török hódítás törte meg. A török kiűzése után (1686) a felszabadult Jászkunságot a bécsi udvar a Német Lovagrendnek adta el. Az egykori kiváltságos terület lakói azonban sorsuk rosszabbodásába nem nyugodtak bele. Elérték, hogy a vételárat saját erőből visszafizetve, a szolgaságból megválthatták magukat. Ennek során - a megváltási összeghez való hozzájárulás arányában - a termőföld saját tulajdonukba került. Ferencszállás-puszta területét Kiskunfélegyháza váltotta meg, s továbbra is legelőként hasznosította.
A millennium emlékére megépült a Skapulárés Szűzanya kápolnája. 1940-ben a Magyarországra visszaköltözött Pálos Rend telepedett le Szentkúton, amely ekkor kapta a Pálosszentkút nevet. Egy évtized után azonban őket is feloszlatták. 1958-ban készült el az esőbeállóval egybeépített keresztút, amelynek egy-egy állomását más-más település zarándokai emelték. Új védőtetőt kapott a Szentkút, megépült a lourdes-i barlang, a szabadtéri oltár, a Szent Kereszt-kápolna, s a Prágai Kis Jézus szobra. Tíz éve nyílt meg a máig gyarapodó Mária-múzeum.
Szentkút legendák
A legenda szerint 1791-et írtak, amikor egy pásztor, nyáját az éjjeli órán is legeltetvén egy ismeretlen forrásra bukkant, melynek vizében a nagy fénnyel tündöklő Szűz Mária alakját pillantotta meg. A hír gyorsan terjedt a környéken és sokan jöttek a forráskúthoz a csodát látni, vizéből pedig betegeiknek vittek haza. A hagyomány az eseményt azzal magyarázta, hogy annak idején a falu papja a betörő török csapatok elől a templom előtti forráskútba rejtette az Oltáriszentséget, nehogy a törökök megszentségtelenítsék.
Az 1700-as évek végén - mondja egy másik csodás történet - egy béna koldus jött a Szentkúthoz. Ivott a vízből, megmosakodott, s meggyógyult: lába visszanyerte erejét. Mankóit a forrás mellett földbe szúrta, ezek kihajtottak és nagy fává terebélyesedtek. A fákat később a búcsúsok szilánkonként széthordták. A meginduló népes búcsújárások hatására a kiskunfélegyházi Városi Tanács a helyszínen egy kőkeresztet emeltetett, ám a váci püspöki hatóság 1793-ban betiltotta a zarándoklatokat. Ennek hatására a város elrendelte a forrás betömését. Egy tanyai ember, akinek földjén a friss vetést a búcsúsok sokszor letiporták, trágyával tömte el a víz útját. Ám az a piszkot kiszórta, s még nagyobb erővel tört fel. Ezt égi intésnek tekintették, s utána senki sem mert a forráshoz nyúlni. Körülkerítették és védőtetőt húztak föléje. S egyre jöttek a zarándokok, különösen pünkösdkor és Kisasszony-napkor a "Szentkúti Szűzanyához".
AZTA!! Micsoda vallási központ van a puszta közepén! Remélem, hogy a víz iható, mert ittam belőle. Kóvályogtam egy ideig, mire megtaláltam, de meglett. Ezt hogy sikerült ideberhelni??? Minden elismerésem, ez a legtutibb rejtések közé tartozik.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda mindvégig a helyén volt. További jó keresést! Érdekes helyre lettünk kalauzolva. Ajánlom pastorerno-nek! Nincs logbook. A láda is üres volt, most került bele néhány dolog. Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.2.6]