Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2008.03.29 13:45
Megjelenés időpontja: 2008.03.31 23:10
Utolsó lényeges változás: 2023.03.09 13:19
Utolsó változás: 2024.05.24 03:43
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Enci, Klári és Lehel
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1300 m
Megtalálások száma: 101 + 2 sikertelen + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
A láda egy pillepalack előforma, a szoros bal gerinc középrészének egy nyúlványán, két bokor közötti szikla alsó felének egy repedésében van elrejtve, kövekkel álcázva. Indulj Tordatúrról.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés:
Kolozs megye egyik gyönyörű természeti képződménye a Túri-hasadék, mely a Kolozsvár-Torda (Cluj-Turda) útvonalon, Tordatúr és Koppánd (Tureni-Copăceni) helységek között fekszik. Itt ( N 46° 37,852' E 23° 42,106' 537 m [GCBA02+Letero]) térj le jobbra a főútról és menj a falu végéig egészen idáig ( N 46° 36,984' E 23° 42,449' 508 m [GCBA02+Parkolo]). Az út első szakaszát beton, a másodikat aszfalt borítja, a harmadik része sima földút, gödrökkel :). Menj át a hídon és itt válaszd ki az utadat. Ha csak a ládát keresed indulj el a bal oldali gerincen a láda felé. Ha túrázni kívánsz akkor haladj át a bányán és rábukkansz egy ösvényre. A turistajelzés (halvány, fehér mezőben kék pont) hol a patak bal, hol a jobb partján halad. Miután kijutottál a szorosból térj fel balra, a gerincre, és máris indulhatsz a láda felé.
Nagy vízállás esetén ez az útvonal járhatatlan.Vigyázat csak gyakorolt és jól felszerelt kirándulóknak ajánlom ezt az útvonalat. Ne indulj erre egyedül!!
Leírás:
A Torockói-hegység legészakibb csücskébe, a Peterd-Szind gerincbe vágott vadregényes sziklaszoros, melyet a Rákos-patak hozott létre. A Peterd-Szind gerinc 15 km hosszú mészkővonulatát három szoros töri át: a Tordai-hasadék, Peterd és Mészkő között, a Berkesi-szoros, Borrév és Várfalva között, valamint a Túri-hasadék. A Túri-hasadékot sajnos kevés külföldi turista látogatja, mivel a híres Tordai-hasadék mindenki figyelmét elvonja. Pedig szépségével nyugodtan versenyezhet ezzel, mivel sokkal vadabb és sokkal eredetibb. Hossza meghaladja 1850 métert. Ferdén vágja át a gerincet, s Koppánd irányában, egy kanyargó völgyben folytatódik. A völgy jobb oldalán a Peterdi-tető (667 m), baloldalt a Kőhegy (580 m) és a Koppánd-tető (530 m) emelkedik.
Keletkezése szinte egyforma a Tordai-hasadékéval. Geológiai szempontból a Túri-hasadék epigenetikus eredetű, a Peterd-Szind gerincen áttörő patak eróziós tevékenységének eredménye. Uralkodó kőzete a mezozoikumból származó Stramberg-típusú jura-kori mészkő. A víz alakító hatása változatos felszíni formákat hozott létre: kimosások, boltívek, hidak, kürtők gazdagítják a tájat, körülbelül 30 kisebb-nagyobb barlanggal együtt. A hasadék bal oldalán létesült kőbánya közelében pedig kiterjedt mészkővályúk figyelhetők meg.
Nővény és állatvilág:
A Túri-hasadék növényvilágát körülbelül 480-485 növényfaj alkotja, mely között számos ritka és endemikus (bennszülött, amelynek elterjedése egy jól meghatározott, körülhatárolt területre korlátozódik.) fajt találunk. Ezek többsége azonos a közeli Tordai-hasadék flóráját alkotó fajokkal, viszont a sajátos helyi klimatikus viszonyok miatt több olyan növény is előfordul, mely kimondottan túri érdekesség. Sőt olyan növényfajok is megtalálhatóak, amelyeket a botanikusok még nem jegyeztek fel.
A Túri-hasadék gerinctelen és gerinces lakói változatosak és annak ellenére, hogy egyes fajok igen értékesek, a faunáról szóló irodalom még nagyon szegényes.
Forrás: http://hu.wikipedia.org
Jó kirándulást és "ládázást" mindenkinek.
Ládatörténet
2013.09.14. - Láda ellenőrzés
2014.09.07. - Láda ellenőrzés
2017.06.22. - Láda ellenőrzés
2019.02.17. - Láda ellenőrzés
2023. március 9. A láda eredeti rejtője, BARLANG-ASZOK kessertársunk, időhiány miatt felajánlotta adoptálásra a ládáit.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Székelyföldi, baráti túrahétre menet egy kis végtag kinyújtóztató sétára megálltunk itt, a hasadéknál. Két éve ősszel, voltam már itt a családdal. Akkor a hasadékban kezdtük a túrát, és onnan már tudtam, hogy az nem a leggyorsabb megszerzési módja a ládának, ezért most már eleve fentről közelítettünk. Szép, napsütéses időben, egy kellemes sétával értük el a ládát, amit rendben találtunk.
Azért a túra végén bekukkantottunk a hasadékba is, ha már itt jártunk.
Kibővített családi csapattal Torockón töltöttünk egy hetet. A Túri-hasadék péntekre volt betervezve. Itt két részre váltunk, a fiatalabb részünk teljesítette a bejárást nagy élménnyel gazdagodva. Az öreg GPS-ünk minden noszogatás ellenére nem akart négy műholdat befogni, így Peti mobiltelefonjára szorítkozott a társaság.
Egy ideig ment a láda keresgélése, de aztán fel kellett adni, mert várt lenn a csapat idősebb fele.
Feltesszük a képeinket, aminek alapján megköszönnénk az elfogadást.
Három napos torockói családi kiruccanásunk második napján.
Az utolsó napra terveztük, de a Torockóba beülő köd miatt nap közben változtattunk a programon. A hasadék alján lévő ösvényen terveztünk végigmenni, de a bányán átjutva, az ösvény kezdeténél egy tábla informált arról, hogy ez nem is lesz olyan egyszerű, mint hittem. Klettersteig felszerelést javasoltak, mert több, nehezen járható szakasz is van, ami be van vasalva. Erről a leírás nem adott tájékoztatást, így azt hittük, csak túlzott óvatosság miatt született a tábla. De a második ilyen láncos résznél már láttuk, hogy bizony itt vannak valóban izzasztó részek.
A völgy tényleg nagyon szép! Vadregényes, szűk, változatos! Nagyon tetszett! A második vasalt részen már elég rendes negatív áthajlásban kellett megoldalazni a sziklafalat, közvetlenül a patak felett. Hátizsákokkal és a családdal, mindenféle biztosító felszerelés és kesztyű nélkül jobbnak láttam alternatív útvonalat keresni. A köveken, és néhány bedőlt fán keresztül ki tudtuk kerülni ezt a szakaszt. Továbbra is a dzsungel szerű környezetben haladtunk a patak partján. Volt még néhány egyszerűbben abszolválható drótköteles rész is. Mivel így nagyon lassan haladtunk, és még volt program mára, nagyjából félúton, amikor egy nehezebbnek tűnő sziklás rész következett volna, visszavonulót fújtam. Vélhetően végig tudtunk volna menni, mert azért megoldhatóak voltak odáig a drótköteles átkelések, de ráment volna a maradék, más programra tervezett időnk. Azért eddig is nagyon élveztük a kihívásokat, és a tájat.
Így visszamentünk a kiinduló pontra, és a hasadék feletti ösvényen indultunk a ládáért. Ez sem kevésbé szép, mint a lenti világ, csak más. Nagyon tetszett fentről is a táj! A mély szurdokvölgy, és szikláinak látványa, a felfoghatatlanul zöld, hullámzó, fehér sziklákkal tűzdelt legelő is rendkívül tetszetős. Itt már jóval gyorsabban haladtunk a láda felé.
Félúton egy keservesen síró kecske szaladt felénk a távolból, akinek a hangját már messziről hallottuk. Amikor odaért hozzánk konstatálta, hogy nem a gazdit találta meg, így szomorúan tovább állt, pedig mi próbáltuk magunkhoz édesgetni egy finom kecskepörkölt reményében! :-)
A ládánál a látvány lenyűgöző! Eszméletlen formákra lehet letekinteni a mélybe! Nekem ez a hely jobban tetszett, mint a Tordai-hasadék. Emberibb léptékű, változatosabb, szebb, vadregényesebb. Nem utolsó sorban teljesen néptelen, így nem kell folyamatosan másokra várni, hogy menjenek már, és másokat kerülgetni.
Nagyon örülök, hogy eljutottunk ide is! Nagy élmény volt! Legközelebb biztosan végig megyek a völgyben is, csak kalkulálok hozzá megfelelő mennyiségű időt.
Meglett! A túravezetőnk a fele társaságnak elfelejtette jelezni, hogy hozzuk magunkkal a beülőnket. A tájékoztató tábla szerint csak ferráta felszereléssel ajánlott. Ilyen előzmények után legalább a patakhoz le akartam menni a szurdokba és nem a napnak kitett magaslaton várni a többieket. Aztán addig mentünk, amíg felszerelés nélkül biztonsággal tudtunk. A körülmények lehetővé tették, hogy végigmenjünk. Szerencse, hogy nem maradtunk ki ebből az élményből! A felszereléssel azok mentek, akik a csapatban lévő 7-8 gyerek kísérői voltak. Gyereknek és gyakorlat nélküli felnőttnek valóban szükséges a felszerelés. 3 fős csapatunk gyorsan haladt, így a végén felmentünk az addigra a napon már kissé meg is pirult túratársainkhoz, akik felszerelés nélkül nem vágtak neki a patakmedernek. Visszaértük a helyi bolthoz, ahol hűtött sör mellett snapszereztünk, amíg a csapat maradék része megérkezett.
Fogtam!
A nap elején a torockószentgyörgyi Thorotzkay várban jártunk, onnan jöttünk át ide. Nagyon tetszett a hasadék, szerencsénkre a vízállás megengedte, hogy via ferráta felszerelés nélkül is végig tudjunk menni. A bejáratnál tábla figyelmeztet arra, hogy a Salvomont szerint kötelező lenne a felszerelés!
A láda megtalálásához a logok alapján nem fűztünk sok reményt, de meglett!
Egy hétig túrázgattam Várfalva környékén és a Kelemen havasokban; elég sűrű program volt. Bejártuk a Túri-hasadékot is, csodálatos! Gyönyörű idő is volt, keresgéltem a ládát vagy 10-15 percet, de sajnos nem találtam és nem várattam tovább a túratársakat. Mellékelek Locus screenshotot és más képeket. Kérném szépen a megtalálás elfogadását.
Tordatúron a falu szélén parkoltunk. Először a GPS által javasolt középszintű bányaúton indultunk a ládához, de az egyszer csak egy szakadék szélén véget ért. Ezután a dombok tetején vezető csapást követtük, nagyon látványos "belátásokkal" a szurdokba. A helyszínen kicsit keresgéltem, a kis bokor igen jól álcázza a rejteket. Vízzárás nélkül a láda tartalma kicsit nedvesedik. A láda környékéről fantasztikus a kilátás szinte minden irányban.
Mint Kiaribua írta, nem kell mélyre mászni a ládáért. Egy zöld bokorka őrzi a ládát.
Először Tordatúr felől indultunk meg a hasdékban. A faluban láttuk, hogy tisztított szennyvíz folyik be a patakba, ezért a nagy vízállás miatt visszafordultunk. Átmentünk Koppándra, de ott nem találtuk meg a nagy melegben a szurdokba vezető ösvényt.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (111 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.