Jelszó első fele:
A jelszó 1. és 3. karaktere: az 1. pontban található középső, ajtó feletti tábla 3. sorának 3. és utolsó karaktere.
A jelszó 5. és 6. karaktere: a 2. pontban található, a templom bejáratától jobbra eső bronz emléktáblán lévő szöveg 1. sorában a névelő utáni szónak 7. és 5. karaktere.
A jelszó 2. karaktere az utolsó előtti név, keresztnevének 3. karaktere, a jelszó 4. és 7. karaktere a első sor középső szavának 4. és 7. betüje ami a 3. pontban az épület falán lévő fehér márványtábla szövegében található.
Alternatív jelszó: a N 47° 47,622' E 22° 53,364' alt=117m pontban a mozdony oldalán lévő táblák közül a középsőről a szám, amit e-mailben kell elküldeni a telepítőnek (a jelszó első részével együtt!).
Egy könnyű Szatmárnémeti városnézésre invitálunk Titeket. 4 pontos multival szeretnénk megmutatni Szatmár megyének székhelyét.
Szatmárnémeti, köznapi nevén Szatmár (románul Satu Mare, németül Sathmar) város a mai Romániában. Az egykori Szatmár vármegye és a mai Szatmár megye székhelye és névadója. A Szamos egyik kiszáradt ága által elválasztott Szatmár és Németi 1715-ben egyesült és szabad királyi város lett. 2002-ben 115 630 lakosából 66 998 román és 45 414 magyar volt. Szatmárzsadány tartozik hozzá.
Története
1150-ben Zothmar néven említik először. 1000 körül, Gizella királyné királyi vadászokat telepített, akik megalapították "Németi" települést. Árpád-kori várát a tatárok 1241-ben lerombolták, majd a Báthoriak újjáépítették, János Zsigmond foglalta el, majd a lengyelek égették fel. 1661-ben a törökök pusztították el, 1676-ban I. Apafi Mihály sikertelenül ostromolta, végül a 18. században lerombolták, nyoma sem maradt. 1711. április 30-án itt, a Vécsey-házban írták alá a Rákóczi szabadságharcot lezáró szatmári békét. 1802-ben az erdélyi egyházmegyéből hasították ki a szatmári egyházmegyét, melynek székhelye lett. 1910-ben 34 892 lakosából 33 094 magyar, 986 román és 629 német volt. 1992-ben társközségével együtt 131 987 lakosából 72 708 román, 54 013 magyar, 3684 német és 1126 cigány volt.
Nyíregyházától a 41-es, majd Mátészalka felé lekanyarodva a 49-es számú főúton kell menni a határig, onnan pedig még kb. 10 km-t kell autózni a város központjáig. Parkolási lehetőségek: a színház (N 47° 47,626' E 22° 52,642' alt=117m), illetve a református templom (N 47° 47,716' E 22° 52,473' alt=117m) közelében, nem messze a főtértől.
Vonattal
Szatmárnémetibe Magyarországról közvetlen nemzetközi vonat nem jár. Az ország bármely pontjáról először Nyíregyházára kell utaznunk, majd onnan a Mátészalkára tartó vonatot kell megcélozni. Mátészalkáról Nagykárolyba (Carei) naponta kétszer jár kishatárforgalmi vonat, korahajnalban, és délután. Innen a Román vasutat (CFR) kell igénybe vennünk, a Carei (Nagykároly) - Satu Mare (Szatmárnémeti) viszonylaton.
Másik lehetőség, ha Debrecen felől kelünk át a határon. Innen naponta háromszor jár határátkelő vonat Érmihányfalvára (Valea Lui Mihai). Ezek után újfent a CFR szolgáltatását vesszük igénybe, Valea Lui Mihai - Satu Mare vonalon. Magyar vasúti menetrend Román vasúti menetrend (angol nyelven is elérhető)
A szatmárnémeti tűzoltó-torony a régi Pannónia szálló (ma Dacia hotel) mögötti udvaron áll, 45 m magas. A tornyot 1903-ban kezdték el építeni, 1904-ben készült el, s ekkor került sor ünnepélyes felavatására is. A tűzvédelmi célokat szolgáló épület felső szintjén körbefutó erkélyről a Szatmári síkságon épült város teljes egészében belátható volt. A téglából készült torony alsó negyede négyszögletes, párkánysorral díszített. A torony bejárata fölött timpanondíszítéssel. A kerek toronyrész tető alatti utolsó szintjén nyitott, fémből készült erkély fut körbe, teteje kettős hagymakupolával zárt. A torony körerkélyéről csodálatos kilátás fogadja az idelátogatókat. 2005-ben újították fel. A kora délutáni órákig látogatható.
A jelszórészlet a N 47° 47,664' E 22° 52,557' 117 m [GCSATU-1] pontban, a bejárat feletti táblán kereshető.
A Dacia (volt Pannónia) szálló a Partium egyik legszebb szecessziós stílusú épülete. A város történelmi központjában található. 1902-ben épült Lechner Ödön tervei alapján, a régi városháza helyén. Makettje az 1903-as bécsi építészeti világkiállításon második díjat nyert.
Katolikus székesegyház
A Székesegyház Szatmárnémeti egyik legreprezentatívabb épülete. Végleges alakját a XIX. század harmincas éveiben, több szakaszban végzett átalakítások nyomán nyerte el.
Alapja az egykori alacsony, egytornyú (1786-1789 között épült) régi plébániatemplom. A templom végleges megoldásra törő átalakításai Szatmárnémeti püspöki székhellyé válása (1804) után kezdődtek, és Hám János püspöksége idején (1837-ben) fejeződtek be.
Az átalakítás terveit állítólag Hild József készítette, a közelmúltban többen ellenvéleményüket fogalmazták meg. Bővebb információ itt.
Ha továbbmentek a 3. pont ( N 47° 47,316' E 22° 52,355' 117 m [GCSATU-3]) irányába, akkor eljuttok egy nagyobb térre, amely régen tyúkpiacként funkcionált. Jelenleg kisebb fesztiválok színhelyeként használják a teret. Innen érdemes átmenni a hídon és megnézni a Szamos partját.
Kossuth kert
2018.11.07.: A park sajnos jelenleg szörnyű állapotban van.
Szatmárnémeti 19. századi történetében a polgárosodás lassú folyamatának jeleként jelentkezett a tudatos várostervezés eszméje és ezen belül a modern közterek kialakításának szándéka. A méltó időtöltésre alkalmas közterek, parkok kialakítása annyira fontos volt a kor polgári közvéleményének, hogy a helyi sajtó szinte állandóan foglalkozott a kérdéssel. Ma is fontos probléma a zsúfolt városi lét tüdejének számító parkok használata és sorsa, így nem érdektelen a fennmaradt sajtó jegyzetek és tudósítások alapján megrajzolni Szatmárnémeti legnagyobb közparkjának, a Kossuth kertnek, kialakulását és használatának történetét. Bővebb információt lehet találni itt.
Mivel a parkot sokan látogatják, és egy játszótér sincs messze a rejtektől, ezért kérünk benneteket, hogy a visszarejtésnél nagyon körültekintően járjatok el!
Ha a kivétel és a visszarejtés nem tűnik számotokra biztonságosnak, akkor használjátok az alternatív jelszót.
Kellemes városnézést kívánunk!
Ellenőrzés:
2008.08.02. - A láda újra lett telepítve
2009.07.12. - A láda megvan
2011.09.25. - A láda eltűnt, újratelepítés folyamatban
2017.06.04. - A láda újratelepítve Dr.Lada által
2018.11.07. - A láda továbbra is megvan, köszönet Kimberli1 + Imi30-nak az ellenörzésért.
Összesen 11-en indultunk neki a ládát megkeresni saját városunkban, 5 felnőtt + 6 gyerek, jó kis vasárnapi program volt. Mindenki nagyon élvezte végre úgy járhattuk be Szatmárt mintha túristák lettünk volna. Köszönet érte.
A székesegyház mivel fel van álványozva ezért kicsit kacifántosabb de a főbejárat mellett ki lehet nyitni a préselt lemez ajtót és be lehet bújni.
Köszönöm, hogy idecsaltál. Ha hazaérek, megírom, mit láttam. [g:hu 1.6.3]
Láda a helyén, a virtuálisak rendben, csak a templomnál kellett bebújni az állványok alá a bronztábláért. Nagyfecoval és a fiammal, tapisomival közös találat.
Hosszú hétvégi máramarosi túrázás után kerestük a ládát. A katolikus templom homlokzatát felújítják, fel van állványozva. A bronztábla megtalálása nehézségbe ütközik.Köszi a rejtést.
Hétvégi túra a Láposban! Hazautazás közben természetesen egy közös ládázás is belefért Hegedüs Zsuzsával, és Cipollinóval. Sétáltunk egy nagyot a 40 fokos hőségben, majd hűsöltünk a Kossuth kert árnyas fái alatt. Köszönjük.
A logokat nem olvastam, csak a ládaoldalt. A virtuális pontok leszedése után felhívtam a rejtőt, hogy van nálunk ládadokis láda, szívesen újratelepítenénk az eltűnt ládát, megadta a jelszót, és így indultunk el a korábbi rejtek felé. Ott láttuk meglepve, hogy a láda már több,mint egy éve újra lett telepítve! Próbáltam újra felhívni a rejtőt, hogy megvan a láda, de akkor már nem vette fel.. Nem értem, hogy miért nem lehet a ládaoldalt frissíteni, miért jobb az, ha eltűntnek gondolják a ládát! Sajnos a Kossuth Park szörnyű állapotban van, régen voltunk itt, akkor nagyon szép órákat töltöttünk el csónakázással, játszóterezéssel. Most gyomorforgató bűz, rengeteg guánó, és varjú tetem van a parkban :(
A jelszóképzéstől rángógörcsöt kaptam és ilyen fejjel már a ládát sem találtam. Így az eddig ismeretlen nevű kajával és a mozdonyrendszámmal a rejtő segítségét kellett kérjem.
Annyira nem volt jó ez a város, mint amilyen idegölő volt a betűzgetés.
Azért köszi! A kaját megkóstolom valahol :)
Ambivalens hatást tesz a terep: vannak igen szép részletei bőven, összhatásában mégsem az. A parkot ellepik a kihullott fekete madártollak, és sajnálatos módon a madártetemek is. A templom melletti virágpark azonban gyönyörű. A márványtáblához közeli Szamos zavaros, víz-volta dacára semmi felüdülést nem ad a léleknek. Közrejátszik ebben talán az egész megyét mindenestül átható bűz, ami elől nincs hová menekülni, mert levegőt csak kell venni. Azaz, ha valakinek eleve itt van dolga, érdemes begyűjten a ládát, de ha nem, akkor nem érdemes direkt ezt a terepet célozni be.
Ez a város sokszínű hatást keltett bennem, de nem bántam meg a látogatást.
A láda a helyén, a jelszóképzés kicsit bonyolult, de azért köszönöm a lehetőséget!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.4] Vegyes benyomások: szép park, szökőkút, érdekes épületek. Meglepően sok szemét, érthetetlen emberi viselkedés. A régi épületek tetszettek, a multi egyes darabjai már megvoltak. A határon hazafelé egy órát vártunk.
Az elveszett láda újratelepítése 2011 óta folyamatban van. :-( Addig, amíg erre várunk küldjünk be egy számot az elmért koordinátájú mozdonyról és a betűszámolgatósdi fél jelszót, akkor a rejtő kegyeskedik megadni a hiányró jelszórészt. Na, ne!
Szerencsére az elveszett dobozt a régi jelszórészlettel egy évvel ezelőtt Dr.Lada pótolta, de a rejtő máig nem fáradt azzal, hogy ezt a pozitív változást a ládaoldalon feltüntesse. :-(
Az ajánlott linkek egy része sajnos már nem működik.
A Kossuth kertben egy padon, nagy madárcsicsergés közepette reggeliztünk, majd másodszor a székesegyház közelében parkoltunk, innen jártuk végig a helyszíneket. A székesegyházban éppen elsőáldozásra készültek, csak jöttek-jöttek a csinosan felöltözött gyerekek, az ünneplő rokonság; kellemesen izgatott volt a hangulat.
A minarettszerű tűztorony érdekes látványosság.
A régi pompáját arányaiban, íveiben, apró díszeiben, csodás Zsolnay kerámiával burkolt tetőzetében még őrző Pannonia Hotel szívszorító látvány. Talán még időben kerül pénz a felújítására.
Kár, hogy a rejtők már inaktívak ( 2016-ban léptek be utoljára az oldalra és 2010-ben kerestek utoljára), sajnos ez gyakori a külföldi ládáknál. Jelen formájában a láda beteg, az adoptálhatók közt lenne a helye. Amúgy sem szeretem az ilyen beküldős-igazolós jelszó megoldásokat.
A város központjában még érződik a régi világ patinája, hangulata.
Megtaláltam! Két napos geocaching kirándulás 1. napja Nyugat-Romániában, Kittikusz és Webber társaságában. 13/13
Ez már éjszakai keresés volt. A város nagyon tetszett, jó volt bejárni a multi apropóján.
Az ilyen túlbonyolított jelszó-összerakós virtuális pontokat nem szeretem, meg is szenvedtünk vele. A láda viszont szerencsére a helyén van épen és egészségesen, csak el volt ásva.
Köszönöm a rejtést!
(A megtalálás időpontja magyar idő szerint.)
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. A láda ott volt a helyén. Rengeteg fekete varjú károgott a sötét parkban. Az ilyen tekervényes jelszóképzést nem szeretjük. A város viszont tetszett. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]