Elhelyezés időpontja: 2008.04.12 12:10
Megjelenés időpontja: 2008.10.21 08:24
Utolsó lényeges változás: 2017.09.06 11:51
Utolsó változás: 2021.02.23 22:27
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: T. Nagy család
Felhasználó: T. Nagy Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 6500 m
Megtalálások száma: 244 + 4 sikertelen + 3 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2008-12 volt 15 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP:
Előljáróban!
A környék időnként vadásztatás színtere, ezért a láda keresésére ennek tudatában indulj. Javasolt látogatási idő a mindenkori napkelte utáni egy órát követő időponttól napnyugta előtti egy óráig!
1: Egy terebélyes eperfa egyik szántóföld felőli alsó ágára erősített korongon lévő felírat. (Most termés is van rajta.)
2: Itatú kút és vályú a hajdani gémeskút helyén. (A beton vályú kút felőli végén egy szó.)
3: A középső és alsó tó közötti gát keleti vége melletti erdőben egy közepes termetű fa tövében egy szögletes műanyag dobozban van a jelszó utolsó része. (Az erdő előtti csalán tengert jobbra (kb. 30-35 m-t) kerülve lehet a láda rejteket elérni.
Jelszó: sorrend 1, 2, 3
WEB:
Ezúttal a Balatontól kissé távolabbra hívunk benneteket, Tóköz-pusztán át az Endrédi tavakhoz, azaz a Tóközi berekbe.
A Tóközi-berek medencéjének vízét széles árokrendszer gyűjti össze, s a főcsatornából vízmű emeli fel az Endrédi-patak medrébe, majd a Balatonba.
A berek peremén útifüveket, zsályabokrokat, tavasszal mezei ibolyát találhatunk.
A mélyebb részeken sások, zsombékosok , az árkok mentén mocsári tisztesfű, martilapu, zsurlók és pimpók vannak vegyesen. A berek állatvilága hasonló a Kis-Balatonéhoz, de a fajok száma sokkal kevesebb.)
Kiindulási pontunk Balatonszéplak-alsó és Zamárdi-felső közötti Tóközi utca, amely a 7-es (nem Az M7-es) útról nyílik.
Ezen kanyarogva, hamarosan elérjük a Tóközi berek szélét, nemsokára áthaladunk az M-7-es autópálya felett és Tóköz-pusztára érünk.
(Nevét, a települést körülölelő két tóról kapta. Léte kezdettől a Tihanyi Apátsághoz kötődött.) A történelem viharos évszázadai itt is követhetőek; Portyáztak itt a tatárok. A törökök 1593-96 között többször felégették Egyházas-Zamárdot (a mai Zamárdit). E falu templomának köveiből építették fel Tóközpusztát 1862-ben. Ma már a Tóközi temető 1880-ban emelt keresztje, néhány épület, köztük egy magtár hirdeti, hogy itt hajdanán nagyobb volt az élet.)
A sárga kereszt jelzést elérve jobbra fordulunk, átmegyünk az Endrédi-patak hídján.Tovább haladva hamarosan balra egy földút következik zöld sáv jelzéssel. Kb. 700 m után elérjük tavakat, amelyek az Endrédi patak Farkasi tetőnél történő felduzzasztásával keletkeztek. (Száraz időben itt lehet parkolni.)
Korábban jó rálátás nyílt a közeli tóra, de ma már jobbára benőtte a nád. (A nádak között több vadász állást láttunk, amely arra emlékeztet, hogy itt korábban vadászok lőtték a dombtetőről röptetett tőkés récéket. Ma már ezt a vadászhelyet megszüntették.)
A parkolónál kétfelé ágazik az út. Balra egy kényelmes, jól járható földutat találunk, mely hamarosan jobbra fordulva elvezet az 1. pontig.
Itt egy sokágú eperfa ágára felerősített fehér befőttesüveg fedéllen van a jelszó 1. része.
Tovább haladva fel a gerincre vezető úton széles panoráma nyílik a Tihanyi-félszigetre, az Apátság gyönyörű épületére, a Balatom északi partra, Balatonendrédre, de Zamárdi templomtornya is kibukkan a dombok mögül.
(A szárcsa, vadréce, nádirigó, kedveli e helyeket, fehér és szürke gémeket is láthatunk. A viszonylag háborítatlan terület jó megfigyelőhely a madárbarátok számára, időnként madár-lest is szerveznek.)
Szemlélődés és fényképezés után tovább megyünk D-i irányban a legelőn átvezető poros úton a hajdani gémeskút itatóvályúja felé. Közben elérjük a villanypásztor-szerű kerítést (s azon átbújva) tovább haladunk a Csipkebokor tanösvény közeli (7. állomása) felé. Itt a beton itatóvályú kút felőli végén találjuk a jelszó 2. részét (A jelszórész a tanösvény közeli tábláján is megtalálható.)
Figyelem:
A láda és a tannösvény nyombonala azonos.
A "villanypásztor" nem működik.
A "drótkerítés"-t az itatóvályu közelében.
megszakították, így szabadon elérhető a vályú.
Az "izgalmas" után is pihenőt tarthatunk a felső horgász-tó partján. (A befolyó patak közelében felfrissíthetjük magunkat egy kis mosakodással (amennyiben a tehén csorda közelsége nem akadályoz ebben bennünket.)
A patakon lévő hídon átkelve É-nak fordulunk és meg sem állunk a középső és az alsó tó közötti gátig. A gáton átmegyünka keleti irányban lévő erdőbe, s megkeressük a kb. 4-5 ágú tölgyfát, amelynek tövében van a jelszó 3. részét tartalmazó sajátosan "csomagolt" és avarral álcázott konyhai műenyeg doboz.
Ládázás után irány az alsó tó melletti pihenőhely. (2008-ban, amikor ez a multi készült, akkor még vizi növényektől mentes volt a tó teljes felülete. Idő közben a felső tó lett a horgásztó (azt felduzaszrtották) és az alsót pedig kissé leapasztották, így az a vízi növények és gázló madarak kedvelt élőhelyévé változott.)
A tó körül legeltetés is folyik, így a birkák és szarvasmarhák jelenlétével és nyomukkal számolni kell!
Először az első pontot kerestük meg (rendben), majd leereszkedtünk a hódok rágta töltéshez vagyis a 3. ponthoz. Könnyen meglett. Érdekes formáját mutatja most a természet, kullancs van, csalán most még kicsi. A hódok munkája nyomán a töltésre nagy fa dőlt, de azért járható. A 2. pontot a másik oldalról közelítettük meg, de a vályú kút felőli oldalán valóban kopott a jelszó. Felhívtuk a rejtőt, aki készségesen segített, bár két lehetőséget i mondott, de egy korábbi logból tudjuk, hogy a harmadik megoldás volt a jó. Kerítésen belül van a vályú, gyanús, hogy magánterület... Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.10.1]
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A teljes tavat nem kerültük körbe, két irányból jártuk be a rejtekhelyeket. Először a második ponthoz mentünk Balatonendréd felől. A tó innen is szép látványt nyújt. Sajnos a vályúra felírt jelszórészlet kopott, teljesen olvashatatlan.
Azután az ajánlott parkolóból indultunk az első rejtéshez, amit könnyen megtaláltunk. A harmadik ponthoz fent a dombon mentünk dél felé. A dombtetőn gyönyörű a most virágzó tavaszi hérics.
Később egy levezető ösvényen jutottunk a tóhoz és a gát végénél rejtett ládához. Logolás után a gáton átkelve, rengeteg hód rágott fát láttunk. A tó nyugati oldalán mentünk vissza a kocsihoz, így legalább a fél tavat megkerültük.
A hiányzó jelszórészletet telefonon kaptuk meg a rejtőtől, akinek ezúton is köszönjük a segítségét.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A 2. pont kicsit kifogott rajtam, mert csak a kút felőli oldalon kerestem a jelszót, ami már alig látszik, de a korábbi logok segítségével sikerült megfejteni.
A 3. ponton a láda épségben hevert az avarban a megadott koordináták közelében. Beraktam a legközelebbi fa odvába.
Majd 10 km-t sétáltam a faluból megkerülve a tavat. Nagyon tetszett, gyönyörű tavaszi időben volt részem. Sajnos a harmadik ponton nem találtam ládát, szerintem eltűnt. Az eperfán lévő jelszó részlet rendben van, a valyúval kapcsolatban pedig bizonytalan vagyok.
A rendkívül segítőkész ládagazdával telefonon egyeztettem és igazolásképpen képeket is küldtem neki.
A közösség nevében is köszönöm a Rejtő munkáját. [Geoládák v3.9.6]
A hely nagyon tetszett, a rejtés kevésbé. A sokadik jelzésre miért nem lehet újra felírni a jelszót vagy legalább a leírásban jelezni, hogy a vályú oldalán is ott a felirat.
A hódok "munkája" döbbenetes. Asztalos szemmel is komoly teljesítmény a forgácsok méretét látva.
Megtaláltuk ! 🙂
Ma napos szeles időben a Balaton déli részén keresgéltünk.
A 2-es pontot már korábban felkerestük, de majdnem benéztük, mert a jelszó a kút felől már nem olvasható, viszont az vályú oldalán öles betűkkel fel van tüntetve, amit az általunk ott készült fotókról olvastunk le. Ma szinte az 1-es pontig autóztunk be Töreki felől. A 3-as pont felé a dombnak indultunk majd meredeken lementünk a bokroson a töltéshez.
Mivel a 2-es pontot már nem kellett megkeresni a tó oldalan bandukoltunk vissza a kocsihoz. A tóban lévő stégekről nem tudtuk eldönteni mi célt szolgálnak. (horgászat, vadászat) Köszönjük a lehetőséget!
Köszönjük a rejtést. Eső után, sárban nem ajánljuk. Viszont februárban se rovarok, se csalán. Az első ponton a felirat inkább sejthető, mint olvasható volt, pótoltuk, egy darabig jó lesz. A második pont olyan, amilyennek többen leírták - vissza kellett olvasni, hogy rájöjjünk, hány betűs a szó (8). Bár többek szerint olvasható, nekünk nem ment. A harmadik pont rendben, bár ez inkább a domb alja, mint az oldala.
Ma ezt a Multit a szakadó eső, és a nem megfelelő öltözékünk miatt nem sikerült végigjárni. A 2-es ponthoz jutottunk csak el, itt a jelszóból csak 3 talán 4 betű olvasható, ezt lefotóztam, ha majd a a másik két potot megkeresem vagy találgatok, vagy segítséget kérek.
Siófokról indulva egy 60km-es bicajtúrán kerestem meg a Ságvár feletti hegy 7 ládáját, majd visszafelé a két Endrédi rejtést. Többnyire jól járható utakon, élvezetes tájakon jártam.
A 2. pont villanyos dróttal elkerítve, bent bikák is legelnek, de a felirat kívülről is olvasható a tótól távolabbi oldalon. Az 1. pont erősen halványodik.