WAP:
Előljáróban!
A környék időnként vadásztatás színtere, ezért a láda keresésére ennek tudatában indulj. Javasolt látogatási idő a mindenkori napkelte utáni egy órát követő időponttól napnyugta előtti egy óráig!
1: Egy terebélyes eperfa egyik szántóföld felőli alsó ágára erősített korongon lévő felírat. (Most termés is van rajta.)
2: Itatú kút és vályú a hajdani gémeskút helyén. (A beton vályú kút felőli végén egy szó.)
3: A középső és alsó tó közötti gát keleti vége melletti erdőben egy közepes termetű fa tövében egy szögletes műanyag dobozban van a jelszó utolsó része. (Az erdő előtti csalán tengert jobbra (kb. 30-35 m-t) kerülve lehet a láda rejteket elérni.
Jelszó: sorrend 1, 2, 3
WEB:
Ezúttal a Balatontól kissé távolabbra hívunk benneteket, Tóköz-pusztán át az Endrédi tavakhoz, azaz a Tóközi berekbe.
A Tóközi-berek medencéjének vízét széles árokrendszer gyűjti össze, s a főcsatornából vízmű emeli fel az Endrédi-patak medrébe, majd a Balatonba.
A berek peremén útifüveket, zsályabokrokat, tavasszal mezei ibolyát találhatunk.
A mélyebb részeken sások, zsombékosok , az árkok mentén mocsári tisztesfű, martilapu, zsurlók és pimpók vannak vegyesen. A berek állatvilága hasonló a Kis-Balatonéhoz, de a fajok száma sokkal kevesebb.)
Kiindulási pontunk Balatonszéplak-alsó és Zamárdi-felső közötti Tóközi utca, amely a 7-es (nem Az M7-es) útról nyílik.
Ezen kanyarogva, hamarosan elérjük a Tóközi berek szélét, nemsokára áthaladunk az M-7-es autópálya felett és Tóköz-pusztára érünk.
(Nevét, a települést körülölelő két tóról kapta. Léte kezdettől a Tihanyi Apátsághoz kötődött.) A történelem viharos évszázadai itt is követhetőek; Portyáztak itt a tatárok. A törökök 1593-96 között többször felégették Egyházas-Zamárdot (a mai Zamárdit). E falu templomának köveiből építették fel Tóközpusztát 1862-ben. Ma már a Tóközi temető 1880-ban emelt keresztje, néhány épület, köztük egy magtár hirdeti, hogy itt hajdanán nagyobb volt az élet.)
A sárga kereszt jelzést elérve jobbra fordulunk, átmegyünk az Endrédi-patak hídján.Tovább haladva hamarosan balra egy földút következik zöld sáv jelzéssel. Kb. 700 m után elérjük tavakat, amelyek az Endrédi patak Farkasi tetőnél történő felduzzasztásával keletkeztek. (Száraz időben itt lehet parkolni.)
Korábban jó rálátás nyílt a közeli tóra, de ma már jobbára benőtte a nád. (A nádak között több vadász állást láttunk, amely arra emlékeztet, hogy itt korábban vadászok lőtték a dombtetőről röptetett tőkés récéket. Ma már ezt a vadászhelyet megszüntették.)
A parkolónál kétfelé ágazik az út. Balra egy kényelmes, jól járható földutat találunk, mely hamarosan jobbra fordulva elvezet az 1. pontig.
Itt egy sokágú eperfa ágára felerősített fehér befőttesüveg fedéllen van a jelszó 1. része.
Tovább haladva fel a gerincre vezető úton széles panoráma nyílik a Tihanyi-félszigetre, az Apátság gyönyörű épületére, a Balatom északi partra, Balatonendrédre, de Zamárdi templomtornya is kibukkan a dombok mögül.
(A szárcsa, vadréce, nádirigó, kedveli e helyeket, fehér és szürke gémeket is láthatunk. A viszonylag háborítatlan terület jó megfigyelőhely a madárbarátok számára, időnként madár-lest is szerveznek.)
Szemlélődés és fényképezés után tovább megyünk D-i irányban a legelőn átvezető poros úton a hajdani gémeskút itatóvályúja felé. Közben elérjük a villanypásztor-szerű kerítést (s azon átbújva) tovább haladunk a Csipkebokor tanösvény közeli (7. állomása) felé. Itt a beton itatóvályú kút felőli végén találjuk a jelszó 2. részét (A jelszórész a tanösvény közeli tábláján is megtalálható.)
Figyelem:
A láda és a tannösvény nyombonala azonos.
A "villanypásztor" nem működik.
A "drótkerítés"-t az itatóvályu közelében.
megszakították, így szabadon elérhető a vályú.
Az "izgalmas" után is pihenőt tarthatunk a felső horgász-tó partján. (A befolyó patak közelében felfrissíthetjük magunkat egy kis mosakodással (amennyiben a tehén csorda közelsége nem akadályoz ebben bennünket.)
A patakon lévő hídon átkelve É-nak fordulunk és meg sem állunk a középső és az alsó tó közötti gátig. A gáton átmegyünka keleti irányban lévő erdőbe, s megkeressük a kb. 4-5 ágú tölgyfát, amelynek tövében van a jelszó 3. részét tartalmazó sajátosan "csomagolt" és avarral álcázott konyhai műenyeg doboz.
Ládázás után irány az alsó tó melletti pihenőhely. (2008-ban, amikor ez a multi készült, akkor még vizi növényektől mentes volt a tó teljes felülete. Idő közben a felső tó lett a horgásztó (azt felduzaszrtották) és az alsót pedig kissé leapasztották, így az a vízi növények és gázló madarak kedvelt élőhelyévé változott.)
A tó körül legeltetés is folyik, így a birkák és szarvasmarhák jelenlétével és nyomukkal számolni kell!
Szép időt, jó kirándulást!
Tóközi utca
N 46° 53,367' E 17° 59,122' 103 m [GCTKET+Tóközi utca]
Befordulás a parkolóhoz
N 46° 52,592' E 17° 58,849' 120 m [GCTKET+földút kezdete]
Tónál lévő parkoló
N 46° 52,192' E 17° 58,969' 113 m [GCTKET+parkoló]
Nagy termetű eperfa a bozótos közepén
N 46° 52,132' E 17° 59,029' 128 m [GCTKET-1]
Dombra fel, az itató vályú felé
N 46° 50,970' E 17° 58,849' 125 m [GCTKET+fényképezz]
Ásott kút és itató vályú
N 46° 50,970' E 17° 58,849' 128 m [GCTKET-2]
A gáton át a domboldalban lévő erdőben, kissé földbe ásva, avarral takart ládában van a jelszó 3. része.
N 46° 51,783' E 17° 58,896' 121 m [GCTKET-3]
Pihenőhely:
N 46° 51,953' E 17° 58,845' 118 m [GCTKET+pihenő hely] Az asztal lábáról a ládajelszó is leolvasható