WAP: Kétpontos multi Kispirit falu körül
Az első pont:
N 47° 11,766' E 17° 14,319' 135 m [GCSASO-1]
A jelszó első része az emlékmű avatásának éve.
A második pont:
N 47° 11,752' E 17° 14,216' 134 m [GCSASO-2]
A jelszó második része a ládában van elrejtve.
A láda egy 8 cm átmérőjű 14 cm magas kerek doboz, fa üregében.
A teljes jelszó: a két részlet szóköz nélkül egymás mellé leírva.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
WEB: Az első pont egy emlékmű Kispirit község belterületén, a láda innen nem messze található.
Kerékpárral és autóval is megközelíthető, drive-in cache, de érdemes kicsit sétálni is a környéken. A faluban a közelmúltban lett kialakítva egy kovácsműhely múzeum, amit szintén érdemes megnézni.
A ládát két okból is Kispiriten helyeztük el. Az egyik, hogy budapestiként megfogott ez a nyugodt és tiszta környezet, az érintetlen természet, amit mind gyologos, mind kerékpáros túrákhoz egyaránt tudok ajánlani. A másik, hogy ez a Kisalföld talán egyetlen olyan helye, ahonnan mindkét tanúhegy gyönyörűen látszik.
KISPIRIT
A falu a Somló és a Ság-hegy között helyezkedik el. Mindkét tanúhegy könnyen megközelíthető, akár kerékpárral is, valamint a Marcal-menti Természetvédelmi Területre is élménydús kirándulást lehet tenni.
A települést először Pered néven említették 1372-ben. Önálló községként 1532-ben tűnt fel, ekkor Kyspyryth, 1564-ben pedig Alsópyryt néven. 1545-ben megszállták Török Bálint csapatai. 1556-ban puszta, 1567-ben pedig a török alávetettje volt. 1773-ban egytanítós iskola volt és zömében református hitű, 250 fős lakosság. 1818-ban épült egy csárda is, ami népszerű volt a lakosság körében, sok híres bakonyi betyár is megfordult ott, többek között Savanyú Jóska. A betyároknak és a csárdának ma már csak az emléke él. A csárdát 1941-ben szétrombolták, helyén ma lakóház áll. Mára mindössze 100 főre csökkent a lakosság száma.
A két tanúhegyen található ládák leírását a
GCJUH és a
GCTsag alatt találjátok meg.
SOMLÓI BORVIDÉK
A legendák szerint egy indiai Rádzsára kifejezetten jó hatással volt a Somlói bor, - "Egy magyar gróf Indiába utazott vadászni. A rádzsa vendége volt és amikor elbúcsúzott, meghívta Magyarországra. Még ugyanabban az évben a rádzsa csakugyan meglátogatta, s ekkor egy téli este, baráti poharazgatás közben elbeszélte szívének bánatát. Alig hogy megnősült, szép fiatal nőtt vett el, de ő, bár harmincöt éves sem volt, férfiasságát elvesztette. Hiába ment szanatóriumba. Hiába hívatott világhírű orvosokat, hiába pasztilla, kúra, injekció, az elveszett férfiasság nem tért vissza. Szegény asszony már a búskomorság, szegény rádzsa már az őrület szélén állt. A magyar gróf nem szólt egy szót sem csak hívatta a kulcsárt és somlai bort hozatott. Aztán parancsot adott, hogy a rádzsa szobájában mindig legyen somlai, s mikor vendége elutazott, egy láda bort ajándékozott neki. Nem sokkal később a Rádzsának fiúgyermeke született.
További információ Somlóról:
http://www.agraroldal.hu/borturizmus_cikk.html
Vörösmarty így örökítette meg a Somlót:
"Rideg Somlyó térföldi remete
Reád száll a mezők lélegzete.
Körülfoly a nap, mint hű szerető,
Osztatlan hévvel téged ölelő."
SÁGHEGY
A hegy keletkezéséről az öregek azt mondották, hogy a "Ság hegyet biz az alsósági ördögök építették." A történet nemcsak Alsóságon, hanem a környező falvakban is ismeretes: "Egyszer Lucifer az ördögök fejedelme tüzes lovával vágtatott végig a Kemenesen, az erdős, sík gyönyörű vidéken. Igen megtetszett neki a táj. Szeretett volna gyönyörködni benne, hogy ültő helyében láthassa az egész vidéket. Megparancsolta hét ördögének, hogy hordjanak össze sok követ, építsenek hegyet. Az ördögök széjjelrebbentek. Hét nap hét éjjel megállás nélkül hordták a követ. A hetedik nap éjjel Lucifer már belátta az egész vidéket. Belefújt a sípjába és lekiáltott az ördögöknek, hogy hagyják abba a kőhordást. Erre az ördögök ahol érte őket a parancs kiöntötték kötényükből a követ és felszaladtak Luciferhez a hegyre. Így keletkezett a Ság hegy és a Kemenesalján lévő hét kisebb halom."
Ság hegy Hazánk legkisebb tájvédelmi körzetének a legjellegzetesebb képződménye. Kettős csonka kúp alakja messziről szembe tűnik. A bazaltkitermelés következtében láthatóvá vált krátere mára a térség egyik legkedveltebb kirándulóhelye.
További információ Sághegyről:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Celld%C3%B6m%C3%B6lk